DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

#151

2015-08-25 08:37

Pentru demnitatea romanilor.

Musafir

#152

2015-08-25 09:11

să nu mai fie condiționat actul medical de acțiunea mizerabilă a medicului : PLICUL ! rușine!

Musafir

#153

2015-08-25 10:05

Apreciez ca bine venita aceasta petitie.Sper sa fie semnata de cat mai multe persoane.

Musafir

#154 Ar fi umilinta suprema!

2015-08-25 14:37

Am semnat si as fi dat milioane de semnaturi daca as fi putut, fiindca trebuie sa curatam odata tara si sistemul! Nu doar sistemul sanitar, tot ce inseamna servicii si administratie publica! Si schimbarea incepe cu curajul de a recunoaste, denunta, cu puterea si vointa de a ne schimba fiecare. De a uita cuvintele spaga, mita, cadou, atentie! Legalizarea spagii e umilinta suprema atat pt medici cat si pt pacienti! Plata e la serviciul privat si statul si privatul nu trebuie amestecate! Obligati medicii sa aleaga intre stat si privat, angajati necesarul de medici la stat si platiti-i pt ce fac la stat cu cat platiti un deputat/senator,dar sa uite de spagi! Le iau, la puscarie si afara din profesie!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-08-25 16:04



Musafir

#156

2015-08-25 17:09

Acum cand economia chinei se clatina si este in picaj parlamentarii nostri impreuna cu toti bugetarii viseaza la salarii de boieri. Bravo mai desteptilor economistii lumi spun ca se poate declansa o criza ca in 2008 iar voi vreti saci cu bani la salariu, de unde mai desteptilor, mariti iar taxele si puneti taxa pe cos ? Dar eu zic sa puneti taxa si pe aerul respirat de fiecare roman.


Musafir

#157

2015-08-25 19:03

Imi pare rau ca trebuie sa scriu public. Adevarul si curajul in aceasta tara au devenit acte de eroism in loc sa fie normale. Suntem asa o natie de nenorocita incat nu numai ca nu facem nimic ca sa ne fie bine, dar ne aliem impotriva celor care fac, ne este parca ciuda. Si suntem pedepsiti pentru rautatea, lasitatea, mizeria morala in care ne complacem, mandria de a fi slugi la stapan. Mandria de a fi sluga, lasitatea si rautatea sunt virtutile noastre, iar coruptia, brandul national. Suntem vrednici de mila si ne meritam soarta, oricare ar fi ea si numai noi suntem de vina pentru ca nu ne-o hotaram singuri. Lasam pe toata lumea sa ne conduca si mergem in turma unde ni se dicteaza, fara discernamant. Ne e frica de libertate, de cultura, educatie, fiindca ele ar insemna ca sa actionam noi, sa luam singuri decizii, sa raspundem pentru cum ne croim viata, soarta, sa nu putem sa invinovatim pe nimeni. Ori noi numai sa criticam, sa acuzam, sa barfim, sa ne caciulim stim. Nu mai conteaza cine sau de ce ori de la cine fura, ia mita, ce fabrici, mini, combinate se inchid. Cat timp stam, ne uitam si nu facem nimic, fura-se toata tara! Asta meritam. Rusine ar trebui sa ne fie noua, nu democratiei! Noua sa ne fie rusine  ca dam spagi, nu vorbim, nu denuntam abuzurile, suntem fiecare pentru el si ai lui, protejam lepadaturi, pilosi, hoti, spagari...


Musafir

#158

2015-08-25 19:32

Problema grava din aceasta tara este ca cine ia atitudine impotriva coruptiei sau a furturilor este obligat la tacere. Sunt multe cazuri cand oameni de bine cinstiti au asistat la o spaga sau un furt. Normal instinctul la facut sa anunte autoritatile ca s-a comis o infractiune. Incepe ancheta, cercetari, verificari, martori pro si contra. Ca la sfarsit rezultatul anchetei sa fie NEVINOVAT, reclamatie nefondata, o mana se spala pe alta si corb la corb nu-si scoate ochiu ! Daca incerci sa reclami o infractiune din acuzator ajungi acuzat, a fost cazul prin maramu unde un smecher cara lemne cu masina si facea cinci curse cu un singur bon fiscal. Localnicul a reclamat ca pana la urma tot reclamantul sa fie amendat de militianul satului pentru reclamatie mincinoasa, cica nu stia nimeni ca ala cara mai multe curse cu un singur document. Asa ca....


