Rechemare in activitate

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Rechemare in activitate

Leonard Emanoil Blejan

#1 A se tine cont !!!

2015-03-30 16:10

Dupa cum s-au vazut cazurile de la ISU C-ta , cu privire la asa zisele teste de aptitudini , comisia medicala nu au trecut persoanele care nu au corespuns privind greutatea cu inaltimea ! Adica dupa normele lor noi trebuie sa fim ca si Catalin Botezatu cel putin manechini !!! Eu zic totusi ca principiul pe care am fost rasi din MAI sa fie acelasi si la rechemare !!! Interviu pe teme profesionale si asta doarcdaca suntem m-ai multi pe locuri !!! In rest sa decurga normal . Fisa medicala tip angajare, testarea psihologica si atat !!! Asta trebuie sa ii cerem ministrului !!! Astia care au ramas nu au dat teste de aptitudini !!! Asa nu m-ai erau nici ei in sistem !!!

PERNICI NICOLAE
Autorul acestei petitii

#2

2015-03-30 17:35

Ceea ce sa intamplat la ISU este oricum o batjocura, normal ca teste de aptitudini asta trebuie sa insemne: testare psiho si fisa medicala(iar asta ar trebuii sa fie gratuita, ca suntem cadre in rezerva si ar trebui sa avem gratuitate)


Musafir

#3

2015-04-02 16:04

PENTRU CELEBA LOZINCA A POLITISTILOR MERITA SA SEMNATI PETITIA

Musafir

#4

2015-04-02 16:12

Pentru a fi rechemat in activitate.Imi doresc sa muncesc pentru a-mi intretine familia.Am2 copii minori. Am fost disponibilizat eu care avut scoala militara si facultatea de drept absolvita,iar in locul meu a ramas unul doar cu liceu.Nu a fost drept cum s-a procedat.Va multumesc

Musafir

#5

2015-04-02 17:08

pentru ca doresc sa ma reintorc in activitate unde am activat ca subofiter operativ op 20 ani

Musafir

#6

2015-04-02 17:39

Sunt disponibilizat in 2011 de la ISU VASLUI fara a beneficia de salarii compensatorii si doresc sa ma reintorc in activitate pentru a-mi continua cariera de militar.

Cristian

#7 Spaga la pungi de plastic

2015-04-02 18:39

Acum vedem adevaratele motive pentru care au dat oamenii afara din serviciu si pe unii chiar din tara. Acum vedem unde s-au dus banii din taierile salariale de 25% si 15% din pensii. Sustin aceasta petitie. Domnule Ministru Oprea, va rog sa indreptati lucrurile si dati domnule Ministru un Ordin sau o O.U.G. si reactivati in grade si functii oamenii, sa isi recapete locurile de munca de unde au fost indepartati, nevinovati fiind, in anul 2011, prin acele masuri abuzive de la acea vreme.

unu care s-a trezit

#8

2015-04-03 18:26

Am lucrat 16 ani(şcoală militară)dar nu vreau să mai am de-a face cu năpârcile din MAI.Le urez "succesuri"

 


Musafir

#9 examene

2015-04-05 10:10

Trebuiesc verificate testele noastre de atunci . noi am dat in judecata ministerul si am cerut in instanta sa ni se verifice testele ijpf cta a zis ca nu mai au in arhiva acele teste ,asta dupa un an , cu toate ca orice document trebuie tinut in arhiva 5 ani. Deci au fost masluite. 


Musafir

#10 Re: de la Savu

2015-04-05 11:45

#2: PERNICI NICOLAE -  

 Nicule vezi c sunt mult mai multi semnatari dar din neglijenta nu au confirmat si pe adresa de mail ceea ce face ca sa nu apara confirmarea !Te rog fa cumva si precizeaza si asta !

 


Musafir

#11

2015-04-05 17:50

pentru reactivare in jandarmerie sa ni se faca dreptate ceea ce au stricat boc igas

Musafir

#12 Re: Re: de la Savu

2015-04-05 18:26

#10: - Re: de la Savu  

 Nu poti semna petitia daca nu treci adresa de e-mail.Cei care nu se vad pe online, au ales sa nu le apara public numele si datele, dar pe tabel vor apare.


Musafir

#13

2015-04-06 04:58

Deoarece s-a facut o mare nedreptate cand s-au disponibilizat lucratori din operativ.
Teodor

#14 new

2015-04-06 08:13

de curand am participat la concursu de angajare scos de isu dobrogea dupa ce timpu a fost extrem de scurt si am platit peste 6 mii de lei sa fac fisa medicala si inca o mie de lei sa legalizez actele ,am dat si examenu psihologic la care nu am primit inca un raspuns ,final foarte dorit ANULARE CONCURS motivatia sa cerceteze statutul nostru de militari in rezerva....... nu mai spun ca acum lipseste cu desavarsare datele de anunt de concurs si celalalte anunturi cu privire la acest concurs


Musafir

#15

2015-04-07 05:21

Am semnat aceasta petitie in speranta ca poate vom reusi ceva desi sunt foarte pesimist la ce se intampla in tara asta,m-am saturat de cei ce ne conduc isi bat joc de noi niste mizerii si niste gunoaie!!!!!!

