Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#276

2015-10-21 10:12

Mi-e scarba de ce fac bancile in Romania...

Musafir

#277

2015-10-27 15:40

Pt echitate in privinta contractelor comerciale semnate cu o entitate bancara!

Musafir

#278

2015-11-03 12:49

Am semnat, pentru ca sunt deja sub executare, deja mamei ii opreste din pensie, pt ca am adus si de la ea o procura ca gireaza cu pensia, iar cand nu am mai putut plati m-au amenintat ca ne iau tot inclusiv casa mamei , iar dupa ce imi vor vinde apartamentul, iar eu nu am cum sa traiesc dintr-un salariu sa-mi opreasca si ei o treime si sa mai platesc si chirie! Plus ca am un copil de 4 ani!ei daca imi vand casa , ma lasa si cu datorii!

Musafir

#279

2015-11-10 15:57

Am de platit un credit in chf de 100.000 pt o garsoniera care a fost evaluata in momentul acordarii creditului la 73.000 euro.
sanda maria radu
constanta

#280 Re:

2015-11-12 08:38

#3: -  

 sunt de acord cu ce spune acest petitionar ...parintii mei au credit ipotecar..pentru 15 ani pentru ca sunt in varsta si banca atat i-a conditionat...nu cred ca este o solutie sa cedam casele bancilor...si gata, cu datoriile..cel mai ok ar fi sa se stabileasca rata fixa pe toata perioada creditului si o dobanda fixa  fara alte comisioane si cheltuieli...

 

ganditi-va asa:

niste oameni de 50 si ceva de ani, platesc de se spetesc din 2007,  un credit din care pana acum s-au achitat doar comisioanele si dobanzile ...

dar, de abia de un an s-a inceput plata creditului...unde este echitatea ?...daca vrei sa incepi un proces cu banca...nimeni nu-ti primeste dosarul, ca avocat, decat daca ai ratele platite la zi...dintr-un salariu de lucrator mediu, poti sa-ti platesti rata in euro supermajorata , daca muncesti cinstit ? NU...

 

trebuie sa intelegem ca si casa inseamna totul pentru cineva care chiar si-a investit timpul, salariul si viata in el...nu cred ca a ceda casa catre banca este o solutie, tocmai pentru ca este greu sa ai o casa in ziua de azi, in ROmania.....schimbati cumva petitia ...merita..orice lupta cu bancile...

rata si dobanda fixa,

recalcularea dobanzii si a ratelor la costul  acestora de la data semnarii contractului doar in baza unei cereri a imprumutatului , fara alta hotarare definitiva judecatoreasca sau alt demers al unei institutii terte care ingreuneaza si duce in timp demersul in sine...

plata restantelor in transe convenabile, in paralel cu ratele.

a si inca  ceva...bancile sa nu poata sa modifice unilateral NIMIC din contracte fara semnatura celui care ia creditului....

pana la urma noi nu semnam contracte de adeziune ci contracte de vanzare-cumparare cu ipoteca..iar un principiu din dreptul civil spune asa: COntractul este legea partilor, deeeci bancile sunte primele care incalca dispozitiile contractuale si noi putem si ar trebui sa notificam si sa amendam contractul, dupa cum dorim ...asa cum si bancile fac fara sa ne notifice...

 

ce ziceti de limitarea drepturilor bancilor in relatiile cu clientiii> 

 

aici ma refer la imprumutul fara garantii de 3,3 milioane euro a Dnei. Udrea pe care nu "poate" sa-l returneze...

unde este echitatea ?

nick nedelea

#281 Lege care restabileste echilibrul contractual

2015-11-15 17:43

Legea are efecte pozitive si pentru cei care au luat credite si pentru cei care vor lua credite garantate cu ipoteca si daca ne gandim bine si pentru banci.Se disciplineaza un segment de activitate care iata fara o asemenea lege echilibrata a dus la inrobirea celor care au sperat si indraznit la o casa platita cu credit si nu e normal.Bancile trebuie sa invete sa se poarte corect cu clientii.Vremea sclavilor pe plantatie a trecut.Majoritatea imprumutatilor-peste 95 % -  la banci pentru case sunt de cea mai buna credinta si nu au dorit decat o casa !


Musafir

#282

2015-11-16 16:42

Pentru ca este echitabila pentru ambele parti dintr-un contract de imprumut. Se imparte riscul la ambele parti

Musafir

#283 Re:

2015-11-18 18:31

#76: -  

 


Musafir

#284

2015-11-23 07:15

Pentru ca susțin legea darii în plata, pentru a stopa abuzurile bancilor

Musafir

#285

2015-11-23 07:41

Ar fi bine sa se infaptuiasca,si sa avem din nou incredere in bănci ,avem multe nevoi,in spe ial de locuintesi ne este foarte greu sa le achizitionam din forțe proprii!Doamne ajuta!

Musafir

#286

2015-11-23 11:14

Banca tre sa fie mai cu capu pe umeri si sa o sa fie mai maleabila la cererile noastre .

Musafir

#287

2015-11-23 16:54

Trebuie sa existe un echilibru in relatia creditor si debitor. Riscurile unui contract sunt bilaterale.

Musafir

#288

2015-11-24 07:08

este normal sa se intample acest lucru cand ajungi in acest punct!!! suma platita pana aici +vanzarea imobilului acopera imprumutul!