Musafir

#159 Re:

2015-08-25 20:43

#158: -  

 Gresit! Problema e alta: cine ia atitudine este lasat singur chiar de catre cei care ar trebui sa-l sprijine, pentru care lupta, dupa principiul, nu ma amestec, nu ma bag, mie sa-mi fie bine, eu sa am liniste! Daca se rasculau toti satenii impotriva coruptului, politistului, faceau toti reclamatii la parchet, mergeau toti sa depuna marturie la instanta, chemau presa in sat, nu ramaneau asa lucrurile. Dar lasitatea, egoismul, confortul personal a invins. Si, haideti acum sa ne aratam barbati! Cand se intampla ca cineva sa reclame abuzurile de oriunde, in loc sa fie sustinut, colegii ori tac ori ii sar in cap! Ca face de cacao institutia, ca au probleme din pricina lui, nu din a vinovatilor! Vreti adevarul? La Constanta, in Buzau, in Arges, in Calarasi, petitia asta ar trebui sa aiba zeci de mii de semnaturi din fiecare judet! Nu am prea vazut! Oamenii carora li se cer spagi, oamenii carora le-au murit rudele si copiii prin spitalele groazei tac..., nu se aud, nu se vad! Au mai facut un filmulet, au mai facut pe cont propriu o plangere, o sesizare la vreo televiziune si acolo s-au oprit. Nu voi uita cate zile voi avea imaginile rusinii din Buzau si Constanta, unde mamele copiiilor morti sau operati gresit, erau certate de mamele care aveau inca pruncii in viata ca au vorbit sau cum se plangeau lasele cand nu stiau ca erau filmate si in fata camerelor parca le taiai limba! Gaseau si scuza absolut jenanta pentru o fiinta umana! Ca vor avea probleme daca vor vorbi, ca nu le vor mai interna medicii copiii! Eu le dadeam pe post sa le fac de rusine si pe ele si pe Monica Pop care "nu stie ca exista plicul", care poate minti de la obraz ca nu e o practica absolut curenta! Dar nici nu intri bine in spital c-afli cat te costa! De unde dracu' au sute de mii, milioane de euro sau si doar zeci de mii colegii ei care se plang ca mor de foame, nu au bani de facturi, de chirii? De unde vile, case, vacante in lux prin strainataturi? Care zice ca nu stie ce-i plicul ar merita scuipat si sa ne pisam cu totii-n gura lui in public, asa cum el ne scuipa minciuni precum respira! Javre lacome si nesatule!


Musafir

#160

2015-08-26 10:05

va rugam trimite-ti aceasta petitie catre colegiul medicilor din romania..pt a avea acces la adresele de mail..ale medicilor..prefer sa primesc un mail..de la CMR in care ma roaga sa semnez o petitie..decat sa primesc o felicitare de ziua de nastere in care imi ureaza "sa mai rabd inca un an":))...

Musafir

#161 Re:

2015-08-26 10:36

#160: -  

 Ar fi ultimul loc unde sa se trimita. Acel organism e o gluma proasta, nu cerceteza efectiv nimic si daca sanctioneaza ceva o face de iti vine sa razi! Te omoara si ei dau medicului un avertisment sau un vot de blam!


Musafir

#162

2015-08-26 11:21

Am semnat si cred ca petitia aceasta ar trebui semnata de majoritatea populatiei, caci e imposibil ca om obisnuit sa nu fi fost netratat, prost tratat, repezit prin spitale. Va voi scrie cum e la faimosul Universitar al lui Oprescu. Daca stii un doctor si ii dai spaga, te internezi oricand ai chef atunci cand e de garda si pt hemoroizi. Nu ai doctorul tau, pot sa nu se uite la tine si cu AVC. La urgente, o mizerie. Si fiecare se poarta cu tine ca si cum iti face o imensa favoare ca-ti arunca un cuvant, o privire.

Musafir

#163 Cine greseste trebuie sa plateasca!

