Inchiderea clubului Cafeneaua Piata Unirii din Iasi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Inchiderea clubului Cafeneaua Piata Unirii din Iasi


Musafir

#51 Re:

2015-11-01 18:17

#14:  Are dreptate...sunt 4 iesiri...pun pariu ca dintre toti astia 1000 care ati semnat petitia nu stiu daca 10% ati fost vreodata in CPU...sunt alte cluburi in Iasi care sunt mult mai periculoase in acest sens....


Musafir

#52

2015-11-01 18:23

Locatia aceasta perturba linistea imobilului.

Musafir

#53

2015-11-01 18:33

Pentru ca nu este posibil sa functioneze o asemenea bomba la subsolul unui bloc cu 5 etaje . Si pentru locatari e o tragedie.

Musafir

#54

2015-11-01 19:18

1) sunt 2 cai de evacuare din pub spre cafenea (cu 2 iesiri la randul ei) si spre bistro (iar cu 2 iesiri la randul sau)
2) cafeneaua are autorizatie
Tu ai fost acolo? Ai petrecut timp in cafenea sau jos in pub? Te-a interesat vreodata sa vezi daca exista extinctoare sau planuri de evacuare la vedere? Te anunt eu ca sunt ;).
Nimeni nu este obligat sa mearga in acest local. Crezi ca nu ai fi in siguranta in CPU? Foarte bine, du-te in alta parte si distreaza-te, nu te obliga absolut nimeni sa mergi acolo!
Si nu stiu de ce te-ai luat numai de cafenea, daca esti atat de setata impotriva localurilor aflate la subsolul cladirilor. Poate nu prea iesi in oras dar te asigur ca sunt destule locatii in Iasi care sunt amplasate la subsolurile blocurilor/cladirilor.
Asa ca data viitoare cand mai ai de gand sa spui niste lucruri care prezinta obiectul unei petitii, informeaza-te bine inainte.


Musafir

#55 Re:

2015-11-01 19:23

#54: -  

 Sa inteleg ca voi mergeti pe principiul ca nu doar voi ar trebui sa fiti luati la raspundere.acele iesiri din subsol sunt impropriu numite iesiri.un club nu are ce cauta la subsol , cu un tavan atat de jos , unde aerul este rarefiat. Sunteti penibili


Musafir

#56

2015-11-01 19:58

solidaritate

Musafir

#57

2015-11-01 20:54

Atât timp cat apartine prin interpusi lui Chirica...putine sanse...este omul de care au nevoie si nu îl vor sacrifica.

Musafir

#58 Re: Re:

2015-11-01 21:29

#55: - Re:  

 Eu am fost in cafenea. Nu vreau sa imi imaginez ce se intampla daca izucneste un incendiu acolo daca, inca de la intrare, iti dau lacrimile de la fumul de tigara, iar eu sunt fumatoare. Tavane joase iar ventilatie, daca exista, cred ca este facuta de Nea Fanica. Oricum, in stare de panica, un club la subsol ar trebui sa aiba 10 iesiri, nu 4, daca nu, pur si simplu sa il inchida. A, si inca ceva, am sa trec doar de curiozitate pe acolo sa vad cati oameni mai frecventeaza subsolul cafenelei.


Musafir

#59 Re: Ali S

2015-11-01 23:03

#51: - Re:  

 Unde sunt acele 4 iesiri???? Am fost de cateva ori acolo, in toate camarutele....in afara de cea de la scari am mai vazut una, slab luminata si ascunsa undeva la a doua baie. Este absolut penibil...Acolo se aduna intr-o seara cel putin 300 de persoane...Ar trebui sa fie cel putin 6-7 iesiri. La cat de slaba e ventilatia acolo, nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla in caz de incendiu. Ar fi in pericol vietile personalului, ale clientilor si ale locatarilor. Toate extinctoarele de care spuneti ca le aveti NU ar face fata...Cel mai important este sa aveti cat mai multe cai prin care oamenii se pot evacua in caz de pericol. La ce folos, in caz de incendiu, daca 300-400 s-ar calca in picioare sa scape cu viata???? Cu ce ajuta extinctoarele la EVACUARE?  SUNTETI DISPERATI  dupa profit si atat, nu va pasa de vietile personalului si ale clientilor! Nu merge gandirea ca NOUA NU NI SE POATE INTAMPLA! ORICE ESTE POSIBIL! Doamne fereste de alte tragedii! IN SEMN DE SOLIDARITATE PENTRU SUFLETELE PLECATE SI CELE CARE SE ZBAT INTRE VIATA SI MOARTE,  AR TREBUI SA MARITI NUMARUL CAILOR DE EVACUARE!!!!


