DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

#76

2015-08-18 20:20

Pentru ca orice plata informala este imorala, o situatie care ar trebui sa fie greu de suportat de catre ambele parti implicate.



Musafir

#77

2015-08-18 20:21

Am semnat pentru ca nu imi vine sa cred ce se discuta in spatiul public, pe la televiziuni, ca se poate pune intrebarea pro sau contra legalizarii spagii la doctor!!! Categoric, contra! Sa le crape obrazul de rusine medicilor ca indraznesc sa ceara ca mita lor sa nu mai fie penala! Sprijiniti dreptatea, sprijiniti legea, sprijiniti justitia si nu cedati presiunilor, santajului! Suntem mai multi ca ei si uniti suntem o forta!
ALEXANDRU ALAC

#78 IMPOTRIVA ORICARUI TIP DE PLATA IN SISTEMUL DE STAT

2015-08-18 20:32

ESTE TIMPUL CA AI NOSTRI CONDUCATORI S-AIBA CURAJ!!! SA PUNA PUNCT ABUZURILOR DIN SISTEMUL MEDICAL! ABUZURILOR SEFILOR DE SECTII DIN SPITALE, AABUZURILOR CADRELOR MEDICALE, EXPLOATARII OMULUI DE CATRE OM, ASA CUM FAC PRIMARII CU REZIDENTII SI TOTI CU PACIENTII! SA INTERZICA FERM PLATA DE ORICE FEL IN SISTEMUL PUBLIC, SA LE INNTERZICA MEDICILOR SA MAI LUCREZE SIMULTAN SI LA STAT SI IN PRIVAT!

Remus Cernea

#79 Juramantul lui Hipocrate nu e pentru imbecili

2015-08-19 03:22

Sunteti inapti toti cei care vorbiti de juramantul lui hipocrate fara sa stiti macar ce presupune . Niste idioti . Va rog sa il recititi . Juramantul precizeaza ca numai mentorul va fi tratat fara asteptari banesti nu toti inaptii care vor prioritizarea cazului lor cand pe listele de asteptare sunt altii deja . Plicul este ceva normal , salariile medicilor sunt de tot rasul . Cate ore nedormite de stres , de munca are un medic pe langa jecurile dvs umane ? Mii . Merita acea putina recunostiinta pentru un serviciu care va garanteaza nu numai viata dar si serviciul , datorita medicilor puteti muncii , tampitilor .


Musafir

#80

2015-08-19 05:59

Este o vorba din batrani: de la cel care se plange ca nu are, de la ala poti sa iei ca sigur are, doar se plange de ochii lumi ! Am pe strada o familie de medici, sot - sotie. Dupa spusele celor din sistemul sanitar ar trebui sa fie muritori de foame cum suntem majoritatea romanilor, dar ei nu, ei au trei masini in curte pe care le schimba din doi in doi ani plus o camera plina de tablouri vechi pictate in ulei, arta nene de milioane de euro. Asta este la vedere ca ce mai au prin seif si banci alea doar ei stiu. Ma intreb de unde ca au salariul mic ! Aveau dreptate batranii nostri: de la cel care se plange poti sa iei ca sigur are.


Musafir

#81

2015-08-19 06:20

Ar fi cazul ca Victor Ponta si ceilalti guvernanti sa vada reportajele televizate in care romani care s-au tratat in spitale din Ungaria spun ca au vrut sa dea mici atenti la doctori si asistente si au fost REFUZATI CU ZAMBET spunand ca la ei nu se practica SPAGA. Ar fi cazul ca in primul rand sa se elimine spaga din sistemul nostru sanitar si doar apoi sa fie marite salariile. Nu de alta dar sunt sigur ca se maresc salarile dar raman si spagile, ca asa este romanul !


Musafir

#82

2015-08-19 07:11

Ma abtin sa comentez calitatea morala si intelectuala a domnului care ii critica pe cei care fac referire in orice mod la juramantul lui Hippocrate, insa un personaj ca acesta face de rusine intreg corpul profesional, "jec" uman ce esti, "agramatule care esti", baga-mi-as ceva-n tine de spagar ordinar!


