Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

/ #224

2015-06-02 16:18

Sper sa se aprobe acesta lege. Sunt in situatia in care, in luna decembrie 2014 mi-a fost vandut pe o suma foarte mica apartamentul, pe care l-am achizitionat in anul 2008 la o valoare de 3 ori mai mare (asa erau preturile atunci, si niciodata nu am crezut ca vor ajunge sa se devalorizeze dramatic). Chiar si avansul pe care l-am dat la accesarea creditului (in franci elvetieni) depaseste valoarea cu care a fost vandut la licitatie. Acum astept ingrozita ca societatea care a preluat creditul de la Volksbank sa continue executarea pentru restul sumei, care a ajuns la o suma uriasa, tinand cont si de valoarea actuala a francului elvetian. La momentul acesta, nu exista nicio lege care sa protejeze dreptul la viata si decenta a celor care sunt executati! Pana si impozitul pentru pretul de vanzare ne este imputat tot noua, debitorilor care ne-am pierdut locuintele, stam cu chirie si care suntem ingropati in datorii!