Musafir

#60 Re: Ali S

2015-11-01 23:21

#14: -  

 Unde sunt acele 4 iesiri???? Am fost de cateva ori acolo, in toate camarutele....in afara de cea de la scari am mai vazut una, slab luminata si ascunsa undeva la a doua baie. Este absolut penibil...Acolo se aduna intr-o seara cel putin 300 de persoane...Ar trebui sa fie cel putin 6-7 iesiri. La cat de slaba e ventilatia acolo, nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla in caz de incendiu. Ar fi in pericol vietile personalului, ale clientilor si ale locatarilor. Toate extinctoarele de care spuneti ca le aveti NU ar face fata...Cel mai important este sa aveti cat mai multe cai prin care oamenii se pot evacua in caz de pericol. La ce folos, in caz de incendiu, daca 300-400 s-ar calca in picioare sa scape cu viata???? Cu ce ajuta extinctoarele la EVACUARE?  SUNTETI DISPERATI  dupa profit si atat, nu va pasa de vietile personalului si ale clientilor! Nu merge gandirea ca NOUA NU NI SE POATE INTAMPLA! ORICE ESTE POSIBIL! Doamne fereste de alte tragedii! IN SEMN DE SOLIDARITATE PENTRU SUFLETELE PLECATE SI CELE CARE SE ZBAT INTRE VIATA SI MOARTE,  AR TREBUI SA MARITI NUMARUL CAILOR DE EVACUARE!!!!


Musafir

#61

2015-11-02 01:54

Maibbine mai devreme decât prea tarziu

Musafir

#62

2015-11-02 05:49

Este extrem de periculos sa aduni atata lume intr-un subsol !

Musafir

#63

2015-11-02 07:16

Din pacate, in romania nu se rezolva absolut nimic prin petitii online. Mult mai simplu ar fi un boicot al cafenelei piata unirii. Daca lumea nu se mai duce, se rezolva problema de la sine. Da' n-as baga mana in foc (scuzati jocul de cuvinte) pentru varianta asta. Deci lucrurile or sa ramana fix la fel, cu sau fara petitie...

Musafir

#64

2015-11-02 07:16

Am semnat aceasta petitie pt a preveni un dezastru si aici la noi la iasi. Desi nu a existat nici un incident in incinta respectiva asta nu inseamna ca nu sunt sanse mari. " Niciodata sa nu spui niciodata" ! . Pub-uri sunt destule in iasi..unul in minus nu e o tragedie avand in vedere ca vorbim despre un beci urias plin cu oameni. Bineinteles ca nu este singurul pub de acest gen in oras dar CPU le intrece pe toate :)) . 

Cineva

#65 Trezirea!

2015-11-02 08:47

Acum dupa ce s-a intamplat aceasta tragedie in Bucuresti v-ati gandit ca , CPU reprezinta un pericol , pana in acest moment nu era aceeasi cafenea la subsol ? Se poate intampla in multe alte locuri ce s-a intamplat in Colectiv , cine vrea sa fie in siguranta isi alege cu grija locul unde sa petreaca , nu e nimeni obligat sa mearga in Cafeneaua Piata Unirii , cine nu vrea nu merge , si apropo , nu am fost niciodata aici.

Simona

#66

2015-11-02 09:00

Dupa parerea mea doar subsolul ar trebui inchis iar terasa de vara si cafeneaua sa ramana deschise


Musafir

#67

2015-11-02 12:33

pentru ca este un loc periculos pentru tineri. Accesul in spatiul de la subsol se face pe o scara ingusta, tavanul este prea jos. Nu stiu cum de s-a autorizat aceasta cafenea. In plus este permis accesul adolescentilor sub 16 ani. Ce fac autoritatile in acest sens?! Si nu este singura cafenea sau club cu nereguli din Iasi

Musafir

#68

2015-11-02 18:43

Un club nu are ce cauta la subsol !!! Semnez de cate ori este nevoie !!!! 


Musafir

#69

2015-11-02 19:28

Din cauza tragediei din bucuresti , sa nu se intample si la Iasi.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-11-02 19:58


Doda
Musafir

#71

2015-11-02 20:37

Am aflat de existenta acestui local de la fiica mea care mi-a spus ca a fost in el. Cand am inteles topografia acelui loc am realizat ca este o celula a mortii. Trebuie inchis pe vecie, fara posibilitatea de a mai deschide altcineva acolo, ceva, vreodata.


Musafir

#72

2015-11-03 00:02

Sunt mama unui tanar de 19 ani, sunt profesor, stiu cat de "necopti" la minte sunt marea majoritate a tinerilor, inconstienti ca li se poate intampla ceva rau. Cineva trebuie sa incerce sa faca ceva... Si pentru ca nenorocirea de la clubul Colectiv nu trebuie sa se mai repete vreodata!

Musafir

#73

2015-11-03 22:03

Mai oameni buni Cafeneaua Piața Unirii este e primarului interimar Chirica.Ce vreti mai mult de atat????Autorizații si toate actele sunt in regulă :)))))))