Musafir

#83

2015-08-19 11:27

Este anormal ca un medic sau un asistent medical sa aiba salariile pe care le au cadrele medicale din Romania. Este anormal sa ceri unui medic sa fie la curent cu toate noutatile medicale, cand un singur tratat costa minim 2500 lei, in timp ce salariul lui este de 1.500 lei.
Guvernul este cel responsabil de aceasta anomalie.
Dar este imoral si, cel putin la fel de anormal, sa compensezi lipsa unui salariu decent prin plicuri, "atentii", recompense, recunostinte etc.
Este o utopie sa spui ca ai marit acum salariile cadrelor medicale dar cu conditia ca acestia sa nu mai primeasca atentii inaintea actului medical. Asa ceva nu se va intampla niciodata. Este un cerc vicios: medicul nu te trateaza daca nu inmanezi plicul, asistenta nici nu se uita la tine daca nu adaugi o atentie in buzunar, anestezistul nu poate intra in operatie din cvasi-motive daca nu ai avut grija, in prealabil, sa treci si pe la el. Este inuman ce se intampla. Eu, ca pacient, nu am nici o vina ca medicul este prost platit. Eu, ca s toti ceilalti, cotizez la sistemul de sanatate. Nu este vina mea ca banii nu sunt directionati si catre cadrele medicale. Nu este vina pacientilor ca nici un guvern de pana acum nu a fost capabil (sau nu a vrut sa fie) pentru a face lumina in fondurile gestionate de Casa Asigurarilor de Sanatate. Nu este nici vina noastra, a pacientilor, nici vina medicilor. Dar nu voi putea fi niciodata de acord ca aceste anomalii sa fie compensate prin plicurile inmanate, doar pentru a beneficia pur si simplu de un act medical.
Prefer sa se desfiinteze obligativitatea cotizarii la fondul de stat pt sanatate de catre salariati, sa se recunoasca oficial ca serviciul medical nu este gratuit in Romania (sau ca se asigura gratuitate doar in cateva situatii) iar cotizatia mea sa o fac, in totalitate, la o firma, un spital, o clinica etc unde sa stiu ca beneficiez oricand de servicii medicale decente. Nu-mi spuneti ca si acum pot face acest lucru. NU. Pot cotiza SUPLIMENTAR pt astfel de servicii, dar cotizatia pt sanatate din salariul meu se duce la stat. Si asta pt ca atunci cand am nevoie de o reteta, o urgenta sau operatie, sa cotizez in buzunarul fiecarui angajat din sistem daca vreau sa mai ies viu din spital. (viu, nu sanatos).


Musafir

#84

2015-08-19 12:12

Ati vazut nemijlocit ca nu costa si cateva sute de lei? Dar credeti ca nu mai tratatele de medicina costa? Duceti-va sa vedeti cat costa codurile adnotate si comentate, tratatele de orice fel de drept, compendiile de jurisprudenta, abonamentele in orice format la Monitorul Oficial! Duceti-va la UNATC, la orice universitate si vedeti preturile la cartile indispensabile, fiindca toti trebuie sa se formeze continuu. Studentii, masteranzii au burse pana-n 400 de lei. De regula, 300-350. Un singur cod adnotat si comentat poate costa atat. Dar sunt cel putin 14 discipline/an la care are de cumparat cursuri si coduri in fiecare semestru, are legislatie de scos de la M.Of. Si legislatia se modifica si saptamanal. Stiti ca un consilier juridic are salariu si sub 1500 de lei/luna? Stiti ca bursa unui auditor de justitie, adica viitor procuror sau judecator e de 1800 de lei impozabili? Si tot atata e bursa pt doctoranzii la zi, pe loc de la buget, cu scoatere din productie? Tori oamenii acestia trebuie sa se descurce cu toate cu 1000-1800 de lei. Sa manance, sa se imbrace, sa se spele, sa plateasca intretinere, facturi. De chirie nici nu poate fi vorba! Or stau cu parintii ori pe la camine. Stiti ca un profesor tanar nu ia 1000 de lei in mana si unul cu 35 de ani la catedra si toate gradele luate are o pensie de 1500 de lei de n-a fost militar? V-ati intrebat cum se traieste cu pensii sau venituri de acest fel sau pensii de handicap de 250 RON? Acestea-s veniturile in Romania! Ce trebuie sa facem? Sa legalizam furtul, spaga pt toti sau sa facem exceptii si discriminari: daca doctorii iau e o.k., daca altii iau, e infractiune! Rusine!


