Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#201

2015-05-29 15:33

pt ca am credit

Musafir

#202

2015-05-29 17:42

cu gandul ca voi putea sa-mi salvez casa de executare,c u gandul la copii mei si cu gandul la toti cei ce au credite ipotecare si au ajuns in impas de asi mai putea plati creditul.Imi doresc si sper s se rezolve ceva.Sunt alaturi de dl.av.Piperea si-l sustin in toate proiectele

Musafir

#203

2015-05-29 19:29

Am 3 conventii in CHF la Banca VOLKSBANK si m-am saturat de hotii astia.in 7 ani am achitat cat am luat de la ei plus vreo 6000 chf in plus DAR mai am vreo 18 ani de plata.HOTII!AFARA CU EI DIN TARA NOASTRA.JOS MUGUR ISARESCU!

Musafir

#204

2015-05-29 19:49

Pentru ca după 7 ani de plata ,duble RATE, sa avem dublu de plata , nu e posibil într o tara civilizata ,sa l ia banca apartamentul si sa se spele cu el pe cap.

Musafir

#205

2015-05-29 20:01

Mi am vandut deja apartamentul ipotecat si banca ma tine in continuare datoare pentru o suma care depaseste valoarea creditului initial la cursul curent CHF! MAGARIE SI JAF! JOS CAMATARII LEGALIZATI AKA BANCILE!
VOTEZ DA pentru proiectul legii liberarii de datorii prin darea in plata a imobilului supus (riscului de) executare silita.

Musafir

#206

2015-05-29 21:41

Am semnat că vreau să scap de acest vis urât, coșmar, frica zilei de mâine.
Mai bine o iau acum de la capăt și cu mai multe speranțe decât să plătesc la niște cămătari. CÂT AR FI D-ZEU DE BUN NO SĂ AVEȚI IERTARE, GANDITI-VĂ MĂCAR LA COPII VOȘTRI ...!

Musafir

#207 Re:

2015-05-30 11:03

#100: -  

 Sper sa mai aveti putere sa rezistati . Ar trebui sa faceti cunoscut cazul dv . Sa primiti un ajutor ceva 


Musafir

#208

2015-05-30 13:44

Sper sa devina lege

Musafir

#209

2015-05-31 05:35

Banca trebuie sa ia doar ce a calculat ca gaj. Daca a calculat prost sa ia ce a calculat.

Musafir

#210

2015-05-31 07:39

Am semnat pentru ca sunt deacord cu ce vreti sa faceti și sper sa reusiti

Musafir

#211

2015-05-31 10:23

Am un credit la camatarii de la BCR care mi-au modificat dobanda in sus la cheremul lor,daca se aproba acesta lege le pun cheile pe masa si sa vezi atunci,asa ar trebui sa facem cu totii si oare ce o sa faca bancile cind se vor trezi cu sute de mii de apartamente la care nu se mai merita sa platesti si la care le-au scazut valoarea de piata.

Musafir

#212

2015-05-31 10:33

E greu sa accepti ca riscul valutar trebuie asumat in totalitate de numai de client, iar banca desi a incasat comision de risc valutar ani de-a randul nu-si asuma nici un procent din acest risc. Acum se cere ca si riscul imobiliar sa si-l asume clientul, desi evaluarea imobilului a fost facuta exclusiv de expertii numiti de banci. Nu asta chiar o nerusinare pe care Isarescu o sustine? Ce vrea d-l Isarescu, ce vor guvernantii (guvern si parlament) ? Vor zdrobirea unei mase de clienti care au crezut in banci ? Vor sa priveasca agonia si zvarcolelile cutremuratoare ale acestor , vor sa priveasca alienarea mintala acestor clienti (cunosc parinti si bunici care taie din pensiile lor pentru a plati ratele copiilor si nepotilor lor alienati mintal de cativa ani buni) numai pentru ca sistemul bancar, principalul vinovat, sa ramana puternic,infloritor si dispretuitor? Rusine Isarescule. Nu meriti decat dispret din partea natiunii. Iti pasa numai de banci si deloc de popor. Rusine guvernului care din banii nostrii, inclusiv ai imprumutatilor asigura prin imprumuturi de la stat venituri sigure bancilor. Nenorociti si incapabili sunt atat conducerea BNR cat si guvernantii. Prin aceasta lege poate Parlamentul sa se reabiliteze in fata natiunii? Unii ar spune ca Parlamentul e plin de yes-mani si nu e in stare de nimic.