2015-08-26 11:51

Scurt: pentru ca cine greseste trebuie sa plateasca, oricine ar fi! Si sa plateasca chiar cu libertatea si viitorul familiei, viitor care pentru el era asigurat din spagi! E asa de obisnuit medicul din Romania sa ia, incat daca vezi unul care nu o face, iti vine sa-ti faci cruce, sa spui ca asa ceva nu se poate! E atat de jenant sa asociezi medicina, viata cu spaga, medicul cu spagarul, dar pe ei nu ii deranjeaza deloc. Pt doctor, pb e sa nu ii dai spaga! Nu se mai poate! Doar puscaria ii mai poate schimba!


Musafir

#164 Pentru ca trebuie sa luam atitudine.

2015-08-26 12:17

Am semnat petitia pentru ca trebuie sa luam atitudine, sa ne solidarizam impotriva a ceea ce e rau, nociv, a furtului, coruptiei, imposturii, minciunii, pentru ca suntem ignorati si dispretuiti, tratati cu aroganta si superioritate de catre medici doar pentru ca avem alte formatii profesionale. Suntem si noi intelectuali, muncim si noi enorm si avem si noi drepturi...aceleasi drepturi ca dansii... Am semnat pentru ca vreau o tara fara mizerie si fara mizerabili, un alt viitor, o alta viata pentru copilul meu!


Musafir

#165 Imi iubesc profesia, nu doresc sa iau spaga.