Musafir

#85

2015-08-19 12:15

Doresc ca actul medical sa se faca la standarde europene, cu medici bine platiti ( mai bine decat parlamentarii) . Poate nu sta actul medical in salariul primit de medic , dar, imaginati-va un medic care in timpul operatiei se gandeste ca nu a ajuns la SPIT, nu a facut piata, cum sa reusesca sa-si ia copilul de la scoala, va avea timp sa dea cu aspiratorul, etc...
Remus Cernea

#86 Re:

2015-08-19 12:37

#82: -  

 sa o iei la cioc si tu si mata , sa mori in chinuri sa nu ai un ban sa dai saracu dreacu sa mori pe un pat de spital , sa iti ia medicii spagari organele sa le vanda la negru , neamu tau sa ia doar muie. Sa iti recolteze organele si sa le puna intr-o galeata sa se pise si sa scuipe pe ele . Sa mananci pula la toti medicii tu cu mata si tot neamu sa muriti toti in cancer de tarani opariti ce sunteti !


Musafir

#87

2015-08-19 12:59

Daca vreti sa stiti de ce a ajuns romania in halul acesta atunci trebuie sa vedeti ce au devenit romanii in ultimii 25 de ani, niste retardati care nu mai au respect fata de oameni si care injura ca la usa cortului, doctoranti cu lucrari copiate de la altii care fac economia tarii punand punctul si virgula unde ii taie capul, minciuna este la ea acasa pe buzele tuturor si esti mintit cu nonsalanta, taxele si impozitele au ajuns de nesuportat, asa ca ce mai conteaza legalizarea plicului ca doar la noi este orice posibil doar unul dintre sefi sa propuna ca toti ceilalti voteaza.


Musafir

#88 Re: Re:

2015-08-19 14:22

#86: Remus Cernea - Re:  

 Esti demn de plans, de mila...Nu ma cobor sa-to raspund! Iti fac prea mare cinste, nemernic agramat, decrepit, mai josnic decat "un taran oparit"! O compatimesc sincer pe nefericita care iti e nevasta si iti urez "jec uman" sa ti se implineasca si intoarca inmiit toate urarile si vorbele bune trimise inspre mine si familia mea! Te bag la origini, sa-ti ramana capu' afara, sa ma cac in gura ta! Dar stric orzul pe gaste!


Musafir

#89

2015-08-19 18:27

Am fost foarte bolnav,am ramas cu sechele...multumesc doctorilor care m-au tratat,tot respectul dar alti ma-u dezamagit total,fara spaga nici nu mau bagat in seama

Musafir

#90

2015-08-20 08:21

Toata stima si recunostinta pentru medici!
Domnilor guvernanti, nu marirea salariilor voastre era prioritara. Salariile medicilor trebuiau marite, si nu doar cu 25 de procente, ci suta la suta. Nu uitati ca aceasta categorie profesinala trebuie sa studieze permanent, au nevoie de materiale de studiu, de conferinte, de intalniri. Totul costa! Vreti medici buni, respectati-i dandu-le ce merita. Nu-i mai tratati ca pe niste simpli salariati si dati-le posibilitatea sa-si desfasoare profesia in cele mai bune conditii. Ceea ce fac ei, inseamna VIATA! Stiati?

urasc medici spagari si indiferenti

#91 Re:

2015-08-20 13:04

#90: -  

 stop marirea salariului  medicilor


Musafir

#92

2015-08-20 13:50

Sunt medic ,profesez în ţara în care politicienii îşi bat joc permanent de sistemul sanitar

Musafir

#93

2015-08-20 15:49

Peste tot in tara asta depinzi de pile relatii cunostinte si plicuri...platim 1/4 din salarii la stat pentru sanatate si cand mergem la doctor ar trebui sa fim tratati cu respect,pana si salariile alea mizerabile tot din banii nostri le primesc.

Musafir

#94 Re: Re:

2015-08-20 16:45


Musafir

#95

2015-08-20 17:39

as vrea ca totii sa isi faca serviciul cu demntate ca asta e situatia in care ne aflamtot din via noastra ca suntem o tara de spagari

Musafir

#96

2015-08-20 21:34

Confirm si semnatura si dispretul meu total si profund fata de tot ce se intampla in sistemul medical de sanatate, dorinta de legalizare a spagii, felul in care cadrele medicale isi trateaza si percep pacientii. Socot ca dansele sunt superioare prin natura profesiei, faptului ca au terminat 6 ani de medicina generala si 4 sau 6 de rezidentiat, fiindca3 se cereau doar pentru a fi medici de familie. Doamnelor si Domnilor medici, cand ati ales o cariera medicala, stiati ce presupne si ce salarii sunt si ca se fac garzi si va continuati apoi turele, fiindca nu-i personal si tot restul. Daca stiati toate acestea, in afara cazului in care gandeati ca-i rost de spagi, nu aveti de ce sa va plangeti si in niciun caz nu puteti pretinde pacientilor mita pentru asa-zisele voastre sacrificii, renuntari! Am semnat pentru ca eu nu-s las, duplicitar si nu mai vreau sa ingadui nerusinarea si aroganta cu care ne tratati, aerul de jupan, de stapan al medicului peste alt om, peste viata si sanatatea unei fiinte umane!

