SUSTINE ELIMINAREA INSPECTIEI LA EXAMENUL DE TITULARIZARE !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SUSTINE ELIMINAREA INSPECTIEI LA EXAMENUL DE TITULARIZARE !


Musafir

#26 atentie la exprimare!

2015-03-20 07:07

Aveti grija cum va exprimati parerile, s-ar putea sa va corecteze elevii   !!!


Musafir

#27

2015-03-20 07:10

SUNT DASCAL DE PESTE 24 DE ANI VECHIME, CU GRADUL I SI CU FOARTE MULTE INSPECTII, CERCURI PEDAGOGICE SI ALTE MULTE SI FRUMOASE ACTIVITATI LA CLASA CU ELEVII.SUNT NEVOITA SA PARTICIP INCA ODATA LA ACEST EXAMEN DESI SUNT TITULARA, PENTRU A MA MUTA INTR-O ALTA LOCALITATE(CAPITALA).

CONSIDER CA ACEASTA INSPECTIE LA CLASA ESTE SUBIECTIVA SI IRELEVANTA.NU INTELEG DE CE AU SCHIMBAT TEMATICA SUBIECTELOR ASA TARZIU

SUNT SI EU DE ACORD CU COLEGII PENTRU ELIMINA PROBA PRACTICA DIN MOMENT CE S-A REVENIT LA VECHEA MODALITATE DE EXAMEN


Musafir

#28

2015-03-20 07:26

sustin aceasta petitie pentru ca sora mea este profesoara!

Musafir

#29

2015-03-20 07:32

sustin aceasta petitie pentru ca sora mea este profesor!

Musafir

#30

2015-03-20 07:37

Mi se pare absurd ca un profesor cu gradul l sau ll sa mai sustina inca o inspectie. Pentru gradul ll se sustin cata 4 ore pe an iar pentru gradul l tot 4 pe an timp de 4 ani iar pentru obtinerea acetuia este constituita o comisie formata din profesori universitari iar gradui l se obtine numai daca se ia minim nota 8.

Musafir

#31

2015-03-20 07:48

De acord..pt.ca nu se poate contesta..si de multe ori se puneau intentionat note mai mici. Modificati petitia si va referiti si la probele practice..deoarece si aici se facea..aranjamente....intentionat se depunctau deoarece nu se putea contesta nota. Am colegi care li s-a ridicat ,, artificial nota" asa.....

Musafir

#32

2015-03-20 07:48

Alta nedreptate este ca se ia in considerare nota de la inspectia pentru definitivat din 2013,2014,2015, dar din 2011 nu este buna chiar daca ai dat examenul la facultate, un examen care a avut si proba orala si scrisa, intins pe mai multe zile, cu o gramada de cheltuieli pentru cazare si masa.Cei care dau examenul la inspectorat, dupa noile oranduiri legislative dau examen doar intr-o singura zi, examen scris, iar proba orala nu exista.In plus, daca ai avut ghinionul sa nu gasesti ore libere ca sa te titularizezi chiar cu nota 10, tot suplinitor ramai, iar ca sa ai intaietate la alegerea orelor trebuie an de an sa dai inspectia la clasa, din alt oras,oras judet, cu elevi pe care nu i-ai vazut niciodata si cei de la scolile respective sunt si nesimtiti si nu-ti pun la dispozitie videoretroperoiector, te trateaza de parca ai venit la cersit. Apoi dupa ce esti umilit cu inspectia te mai umileste inca o data si cu examenul de titularizare anual. Daca nu il dai, unul cu nota cinci, venit pentru prima data la examen are prioritate in fata ta, chiar daca tu ai nota de 10 de anul trecut.E o discriminare deoarece subiectele au in fiecare an acelasi grad de dificultate, acelasi schelet de formare. Si chiar de mergi la examen, ai 10, daca nu ai pila nimeresti intr-un sat uitat de lume , iar unul cu 5 se lafaie in buricul targului caci are continuitate chipurile, iar directorul din targ se multumeste cu un profesor de nota 5 care sa predea in scoala lui.Tu cu nota 10 la examen ai interzis sa ceri postul amintit , desi in lege se spune ca ala cu nota mai mica la examen pierde continuitatea.Nu de alta , dar deranjezi inspectorul de specialitate, se infurie si iti pune pe viitor piedici la grade, la ocuparea unui post. Inspectorii de specialitate si nu numai ar trebui schimbati la patru ani pentru ca daca raman uitati acolo pe scaun se indeletnicesc in rele, obrazul li se face mai gros decat un soric de porc, papa mita si uita de unde au plecat. Vreau dreptate si restabilirea unei scari de valori sanatoase!S-a ales praful de invatamant si de structura sa mesianica din cauza ca permitem asemenea potlogarii in sistem si li se acorda prea mare libertate elevilor.

