Legalizarea tuning-ului auto in Romania!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Legalizarea tuning-ului auto in Romania!


Musafir

#26

2015-11-09 19:23

Nu este un lucru rau! Niciodata modificările " tuning " nu cred ca pune in pericol siguranța pe drumurile publice. Ci din contra le îmbunătățesc astfel fiind mult mai sigure!

Musafir

#27

2015-11-09 22:37

Pentru ca eu consider ca tuningul auto este o activitate ce uneste lumea si nu dauneaza in niciun fel

Musafir

#28

2015-11-10 06:03

Toata lumea vrea sa.si tuneze masina asa cum doreste . Poti face orice la masina , nr de caroserie tot ala ramane. Numai mentalitatea romaneasca de a lua bani din orice.

Musafir

#29

2015-11-10 06:55

Romanii fac cele mai tari tuning uri în general au cele mai bune gusturi la masini

Musafir

#30

2015-11-10 16:03

Pasiune !!

Musafir

#31 Re: Re:

2015-11-10 18:01

#5: Iovan Cristian pentru DGB - Re:  

 Da ca spitale avem vretii biserici si catedrale si cand se intampla o nenorocire ca ceea de pe 30 nici nu iesiti sa tineti o slujba cv de genu.rusine sa va fie


Musafir

#32

2015-11-10 20:51

Suntem o tara membra U.E dar nu avem nici o legatura cu celelalte tari. La noi toate sunt interzise si cat mai multe taxe.
nicolae
Musafir

#33 Re:

2015-11-10 20:54

#1: Patriarhul Daniel -  

 Domnul Patriarh ..... cam cate biserici ar mai lipsi in tara asta?!?! Din cate stiu sunt aprox 18 000 de biserici si spitale nu cred ca sunt mai mult de 500. 


Musafir

#34 Re:

2015-11-12 17:25

#1: Patriarhul Daniel -  

 Sa ma pis pe tine.


Musafir

#35

2015-11-13 08:54

Dar tuningul de prost gust ar trebuii amendat!

Musafir

#36

2016-02-11 07:12

Am semnat aceasta petitie pentru ca asa cum unele persoane au o pasiune pentru carti, alte persoane au o pasiune pentru masini...fiecare om are dreptul la o "placere vinovata " in aceasta viata si ramane la alegerea fiecaruia care este aceasta, asadar nu ar trebui sa existe ceva sau cineva care sa opreasca asta...din acest motiv am primit liberul arbitru, pentru ca fiecare sa aiba dreptul sa aleaga :)


Musafir

#37

2019-04-08 06:06

Initiatorul "petitiei" sa se duca si pe la scoala. Ar fi indicat!

Asociatia Profesionala a Transportatorilor APT

#38 Stop hartuirii soferilor cu autoturisme tunate

2019-04-08 11:25

Către,
Conducerea Registrului Auto Roman

La sesizarea Asociației Profesionale a Transportatorilor - APT, va solicitam sa găsiti o rezolvare a situației create de aceasta ,,vânătoare de vrajitoare'' declanșate în urma controalelor indreptate impotriva autoturismelor modificate. Autoturismele modificate sunt mai ingrijite decât autoturismele instituțiilor publice.În baza unei legislații imperfecte inspectorii RAR comit abuzuri împotriva cetățenilor care dețin autoturisme modificate. Facem apel la dumneavoastra sa aveți o poziție proactiva și sa inițiați modificări legislative care sa armonizeze legislația nationala cu cea europeana. Vă rugăm să vă implicați pentru a găsi soluții viabile pentru a acoperi aceasta nevoie de unicitate a unor cetățeni romani.
Cu respect,

Asociația pentru Drepturile Omului - Imaginea României - AIR


#Tuning #RAR #RegistrulAutoRoman

Alexandru Gabriel

#39 Re:

2019-04-08 12:48

#1: Patriarhul Daniel -  

adevarat, când ai kit ul de AMG pe S500 și Brabus pe G63 te ajungi

Andy

#40 Re:

2019-04-08 13:03

#14: -  

Asta e cea mai idioata gandire.

Pe maina ta pui ce vrei tu prietene, dar atunci cand o folosesti alaturi de alti participanti la trafic trebuie sa respecti niste prevederi clare...