2015-08-26 13:59

Am semnat petitia din mai multe motive, iar singurul care ma face sa ezit sa-mi declar public numele-i acela ca sunt medic. Si aceasta marturisire ma va expune poate blamului, dar imi asum riscul. Imi asum riscul pentru ca imi iubesc profesia, eu nu doresc spaga, vreau sa mi-o exercit demn in tara mea, mi-as dori sa o pot face in conditii umane, decente. E adevarat, aici, intra si banii, dar nu numai ei. Mi-as dori sa nu fiu nevoit sa trimit pacientii, familiie sa cumpere medicamente, fiindca noi nu avem. Mi-as dori sa am si timp sa vorbesc, sa zambesc fiecaruia, dar, va spun drept, nu am intotdeauna. Va povestesc cum e o zi de garda pentru mine? Am uneori 500 de prezentari. Dintre acestea, urgente, de internat, poate sunt 20-40, poate ca sunt 5-10. Se intampla sa fie dintr-acelea cu care trebuie sa intri direct in operatie, altele, pe care poti sa le amani. Se intampla sa ai paturi destule pe sectie, se intampla sa nu ai, sa suplimentezi, sa ajungi sa te rogi uneori de medicul sef de garda de la alta sectie ca sa-l interneze la dansii ca stii ca nu poate fi trimis acasa si tu nu mai ai unde. M-am rugat nu de putine ori si am suferit si umilinta de a fi refuzat, injurat, bruftuluit si de coleg si de catre apartinatori. Probabil ca va intrebati daca garzile mele de acum sunt platite. Da, sunt platite, dar aveti idee cum e sa faci 12 garzi intr-o luna sau 8-9-11? Mi se intampla frecvent asa ceva si nu pentru ca-mi doresc. Pentru ca sunt rugat si nu are cine sa le faca daca nu le fac eu. Asa ca dupa 24 de ore de garda, ma duc la raport, la vizita si incep noua tura. Pot sau nu pot, trebuie! Pe mine ma iau toti de odihnit si se poate sa am 72 de ore in care sa nu fi apucat sa ajung acasa. In care sa fiu fericit daca am reusit sa ma intind cateva minute. Pentru ca am avut consecutiv zile in care garda-tura-garda sau am ramas la spital, fiindca a fost nevoie, fiindca nu am avut sala pentru operatie sau anestezist pana tarziu de tot. Ce pot atunci sa fac? Dar cum credeti ca ma simt eu dupa 30-48 de ore sau mai multe de munca fara pauza? Sa stiti ca nu-s robot, sa stiti ca dau rateuri... Nu spun ca gresesc, dar nu imi mai amintesc multe. Nu ma pot concentra, am in minte ce doresc sa spun, sa fac, dar nu pot exprima prin cuvinte, incep sa ametesc, tremur, incep sa vada toti ca ceva e cu mine. Si nu prea m-a intrebat nimeni daca mai pot, daca am patit ceva, mi-e rau, am vreo nevoie. Cand vad un pacient, de multe ori, simt ca trebuie sa ii castig increderea, caci ma priveste ca pe spagarul de serviciu, am eticheta de escroc lipita pe frunte, chiar daca Dumnezeu mi-e martor ca n-am cerut niciodata. De dat, da, mi s-a dat... Mi s-a dat si am luat, am mai si refuzat. De fiecare data insa ma simteam penibil. Si cand trebuia sa iau si cand refuzam. Simteam ca oricum procedam, tradam pe cineva. Fie-mi tradam sotia si copilul, fie aveam impresia ca-mi tradam constiinta, pacientul. Nu ma simteam bine. Daca lipsesc si trei zile de acasa si vin si extenuat si fara bani sa le cumpar, sa fac, fara putere sa alerg, sa ma joc, credeti ca sunt primit cu bratele deschise? Copilul nu-mi cere, dar sunt multe cazuri in care aflu ca cel mai mult isi doreste ca tati sa fie acasa, sa mergem la plimbare, in padure, sa ne jucam cu cateii. Si eu mi-as dori, dar rar de tot pot. Va puneti o clipa macar si-n pielea mea? Ce as putea sa fac decat sa ma simt aiurea...Aiurea ma simt si ca nu pot fi langa sotie si copil si daca iau bani si daca nu iau bani. Va spun insa cu toata onestitatea: nu am cerut vreodata si-mi doresc sa vina ziua in care sa nu fiu nevoit sa mai fac alegeri, sa mai accept! Vreau sa traiesc linistit, sa dorm linistit, sa pot sa ma comport cum doresc pacientii, sa ii pot trata bine, sa le pot oferi medicamentele de care au nevoie, sa nu trebuiasca sa ma umilesc si sa tot fac cereri pe la director pentru a-mi aproba un medicament mai puternic, mai din alta gama pentru pacient. Vreau si sa pot ajunge si eu acasa dupa garda, vreau sa fiu sot si tata pentru familia mea. Vreau sa-mi fac treaba bine, vreau sa nu mai stau cu emotii, cu stress, cu teama-n suflet in fiecare zi! Nu-mi doresc sa iau spaga... Sa stiti insa ca au fost si ani in care banii aceia au facut diferenta intre a avea si a nu avea ce manca, a putea sau a nu putea sa-mi cumpar ceva indispensabil. Cat am fost singur, puteam sa fac si foame ca sa imi cumpar o carte sau sa achit facturile, purtam si pantalonii si pantofii pana se rupeau. Mi-era rusine sa spun parintilor ca nu aveam bani de una sau de alta, indeosebi, mamei. Ii minteam ca am mancat si ca eram bine si ma rugam in gandul meu sa inteleaga contrariul, sa ma intrebe de ce ii minteam..., m-ar fi bucurat orice ajutor. Dar stiam ca ar fi fost insotit de constatari amare...ca aveam 30 de ani si tot neispravit..., si tot pe banii lor...Cu copilul, nu, nu mai pot face asta... Nu pot sa-mi privesc sotia si copilul si sa ...De asta am ajuns sa iau bani de la pacienti... Nu pentru ca am vrut eu... Stiu ca e infractiune si nu mai vreau asta.


Musafir

#166

2015-08-26 16:24

Am semnat pentru ca nu imi pare normal nimic din ce se intampla in spitalele noastre, pentru ca vreau ca statul sa ne trateze pe toti cu respect, si medicii, iar daca le mareste doctorilor salariile, sa-i si responsabilizeze! Sa nu mai intretina coruptia, traiul lor dulce pe spinarile noastre.

Musafir

#167 E rusinos tot ce se intampla.

2015-08-26 17:07

E rusinos, e scandalos tot ce se intampla. Si cum se vorbeste de catre multi din toate taberele si-s enorm de multe si cum se bucura unii de firmiturile aruncate de guvern, si acelea incerte, si cati lideri sindicali au si de injuriile pe care si le aduc si de ipocrizie. Plicul si frica ii retin pe medici sa faca greva. Vreau sa vad si eu o greva generala sau o demisie-n bloc in sanatate si in educatie!


Musafir

#168

2015-08-26 17:54

Azi 26 August a fost data ordonanta cu marirea salarilor din sistemul medical cu 25%. Marirea va fi pusa in practica din luna Octombrie. Despre plic sau spaga nimeni nu mai aminteste nimic, toti tac. O vorba din tarile arabe suna cam asa: " Cainii latra, caravana trece ". Tradus pe plaiuri mioritice ar suna cam asa: " Poporul tipa, medicii isi numara banii ".


