DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

#276 De ce le este frica romanilor de migranti

2015-09-11 07:50

Simplu ! Le este frica pentru ca suntem un popor cu oameni saraci peste jumatate dintre noi traind la limita de supravietuire. Uitativa la reportajele facute cu oameni de la noi cum majoritatea nu mai au dinti in gura si asta datorita sistemului medical care nu subventioneaza lucrarile dentare, dar daca va uitati la acei migranti nu vedeti niciunul stirb. Mai pe intelesul tuturor acesti migranti sunt oameni cu bani care pot plati calauzele si mijloacele de transport ca sa ajunga in Europa ei sunt cautatori de o viata mai buna, de un loc de munca mai bun si nu vor decat in Germania si Suedia unde ajutoarele sociale sunt grase. Adevaratii sirieni oropsiti si necajiti sunt in Siria si tarile vecine. Voi astia mai tineri poate nu stiti ca romanii care vroiau sa treaca granita ilegal in Iugoslavia sau Ungaria ca sa ajunga in vest erau ori impuscati ori bagati la puscarie. Si acum se trag focuri de arma cand indivizi fara acte vor sa treaca granitele tarilor. Dar acest val de migranti intra liberi in U.E. pentru ca au fost invitati de o anumita doamna cancelar care a zis ca tara ei are nevoie de mana de lucru si ar primi bucurosi migranti. Iar acum cand a vazut ce urmari au avut vorbele ei si poate vor venii milioane in urmatorii ani, acum o da din colt in colt si pune cote obligatorii pentru tari in curs de dezvoltare cum suntem si noi care nu au bani pentru cetateni ei daramite pentru altii. De ce tarile arabe bogate nu i-au luat la ei ??? Pentru ca tin la respectarea legilor de la ei iar un om intrat ilegal este deja un infractor iar la ei infractorii sunt pedepsiti drastic. Asta se intampla cand cineva vorbeste fara sa gandeasca, trage ponoasele intreaga europa !!! Romanii nu sunt dusmanosi ci sunt oameni primitori care gandesc logic stiind cat de greu o ducem. Conducatorii europei ne considera inapoiati si ne baga pe gat tot ce vor ei dar de fapt romanul este tolerant si tacut rabdand toata batjocura din jurul lui.  Pentru a intelege ce se intampla cu adevarat am gasit un film, asa ca vizionatil https://www.youtube.com/watch?v=xYAezcDlqYk


