DA Servicii Sociale !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DA Servicii Sociale !


Musafir

#1

2015-05-14 17:41

Pentru ca am si eu o fata cu dizabilitati. In tara noastra se face prea putin pentru acesti copii cu nevoi speciale.
Confederatia Caritas Romania
Autorul acestei petitii

#2 Re:

2015-06-04 11:21

#1: -  

 Va multumim pentru sustinere si impreuna speram sa contribuim la un sistem social sustenabil.


Musafir

#3

2015-07-21 19:04

Numai implicandu-ne chiar si numai asa putem sa determinam autoritatile( si mass media pentru popularizare) sa actioneze mai eficient in domeniul finantarii sporite a serviciilor sociale.Stand si neimplicandu-ne devenim partasi la indolenta celor ce detin puterea de decizie in acest domeniu atat de util societatii!


Musafir

#4

2015-07-22 07:04

Pentru ca am avut un tata bolnav de dementa si nu am gasit in 2 judete o institutie de profil unde sa-l internez! Singura posibila era la 150 de km unde taxele de internare erau foarte mari si calitatea serviciilor indoielnica.

Musafir

#5

2015-07-22 07:13

Din pacate in Romania se face prea putin pentru sustinerea persoanelor care au absoluta nevoie se sprijin din partea societatii. Implicarea ONG-urilor este bine-venita, dar insuficienta si totodata putin mediatizata. Desigur ca trebuie facut mai mult...

Musafir

#6

2015-07-22 09:52

Una dintre oportunitatile de imbunatatire a serviciilor sociale este finantarea la acelasi nivel a serviciilor private cu cele publice. Respectiv sa fie lasati si finantati sa faca servicii sociale cei ce chiar sunt interesati si dornici sa le faca bine. Si acestia sunt, de cele mai multe ori, ONG. Ar fi utila o comparatie a costurilor serviciilor publice cu cele private (si punerea in paralel a celor 53%-47% din furnizori).


Musafir

#7

2015-07-22 11:12

Serv sociale in Bucuresti sunt ca si inexistente mare parte din cei care ar trebui sa beneficieze de ele nu au adrese pe care sa le poata accesa

Musafir

#8

2015-07-22 12:19

Lucram in domeniu. cunoastem cit de greu este fara a fi sprijinit de comunitate.

Pentru a reusi este nevoie de implicare directa in comunitate si administratie o persoana care stie ce vrea si care nu se lasa dominata .


Musafir

#9

2015-07-23 13:59

Este datoria unui stat sa asigure fonduri pentru servicii sociale si in cazul particular al tarii noastre unde nevoia de astfel de servicii este foarte mare, trebuie crescuta finantarea din fonduri publice.

Musafir

#10

2015-07-23 14:33

Nu cred in politica lipsita de sensibilitati sociale.

Musafir

#11

2015-07-24 13:57

Doar sper sa nu contribui si prin asta la birocratizarea unor gesturi simple.

Musafir

#12

2015-07-25 07:17

Am semnat aceasta petitie deoarece am un copil cu handicap grav si toate persoanele in acesta situatie au nevoie de sustinere si ajutor.

Musafir

#13

2015-07-25 14:49

Am semnat petitia pentru ca o parte din banii publici sa fie folositi de societatea civila, salvandu-i de la furt!

Musafir

#14

2015-07-25 20:27

Sustin aceasta petitie si sper sa ii trezim pe accesti domni sa faca ceva si pentru aceste persoane cu handicap.

Musafir

#15

2015-07-27 06:34

Doamne ajuta!

Musafir

#16

2015-08-25 11:52

Cetateniii Romaniei au nevoie de servicii sociale mai bune decat cele existente pentru a se simti respectati si a simti ca se pot baza de ajutorul pe care il merita.

Musafir

#17

2015-08-25 12:43

Daca politicienilor romani nu le este jena ca ONGurile din Romania, in 2015, trebuie sa bata in continuare la usile donatorilor straini ca sa poata oferi serviciile de care au atata nevoie oamenii aflati in difcultate, atunci noi, societatea civila trebuie sa actionam. Bugetul public inseamna banii pe care fiecare dintre noi ii platim sub forma de taxe si impozite la stat, de aceea punctul nostru de vedere trebuie asculat si luat in considerare.

