DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Prietenul adevarului
Autorul acestei petitii

#51 Re:

2015-08-14 13:02

#50: -  

 Imi pare nespus de rau ca ati trecut prin astfel de situatii neplacute. Din pacate, nu sunteti singura.  Stiu ca nu e o consolare, dar altii si-au pierdut copiii, parintii, fratii, surorile, partenerii de viata pentru totdeauna si niciodata nu a raspuns nimeni. Situatiile descrise in petitie au fost numai cu titlu de exemplu, traite personal sau relatate de cunoscuti, apropiati ori mai indepartati., aflate din mass-media.  Cu durere, aveam a constata ca tabloul prezentat este departe de a fi complet. Dezastrul, mult mai mare si tot ce mi se povesteste face rusine notiunii de om, hainei medicale. Va felicit pentru curajul de a vorbi acum si sper ca tot mai multi sa va urmeze exemplul. Pentru ca tacand, suntem la fel de vinovati ca cei care omoara, iau mita si nu patesc nimic, devenim complici la nenorocirile altora, perpetuarea obiceiurilor ilegale, imorale si nesanatoase. Eu, Dumneavoastra am fost totusi in conjunctura fericita in care am putut da, am avut de unde si astfel am putut sa ii tinem pe cei dragi noua inca putin aici. Pentru altii, prezenta sau absenta plicurilor a facut diferenta dintre viata si moarte. Imi puteti scrie oricand simtiti nevoia si ma oblig a va raspunde de indata ce va fi posibil, asa cum ma pricep.  Va sarut si va imbratisez.


Musafir

#52

2015-08-14 18:56

Sunt impotriva spagii de orice fel.

Musafir

#53

2015-08-14 20:54

Pentru că...am dorit.
Pentru că...aşa zisa noastră evoluţie dispre animal nu-i decât un moft.
Robert Constantin
Musafir

#54

2015-08-15 01:48

Am semnat pentru ca legea este una si ar trebui sa fie aceeasi pentru toti! Pentru ca am cunoscut cazuri ca cele despre care se vorbeste in petitie si fiindca apreciez ca a nega o realitate sau a nu o exprima din ignoranta, frica, orice alta ratiune e ceva foarte josnic. Pentru mine, in teorie, nu ar trebui sa existe profesii mai frumoase si mai nobile ca cele de medic si de cadru didactic. Nu pot fi de acord nici cu subaprecierea lor, dar nici cu un comportament lipsit de etica, omenie, ilegal. As fi extins discutia si la popi (pt ca sfintii si preoti nu pot fi numiti cei care-si vand sufletele Satanei si iau bani negri, multi din durerea omeneasca), dar m-as lungi prea mult. Inca sunt uluit, inca nu imi revin din ceea ce vad in jur ca se intampla: inchinat pe la moaste, pupat de icoane, aruncat cu banii in biserici, pe statul romanesc politienesc, stat care pare a nu avea nevoie decat de biserici si forte de oprimare, de incultura si cat mai multi tampiti patalamati sau nu. Nu pot sa cred ca pentru asa ceva au murit oameni in 89, pentru asta am schimbat un regim: ca sa ne vindem tara, ca sa ne vindem copiii pentru cativa lei si un blid de mancare, ca sa ajungem saraci lipiti pamantului si-n promiscuitate. Daca oamenii tac si nu se trezesc, nu stiu daca vom mai avea curand ce vinde sau pe cine vinde. Iar cand vorbesc despre medici, ma doare sufletul. Stiu ca sunt foarte multi copii care au venit la medicina din dragoste de oameni, de viata, de frumos, erau elevi eminenti. Stiu ca acei elevi eminenti au avut visuri, idealuri. Au pasit in UMF-uri dornici sa faca bine, sa schimbe ei lumea, cu mult, mult entuziasm. Stiu ca au trudit ani ca sa iasa medici si eu inca mai sper in constiintele lor, in faptul ca nu i-au pervertit de tot cei 25 de ani de haos, subcultura si lipsa de directie, de deceptii si foame, caic daca nu iei bani, ajungi si la saracie extrema. Salarii mari, de acord, dar sapaga sau cum doriti sa-i spunem, nu, niciodata! In nicio tara civilizata nu exista spaga, atentia la doctori. Si pentru flori si bomboane poti s-o sfarsesti rau.