Musafir

#277 Re: De ce le este frica romanilor de migranti

2015-09-11 12:41

#276: - De ce le este frica romanilor de migranti 

 Va rog frumos, scutiti-ne de cat de ospitalieri sunt romanii, fiindca, in general, se poarta incalificabil chiar cu vecinii lor...., vecinii de bloc, nu iti deschid usa daca le suni, nici macar nu se uita pe vizor! Locuiesc in centrul capitalei. In centrul capitalei, seara, se auzeau tipete disperate in bloc. Tipetele unei fete/femei tinere. Am fost singura persoana care a sunat la 112 si nu a venit nimeni 3 ore, insa..., insa tanara repectiva, 23 de ani, a fost omorata chiar in fata usii mamei ..., mama care a auzit tipetele, dar n-a deschis usa, fiindca nu si-a imaginat ca era fiica ei cea care urla disperata dupa ajutor! Uitati-va la ce fac romanii nostri prin tarile nordice, cum terorizeaza suedezii, norvegienii s.am.d! Germania, alte tari UE primesc imigrantii, fiindca inseamna forta de munca ieftina. Noi, noi ne purtam precum cainii, fiindca suntem caini! Fiindca credem ca imigrantii vor lua locurile de munca ale romanilor... Care locuri de munca? Dar care romani fara loc de munca, asistati social vor cu adevarat sa munceasca la noi? Se vaita ca nu au de lucru, iau ajutoare de la primarii si cand te oferi sa-i angajezi cu ziua pentru 50 de lei la cules de struguri, nu vrea marele domn care sta la mila statului si bea banii la carciumi! Uitati-va la cum nu vor sa munceasca in fabrici pt 10-12 milioane si se aduc asiatici, oameni de prin alte parti! Cunosc personal medici sirieni, libanezi, basarabeni, oameni si pregatiti si cu mult mai mult suflet decat romanii nostri! Medicul basarabean pe care-l am in minte, venea primul si pleca ultimul din spitaal in fiecare zi! Roia printre bolnavi, se ocupa de toti, pe toti ii trimitea la analize, investigatii-n spital, pacientii lui erau ingrijiti, medicul lor le prescria medicamente in mod gratuit, venea sa-i vada si dde zece ori pe zi cand era de garda, iar intre 8 si 16, din ora in ora. Da, ii bagai bani in buzunar, dar daca voiai. Nu cerea, nu conditiona, nu se purta altfel daca nu ii dadeai. Si era saritor, modest, se fastacea tot timpul cand voiai sa-i dai. Daca lua, o facea cu strangere de inima si nu odata l-am auzit refuzand si trimitand familia sa cumpere de banii aceia medicamente, mancare la bolnav s.a.m.d.! Romanii de pe sectie nu refuzau niciodata. In alt spital, tot bucurestean, trei sferturi din personalul medical superior e de prin tari arabe sau din Rep. Moldova. Si sa stiti ca respectul e respect si munca este munca. Nu spun, tot cu bani rezolvi multe, dar basarabenii si arabii iti vorbesc frumos, se poarta frumos si au invatat obiceiurile proaste de la romanii nostri. Arabilor de acolo nu le trece prin minte sa ceara bani si sa nu iti zambeasca. Sunt foarte curati si sufletisti, lucreaza delicat si foarte ingrijit. Oamenii aia nu au ajuns in Romania de placere, ci fiindca le-au ars casele, unii au pierdut familii, au lasat tot in urma si  au calificare cel putin la fel de inalta daca nu superioara cu doctorii nostri! Cine cunoaste cat de cat sistemul medical public din Bucuresti realizeaza cam despre ce spital, spitale e vorba in comentariul meu. Si sa stiti ca de rezidenti asiatici si arabi e plin Bucurestiul, la fel de medici din tarile africane. Aceia vin sa lucreze pe lefurile "de mizerie" pe care le dispretuiesc doctorii romani! Doctorii nostri fac mofturi, fite, vor lefuri ca afara, spagi si-s increzuti, nu le ajungi cu prajina la nas la cei mai multi!


Musafir

#278 La noi in tara, fiecare face ce vrea!

2015-09-11 14:26

La noi in tara, fiecare face ce vrea si nimeni nu raspunde! Nimeni, nimeni, nimeni! Ai dovezi incontestabie in instante, judecatorii daca vor le iau in considerare, daca nu vor, nu le iau si te trimit la puscarie sau iti refuza drepturile cu legea de partea ta! Sa va spun de ce am semnat eu petitia? Pt ca stoarfa de Ponta e la Istanbul ca sa se opereze/trateze pt a doua oara, caci in spitalele noastre  nu se coboara dansul sa descinda! Pt ca eu n-am avut de ales si a trebuit sa merg trei ani prin spitalele noastre din Ploiesti si Bucuresti si am dat bani la greu! Peste tot am dat, peste tot asteptam ore fara sa se uite la mine, eram batjocorit, umilit, persiflat! Peste tot erai ca cetatean de rand umilit si jignit! Am semmat pentru ca nesimtirea si nerusinarea lor nu mai au limite! Ca si Oprescu: stia ca e urmarit, ascultat si nu se putea opri canalia!


Musafir

#279

2015-09-11 15:45

Voi chear credeti ca domnul Ponta are ceva la genunchi ? Tocmai de aceea a mers la Istambul ca sa aduca un certificat medical, voi l-ati vazut pe domnul Ponta schiopatand inainte de asa zisa operatie ? Hai sa ne amintim cum alerga pe scarile Parlamentului fugarit de reporterii curiosi sa afle de ce este urmarit in dosarul Sova. Cum alerga de sprinten ca sa dispara doua zile si sa auzim ca este in Turcia la "operatie". Cazul asta i-mi aduce aminte de mentorul lui care dupa ce si-a julit pielea de la gat a fost scos din casa infasurat intr-un fular de doi metri pe doi metri. Domnilor in caz de necesitate romanul apeleaza la tot felul de tertipuri sa inmoaie inima electoratului si poate a judecatorilor. Astea-s prafuri pentru mama mare !