Pun pariu ca pentru tine tuning inseamna o evacuare zgomotoasa... eh, fix de-aia nu e legala, pentru ca evacuarea ta deranjeaza si pe altii...


Musafir

#41 Re:

2019-04-08 13:05

#29: -  

Aha, da, sigur! Pe bmw-uri vechi dizalare.

Anul trecut am fost la cel mai mare show de tuning auto dedicat grupului VAG in Wworthersee, austria... ce avem noi sunt niste cacaturi in mare parte, rar vezi ceva frumos.

Pomohaci

#42

2019-04-08 13:17

Sunt de acord cu tuning-ul!! Mai ales la alea sunt 18 ani, alea peste 18 ani deja nu mai au farmec, cele mai bune care merita tuning sunt cele sub 18, de preferat pe la 10. Nici prea noi dar nici prea vechi

Mnr Razvan

#43 Re: Re:

2019-04-08 14:26

#5: Iovan Cristian pentru DGB - Re:  

Sa mai zica  Sa va dea dumnezeu sanatate si sa ajungeți la finis cu biineeee


Musafir

#44 Re: Re:

2019-04-08 14:44

#40: Andy - Re:  

Si fac pariu ca are un Opel din 98 pe care vrea sa il " tuneze" 


Musafir

#45 :)))))))))Re: Re:

2019-04-08 18:07

Alexandru Dobre

#46

2019-04-09 07:37

Esti pamant. Analfabet. 

Ce vreti sa omologati? Stickere, folii si beculete?

LEE

#47 Re:

2019-04-09 10:02

#1: Patriarhul Daniel -  

Eeeiii.... pai da nu vrei tu? :))))

George Ciocoiu

#48

2019-04-09 10:18

Parerea mea este ca intradevar, sunt cateva restrictii inutile cand vine vorba de tuning. Cu toate astea, ele sunt acolo pentru ca e foarte complicat sa construiesti o lege mai permisiva.

Spre exemplu, marimea jantelor/cauciucurilor: o masina este construita si testata de producator cu anumite dimensiuni; cand le schimbi, modifici distanta de franare, consumul (si noxele) si stabilitatea masinii. Aceeasi problema si cu suspensiile lasate, afecteaza stabilitatea masinii si directia. Farurile, daca nu sunt construite corect, pot orbi ceilalti participanti (da, stiu, oricum multi au farurile dereglate si bat in copaci). Foliile pe geamurile fata si parbriz obstructioneaza vederea soferului, mai ales noaptea. Stopurile, la fel ca farurile, pot orbi ceilalti participanti sau, daca sunt fumurii, pot fi greu de vazut in conditii de ploaie/ceata. Modificarile la caroserie in sine, cat timp sunt prinse corect, nu ar trebui sa fie o problema; insa, spre exemplu, capota din fabrica este gandita sa protejeze posibilii pietoni loviti; daca nu ti-ar interzice legea, ai putea pune orice capota, care scade rating-ul de siguranta al masinii si poate rani oameni.

In concluzie, ideea e buna, dar ca sa faci o lege permisiva, ar trebui sa ai o intreaga comisie care sa analizeze fiecare tip de modificare, sa evalueze fiecare produs si sa stabileasca ce e "sigur" si ce nu. Pe hartie, pare ca cei care au facut legea sunt aiurea, dar in realitate, prevederile alea au ca scop siguranta noastra.

Ca o mica incheiere, dar ar fi ceva ce as incuraja sa se legalizeze, ar fi modificarile la motor, omologate in prealabil de catre RAR (ca sa confirme ca nu-ti explodeaza motorul pe strada). Restul tin de siguranta celorlalti, nu doar a ta.

Adrian Ionut

#49 Cand si unde vor fi depuse semnaturile?

2019-04-13 07:07

Inteleg ca facem petitie si strangem semnaturi dar daca acestea nu ajung nicaieri nu am facut nimic altceva decat sa dam datele unui website ca sa poata fi folosite pentru spam si reclame.

Devil

#50 Semnaturi

2019-04-13 13:15

Bun s-au strâns peste 10.000 de semnături  ce se întâmplă acum ? Aceasta petiție cum va ajunge la parlament  ?