Musafir

#289

2015-11-24 12:54

Am semnat această petiție,deoarece băncile au transferat dintotdeauna riscurile asupra clienților și ele nimic.Au făcut legi numai cu drepturi pentru ele și obligații pentru clienți.Au făcut sedii impunatoare,salarii de salarii.Nu se poate să plătești 80% din credit din care la început i-ti ia aproape numai dobândă și să rămâi mereu cu sumă mare de plată și să mai urmărească și coplatitorii deopotrivă ori pe care-i poate prinde .D-nul Isărescu cu toată elită de la B.N.R. au salarii de sute de milioane din banii statului.Dinsii nu gestioneaza bani personali s-au privați.Ce legi sunt acelea de au permis sa-stabileasca salarii gigantice față de posibilitățile și nivelul de dezvoltare al țării.Ce importanță muncii dinsilor, e mai importanță ca medicilor,profesorilor,etc.Se cred de nemijlocit.

Zeta

#290

2015-11-24 17:30

Niste camatari nenorociti. In anii 2007-2008 au dat spaga guvernului de atunci..  si au platit sefilor de la BNR sa inchida ochii la toate contractele ilegale si abuzive.

Ne considerea pe toti niste sclavi.

Toti care au dat credite in acea perioada ar trebui sa stea  la puscarie.

Acum sunt in stare de orice numai sa nu iasa aceasta lege.. Vor da spaga .. vor mitui   vor santaja .. orice..

Sunt de acord cu aceasta lege..  Ne da o sansa la viata.


Musafir

#291

2015-11-25 09:48

Am un credit executat silit de către Coface.
Doresc să eliminăm recuperatorii , care au cumpărat creanțe pe nimic dar hărțuiesc populația româniei , cerând sumele triplate.

Musafir

#292

2015-11-25 12:05

Pentru ca am si eu un credit ipotecar si in urma unui divort am ramas in continuare cu casa si cu plata ratelor, in ciuda faptului ca veniturile mele s -au injumatatit si am fost pusa in situatia de a renunta de multe ori dar nu am avut cum datorita politicii bancii. ACUM AR FI CEA MAI BUNA VARIANTA PENTRU MINE]

Musafir

#293 Împrumut

2015-11-25 17:37

 Bună ziua. Am și eu o întrebare.  Am făcut împrumut ipotecar în 2007 la BCR după un an de plata dobânda sa mărit adică de la 200 de euro am ajuns la 340 euro la doar un an și plus ca a crescut euro enorm de mult. După 2 ani nu am putut sa mai plătesc 340 de euro am plătit cam 150-200 euro pe luna pt ca nu mai făceam față.  Am multe de spus. Tot ce contează este ca am ajuns sa pierd apartamentul vândut de către executor cu 800000 milioane în contextul în care am găsit eu un client cu 120000 și executorul nu a fost de acord pentru ca nu am mai avut eu 3000 euro sa plătesc cheltuielile executoresti. Am pierdut și casa și am și eu și părinții mei oprire pe salarii. Tot ce mă interesează este dacă legea ăsta ne ajuta și pe noi cei care am pierdut și casa și mai avem și oprire pe salarii. Am rămas fără nimic.  Mulțumesc.  Scuze dacă nu înțelegeți exact


Musafir

#294

2015-11-25 18:58

Multumesc tuturor celor care s-au ocupat pentru ca aceasta nedreptate sa fie un pic mai suportabila.Sant fericita ca n-o sa mai fiu urmarita de executori, chiar daca n-o sa mai am casa, dar macar sant libera, nu mai atarna atata greutate si dupa ce pierzi casa

.PARE UN MIRACOL INTR-O TARA CA  A NOASTRA................... ESTE EXTRAORDINAR CA CINEVA SE GANDESTE TOTUSI LA POPULATIE.

MULTUMIRI...................................................... LA NESFARSIT.

 


Musafir

#295

2015-11-25 19:23

Eu deja am ajuns departe imobilul meu a fost vândut la licitație luna aceasta de către executor bineinteles cheia și contractul casei nu le-am dat încă,dar am înțeles ca poprirea pe salariu se v-a face în continuare ce fac?Eu pot beneficia de această lege sau rămân datoare pe viață?Va rog să mă ajutați ,nu știu cum să procedez.Mulțumesc.

Musafir

#296

2015-11-26 11:03

asa mi se pare corect ca si banca sa-si asume un risc ,caci pana acuma au fost camatari cu acte in regula.
va multumesc!

Musafir

#297

2015-11-27 19:13

Scapati-ne de bancherii astia lacomi!

Musafir

#298

2015-11-28 10:26

Cu mare sperantă asteptam si legea conversiei, ca sa putem trai o viata normala!

Musafir

#299

2015-11-28 11:43

Pentru a schimba raportul de forte banca - client. Sitemul bancar ori intra in faliment, ori incepe sa isi respect clientii. Ce se intampla acum este o bataie de joc, iar comportamentul arogant al lui Isarescu, Bogza, Olteanu, Cinteza trebuie sa inceteze. BNR-ul incearca sa se ridice deasupra Parlamentului, cacla in picioare debitorii - GATA! STOP JOC, ISARESCULE! DEMISIA!

Musafir

#300

2015-11-28 11:54

Jos cu camatari.