Musafir

#280

2015-09-12 21:15

Chiar doresc sa scriu de ce am semnat! Am facut-o datorita arogantei, lipsei de empatie, de bun simt si de masura a cadrelor medicale cu care am intrat in contact nemijlocit. Am facut-o, fiindca si astazi, la Iasi, o femeie gravida a nascut singura, pe holul spitalului, desi exista garda cu doi medici, fiindca nimeni nu s-a uitat la dansa, iar scuzele erau de tipul ca doctorii nu erau angajatii nostri, ci doar colaboratori. Am facut-o pentru ca astfel de cazuri se intampla luna de luna daca si nu mai des, iar la tv ajung accidental, doar daca familia are cunostiinte, relatii, se zbate, stie cum si unde sa actioneze, are forta, energia, banii sa o faca. Am facut-o, fiindca ma oripileaza cei care stau si privesc, fara a face nimic ori cei plecati din tara, romani care pozeaza din tari straine in buni patrioti si ne dau noua lectii de morala, de cum anume ar trebui sa procedam. Imi pare rau ca nu accept sa-mi vorbeasca mie despre corectitudine si cum e pe la noi oameni pentru care patria a fost acolo unde le-a fost bine, cadre medicale dornice de spagi sau plecate pe-afara pentru lefuri babane si care se arata viteze de prin strainataturi. Imi pare rau ca nu pot simti decat dispret pentru minstrii ca Ponta, Banicioiu, manageri ca Monica Pop care ne mint in fata. Am doi copii si i-am vaccinat in privat, pe bani multi, fiindca la scoala n-au nici macar asistenta, daramite medic, i-am vaccinat si impotriva poliomelitei, caci sunt acum sin pericol de asa ceva. Sunt satula de mincinosi, de hoti si de spagari. Dar mai e oare vreun medic altfel decat spagar azi?

Anonymous

#281

2015-09-13 11:39

ma numesc dobrescu adrian am o problema de sanatate
in 2004 am fost diagnosticat cu oligrofenie gradul II NEREVIZUIBIL in piatra neamt, am depus dosaru de pensionare tot la piatra neamt , in in 2008 mam mutat la bucuresti in sectorul 4 unde am cerut mutarea dosarului la DGASPC sector 4, toate bune si frumoase pana cand: in anul 2015 in ianuarie am fost infectat cu HIV in spitalul sf ioan din capitala, in luna aprilie am fost diagnosticat cu HIV la spitalul victor babes la care mi sa eliberat un certificat medical pentru comisia de handicap.
mam prezentat la comisie de handicap sector 4 cu aceasta trimitere si cu bilet esire din spital victor babes , cu decizia de pensionare eliberata de DGASPC sector 4 + certificatul de handicap NEREVIZUIBIL eliberat de comisia medicala piatra neamt , copie C.I., cupon pensie.
am fost programat pentru comisie mi sa solicitat sa aduc o adeverinta de la circa financiara.
pe data de 18.06.2015 mam prezentat la comisie, care era formata dintro singura persoana care ma intrebat timp de aproximativ 2 minute cateva intrebari: daca manac singur, daca ma spal singur, daca ma imbrac singur, daca merg pe strada singur.
mia spusca pe data de 2 iulie 2015 voi vi sunat daca mai este nevoie de alte acte, dar nu am fost sunat. iar daca nu sa vin pe data de 9.07.2015 sa ridic certificatul.
pe data de 9.07.2015 mam prezentat pentru eliberarea certificatului costatand ca mia fost anulat certificatul NEREVIZUIBIL eliberandumi un alt certificat cu grad MEDIU.
pe certificatul eliberat sunt trecuti membri comisiei dar eu inafara de ce am fost intrebat in cele 2 minute din 18.06.2015 de o singura persoana nu ma vazut nimeni ( nici umedic, nici un asistent, nici un psiholog, nici un reprezentant ONG nimeni).
in aceasta situatie nu inteleg pe ce motiv mi sa anulat acel certificat ce era definitiv intrun moment in care aveam nevoie de sprijin lasanduma pur si simplu pe drumuri .
nu am cu ce sami cumpar medicamente
nu am cu ce sa mai platesc chiria + intretinerea
nu mai am cu ce sami cumpar de mancare
ma lasat si fara abonamentele de transpot
singurul meu venit la ora actuala este de 38 lei cum as mai putea traii
DACA POATE CINEVA SA MA AJUTE CA SUNT IN CULMEA DISPERARI
contact 0728424666

Musafir

#282 Ptr. Anonymous

2015-09-13 21:35

Incearca la sfantul Becali ca e plin de euroi. Chear ieri se lauda in presa ca doreste sa infieze 1000 de sirieni ca sa ii hraneasca si sa ii intoarca la adevarata credinta - la Hristos. Dupa parerea mea poate renunta la 1 musulman din lista si sa sponsorizeze un crestin din romania . Bafta ! A cand te vezi cu el fa vreo 10 matani in fata lui si vreo 13 cruci asa cum face el la tv ca-i face mare placere.