Robert Constantin

Razvan Nicolae
Musafir

#55

2015-08-15 08:15

Am semnat pentru ca cred in tot ceea ce se scrie, pentru ca am intalnit personal foarte multe dintre situatiile descrise. Am semnat pentru ca atunci cand s-au inchis spitalele, cand colegii lor au ramas fara locuri de munca, cand se intamplau mari nenorociri in sanatate acesti oameni nu au facut nimic. S-au purtat ca si cum nu se intampla nimic. Am semnat pentru ca ii uneste acum disperarea ca nu mai pot lua bani de la pacienti fara a face puscarie. Spaga, mita sunt mobilul nemultumirii, revoltei.


Musafir

#56

2015-08-15 11:09

Succes!... Si profesorii au nevoie de o astfel de petitie. Sunt umiliti. Distrugand sanatatea si invatamantul se distruge un popor
Prietenul adevarului
Autorul acestei petitii

#57 Re:

2015-08-15 12:39

#56: -  

 O semnez..., dar nu-s in stare sa fac atatea petitii cate sunt necesare.... Pot da sugestii!

Adri Anna
Musafir

#58

2015-08-15 20:22

Sper sa ajute la cevaa,sistemul ,este mai bolnav ca cel mai grav bolnav!Daca semnatura mea,ajuta cu ceva,nu pot decat sa ma gandesc la operatia pe care sunt nevoita sa o fac,fiind amanata de "n" ori....din motivul plicului...lipsa!!!


Musafir

#59

2015-08-15 21:17

Pentru ca trebuie sa schimbam ceva, prin noi insine! Altfel, va fi si mai trist decat acum! Tragic, mai exact! Si nu meritam asa ceva, nici noi, nici copiii, nici nepotii nostri!
Victor Vasilescu
Musafir

#60

2015-08-15 21:17

Am senat pentru ca demnitatea si onoarea par a lipsi cu totumai in politica, ci si in spitale. Am semnat pentru ca rar intalnesti doctori fara arginti. Am semnat pentru ca toti vrem sa traim, pentru ca si noi si ei avem salarii de mizerie, dar numai ei primesc plicurile la fiecare operatie. Poate ca nu cer toti, dar faptul ca se aude imediat care e pretul la fiecare serviciu, operatie si ca iti iau fara sa clipeasca este la fel de grav. Nu au dreptul, nu au voie sa faca.

Victor Vasilescu
Musafir

#61 Re:

2015-08-15 21:20

#58: Adri Anna -  

 Stiu si eu cum este... Am treut cu tatal meu prin asta, am vazut cum la Spitalul Universitar de Urgenta medicul chirurg n-a operat 4 zile o pacienta din provincie pana n-a venti fiica ei cu plicul, desi se chinuia ingrozitor.


Anonymous

#62

2015-08-16 10:07

Nu poti intra la medici fara a fii ,,unsi" (ca nu cumva sa scartaie usile)
Ionut Popoescu
Musafir

#63 LEGAIZAREA SPAGII peru toti!!!

2015-08-16 10:48

Am semnat pentru ca rezistenta sistemului la corectitudine e extraordira, iar toti capii lui o duc excelent, toti au vile, masini scumpe, vacante exotice, conturi burdusite.
Am semnat pentru ca atat de impamantenita e spaga, incat atunci cand vrei sa le iei banii din spagi, nu sar ca arsi doar medicii, ci si colaboratorii lor din structurile ajutatoare. Daca e vorba de dreptul de a face "donatii", in semn de recunostiinta, atunci haideti sa facem "donatii de recunostiita" si mafiotilor care ne favorizeaza dandu-ne contracte preferential, politistilor care ne scapa de accidente, amenzi, ne salveaza vietile, pompierilor care intervin la incendii, profesorilor care ne invata copiii, haideti sa oficializam si sa legalizam mita/spaga/ciubucul pentru toate categoriile socio-profesionale, fara discriminare! Suntem vrednici de plans!


Musafir

#64

2015-08-16 14:43

Sistemul actual dezumanizeaza cadrele medicale. Aceasta continua goana dupa bani a lucratorilor in sistemul medical de stat creaza o stare de permanenta tensiune atat bolnavilor cat si apartinatorilor. Este normal sa le platim serviciile, dar nu si prin taxe si prin spagi. Spitalul de stat ar trebui sa deserveasca doar asistatii social, pentru ceilalti cetateni ar trebui sa existe policlinici si spitale private care sa se adreseze unor anumite categorii de salariati.


