SUSTINE ELIMINAREA INSPECTIEI LA EXAMENUL DE TITULARIZARE !


Musafir

#101

2015-04-06 14:24

Am otinut grd I cu nota 10 in anul 2010 ,iar la examenul de titularizare am luat peste nota 7 din 2009 ! Nu inteleleg de ce mai trebuie ac. inspectie ? deoarece nu se vrea a fi dat postul viabil pe 4 ani !!!!!!!!!!MARE BATAIE DE JOC pt.unii.............

Musafir

#102

2015-04-07 18:40

Nu vad rolul de sustinere a unei ore la o clasa pe care nu o cunosti, in conditiile in care mai am si o vechime de peste 20 de ani in sistem!

Musafir

#103

2015-04-08 22:02

Pentru că nu este relevatoare.

Musafir

#104

2015-04-09 15:42

am semnat aceasta petitie intrucat inspectia la clasa mi-a scazut considerabil media la examenul de titularizare.nu este normal, din a patra medie in Bucuresti, in urma inspectiei am fost a 11a.Cred ca relevanta ar trebui sa fie DOAR nota de la examen!!!in timpul inspectiei una din cele doua dn metodist a stat 5 minute, acordandu-mi nota 8...pe ce considerente?m-a recunoscut din anul anterior.aceeasi clasa, aceeasi nota.umimitor!


Musafir

#105

2015-04-12 14:42

Am 10 ani vechime in invatamant , gradul 2 si mi se pare o aberatie inspectia la clasa. Nu am trecut prin destule inspectii dealungul anilor?

Musafir

#106

2015-04-18 19:32

Avand vechime la catedra si gradul ll,nu mi dau seama de ce trebuie sa sustin inspectie!Cei care fac asemenea legi,nu cred ca iau in considerare parerile celor care vrem sa sustinem examenul de titularizare.
matraguna

#107

2015-05-14 07:46

Sustin din toata inima aceasta initiativa desi sunt titulara si cu grade didactice!Este o mare cheltuiala si stres cu aceste inspectii si in nici un sistem bugetar nu se trece pe urmtoarea treapta sau grad cu proba de lucru (ca asa se poate numi inspectia).Este chiar injositor as putea spune ca ai nesansa sa nu existe posturi titularizabile in specialitatea ta,sa ai gradul 2 si sa tot sustii la inspectii(as putea spune chiar ca de multe ori cel care face inspectia este net inferior ca pregatire celui caruia i se face acea inspectie)Sustin eliminarea inspectiilor pentru toate gradele.

Mariela

#108 Sa se scoata inspectia definitiv

2015-05-16 06:21

Aceasta inspectie are un grad maxim de subiectivitate si nu se observa dintr-o ora daca esti tu bun la predat sau nu. Rezultatul tau se vede in ani si daca elevii reusesc sa invete ceva dupa orele tale.

Scoateti inspectia speciala, este pentru pilosi!


Musafir

#109 Re:

2015-05-25 06:02

#1: -  

 

cristina

#110

2015-06-02 15:26

Aceasta nula si neavenita inspectie la clasa este inca una din multele mizerii politruce, este haotica si discriminatorie, nu este valabila metodic pt k nicaieri intr-o lume normala nu se da clasa unui slt profesor ca sa raspunda altul in timp ce niste politruci se pt uita cu dispret, este un circ, plus ca ideea cu planul de lectie, teatralismele, este ceva regizat,venind in directa contradictie cu cerinta spontaneitatii si realitatii de la o clasa centrata pe elev  organism viu, si nu pe factorul coercitiv al unor dresaje staliniste  fituici ordinare de executat, nu se poate impune dinainte ce vei face la o clasa cu personalitati, nu roboti, si ada zisul plan de lectie sa bata ce se va intampla la clasa, nu e stenograma cu anticipatie, e aberant si nu e metodic!


Musafir

#111 inspectia la clasa

2015-06-25 12:59

suntin eliminarea inspectiei la clsa datorita gradului mare de subiectivtate al evaluarii,adaugarea unui stress suplimentar ,a unui efort inutil( a se vedea multiplelel cazuri in care nici posturi pentru suplinire nu exista).in plus sistemul de invatamant este singurul sistem in care exista evaluari anuale pentru un loc de munca,dar si faptul ca prin aceste evaluari nu trec toti angajatii din sistem.


Musafir

#112 E suficient examenul

2015-11-06 15:42

#4: -  

 Inspectia e o mare aberatie si pentru cei cu pile si relatii.

Alexandra

#113 Titularizare

2016-01-19 16:52

 Da.

Sa se scoata inspectia la clasa pentru examenul de titularizare.

Este o umilinta an de an .

Daca ar fi posibil si examenul de titularizare sa se scoata. 

Sa ne repartizeze in functie de nota de la licenta. 

Ca si asa nu sunt posturi. . . 

Mariela

#114 Sustin elimnarea inspectiei din tot sufletul

2016-02-27 15:47

E pentru pilosi. E o subiectivitate extraordinara. Metodistele fac niste comentarii absurde si nefondate la lectiile pe care le sustii. E bataie de joc in toata regula. Haideti sa continuam cu semnarea petitiei si s-o indreptam catre Minister. O nota de la inspectie de 4 sau de 10 nu e deloc relevanta pentru un profesor care a terminat o facultate si un master in domeniu in conditiile in care te inspecteaza niste neavenite care se tem sa nu-si piarda postul de titulare si care nu au decat cunostinte partiale pe anumite teme si care se dau mari si tari ca cine sunt ele, adica niste simple metodiste care nu sa te ajute ci nu stiu cum sa te infunde pe nedrept sa nu poti lua un post titular. E dezastru cu unele metodiste la unele materii.

Mariana

#115

2017-06-14 10:36

 Sebes pt eliminarea examenului la clasă

Ionut

#116

2018-05-20 20:09

Această inspecție la clasă e pentru metodiste să ia un ban în plus şi cei care au pile au 10plus!iar pentru cei care se inscriu prima data pentru titularizare este o muncă fără rezultate...practic işi batjoc de noi cei care nu avem pile!