Musafir

#283 nu inseamna nu!

2015-09-13 23:28

Am semnat aceasta petitie pentru binele nostru, al tuturor, pentru ca eu stiu ce inseamna sa fii bolnav, sa suferi si sa nu ai bani, sa nu poti sa dai spagi, cunosc drame reale uriase cauzate de doctorii pe care nu-i intereseaza oamenii, afectiunile lor, ci doar banii. Am semnat pentru ca nu suntem toti bogati, patroni, nu ne permitem toti sa plecam afara ca sa ne tratam si consider ca statul ar trebui sa se preocupe de cetatenii lui,  de sanse egale pentru fiecare, sa isi faca ordine in batatura, nu sa exonereze spagarii de raspundere pentru pretentiile lor. Daca ii obliga mai nou si pe cei care nu au venituri sa plateasca asigurari de sanatate, fara a se intreba deloc daca au de unde, doresc ca fiecare medic, cadru medical prinsi cu un singur leu peste salarii sa fie exclusi din profesie si sa ramana fara tot ce nu pot sa justifice prin munca si veniturile lor legal obtinute. Da, ar merita sa faca si puscarie si inca puscarie multa, dar puscaria aia va fi tot pe banii nostri, deci ar fi cazul sa nu mai intretinem acesti sarlatani, acesti mizerabili superinfatuati.


Musafir

#284

2015-09-13 23:45

PENTRU EGALITATE SI CORECTITUDINE! PENTRU CA VIATA E GREA PENTRU NOI TOTI, MULTI SUNTEM BUGETARI SI NE-AM DORI MAI MULT, DAR NU AVEM DE UNDE SA LUAM SPAGI ORI DACA LUAM, RISCAM ORICAND SA NE SALTE DE ACASA! PENTRU CA SI NOI AVEM DREPTUL LA RESPECT SI LA SERVICII GRATUITE PENTRU ASIGURARILE PE CARE LE PLATIM SI PENTRU CUM I-AM VAZUT SI AUZIT PE MEDICI VORBIND DESPRE NOI, VIITORII SAU FOSTII LOR PACIENTI! PENTRU CA NU POT SA RABD CA SA MA SOCOATA INFERIOR DOAR PENTRU CA NU AM STUDII MEDICALE! NU LE AM, FIINDCA NU AM AVUT SANSA UNUI PROFESOR DE CHIMIE BUN LA INCEPUT, N-AM INTELES BAZA, N-AM MAI PUTUT SA O RECUPEREZ, DAR NICI NU AM INCERCAT, N-AM AVUT MOTIVATIA, INTERESUL. EU EXCELAM LA ALTELE SI INVATAM ACOLO UNDE ERAM MOTIVAT, APRECIAT. ASTA NU INSEAMNA CA SUNT UN PROST, UN INCULT, UN NEBUN, UN AGRAMAT, UNTARAN OPARIT, NESIMTIT SAU CE AM MAI CITIT. DACA SE INTAMPLA SA MANANC LITERE, DIOPTRIILE SI TIMPUL F SCURT PT O REDACTARE SUNT CAUZELE, DAR VRETI SA VA POSTEZ ACTE DE-ALE MEDICULUI MEU DE FAMILIE CARE NU PUNE O VIRGULA, UN PUNCT, ALT SEMN DE PUNCTUATIE IN COMUNICARE SI E MEDIC PRIMAR, A TERMINAT LA STAT?! STITI CA DE FIECARE DATA MINUNATA DOAMNA DOCTOR IMI GRESEA TRIMITERILE PENTRU INTERNARI SI AVEAM NUMAI NEPLACERI, FIINDCA NU ERA-N STARE SA FACA O HARTIE CA LUMEA?! DE ASTA AM SEMNAT, CRIMINALI CE SUNTETI, ESCROCI CU TINICHELELE DE COADA, SPAGARI DOVEDITI CU OPRESCU IN FRUNTE!

