DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

#326

2015-09-26 23:05

Am semnat petitia, fiindca sunt tot mai dezgustat. Sunt dezgustat de activitatile partizane ale institutiilor statului, recent, a Avocatului Poprului, Victor Ciorbea. Sunt dezgustat ca numai pentru Sorin Oprescu se recunosc drepturile la viata si la sanatate. Si altii sunt bolnavi, poate chiar mai grav, in arest si nu numai si pentru ei nu se misca Avocatul Poporului! Domnule Ciorbea, Domnule Ponta, Domnule Banicioiu, toti oamenii, arestati, condanati, liberi, vinovati sau nevinovati au dreptul la viata, la sanatate si la demnitate! Suntem inca in viata si mamaliga e pe cale sa explodeze! Gata!!!!!!!! Ajunge!!!!!! Ne-am saturat de minciuni si coruptie, de promisiunile celor care pretind ca vor sa se schimbe, dar nu vor sa se schimbe nimic! Domnilor, sa nu-ndrazniti sa legalizati spaga la doctori, sa lasati spagarii in libertate!!!!!!!!!!!!!! La anu', vin alegerile!!!!!!!!! Nu va jucati cu noi!!!!! Si, voi, voi, frati romani, sa nu cedati, sa nu va lasati iar prostiti si adormiti de politruci sau medicii din "Alianta Medicilor", javrele din Sanitas!!!! Acei oameni nu vor reforma in sanatate, vor sa impresioneze, sa le mearga lor bine!!!! Sa ia spagute si sa nu pateasca nimic!!!!

Musafir

#327 Re #326

2015-09-27 17:36

Aveti perfecta dreptate referitor la interventia avocatului care din pacate nu este al poporului ci este al unora din PCR adica pile, cunostinte si relatii. Pentru un om de rand din popor nu sarea asa de repede de fapt nu sarea deloc ci statea si contempla cine a fost mai intai, oul sau gaina. Gainari de romania.


Musafir

#328 Re: Re #326

2015-09-27 19:23

#327: - Re #326 

 Referitor la interventia lui Ciorbea si intreg scandalul cu Sorin Oprescu. Mi-e greta  de acest individ cum nici nu pot spune. A facut enorm de multe faradelegi, enorm de mult rau. Uitati-va doar la cladirea primariei de langa Cismigiu care de ai intregi e-n renovare, o renovare la care nu munceste nimeni, in vreme ce primaria cheltuie mii frumoase de euro luna de luna ca sa plateasca chiria...!!!! Insa..., chiar si scarba aceasta de om si politruc are dreptul la viata si la sanatate! Ce deranjeaza aici sunt altele: Oprescu are cel putin doi avocati excelenti, doi avocati care costa bani grei, care muncesc, se zbat, si-au dat toata silinta sa-l scoata si sa-l duca la medic. Un om de rand, un intelectual bugetar care nu ia spagi, nu poate plati onorarii de mii, zeci de mii de euro cat ar costa avocatii de calibru celor care se ocupa de Sorin Oprescu, avocati cu care n-am nimic, ei isi fac treaba lor. Un om de rand, intelectualul bugetar fara sansa de a fi primarul capitalei, deputat, senator sau om de afaceri nu are sansa nici sa stea presa ciochine la intrarea-n mititica pentru el sau la poarta spitalului ori usa instantei sau parchetului. Omul care nu e VIP n-are dreptul la viata, dreptul la aparare si la sanatate? Dar cum se poate ca in Romania secolului 21, in tara membra UE sa refuzi dreptul la asistenta medicala, viata ori sanatate tu ca medic de arest preventiv si inca cui...?! Daca i se refuza lui, va dati seama ce se intampla in cazul oamenilor pe care nu-i stie ori nu-i aude si nu-i vede nimeni?! Apropo de medicii nostri si performatele sistemului nostru de sanatate: Romania ocupa locul I (cu coronita, medalia de aur) la mortalitatea intrauterina si mortalitatea infantila din Uniunea Europeana si e vicecampioana europeana in acest clasament al rusinii, fiind surclasata doar de fratii din Basarabia in 2014. In Romania anului 2014, un sfert dintre femeile insarcinate nu au facut un control prenatal, iar la un sfert dintre controlalele facute nu s-au depistat, desi trebuia si se putea acest lucru, afectiunile congenitale ale viitorului nou-nascut. Altfel spus, un sfert dintre copiii adusi pe lume au ajuns sa moara sau sa aiba probleme, sa se nasca cu dizabilitati, handicap, malformatii, fiindca medicii n-au decelat la investigatii afectiunile. Ce spune asta despre sistemul nostru public de sanatate, medicii romani, ce merita acesti oameni? Merita ei mariri salariale? Recompense informale si exonerare de raspundere penala, fiindca primesc mita?