Musafir

#97 Re: Re:

2015-08-20 21:36

#86: Remus Cernea - Re:  

 Sa va ia dracu' si pe tine si pe toti din familie, s-ajungeti cadavre neidentificate, sa va manance cainii sau lupii din padure, iar de va recunoaste careva si va ingroapa, sa urineze si sa defecheze toti aurolacii, maidanezii, betivii pe mormintele voastre, sa n-aveti liniste si pace nici pe lumea cealata!


Musafir

#98

2015-08-21 07:28

N-am crezut ca o sa ajungem sa se legalizeze hotia, mita, jaful! In orice domeniu exista angajati care-si fac treaba multumind clientul, dar asta nu inseamna ca acesta sare cu plicul ca sa-si arate recunostinta fata de calitatea serviciului primit! Hai sa avem gentile pline de plicuri pentru angajatul de la primarie care ne-a zambit si ne-a elberat imediat o adeverinta, pentru politistul care ne-a raspuns amabil la o intrebare, pentru profesorul care ne-a explicat a zecea oara ceva ce nu retineam la lectie! Oare toti pacientii care au dat plicul l-au dat asa din pura recunostinta pentru felul cum au fost tratati si pentru ca erau plini da bani si-si permiteau sa dea o atentie si medicului?????????? Nu se stie ca fara bani bagati in buzunar nu misca nimeni in spitale de la infirmiera pana la medic??? Nu se stie ca TOTI ROMANII AU DAT PLICUL DE FRICA SA NU FIE UITATI IN SPITALE FARA ANALIZE SI TRATAMENTE CORESPUNZATOARE????? Unde e logica si omenia, stimati conducatori ai tarii?? Transformati mita,hotia, santajul in litera de lege pentru romanii cu ultimele salarii din Europa??????? Sa va fie rusine!! Urmeaza sa vedem medicii facandu-ne semne, ca Udrea la nas, sa trecem pe la casierie ca, daca nu, mai ajungem noi pe la ei sau pe la colegii lor!! Groaznic!!
PRO DEMINITATE
Musafir

#99

2015-08-21 08:21

SEMNEZ PENTRU CA "NEAM SATURAT DE VOI" A SE CITI NEAM LEGAT NU CU CRATIMA !