Musafir

#33

2015-03-20 07:54

Nu mi se pare normal ca in fiecare an sa invat si sa ma pregatesc pentru o inspectie..odata ce am terminat Facultatea

Musafir

#34

2015-03-20 08:04

In spirit de solidaritate .......

Musafir

#35

2015-03-20 09:38

Pentru ca sustin eliminarea inspectiei la examenul de titularizare.

Musafir

#36

2015-03-20 09:47

Am semnat aceasta petitie deoarece am def dat din 2009 si de atunci am dat ex de titularizare si nu am luat decat la suplinire din cauza schimbarilor care le fac cei care nu stiu ca ne deruteaza in loc sa ne ajute !

Musafir

#37

2015-03-20 10:14

Firmo aceasta petitie in solidaritate cu toti profesorii din Romania si consider aceasta inspectie inecesara.


Musafir

#38

2015-03-20 10:14

Pentru ca mi se pare ca e pirdere de timp si o sursa de stres in plus.

Musafir

#39

2015-03-20 10:36

Pentru ca nu am predat nicidata si pt mine a fost un minus tot timpul.

Musafir

#40

2015-03-20 11:38

Imi doresc să-i pot învăța pe alții , așa cum și alții la rândul lor m-au învățat pe mine, să ofer respect, să fac sacrificii, dar aceste lucruri nu sunt posibile decât atunci când există transparență, cooperare și respect reciproc. Susține învățământul de calitate!

Musafir

#41

2015-03-20 15:28

sustin aceasta petitie pentru ca mi se pare ca aceste inspectii sunt un motiv de stres in plus si nu mi se pare normal sa fie sustinute in fata unei clase pe care nu o cunosti. proiectul de lectie, dupa cate stiu eu, se realizeaza avand in vedere niste obiective care intampina nevoile clasei respective....pe care intr-o astfel de inspectie nu le cunosti...

Musafir

#42

2015-03-20 15:42

si asa uni nu au nicio treaba si au note mai mari ca altii,care chiar stiu!

Musafir

#43

2015-03-20 17:13

In speranta ca se va renunta la una din multe inptii ale invatamantului romanesc.

Musafir

#44

2015-03-20 17:27

Pentru ca este foarte stresanta aceasta inspectie.

Musafir

#45

2015-03-20 17:36

E foarte Buna idea.

Musafir

#46

2015-03-20 17:40

Pentru ca in baza acestui criteriu discriminator am "pierdut" continuitatea la nota 8,20!! Am luat nota 4 si nu am putut demonstra ca ma reprezinta nota de anul trecut.
Doar pentru ca am avut curajul sa concurez ....un candidat care vine pe acest post cu nota 5!!!

Musafir

#47

2015-03-20 18:01

Notele la inspectii sunt subiective

Musafir

#48

2015-03-20 18:30

Sustin aceasta petitie pentru ca aceasta inspectie la clasa este cea mai mare TAMPENIE pe care a putut s-o faca Funeriu,pe langa altele..............

Musafir

#49

2015-03-20 18:45

avand destui ani la catedra nu ii vad rostul acestei inspectii
sper sa ia in considerare cineva aceste petitii

Musafir

#50

2015-03-20 18:47

Consider ca este o mare mare pierdere de timp si foarte multe emotii aceasta inspectie deoarece este subiectiva.