Musafir

#329

2015-09-28 06:31

Aveti perfecta dreptate, toti acesti bosorogi ajunsi pe posturi cheie sunt fosti comunisti din vechiul sistem care au ramas cu prostul obicei de a se acoperi unul pe altul in faradelegile facute sau cum se spunea pe vremuri, o mana o spala pe alta. Trebuie sa treaca vreo doua generatii ca aceasta gandire, sa il ajutam ca este de al nostru din partid, trebuie sa dispara. Partea proasta este ca noi nu mai apucam acele vremi si trebuie sa traim cu acesti politruci aroganti si inganfati. Poate Dumnezeu o sa ii rasplateasca pentru faptele lor cu ceea ce merita ca dreptate in lumea aceasta nu a fost, nu este si nu va fi !


Musafir

#330 Re #328

2015-09-28 06:46

Un lucru ar trebui pus la punct in tara aceasta dupa 25 de ani de asa zisa democratie, Ca legile sa fie pentru toti la fel, daca cel cu bani si relatii poate fi scos din arest si dus in spital pentru investigatii atunci si omul de rand si sarac sa fie dus. Iar daca omul de rand este tinut in arest fara acest drept atunci cel bogat de ce are acest privilegiu ? Exista cumva doua legi paralele in aceasta tara.


Musafir

#331

2015-09-28 09:36

Daca tot a venit vorba despre avocatii buni si priceputi de la noi ar trebui sa facem o paranteza pentru a ne da seama cam in ce fel de vremuri traim. Fiind o persoana care am crescut pe vremea cand erau la moda filmele americane cu mafioti din state care-si aparau afacerile in timpul prohibitiei cand era interzis comertul cu alcol si se recurgea la crime oribile pentru suprematie iar ca sa iasa nevinovati erau angajati cei mai buni avocati din america. Avocati care puteau scoate dintr-un criminal odios cel mai nevinovat cetatean, avocati care in pledoaria de final aminteau juratilor ca mafiotul X de fapt este un onest cetatean care isi iubeste familia, care nu ar omora pisica vecinului, care ar ajuta o batranica oarba sa treaca strada si mai ales un corect contribuabil care-si plateste toate taxele si impozitele la zi. Atunci juratii cu ochii in lacrimi hotarau ca un asemenea cetatean trebuie gasit nevinovat si lasat liber pentru ca este un exemplu demn de urmat mai exact este un inger de om.... desi de fapt era un MAFIOT.


Musafir

#332 Re:

2015-09-28 11:58

#331: -  

 Aceata nu face ca avocatii sa fie rai, din contra. Datoria lor e sa-si apere clientii, sa gaseasca pentru ei cele mai bune solutii, sa obtina cel mai bun rezultat, deci...A fi un avocat bun, foarte bun, excelent implica drepturi, obligatii, raspundere, responsabilitate fata de  clientul tau, implicare, studiu, dedicare in folosul lui. Asa un avocat costa. Si costa mii sau zeci de mii de ruor, fiindca cei care alearga dupa clienti pe 10 milioane de doasar, nu-s avocati, ci facaturi, nu stiu nici ce sa ceara in fata instantei, nu se obosesc sa studieze nimic.  Munca si timpul costa-n tara asta si oriunde, iar munca si timpul unui avocat de 10 trebuie platite ca atare. Cie-si permite are parte, cine nu, asta e...