Semnez pentru ca ma regasesc in absolut toate punctele descrise in petitie, pentru ca m-am saturat sa fiu plimbata intre clinica privata si stat si farmacie pentru comisioanele medicale+spaga, pentru ca persoane cu handicap real in familie si si-au batut joc de ele de cand erau copii, spunand ca cerem pomana de la stat, nu ca este un drept legal, pentru ca investigatiile si le-au facut tot pe banii lor cu spaga sau la privat, ca sa beneficieze macar de reteta scumpa gratuita, reteta care nu este deloc gratuita, se plateste destul de mult la ea si farmacistii mai nou zic ca nu e nevoie sa scaneze cardul pana la 1 septembrie.Semnez pt ca NIMENI NU ESTE MAI PRESUS DE LEGE, si daca eu pacient de rand platesc taxe si impozite,conform legii , intrucat orice venit este impozabil asa ar trebui sa plateasca toata LUMEA!, pt ca m-am saturat sa strang cureaua din cauza austeritatii guvernului si sa o strang sa dau si spaga medicului, sau asistentei, laborantei, sa-mi tai din ratia de medicamente,si de regim alimentar , sa dau dintr-un salariu de mizerie aceasta spaga, chiar daca medicul nu o cere are grija sa-ti dea de inteles, stai cu orele la coada sau te da afara din salon unde face consultatii pt ca nu are cabinet.Semnez pentru ca doresc ca si cei din provincie sa aiba parte de tratament decent medical nu sa moara pe capete din cauza saraciei si a bolii si a proastei administrari medicale sau sociale ce tine de DPS (care se multumesc sa le dea niste bani fara sa-i monitorizeze corect), pentru ca sunt toti medici comasati in mediul urban la stat sau la privat si in sate si comune nu consulta nimeni, pt ca gaina si porcul sunt degradante ca spaga, nu e plicul alb in euro, ca aia saracii de unde sa dea dintr-o pensie agricola, sau daca sunt someri .Semnez pentru ca vreau o Romanie curata, fara CORUPTIE incepand cu Presedentia, guvernul, parlamentul, pt ca si acolo se da spaga ca sa ajunga in anumite functii cheie, sau prin comisii, agentii guvernamentale , primarii, prefecturi, si rezultatul se vede..Semnez pentru ca nu sunt de acord ca un medic sa-si cumpere tratate medicale pe 2500 lei , din spaga noastra sa se upgradeze medical ca sa ne salveze, e de datoria lor sa faca asta, toti o facem pe banii nostrii pentru ca totul se upgradeaza la locul de munca, si noi facem scoli tot pe banii nostrii .Semnez pentru ca medicii din strainatate au salarii de 5000 de euro, insa pentru performanta si competenta, si se upgradeaza pe banii lor , fac facultatea pe bani grei, de la 100.000 de dolari taxa, si specializari tot pe banii lor, fac imprumuturi bancare pentru asta etc alte sacrificii pana sa ajunga la salarii performante.isi cumpara tratatele tot pe banii lor sau le sunt puse la dispozitie de spitalul unde lucreaza, in plus ei citesc in permanenta siteurile de specialitate de pe internet, in limba engleza sau in alte limbi, ai nostrii cum sa faca asta daca nu cunosc bine o limba straina aici in Romania,(cred , banuiesc) insa daca stiu au la dispozitie o multime de tratate medicale si carti in format pdf pe care le pot lua gratis de pe internet sau cu sume mult mai mici, si le pot scoate la imprimanta sau sa le traga la xerox dupa ce eu fost montate pe un stick si-i costa mult mai putin daca tot vor sa faca medicinadin vocatie nu pentru bani  si sa trateze decent .Sau pot face cheta intre ei sa cumpere un tratat sa il aiba intr-un cabinet si de acolo sa si-l traga fiecare la xerox  cei care sunt intradevar  interesati, ii costa mai putin + copertarea.Semez pentru ca desi isi upgradeaza cunostiintele pe banii nostrii rezultatele sincer nu se vad, decat sporadic la anumiti medici, dovada stau numarul de persoane bolnave, netratate corespunzator,cati bolnavi au pe luna sau pe an recuperati total ?macar la bolile unde se mai poate face ceva , si de ce mereu la noi apar complicatii medicale la boli extrem de simple?vezi  si rata mortalitatii la copii, salariati, pensionari, pentru ca suntem primi in OMS la cele mai grave boli desi ei sunt upgradati si citesc tratate cumparate din plicul nostru.Semnez  pentru ca este comasata toata aparatura medicala de ultima generatile si prin spitale si prin clinici private la oras si unele sunt nefolosite si se degradeaza din cauza uzurii morale..Semnez pentru ca au aparut o multime de clinici private si farmacii unde lucreaza aceeasi medici obositi de la spitale , cred ca ar trebui sa renunte la ceva sa se mai odihneasca pt ca un medic obosit nu da randament daca merge si la privat si la stat+ garzi, si-mi pun intrebarea atatea clinici private pe metru patrat de unde?! si famrmacii la fel si spitale private?!! din ce bani?ca doar nu din munca cinstita, si salariul mic de care se vaita, deci clar ca banii de CAS au fost deturnati acolo, sau au facut afaceri cu statul , totusi costa enorm sa deschizi o clinica privata cu o aparatura performanta sa angajezi si medici si asistente cand greu sa sustii un imprumut bancar de unul singur ca manager de clinica.Cert