Musafir

#18

2015-09-01 08:53

Nu uitati va rog populatia din RURAL (45%din populatia tarii)!

Musafir

#19

2015-09-01 09:20

Pentru scopul ei dar si in semn de protest impotriva ADMINISTRATORILORI INCOMPETENTI si CORUPTI ai acestei tari pe care tot noi o sprijinim, si prin taxele (care merg direct in buzunarul personal al guvernantilor) si prin donatii publice sau personale pentru a suplini furturile lor!!!

Musafir

#20

2015-09-01 10:12

TARA lui PAPURA VODA.Premieri si ministri isi pastreaza totdeauna functiile de conducere detinute in partidele din care provin, in loc sa se autosuspende si activeaza si ca parlamentari exercitand in acelasi timp atributii legislative cat si executive contrar principiului separatiei puterilor in stat incasand unii dintre ei cumulat pensii nesimtite, salarii de la Guvern si de la Parlament si au si afaceri. De unde si cine sa se mai gandeasca la SARACIE la saraci ori sa conceapa si sa implementeze Politici publice, PROIECTE de TARA progresiste ori STRATEGII de DEZVOLTARE generala si SECTORIALE sau de combaterea a CORUPTIEI ori a imoralitatii in procesul de guvernare a tarii?????
Parlamentarii si Guvernantii activeaza si exercita functii in Sistemul Judiciar (fie ca avocati, experti, membrii ai unor comisii ori asociatii juridice, etc) sau in organisme de DECIZIE nerespectand principiul separatiei puterilor.
Parlamentarii si falsii revolutionari sustinuti de baronii locali isi atribuie fara nici o rusinare in mod abuziv si discretionar drepturi si facilitati imorale (anormale) ignorand orice nuanta a demnitatii umane, in timp ce profesorii, medicii, inginerii, artistii, functionarii, etc traiesc din miciunile si glumele POLITICE proaste, spuse (promise) de guvernantii RECHINI.
Numarul emigrantilor in cautarea unor locuri de munca, a supravietuitorilor si cersetorilor romani din Ro si tarile U.E a crescut exagerat. Administratia statului Ro nu are nici o strategie privind forta de munca (piata muncii) ingrijirea in sistem organizat a saracilor, handicapatilor, a neajutoratilor, bolnavilor cronici, oamenilor strazii etc........In Ro cheltuielile, tarifele si preturile sunt aliniate la nivelul tarilor europene iar salariile si veniturile a 85% din populatia Ro sunt comparabile cu lumea a treia din Asia sau Africa.

Musafir

#21

2015-09-01 10:26

Demnitate si onoare si respect fata de educatie au si elevii care merg la scoala ,de aceea trebuie sa li se asigure o masa calda gratuit sau un bon de masa pentru fiecare zi de scoala ,pentru a fi stimulati sa invete mai bine .

Musafir

#22

2015-09-01 11:30

Pentru a asigura o viata demna cetatenilor Romaniei,nu pentru a incuraja-in niciun fel-lenea,nemunca. Sa se sisteze toate ajutoarele/venitul minim garantat pentru persoanele apte de munca, care refuza un asemenea loc disponibil care li se ofera !!!

Musafir

#23

2015-09-01 13:12

un popor sanatos si cult= educatie ce duce implicit la ridicarea standardului de viata.

Musafir

#24

2015-09-01 13:25

este interesant cum se leaga lucrurile in viata mea si in lume. eu fac acum o nfacultate de leadership. vreau sa lucrez chiar de acum cu ONG-urile. vreau. vreau pentru toti cei ce vor , sa beneficieze de o pregatire sociala, spirituala si profesionala de inalta calitate. am 5 copii pe care i-am pregatit pentru viata dar acum descopar prin john maxwell care este un mare om in a da valoare omului. ma pregatesc pentru a da valoare omului.

Musafir

#25

2015-09-01 13:34

In Romania este nevoie de un asemenea demers ,dar ROG toate ONG-urile sa controleze cu strictete cui se acorda aceste ajutoare ,daca primariile lucreaza corect .NU TREBUIE sa se mai vada cum vin dupa ajutoare cu masini scumpe !!!