Musafir

#333

2015-09-29 00:30

Am semnat, fiindca oricat de mici ar avea salariile, nu scuza lacomia si indiferenta sau aroganta. Sa nu vorbim de conditionarea mizerabila pe care o practica foarte multi si sunt anormale diferentele de tratament. In fata legii, toti suntem egali.

Musafir

#334

2015-09-30 10:48

Daca vor sa legalizeze spaga pentru medici, sa legaalizeze spaga pentru toti, crima si violul si sa-l puna pe Leo de la Strehaia drept cap al guvernului.

Musafir

#335

2015-09-30 11:03

Nu pacientul asigurat sau neasigurat trebuie sa plateasca salariul medicului, plicul fiscalizat! Statul trebuie sa plateasca medicii si sa ii fereasca pe toti de umilinte!

Musafir

#336

2015-09-30 15:22

Pentru ca tovarasii parlamentari siau facut pensi speciale pe langa toate beneficiile pe care le au eu propun ca medicilor sa li se mareasca salariul cu 100% sa fie legalizat si plicul fara sa fie impozitat de stat iar aceste plicuri sa fie obligatorii ca ce mai conteaza niste medici ultra bogati cand avem cu sutele de guvernanti care traiesc ca in rai pe banii poporului si nu-i mai satura nimeni.


Musafir

#337 Re:

2015-09-30 19:27

#336: -  

 Iar eu propun sa platiti doar Dumneavoastra plicuri cui vreti, dar sa nu ne obligati pe noi, restul bugetarilor asigurati, care si-asa platim asigurari de sanatate luna de luna, fara a beneficia mult timp de vreun serviciu, sa mai platim si spagi. Noua nu ne da nimeni spaga, nu ne baga nimeni plicul in buzunar pentru ca mergem la servici, ne facem datoria 8-12 ore/zi.


Musafir

#338

2015-09-30 23:26

pt.a fi " sanatatea " sanatoasa.

Musafir

#339

2015-10-01 14:04

In Romania pitoreasca intotdeauna vor fi spagari si fraieri care vor da spaga. In Romania intotdeauna vor fi smecheri si fraieri. Cat va exista Romania smecherii vor trai bine pe spinarea fraierilor, fraieri creduli si usor de pacalit.


Musafir

#340

2015-10-01 18:25

Acum este pe TVR 1 o emisiune cu doi doctori de la noi care spun ca reprezinta  doctorii din romania unul are 2500 lei in mana iar altul 3000 lei. Ei cer ca medicii sa aibe salarii incepand de la 6.000 lei (adica 60 milioane ) pana la 10.000 lei ( adica 100 milioane ). Mai vor sa fie lasat si plicul fara a fi impozitat, mai vor si fonduri multe pentru scolarizarea lor. Nu sunt de acord cu marirea salariului tuturor bugetarilor, fiecare sa se descurce pe cont propriu daca ei ameninta cu demisia si plecarea peste hotare atunci si ceilalti bugetari sa faca la fel daca-si permit. Sincer mie scarba de pretentile doctorasilor de la noi, sa mearga in franta sau germania unde medicii muncesc cu adevarat pentru banii luati si nu beau cafele stand la barfe cum se procedeaza pe la noi. Medicii nostri sunt invatati cu plicul precum pestele cu apa asa ca nu pot trai fara mita. Mergeti in orice spital de stat si fiti o musca care urmariti ce face un doctor in ziua lui de munca si o sa vedeti cat din ea lucreaza efectiv si cat freaca menta.


Musafir

#341 Solutie pentru tinerii doctorasi care ies din facultati

2015-10-01 18:41

Ar trebui data o ordonanta de urgenta prin care studentii de la medicina care au terminat la stat sa fie obligati sa practice medicina in urmatorii 5 ani pe teritoriul romaniei. Doctorasii care vor sa plece peste hotare sa fie obligati la plata scolarizarii din cei 6 ani. Ceausescu nu era prost, prosti sunt altii.