este ca se spala bani intre spitalele de stat aceste clinici si farmacii si toata lumea inchide ochii,daca ar fi controlate corect de ANAF, cred ca s-ar mai strange o suma destul de frumusica pentru salariile medicilor, asistentelor , si infirmierelor. Si cred ca ar trebui facute vizite serioase unor medici "consacrati, cu  ca au inflorit ca ciupercile dupa ploaie vilelepe soseaua de centura,cu piscine , teren de tenis, si la munte si la mare, "vila dl doctor cutare", cate 3-4 masini, apoi de unde daca au salarii atat de mici si sunt saraci de abia mai pot face fata ?!!Pentru ca mi-as dori sa le bage ca la elevi si profesori, camere de luat vederi si la examene si in cabinetele de la stat de prin policlinici,si spitale si in saloane, si pe holuri si prin lifturi,si prin camerele de garda, si pe la oficiile medicale sau la infirmiere, doar asa experimental, sa vedem cat se reduce din coruptie..Spunea DL Ponta in ideea lui " brilianta " cu legalizarea spagii ca asta ar fi singura solutie , apoi cum sa legalizezi spaga care ESTE  IMORALA, AMORALA, ILEGALASI ESTE UN OBIECTIV UE ERADICAREA EI,ESTE O CONDITIE ESENTIALA ?!, pentru ca nu vrei medici penali, apoi o mare parte sunt penali demult, si daca sunt penali nu inseamna ca acopera cel mai rau cancer al societatii si anume CORUPTIA, ESTE O PROBLEMA CA NE PLEACA MEDICII IN STRAINATATE SI NE AMENINTA CU ASTA !! OK SA PLECE ! CATI VOR ASIMILA CEI DIN UE SAU ALTE TARI CA LA UN MOMENT DAT PIATA V-A FI SUPRA-AGLOMERATA SI LA EI, SI MAI MULT AU NEVOIE DE INFIRMIERE SI ASISTENTE, IN PLUS LE TREBUIE FOARTE MULTI ANI SA LE ECHIVALEZE DIPLOMELE DE AICI SI SA-SI DOVEDEASCA COMPETENTA SI PROFESIONALISMUL, CHIAR SI ASA, OK O SOLUTIE TREBUIE SA SE GASEASCA MINISTERUL-GUVERNUL.VIN ALTI MEDICI DIN AFARA PLATIM CEVA MAI PUTINI CA IN UE SI MAI MULT CA IN ROMANIA .DAR TREBUIE SA NE TRATEZE CINEVA, DACA VOR O POLULATIE SANATOASA SI NEASISTATA SOCIAL DE UNDE SA COLECTEZE TAXE SI IMPOZITE !SEMNEZ PENTRU MEDICI AU JIGNIT PACIENTII SI IN MEDIA SI IN MEDIUL ON LINE , I-AU ACUZAT DE MIZERIA DIN SPITALE, CA NU IESIM IN STRADA PENTRU ASTA, UITAND CA ALA ESTE LOCUL LOR DE MUNCA SI AU SINDICATE CARE SA LE NEGOCIEZE CONDITIILE LA LOCUL DE MUNCA, PENTRU MINE CA SALARIAT NU IESE MEDICUL IN STRADA CA AM CONDITII PROASTE DE MUNCA SI M-AM IMBOLNAVIT PENTRU ASTA, EI NU IAU ATITUDINE NICI MACAR CAND VIN PE AMBULANTA, SI VAD CONDITII PROASTE DE MUNCA, SI ESTE POSIBIL CA SALARIATUL SA FI FACUT VREO BOALA SAU SA SE DECOMPENSEZE MEDICAL DIN CAUZA CONDITIILOR MIZERABILE DE MUNCA SI IMPROPRII BOLII, SAU PENTRU L-A TOCAT MARUNT ZILE IN SIR UN SEFULET PUS POLITIC !!SEMNEZ PENTRU MULTE ALTE MOTIVE DAR IN SPECIAL NU SUNT DE ACORD CU CEVA IMORAL SI ILEGAL , SI PENTRU CA NIMENI , DAR NIMENI NU TREBUIE SA FIE MAI PRESUS DE LEGE SI M-AM SATURAT SA SE BAGE SUB PRES CORUPTIA, SI SA IASA DIN PUSCARII TOTI CORUPTII CU BANI GREI PE MOTIVE PUERILE, PENTRU CA SI PE VREMEA LUI CEAUSESCU ERAU ARESTATI DACA LUAU SPAGA SAU GRESEAU MEDICAL SI LI SE LUA DREPTUL DE PRACTICA, PENTRU CA LOCUL LOR DE MUNCA ESTE SPITALUL SAU CLINICA PRIVATA SI  A FOST CONSTRUITA DIN BANII PENSIONARILOR , SALARIATILOR, DIN TAXE SI IMPOZITE, PE AUSTERITATEA SI COSUL LOR ZILNIC , CA EI MEDICII SA POATA PROFESA , SA AIBA CAZUISTICA,SI SA-SI IA SALARIUL, SA-SI FACA PROFESIA PREVAZUTA IN FISA POSTULUI, MIE NU IMI DA NIMENI SPAGA CA IMI FAC PROFESIA , NICI LA INCEPUTUL PROGRAMULUI, NICI LA SFARSITUL PROGRAMULUI..SCUZE PENTRU  ROMAN MAI ERAU MULTE DE ZIS, MI-AU MURIT IN FAMILIE PERSOANE SI PRIETENI DRAGI DACA ERAU DIAGNOSTICATI LA TIMP , TRATATI CUM TREBUIE, AU MURIT CHIAR DACA AM DAT SPAGA !!!AU MURIT DIN CAUZA INDOLENTEI LOR !!PS IN ROMANIA NICI INVESTIGATIILE DE LABORATOR, SAU IMAGISTICE NU SE FAC CU PROFESIONALISM, EGAL CA LE FACI LA STAT SAU LA PRIVAT !! APOI DACA MERGI CU ORICE INVESTIGATIE , ANALIZA FACUTA LA O CLINICA PRIVATA ANUME UNDE MEDICUL NU-SI IA COMISION, , MEDICII NU LE IAU IN CONSIDERARE, SI TE PUN SA FACI ALTELE, ACOLO UNDE AU EI BLATUL SA-SI IA COMISIOANE DECI TE PLIMBA PT UN DIAGNOSTIC LUNI DE ZILE CHIAR ANI, SI AJUNGI DE MULTE ORI IN FAZA TERMINALA, SI TOT PE TINE TE GASESTE VINOVAT ! SI APOI MERGI LA PRIVAT SA FACI O CONSULTATIE DECONTATA DE CAS, SAU O INVESTIGATIE, DAR MAI PLATESTI O SUMA DE BANI, SI PRIMESTI IN SCHIMB CE? REZULTATUL, SAU O RETETA CARE NU ESTE NICI MACAR INFORMATIZATA, NU POTI LUA NICI MEDICAL DE LA PRIVAT DESI EL ESTE CEL CE TI-A CONSTATAT AFECTIUNEA, SI L-AI PLATIT  DIN BUZUNAR SI DIN CAS, SI AJUNGI CU INVESTIGATII SI RETETA TOT LA STAT, LA MEDICUL DE FAMILIE, SAU SPECIALIST SA-TI DEA MEDICAL,SAU SA TE INTERNEZI, SAU SA PRIMESTI RETETA COMPENSATA ASTA IN CAZUL IN CARE MEDICAMENTELE PRESCRISE SE COMPENSEAZA, INSA DE REGULA SUNT NECOMPENSATE, TI SE DA UN TALON SAU CARD CU CARE MERGI LA O ANUME FARMACIE, UNDE ARE MEDICUL DIN PRIVAT BLATUL FACUT.DECI CAM ESTE UN CERC VICIOS UNDE SE SPALA NISTE BANI SI DIN BUZUNARUL PRORPIU, SPAGA+ COMISION+CAS ...ESTE O TEMA DE GANDIRE !