Musafir

#285

2015-09-13 23:56

Pentru ca sunt de acord cu toate punctele acestei petitii si imi doresc sa le vad realitate, sa se faca dreptate odata-n tara asta si fiecare sa raspunda pentru faptele lui. Pentru ca m-am saturat de mafioti, corupti si increzuti!

Musafir

#286

2015-09-14 00:32

Pentru ca nu mi-e frica si nu vreau sa-mi invat copiii sa le fie frica! Nu vreau ca cei doi copii ai mei sa traiasca intr-o "saraca tara bogata"... Si ar putea fi f bogata daca nu ar fi hotii acestia care fac din furturi averi impresionante si nu patesc nimic! Speram la Revolutie ca intram intr-o epoca a meritelor si a cinstei, dar e o epoca a deraierii de la normalitate, de la seriozitate, a jafului si a nebuniei! Trebuie sa ii punem punct si sa o luam de la capat! Sa nu ne mandrim ca am intrat in UE! Decalajul intre noi si tarile civilizate ale UE e in continuare imens!

Musafir

#287

2015-09-14 00:41

Pentru ca sanatatea ar trebui sa ne preocupe pe fiecare, sa iesim din starea latenta si sa ne educam, sa ne autoeducam, sa actionam, sa gandim pe termen lung! Sa ajungem sa formam oameni, caractere, sa oprim promovarea nonvalorilor! Sa intelegem ca trebuie sa gandim si sa ne gandim la interesul national, interes care nu se confunda cu interesul propriu!!! Am vrut in UE? Suntem in UE de ani de zile, dar a fi in UE presupune si obligatii, nu doar drepturi! Nu se poate ca la placinte inainte, la razboi, inapoi!!!!! Niciodata!!!

Musafir

#288

2015-09-14 02:51

Pentru ca asa am simtit si asa e normal sa se intample intr-o tara cu pretentia de a fi stat de drept si nu o jungla dominata de haos si anomie.

Musafir

#289

2015-09-14 22:42

De ce am semnat? Fiindca doresc sa arat ca nu suntem toti lasi, rai, mincinosi, egoisti, fuduli, fara cuvant si pusi pe furaciuni, un popor fara coloana vertebrala, fara educatie si fara caracter. Imi pare foarte rau ca trebuie sa recunosc ca astea sunt insusirile de care dam cei mai multi dovada si nu numai acum. Nu suntem solidari unii cu ceilalti, daca nu intrezarim un castig, nu ne bagam in nimic, daca vedem ca cineva e-n nevoie, ne facem ca nu observam si trecem mai departe. Imi pare foarte rau ca ne aratam cruzi si lipsiti de omenie si intre noi si cu strainii. Reactia fata de imigranti, reactia fata de oamenii chinuiti care tipa, plang dupa ajutor sunt edificatoare. Am vazut la tv, am vazut in jurul meu fete, copii plini de sange, alergand, implorand dupa ajutor, sunand la usi si carora nu le deschidea nimeni, am vazut oameni batuti in strada, oameni furati pe langa care semenii nostri treceau nepasatori. Stiu ce jale e prin spitalele noastre si ca daca nu dai, ....Acestea sunt motivele pentru care am semnat.


Musafir

#290

2015-09-14 23:23

Am semnat pentru ca suntem pe primul loc la analfabetism in Europa. Pentru ca in ziua in care a inceput noul an scolar, 82% dintre elevii de liceu socot ca scoala nu ii pregateste pentru viata si angajarea in campul muncii si rezultatele spun acelasi lucru. Nu stiu sa faca nimic atunci cand termina studiile medii marea majoritate si nici cand termina facultatile, fiindca invatamantul romanesc e vetust, preponderent teoretic si deloc practic. Am semnat pentru ca atata timp cat noi nu transformam sanatatea si educatia in prioritati nationale, nu promovam oamenii corecti, remarcabili pe care-i avem, praful se alege de tot ce mai avem! Sunt medici, absolventi excelenti, cu doctorate, masterate, cateva licente de care n-a auzit nimeni, oameni cu scoli facute pe bune, in tara, in afara, pe care ii ignoram de ani de zile ca sa promovam in cerc vicios nepotismele. Pentru ca mergem pe coate-n jurul bisericilor, ne taram in genunchi, pupam moate, icoane care lacrimeaza, sfintii din asfalt, dam bani grei popilor, ne mintim si ne furam unii pe altii tot timpul, vedem fiecare locusor la stat ca pe unul de furat si-n care leafa merge, ne complacem in mocirla morala generala, in lene si invarteli si apoi ne plaangem.