Musafir

#342 Doctorii mint cand spun ca nu conditioneaza plicul

2015-10-02 12:21

Azi m-am intalnit cu o fosta colega de munca si am intrebat-o ce mai face. Am aflat ca in urma cu patru luni s-a operat pe inima (avea cica o gaurica intre ventricole si se amesteca sangele oxigenat cu cel ne. ) Si am intrebat daca a fost operatia conditionata de o anumita suma. Raspunsul a fost insotit de un zambet fortat, da mi sa cerut 115 milioane dar banii iam dat dupa operatie. De fapt banii au fost imprumutati de la Banca pe o durata de 6 ani. Acum va intreb eu pe toti fie doctor fie pacient, este normal asa ceva intr-o tara democrata ca doctorii sa ia sute de milioane de la un singur pacient si sa mai faca gargara ca au salariul mic ??? Am intrebat daca i-a dat vreo chitanta fiscala iar raspunsul a fost un alt zambet cu subanteles. Rusine tuturor magarilor care conditioneaza actul medical cu sume de bani !


Musafir

#343

2015-10-02 19:31

Daca nu te implici, nu poti sa schimbi nimic. Daca o faci, poti sa schimbi lumea!
D.

#344

2015-10-03 09:21

Dacă nu dai șpagă medicilor, asistentelor.. nu te bagă în seamă nici dacă ai cancer; ca să nu mai vorbim

că ajungi să ai cancer, tot datorită neglijenței lor în urma contactării hepatitelor de tip B și C, în spitale.

Rușine!


Musafir

#345

2015-10-04 09:21

Se pare ca traim intro lume nebuna nebuna nebuna exemplu siria unde poporul care cere inlaturarea conducatorului tiran sunt bombardati de rusi asa ca este o lume nebuna. Sa nu ne miram ca peste cativa ani vor ajunge in spitale doar cei cu buzunarele doldora de bani o lume nebuna cu oameni nebuni.


Musafir

#346

2015-10-04 16:15

Am semnat pt. ca medicii mi-au omorat mama si bunica.Pt.plicurile pe care le-au primit ca sa faca aceste crime.Pt.ca jignesc,pt .ca umilesc pacientii.Pt. ca la maternitate ,atunci cand am nascut ,eram tratate(toate femeile) ca niste animale.Jignite,umilite si furate.
crina

#347 dezgust

2015-10-04 16:17

Am semnat pt. ca medicii mi-au omorat mama si bunica.Pt.plicurile pe care le-au primit ca sa faca aceste crime.Pt.ca jignesc,pt .ca umilesc pacientii.Pt. ca la maternitate ,atunci cand am nascut ,eram tratate(toate femeile) ca niste animale.Jignite,umilite si furate.


Musafir

#348 In sfarsit sau trezit parlamentarii

2015-10-05 18:19

Parlamentarii vor sa puna de o lege ca tinerii doctorasi iesiti de pe bancile facultati de medicina de la stat sa fie obligati ca 5 ani sa lucreze in sistemul sanitar romanesc iar cei care vor sa plece peste hotare sa-si plateasca cheltuielile de scolarizare. Asta trebuia facut cu multi ani in urma, de fapt aceasta lege trebuia pastrata din timpul comunistilor ca este logic, eu te fac doctor pe banii tari atunci stai naibi si lucreaza pentru bolnavii acestei tari. Am format mii de doctori pe banii poporului iar ei ca multumire au fugit unde le era lor mai caldut, adica la dracu. Ceausescu va pupa pentru noua lege de fapt pentru legea lui si nu va cere taxa de autor.


Musafir

#349 Parlamentarii comunisti inchid gura poporului

2015-10-07 16:39

Parlamentarii comunisti au scos si legea prin care cetatenii nu mai au voie sa-i jigneasca pe hoti pentru ca vor fi amendati. Bravo secera si ciocanul ati inchis gura poporului definitiv - zzzziiiiiiiip !!!


Musafir

#350

2015-10-10 09:02

Am semnat aceasta petitie pentru ca m am saturat sa le trimit parintilor mei bani pentru spagile din spitale,,,si pentru pachetele pe care le da la fiecare doctor si asistenta,,si asta doar pentru o mica atentie,si o reteta compensată.isi bat joc de bătrânii nostri,,si de noi,,,,,,