 

Am semnat pentru ca vreu sa fiu tratata cu demnitate , sa nu mai merg la medic cu capul plecat si cu teama, ca nu sunt tratata pentru ca nu am bani, si apropos s-a spus ca din spaga ii sustinem pe neasigurati, eronat, pe neasigurati ii sustin cei care sunt sanatosi, si de ani de zile platesc CAS, si sper sa ramana toata viata lor sanatosi sa nu aiba parte de un sistem medical ca acesta.Ar trebui facuta diferentierea intre mediul privat si stat, cine are bani merge la privat si-si face asigurare privata pentru ca isi permite, insa si aia merg mai nou tot in strainatate ., de ce? pentru ca nu au incredere in sistemul medical romanesc.In Romania esti tratat  in spitalul de stat cu respect daca esti VIP, in rest vai steaua noastra.Mediul privat medical poate fi sustinut de sponsorizari si oameni de afaceri , sa poata merge si saracul acolo, nu din CAS, si cei cu bani isi pot face asigurare medicala privata.Noi ceilalti mergem la spitalul de stat insa sa nu mai existe amestecul asta intre privat si stat, CAS +COMISOANE+SPAGI{ FARMACII PRIVATE E CA O SPALARE DE BANI )PE BUZUNARUL PACIENTULUI.AM CUMVA SENZATIA CA SE FORTEAZA MANA PACIENTULUI  PENTRU COPLATA(CARE ORICUM EXISTA TACIT) , ASIGURARI PRIVATE SI LA STAT +SPAGA+SALARII MARI ETC..+COMISIOANE LA FARMACII +PRIVAT.SUNT TOTAL DE ACORD CA MEDICII MERITA SALARIUL MAI MARE, SI PROFESORII LA FEL,INSA UNUI PROFESOR NU-I ESTE RUSINE SA SPELE VASE IN STRAINATATE,SI ALTOR CATEGORII CARE AU FACUT FACULTATI IN TARA SAU STRAINATATE , SAU O FAC IN PREZENT INSA ORGOLIUL UNUI DOMN DOCTOR DIN ROMANIA NU SE POATE COBORA SA FIE ASISTENT MEDICAL SAU INFIRMIERA, SAU SA FACA O ALTA MUNCA ,