Musafir

#16 Re: new

2015-04-07 07:17

#14: Teodor - new 

 Domnule Teodor suspendarea concursului s-a facut la interventia procurorilor deoarece s-au facut mai multe plangeri penale la adresa celor ce au organizat aceasta mascarada ! Problema sta in felul urmator :ICCJ a dat o sentinta in ceea ce privesc angajarile ilegale din 2007in sensul ca au anulat acele examene la care s-a dat mita iar acei oameni au fost trecuti in rezerva cu grade de subofiter si conform legii 80,art 85 lit.e (e) cind, in urma reorganizarii unor unitati si a reducerii unor functii din statele de organizare, nu sint posibilitati pentru a fi incadrati in alte functii sau unitati, precum si pentru alte motive sau nevoi ale Ministerului Apararii Nationale; ) ceea ce este ilegal deoarece nu a fost nici o reorganizare .Imi pare rau ca ati cheltuit atatia bani pe degeaba ,cred ca ar trebui sa cereti banii inapoi !Noi am atras atentia ca nu este in regula acest concurs chiar si celor de la IGSU dar nu ne-au luat in serios ! Vom cauta o solutie sa vedem cum rezolvam si aceasta problema !

 


Musafir

#17

2015-04-08 06:33

In speranta redobandirii locului de munca si revenirii vietii mele la normal.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-04-08 07:44


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-04-08 10:23



Musafir

#20

2015-04-09 05:59

Doresc reicadrarea in structura din care am făcut parte deoarece si eu precum alți colegi fac parte din batjocura nesimtitului de basescu si igas .

TIF

#21 rechemare in activitate

2015-04-14 14:21

Buna ziua

 

Ma numesc Florin Ion T. 

Am fost subofiter la ISU Ciolpani si in 2008 din motive personale am plecat din sistem prin demisie. 

In 2013 din lipsa unui serviciu stabil am acceptat sa ma angajez in MApN soldat profesionist. 

Am incercat sa particip la concursul organizat de ISU GIURGIU dar am fost informat verbal ca nu pot participa la concurs datorita faptului ca nu mai sunt rezervist si ca sunt activ dar eu nu sunt cadru militar. 

Ma poate sfătui cineva cum sa procedez pe viitor daca se mai organizeaza concursuri de angajare?

Mentionez ca am fost plt.major conducator auto acum am 41 de ani si anul asta imi termin facultatea. 

 

Va mulțumesc, 

Cu deosebit respect T.I.F.

 


Musafir

#22

2015-04-14 14:39

Pentru ca doresc o viata mai buna pentru mine si familia mea.
Savu Alexandru

#23 Re: rechemare in activitate

2015-04-14 19:56

#21: TIF - rechemare in activitate 

 Eu zic ca ti-a dat cu flit !Cum sa nu poti participa ?Asta-i culmea !Vai de pana mea unde am ajuns !Va rog sa va adresati in scris s-o trimiteti recomandata prin posta si sa invocati care sunt motivele legale care va interzice participarea la concurs ! Ma poti suna la tel 0784022776

 


Musafir

#24

2015-04-15 11:50

Am semnat aceasta petitie cu gandul ca autoritatile competente vor lua masurile intelepte in vederea rechemarii cadrelor in activitate pentru a indrepta ce se mai poate indrepta! A fost o bataie de joc la adresa sigurantei nationale si implicit a oamenilor! Multumesc!
penca claudiu
Musafir

#25

2015-04-18 17:42

Pentru ca am fost disponibilizat ilegal iar in urma acestui fapt am ramas fara loc de munca si intr-o saracie lucie , avand in vedere ca Tecuciul este un oras defavorizat.
Am trait sa vad o nedrepatate nemarginita , toti grasii au ramas in sitem , agramatii si pilosii , unii care nici macar nu stiau sa promoveze probele sportive.
Isi scoteau scutiri ilegale dar si imorale cu putin timp inainte de examenele sportive.
La trageri , trageau "dupa ciori".
Si nu inteleg de ce femei nu au fost disponibilizate?
Nu inteleg de ce OFITERI nu au fost disponibilizati.
De ce nu s-a facut o reconversie profesionala?
Ca desi ai fost militar cu grad de plutonier de ex eu , nici macar agent de securitate nu poti lucra , trebuie curs , ca esti necalificat .
Buna asta nu ? Necalificat , dupa ce ai facut paza inarmata , cu pistol carpati sau pistol mitraliera , ca sa faci paza cu o "gioaga" in mana iti trebuie curs.
Formidabil , si agentul de securitate are "calificare" tu ca jandarm in viata civila nu te regasesti.
Foarte frumos gandita domnilor parlamentari , un sut in fund era mai bun decat disponibilizati!