Musafir

#213

2015-05-31 11:22

deoarece platesc lunar 365 franci pentru un apartament (40 mp) ce valoreaza 1 miliard doua sute...si am de platit pana in anul 2038.As putea face un credit pentr un apt cu 3 camere,mai spatios,poate cu o rata mai mică.
Bravo initiatorilor...succes

Musafir

#214

2015-06-01 17:50

Isarescu din punctul meu de vedere este un corupt care tine cu bancile nu cu dreptatea,cat despre Iohanis nu stie pe ce lume traieste inca....vai mama noastra...

Musafir

#215

2015-06-02 04:41

E o măsură anticiclica Bună și pentru bănci pentru ca descurajează politica creditarii fără simțul responsabilității.

Musafir

#216

2015-06-02 06:21

Consider ca este corecta ! Eu cand ma imprumut la banca pentru un imobil si banca trimite un evualuator agreat si-mi spune ca valoreaza 34.000Eur iar banca mai ia comision de inca 26.478Eur pentru un imprumut pe 30 ani; Daca eu nu mai pot plati imobilul evaluat la 34.000EUR si trebuie sa-l dau bancii nu mi se pare corect sa platesc bancii si comisionul de 26.478Eur.

Musafir

#217

2015-06-02 07:38

Atata timp cat banca a fost de acord cu vanzarea imobilului ipotecat cu o anumita suma, inseamna ca au fost multumiti, desi, ulterior au continuat cu o conversie in Euro a sumei ramase, ceea ce a dus in final la executarea silita pe salariu.

Musafir

#218

2015-06-02 10:36

Fac parte dintre cei care au credit in CHF.

Musafir

#219 Re:

2015-06-02 10:46

#7: -  

 Postati va rog pe grupul persoanelor cu credite in chf de pe facebook


Musafir

#220 Re:

2015-06-02 10:50

#7: -  

 Incredibil


Musafir

#221

2015-06-02 11:47

Sunt in prag de executare silita si poate asa o sa pot sa dorm si noaptea.

Musafir

#222

2015-06-02 14:35

Semnez pentru dezrobirea romanilor

Musafir

#223

2015-06-02 14:43

sunt multi care au cumparat o locuinta pentru a avea siguranta zilei de maine  ca au unde sa se duca ACASA ,avand incredere oarba in bancii (deoarece  piata chiriilor din tara noastra este de CACAT proprietarul face ce vrea te da afara cand vrea el.)au luat acest imprumut  TOXIC  manipulati de angajatii bancilor, au platit din 2007-2008 pana acum JUMATATE din suma imprimutata iar acum bancile daca iti iau locuinta  si il vind la pretul pietei sau nil dau la altcineva ca re vrea o locuinta  tot au de castigat.           ACESTA LEGE ESTE FOARTE BINEVENITA SI  ASA MAI DISCUTA SI BANCILE CU NOI CEI CARE DEPUNEM EFORTURI URIASE PENTRU A PUTEA PLATI RATELE


Musafir

#224

2015-06-02 16:18

Sper sa se aprobe acesta lege. Sunt in situatia in care, in luna decembrie 2014 mi-a fost vandut pe o suma foarte mica apartamentul, pe care l-am achizitionat in anul 2008 la o valoare de 3 ori mai mare (asa erau preturile atunci, si niciodata nu am crezut ca vor ajunge sa se devalorizeze dramatic). Chiar si avansul pe care l-am dat la accesarea creditului (in franci elvetieni) depaseste valoarea cu care a fost vandut la licitatie. Acum astept ingrozita ca societatea care a preluat creditul de la Volksbank sa continue executarea pentru restul sumei, care a ajuns la o suma uriasa, tinand cont si de valoarea actuala a francului elvetian. La momentul acesta, nu exista nicio lege care sa protejeze dreptul la viata si decenta a celor care sunt executati! Pana si impozitul pentru pretul de vanzare ne este imputat tot noua, debitorilor care ne-am pierdut locuintele, stam cu chirie si care suntem ingropati in datorii!


Musafir

#225

2015-06-02 16:48

De la inceput am fost indignat de conditiile bancii privind modul de ipotecare al apartamentului. De ce sa suport doar eu riscul valutar? Tu, ca banca, inventezi o multime de proceduri de evaluare a bunului ipotecat, bunul este proprietatea ta in perioada contractului de credit, atunci de ce-l refuzi mai ales cand, timp de 6, 7, 8, etc. ani ti-ai tras dobanda masiva de pe urma acestui credit! Unde mai pui ca-l vinzi la pret de nimic si vii dupa aia si vrei iar bani de la mine. O SA FIE CEA MAI BUNA LEGE CARE V-A REORGANIZA SISTEMUL BANCAR DIN ROMANIA SI-L VA DISCIPLINA. SUCCES SI VA SUSTIN!
Semneaza: Un client al OTP ajuns in pragul disperarii.