Musafir

#169

2015-08-26 21:06

Nu este corect ca un bolnav, indiferent de venit, inainte de a merge la doctor, sa se gandeasca ca trebuie sa incarce plicul. Si daca nu are ce pune in plic ? ce face ?
Cel care urmareste plicul, ( oricine este el, orice functie are, ori cat are), tot mai vrea si din ce in ce mai mult, nu se opreste niciodata. ( vezi cazul justitie ). Cazul "plicul" trebuie condamnat. Cum munceste un om cinstit pentru venitul lui, asa trebuie determina-ti si spagarii sa faca munca cinstita. Daca sunt nedreptatiti, sa foloseasca metodele legale pentru majorarea venitului.

Musafir

#170

2015-08-27 03:56

DACA SE DORESTE CU PLIC SI FARA PLIC, ATUNCI CUM RAMANE CU JURAMANTUL LUI HIPOCRATE, DE CE SI PENTRU CE LA ROSTIT SI POATE SI SEMNAT, PENTRU PESCHESURI CU PLIC SI FARA PLIC?
CONDUCEREA SUPERIOARA DE PARTID SI DE STAT SA ASIGURE MARIREA SALARIILOR DIN VALOAREA NOU CREATA DIN INDUSTRIA INEXISTENTA.

Musafir

#171 Re: Imi iubesc profesia, nu doresc sa iau spaga.

2015-08-27 04:15

#165: - Imi iubesc profesia, nu doresc sa iau spaga. Domnule Doctor, numai in locul dumneavoastra nu as vrea sa fiu. Imi inchipui ca v-a fost foarte greu sa va destainuiti public si imi dau seama ce framantari aveti. Meritati felicitari pentru curaj si sinceritatea dezarmanta de care ati dat dovada. Am fost sotie, sunt mama si bunica. Am si eu un baiat. Poate e chiar de varsta dumneavoastra. Al meu are acum 42 de ani. Si unul dintre nepoteii mei incepe in toamna primul an de liceu. Domnule Doctor, fiind sotie, mama, bunica, am putut privi problemele din toate perspectivele in ce va priveste. Nu stiu ce parinti ati avut/aveti. Stiu ca parintii isi doresc pentru copii ce e mai bine si ca uneori, cand sunt f duri, cred ca-i impulsioneaza, stimuleaza astfel. Imi dau seama ca v-au descurajat, ca reprosurile v-au facut sa suferiti, sa va ascundeti durerile, problemele, au degradat relatia. Pot sa-mi imaginez ce simteau, simt si dansii si sotia si fiul sau fiica. Usoare alegeri nu veti avea niciodata, dar depinde ce e mai important pentru dumneavoastra si toti banii din lume nu compenseaza pt copil lipsa tatei, atentiei, dragostei, sprijinului.

Ana

#172 Doctori

2015-08-27 06:29

 DOCTORI TREBUIE SÄ FIE  PLÄTITI PENTRU MUNCA PE CARE O PRESTEAZÄ  SI SÄ DISPARÄ ODATÄ PENTRU TOTDEAUNA PLICUL CU BANI O RUSINE ?????? PENTRU CEI CARE AU PENSII DE NIMIC LI SE MAI PRESCRIU MEDICAMENTE SCUMPE EI NU AU ALTERNATIVÄ 

FÄRÄ PLICURI SALARI BUNE


Musafir

#173

2015-08-27 13:26

Logic ar fi ca acum dupa ce li sa marit salariul toti doctorii din romania sa refuze plicul, gaina sau micile atentii !!! Dar acum se va vedea care doctori sunt OAMENI si care sunt NEOAMENI. Sper ca cineva sa faca diferenta si NEOAMENII sa fie trasi la raspundere.


Musafir

#174

2015-08-28 09:03

Pentru ca e o mare dezamagire pentru mine intreg sistemul medical public si imi provoaca un gust foarte amar acesti medici care vor sa fie platitit suplimentar din banii amaratilor.

Musafir

#175

2015-08-28 09:21

Fiindca o apreciez ca o necesitate in actuala situatie.