Musafir

#65

2015-08-16 14:53

sunt de acord/// dar sa aibe cel putin 1000 Euro ..salariu
Prietenul adevarului
Autorul acestei petitii

#66 Re:

2015-08-16 14:54

#Cu scuzele de rigoare, sistemul de stat ar trebui sa fie destinat tuturor celor care platesc asigurari de sanatate,

In contul acelor asigurari de sanatate, oamenii trebuie sa beneficieze la stat de tratamente, interventii medicale gratuite. Ma refer la tratamentele si interventiile necesare, nu la cele estetice. Cu privire la sistemul privat, acolo tot e clar si transparent: platesti la casierie, ti se da chitanta, in schimbul banilor, primesti servicii. Nu comentez de ce tip, nu intereseaza nici calitatea sau cantitatea lor. Acolo actul medical are si latura comerciala, de afacere, are un alt regim. Dar la privat, nimeni n-asteapta sa-i dai bani neoficial, nu platesti ca sa ti se ia sange, schimbe asternutul, sa ti se nimereasca vena din prima, sa se gaseasca vreun carucior disponibil, sa fii pus, impins, transportat de ici-colo. la privat, ti se vorbeste respectuos, frumos. Si-n mare parte, personalul clinicilor private lucreaza si la stat. Cum pot avea comportari atat de diferite de la stat la privat? Las aprecierii altora... Si eu sunt de acord cu acea mie de euro, as fi de acord si cu 1500,  dar sa n-aiba pretentia la donatii si sa fie oameni, sa respecte daca vor respect!


Musafir

#67 spaga-n spitale e generalizata...

2015-08-16 15:39

Pentru ca spaga in sanatate e generalizata si a fost prea mult tolerata. Pretentiile medicilor sunt prea mari si prea nerusinate. La Brasov, la ortopedie, 800 de lei iti cere chirurgul si 200 de lei anestezistul. A fost chiar astazi un astfel de caz. Vezi si cel al spagarilor din comisiile de pensionare care fac averi fabuloase din spagile pentru acordare de pensii de boala sau de handicap!


Musafir

#68

2015-08-17 07:48

Solidaritatea noastra a romanilor ne va aduce bunastarea si linistea .

Musafir

#69

2015-08-17 15:42

Pentru sanatatea noastra,a tuturor !

Musafir

#70

2015-08-17 19:52

Am semnat pentru ca imi doresc ca daca voi avea copii sa fie sanatosi si tratati de niste medici sanatosi la cap si care sa-si exercite profesia din vocatie si nu pentru arginti.

Musafir

#71

2015-08-17 20:09

Am obosit sa tot spun de ce am semnat una sau alta. Am facut-o fiindca in sistem e haos, spaga e peste tot si de oameni nimanui nu-i pasa!

Musafir

#72

2015-08-18 15:15

Am trait o viata de om si nu mi s-a facut nimic aproape, fara recompensa.
FLORIN
Musafir

#73

2015-08-18 16:28

oricum sunt renumerati...chiar daca nu la adevarata lor valoare...trebuie sa se gandeasca ca nu toti pacientii au posibilitati de a plati...juramantul lui HYPOCRATE, CE SPUNE !!!???


Musafir

#74 NU VREM SA LE DAM PLICURI!

2015-08-18 16:40

Pentru ca nu doresc sa ofer nimic pentru servicii la care am dreptul ca asigurat. Pentru ca am tot dat si pentru ca sunt de acord s-aiba salarii si de 2000 de euro pe luna, dar sa n-astepte un leu in plus de la pacienti, sa se poarte ca crema societatii, ca oamenii cu bolnavii, nu ca afacerisiti, escrocii si cum sunt ei acum!

Ioan Amariei
Musafir

#75

2015-08-18 17:54

Am semnat pentru ca nu mi-e frica, pentru ca nu fac parte dintre cei care cred ca sunt prea mici si nu pot face nimic, care asteapta ca tot altii sa faca, care se dau lei, dar se poarta ca iepurii. Am semnat pentru ca daca tac niciodata nu se va intampla in tara asta nimic, pentru ca si mie mi-a ajuns cutitul la os, nu mai pot, nu mai rabd, nu suport sa vad cum "saracii", care se lafaie in lux si huzuresc, vor sa traiasca la nesfarsit din mila si spagile pacientilor, pacienti pentru care nu au dram de respect!