Musafir

#291

2015-09-15 12:42

Am semnat din toata inima si cu toata convingerea petitia aceasta, o voi semna cu aceeasi convingere si pe cea prin care sper sa se ajunga ca magistratii sa raspunda pentru faptele lor, fiindca bataia de joc fata de noi, de cetatenii acestei tari este cu mult prea mare si nici magistratii, nici medicii nu patesc nimic pentru ca ne distrug vietile, familiile, viitorul,, pentru faptele lor, iar statul roman isi bate joc de noi toti. Isi bate joc ignorand si incurajand coruptia si nepotismele prin neimplicarea de care se face vinovat de 25 de ani. Atata timp cat medicii asteapta plicul de la pacienti, spagi pentru care vor sa nu raspunda, nu merita un singur leu in plus si nici respectul si sustinerea poporului. Medicii nu se pun in slujba noastra, nu fac nimic eroic pentru ca salveaza vieti, isi fac doar datoria lor la locul de munca, datorie pentru care sunt platiti, platiti legal de stat, datorie pentru care cetatenii platesc asigurari de sanatate si nu toti platitorii de asigurari ajung vreodata sa se interneze, sa beneficieze de ceva gratuit pentru cat au platit.


Musafir

#292

2015-09-15 14:32

Ultimul mesaj dat de doctore Oprescu catre presa.

Reporterul - domnul Oprescu de ce ati luat mita ?

Oprescu - Ba ! eu nu am luat mita.... eu am luat zeciuiala data de Moise !

( zeciuiala: a zecea parte din ceva )


Musafir

#293

2015-09-16 15:49

MMM...SUNT MULTE DE SPUS SUNT SATUL DE MECANISMUL TIPUL SPAGA CE BANTUIE SISTEMUL MEDICAL DIN ROMANIA...DE FRICA DE A FI INTERNAT SAU TRATAT, CA NU AI BANI DE SPAGA SA FI BAGAT IN SEAMA ...ADEVARAT ESTE CA SI UN MEDIC DUPA ATATIA ANI DE INVATATURA CASTIGA F PUTIN ...DAR NICI O SARMANA CU 4 MILIOANE PENSIE NU STA MAI BINE ....DATORIA MEDICILOR ESTE SA AJUTE,SA VINDECE ,SA FACA CE FAC , CU INIMA DESCHISA SUNT ALESI DE D ZEU CARE LUCREAZA PRIN OAMENI...SA SE TERMINE ODATA CU GASTELE ADUSE PLOCON SI TUICA SI PALINCA CA IN FILMUL MERE ROSII.....NU GENERALIZEZ...DAR FRATILOR DACA VA DUCETI LA MUNCA CU BICICLETA VA UMPLETI DE SANATATE...NU VA TREBUIE AUDI SI BMW....SI VILE LUXOASE...DIN BANII CELOR BOLNAVI SI AMARATI....