 

M-AM SATURAT DE SPECIALI CU PENSII , SALARII , SI BENEFICII DOAR PENTRU CAU PILE SAU AU DAT SPAGA, SI MERITA SALRII MARI SAU PENSII MARI PENTRU ASTA FARA SA FACA PERFORMANTA, REZULTATUL SE VEDE UNDE ESTE ROMANIA ASTAZI, UNDE ESTE SISTEMUL MEDICAL, UNDE ESTE PREVENTIA, UNDE ESTE ROMANUL MULTUMIT CA SE CHINUIE DE 25 DE ANI DE AUSTERITATE SI TOT STRANGE CUREAUA SI ESTE TOT AMENINTAT , SI NOI MUNCIM PENTRU ALTI 10 PLECATI IN STRAINATATE IN CONSTRUCTII, SAU CAPSUNARI, SAU INFIRMIERE DESI AVEAU CU TOTUL ALTE MESERII AICI.M-AM SATURAT SI DE SPAGA PE CARE O DAU UNII LA LOCUL DE MUNCA SA CHIULEASCA SI SA FIE SEMNATI DE SEFI  , SA LI SE PLATEASCA ZIUA DE MUNCA SAU ZILELE DE MUNCA CHIULITE , IN TIMP CE PROSTII MUNCESC BOLNAVI PENTRU EI.M-AM SATURAT CA LOCURILE DE MUNCA DIN BUCURESTI, SA FIE OCUPATE DE CEI DIN MEDIUL RURAL, SI CEI DE AICI SA PLECE IN STRAINATATE PENTRU CA NU SE POT ANGAJA NEAVAND SPAGA NECESARA, SAU PILE.M-AM SATURAT SA AVEM ATATA SOMAJ, CHIAR SI TINERI MEDICI REZIDENTI CARE NU AU LOC SA-SI EXERCITE MESERIA DE "GREII DIN MEDICINA" SI NU SUNT INVATATI , SCOLITI CUM TREBUIE SA POATE FI PERFORMANTI SI EI, SI SUNT INVATATI SA STEA LA RAND CA IAU SI EI O MICA SPAGA PENTRU AMABILITATE CA TI-AU SCRIS FOAIA DE OBSERVATIE SI TI-AU LUAT O TENSIUNE, SA STEA MEDICUL DE VORBA LA TELEFON CU FAMILIA SAU PRIETENII.M-AM SATURAT SA-MI SPUNA UN MEDIC VENITI MAINE CA ASTAZI NU MAI DAU CONSULTATII, CA "MI-E LENE" AM AUZIT-O SI PE ASTA !!SAU AM TREABA SI ZICE CU 1/2 DE GURA CA PLEACA PE TEREN, M-AM SATURAT SA VAD CUM STAU CU ZILELE SI ASTEAPTA SA FIE OPERATI UNII PACINETI SI SE CHINUIE PENTRU CA NU AU PLICUL CU BANI.M-AM SATURAT DE TOT ACEST SISTEM BOLNAV IN CARE TRAIM , AM AJUNS DEPRESIVI , AGRESIVI, LOGIC EI MERG PE IDEEA "DIVIDE ET IMPERA" SI CHIAR LE MERGE !!

 

PS: SCUZE DACA GASITI ERORI DE TASTARE SAU GRAMATICALE NU SUNT DIN NESTIINTA, CI DIN DORINTA DE A CUPRINDE CAT MAI MULTE PROBLEME, SI NECAZURI INTRE AUSTERTATEA GUVERNULUI SI SISTEMUL MEDICAL LA PAMANT !+SPAGA LEGALIZATA + SCANDALOS ! SCUZE DE CAPS NU TIP LA NIMENI DOAR M-AM AMABALAT PREA TARE !


Musafir

#100 Re: Juramantul lui Hipocrate nu e pentru imbecili

2015-08-21 09:36

#79: Remus Cernea - Juramantul lui Hipocrate nu e pentru imbecili 

 Domnule, desi cred ca v-am numit mult prea frumos.....Plicul, ca semn de multumire pentru ce a facut un medic fata de pacient, nu ar deranja atat de tare. Problema apare cand realizarea actului medical este conditionata de existenta plicului...Nu puteti spune ca ii multumiti in avans...ca doar nu e curva....Sau poate dumneavoastra sunteti si asa stiti ca se face, nu altfel...