Musafir

#294

2015-09-17 09:42

Am semnat pentru ca am fost personal victima mai multor cadre medicale, pentru ca unul dintre ele, fara ca sa ma vada macar, doar cu radiografiile in fata, a putut sa-mi puna la 16 ani diagnosticul de nanism hipofizar, iar eu aveam 164 cm... Nici cand m-a zarit in carne si oase medicul nu a manifestat minima empatie, diligenta... Era un barbat la 50 de ani, cu ochelari, calvitie destul de accentuata, domnul doctor Popescu de la I.C. Parhon... Ii spun domn doar din respect fata de mine insami..., nu fata de el... Domnul doctor Popescu a putut numi o adolescenta de 16 ani, pe care atunci o vedea prima data, despre care nu stia absolut nimic: vaca grasa, obeza.... Era medic endocrinolog, iar copilul de 16 ani ajunsese in cabinetul sau, adus de mama, cu mare greutate, fiindca, pe fondul supararilor, stressului, in 4 luni a luat 35 de kilograme... Domnul Doctor Popescu n-a ascultat nimic, n-a facut analize, a tipat, a pus etichete... Singurul efect al vizitei-consultatie a fost ca sunt mai bine de 16 ani de cand nu am mai trecut pragul vreunui cabinet de endocrinologie..., de cand am reticiente doar cand aud de medici in privinta mea. Am semnat, fiindca am fost si ca apartinatoare pentru parintii, unchii, matusile mele victima ale aceluiasi comportament abject de foarte multe ori...Unchiul meu a murit din culpa medicala, culpa pentru care nu a raspuns nimeeni vreodata, fiindca...ar fi trebuit sa dam in judecata medici din trei spitale...Si tuturor le-am dat.... Am semnat pentru ca ori de cate ori am avut nevoie de salvare si nu pentru mine, c-a fost in provincie, c-a fost in Bucuresti, n-a venit niciodata si am ajuns sa chem salvari private...Salvarile private au ajuns in 5 minute...Dar numai costul unei salvar private ca sa iti vina acasa era de peste 200 de lei...Insa 200 de lei a fost cea mai mica suma pe care am platit-o... As vrea sa stiti ca toti cei pentru care am avut calitatea de apartinator erau asigurati... Au platit zeci de ani asigurari medicale si cand au ajuns sa aiba nevoie de servicii, am platit...Am platit tot si la stat si-n privat... De la portari, infirmiere, asistenti, brancardieri, pansamente, medicamente pana la investigatii..., consultatiile medicilor, neoficial, in spitale de stat si, oficial, la privat si n-am platit pentru ca as fi vrut eu..., ci fiindca daca nu plateam, nu se uita si nu se ocupa de bolnavi absolut nimeni... Cum scoteam banul, incepeau sa se miste lucrurile..., ce anterior era imposibil, devenea posibil... Eu nu pot spune ca am intalnit ca pacienta sau fiica, nepoata, in relatie directa, niciun medic-om... Am intalnit doar oameni de afaceri.... As vrea sa stiti si ca am platit din 2003, luna de luna, numai pentru retele tatei cu minim 50 de lei un medic de familie... Nu ii voi da decat sexul, feminin... Doamna aceasta...nici macar nu stia sa scrie romaneste... Nu punea o virgula, un punct, o cratima... Doamna aceasta...Cat timp nu am avut nevoie efectiv de dansa, cat timp doar ii dadeam bani pentru o reteta lunara, a fost excelent... Cand am inceput s-am nevoie de hartii facute corect de medicul de familie, adica de trimiteri pe la spitale in care dansa trebuia doar sa treaca diagnosticele prezumtive si unitatea medicala, fara a le gresi, nu era in satare sa faca nici macar atat...o trimitere catre spital corecta,trimtere pentru care ii dadeam de fiecare data bani...si, pentru acelasi medic, pacientii din familia mea au devenit indezirabili.... Sunt numai cateva experiente directe ale mele cu medicii...

Musafir

#295

2015-09-17 12:50

Am citit destule din comentariile la petitie si, evident, petitia. Sa va scriu ce simt? O deznadejde cumplita, fiindca, oriunde m-as uita, lipseste cu desavarsire dorinta rela de a rezolvaa orice si toti oamenii care au scris, intr-un fel sau in altul, trecand peste cei care au deraiat de la bun simt si orice rusine, au reale motive sa se simta umiliti si dispretuiti. Sunt. Sunt si bolnavii, apartinatorii, oamenii care platesc asigurari, sunt si medicii. Medicii de la noi, nu toti, dar mare parte, asteapta sa le dai, fara bani nu se uita, nu fac si asta imi pare reprobabil, blamabil, nimic nu scuza. Acei medici care nu fac daca nu capata nu au ce cauta in niciun loc. Daca nu cer, fac si li se da, este alta discutie. Vinovati sunt insa si cei care iau si cei care ofera si ar trebui sa li se interzica clar tuturor datul-luatul. Numai asa, cred eu, am avea dreptate. Iar cine calca stramb, apoi, sa suporte. Cat timp nu e clar interzis si datul si luatul, cat timp se cauta portite, nu exista altceva decat tiganie si haos. Iar can la noi toate-s guvernate de haos, tiganie, se poate chiar orice. Acesta-i sentimentul. Si medicii-s mizerabil platiti, dar majoritatea au alte venituri. Daca ar trai din leafa de la stat, atunci, da, normal ar fi sa plece, sa demisioneze. Scandalul pare insa iscat nu de leafa mica, ci de taiatul spagilor. Era o doamna care considera ca cei care termina medicina au datorii fata de cetatenii tarii, fiindca le-au platit studiile. Nu este adevarat. Nu cetatenii le-au platit studiile, ci ei sau parintii i-au tinut in scoli si nu evina lor ca taxele la noi sunt mai mici ca-n alte tari. Cat timp au invatat, au invatat pentru ei, sa-si faca p profesie. Daca nu o pot exercita aici, o exeercita unde pot si unde-s platiti decent si este dreptul lor. un medic poate fi acuzat de ceva doar din momentul in care incepe efectiv sa-si practice profesia si o face in sistem public, adica platit de stat, din asigurarile pe care toti le dam. Obligatii are de-abia de atunci si fata de cetatenii-pacienti si fata de spital.


Musafir

#296 Pentru ca educatia si sanatatea ar trebui sa ne intereseze.

2015-09-17 12:59

Am semnat pentru ca sunt indignat. Sunt indignat ca nu ne intereseaza problemele majore si viitorul nostru ca natie, in schimb, avem tot timpul pentru prostii, petitii prin care vrem ca Rieu sa devina cetatean de onoare al nu stiu carei localitati! Mie nu Rieu imi da un job stabil, nu Rieu imi pregateste copilul pentru viata, nu Rieu are grija de mine, de familia mea ca sa fim sanatosi. Rieu pe mine nu ma reprezinta in niciun fel. Nu imi rezolva nicio problema existentiala si nu devin eu mai nobil, mai bun, mai cult daca ma aflu in preajma lui Rieu. Realizarile lui Rieu sunt ale lui si numai ale lui, nu ale mele, nu ale romanilor. Dupa cum realizarile sportivilor nostri sunt tot ale lor si nu ale noastre, mai ales daca sunt obtinute in sporturi individuale.


Musafir

#297

2015-09-18 13:32

cred in aceste idei

Musafir

#298

2015-09-19 13:56

Cel mai mare pacat, greseala !
Multi nici nu recunosc !
Vai de poporul roman !

Musafir

#299

2015-09-20 13:29

Pentru ca m-am saturat de lichelismul si firea "descurcareata" a romanului, care niciodata nu respecta regulile decat de frica si daca are sefi duri si intransigenti. Pentru ca noi avem legi excelente, dar nu se aplica si tot comportamentul nostru e dupa "merge si-asa"... In tarile spre care ne uitam cu invidie si admiratie, nu, NU MERGE SI-ASA! Fiindca la noi totul e cu spagute, invarteli, niciodata nu facem pasi decisivi inainte. Am semnat petitia pentru ca tot ce se scrie in ea e aadevarat si mi-e rusine ca romanasii nostri care traiesc pe pielea lor asta, nu au taria nici de a recunoaste. Citeam undeva ca suntem invadati de sireini sau afgani! Aiurea! Noi nu suntem invadati de nimeni, nimeni nu vrea sa fie refugiat la noi si 1 din 5 imigranti care ajunge acum in Europa este sirian...! In schimb, duceti-va prin tarile nordice si vedeti cine sunt hotii, cersetorii de pe la scandinavi... Romanasii nostri dragi si scumpi, indiferent ca-s sau nu si rromi. Cine-s prostituatele si badantele Europei? Romancutele noastre mandre... Mai mult femei decat barbati de la sate au plecat la munca, fiindca domnii-s prea ocupati sa-si bea mintile-n carciumi! Tepes ne trebuie, nu Johannis! Tepes ar rezolva intr-un an si lenea si hotia si tot ce ne ucide si trage in jos!

Musafir

#300

2015-09-20 13:39

As vrea sa scriu ca medicii care chiar au valoare, care chiar sunt personalitati stiintifice, nu au nevoie de spagi de la pacienti ca sa mearga pe la congrese si simpozioane si nici de sponsorizari de pe la comapnii farmaceutice, firme de medicamente! Aia sunt invitati de universitatile, institutiile organizatoare si acelea le suporta drumul, cazarea, masa! As vrea sa-i spun mamei care se plangea ca atinut doi copii la medicina si-i intretine si azi, desi sunt rezidenti, ca a stiut foarte bine unde ii trimitea si ca daca nu i-a dat lla medicina pentru spagi, suporta ce suportam toti cand copiii nostri termina facultatile si-s incadrati cu 1000-1500 de lei pe unde apuca daca au norocul! Si noi platim chirii acestor copii, doamna si nu ne vaitam!