SUSTINE ELIMINAREA INSPECTIEI LA EXAMENUL DE TITULARIZARE !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SUSTINE ELIMINAREA INSPECTIEI LA EXAMENUL DE TITULARIZARE !


Anonymous

#1

2015-03-19 19:38

am semnatpetitia pt. ca ma simt nedreptatita ca si dascal
anonim

#2 modificari

2015-03-19 20:11

Sustin si eu petitia, dar poate ca ar fi trebuit redactata mai clar, fara prescurtari in titlu. 


Musafir

#3

2015-03-19 20:21

utila ar fi si mentinerea subiectelor la titularizare din ultimii ani


Musafir

#4

2015-03-19 20:36

pentru ca sunt cadru didactic care in fiecare an trebuie sa treac prin aceasta inspectie si m-am saturat, e suficient ca dam examenul

Musafir

#5

2015-03-19 20:40

Eu imi dau grI si e o prostie aceasta inspecti.
adrian

#6 Re:

2015-03-19 20:42

#1: -  

 sper doar ca nu predati romana...pentru ca...ar fi tare aiurea...ca si dascal de romana


Musafir

#7 Andrei Soare

2015-03-19 20:44

Propun să se revină la subiectele de acum 20-25 ani!!


Musafir

#8

2015-03-19 20:53

Consider ca e suficient stresul examenului scris ! Valoarea nu sta doar intr-o ora la clasa si mai ales, doar in fata unei comisii care uneori e subiectiva
Claudia

#9 RE

2015-03-19 20:56

#6

Sper că nici dumneavoastră nu predați limba română. Ar fi la fel de ”aiurea” situația ca și la #1


Musafir

#10

2015-03-19 20:58

Acea inspectie nu arata, de fapt, cum te comporti la clasa. pe de o parte, trebuie să cunoști elevii cât de cât pentru a realiza cu rezultate predarea centrată pe elev. Apoi, nu asta atesta calitatea de bun dascăl deoarece cele 50 de minute în aceste condiții nu sunt decât o tentativă.Reușită sau nu, aceasta nu va garanta succesul/insuccesul de mai târziu. Sau dacă predăm într-o școală de ce nu suntem lăasați să susținem inspecția la clasele la care predăm? Este frica de regizat? Și o lecție cu niște necunoscuți va fi la fel de regizată. Dacă am preda propriilor elevi s-ar putea vedea cu mai mare ușurință rezultatele de după un an. Acestea sunt, poate ma relevante.Astfel, observând complexitatea probei scrise, nu cred că cele 25 la sută de la inspecție ar trebui să facă diferența: căci oferim un procent egal, pentru condiții inegale de susținere a inspecției.

Musafir

#11

2015-03-19 20:59

Pentru ca inspectia la clasele altor profesori nu este relevanta! Este doar o activitate a metodistilor!

Musafir

#12

2015-03-19 21:29

Am semnat petitia pentru ca pentru acea lectie care, e adevarat, te poate afecta pozitiv sau negativ la ora, se consuma multa energie, e generatoare de stres maxim, deoarece se anunta subiectul lectiei cu 48 de ore inainte, colectivul de elevi e necunoscut, unii invatatori iti prezinta nivelul clasei, altii nu, deci discrimineaza etc si...se cheltuie si bani pentru material didactic,gasirea inlocuitorilor pentru orele tale etc

Musafir

#13

2015-03-19 21:30

Am semnat petitia pentru ca eu consider ca atata timp cat examenul de titularizare este foarte complex, inspectia la clasa nu ar mai trebui sa fie impusa. Important e ce va face profesorul de-alungul anilor la catedra, nu mi se pare relevanta acea ora pe care cu totii o pregatim cu mult timp inainte.

Musafir

#14

2015-03-19 21:55

Sunt de acord!
Maria Mirela

#15 Re:

2015-03-20 03:33

#1: -  

 


Musafir

#16 Re: foarte buna aceasta initiativa

2015-03-20 03:37

#1: -  

 


Musafir

#17

2015-03-20 04:42

Mi se pare o nedreptate ca unii profesori sa fie favorizati la obtinerea unei note mai mari doar pentru ca au terminat liceul in centrul de desfasurare a inspectiei sau profesorii asisteti sunt colegi in cadrul aceleiasi scoli cu cei inspectati.

Musafir

#18

2015-03-20 05:07

Sunt de acord cu scoaterea inspecției speciale la clasă din mai multe considerente:
1. este pe de o parte un impediment pentru cei care nu au experiență la catedră;
2. nu poți pretinde unui cadru didactic, fie el și cu ani vechime în învățământ să-și dovedească măiestria în condiții psiho-pedagogice experimentale, fără să cunoască individualitatea clasei în fața căreia se prezintă, pentru care proiectează activitatea. Ori nouă la pedagogie ne sunt ilustrate alte deziderate...
3. Nu ai dreptul să contești nota la inspecție, fapt care face loc multor cazuri de abuz și de nedreptate fățișă, demontabilă și probată.

Pe de altă parte, inspecția aceasta este utilă pentru a elimina din start persoanele incompatibile cu actul educativ, pentru că ai ocazia să vezi, să observi persoanlitatea celui care candidează pentru un post în învățământ.

Musafir

#19

2015-03-20 05:44

Aceasta inspectie este pentru pilosi ,fiindca reprezinta 25 la suta din nota!Asa ca ,cine are pile ia zece ,cine nu , se alege cu tot felul de observatii ridicole si cu o nota care nu-l ajuta. Sa va relatez cateva dintre aberatiile asa zisilor inspectori metodisti ;ca ai pregatit prea multe materiale (asta la o inspectie la o clasa total necunoscuta ,unde nu se stia nivelul elevilor ),alta ``observatie``in primul rand ca inspectoarea intarzie nejustificat timp de 15 minute ! Anterior spusese candidatului sa nu inceapa fara ea .In fine,a venit dupa 15 minute val vartej.Candidatul avea un proiect bine pus la punct si a incercat sa-l comprime in asa fel incat sa reuseasca sa faca tot ce si-a propus .Nu a reusit ,fiindca cele 15 minute erau deja pierdute.Observatiile doamnei ;ca nu a terminat ce si-a propus , ca si-a propus prea mult si nu a facut , ca s-a cam grabit etc.Nu a recunoscut nici o clipa ca dansa a gresit venind cu o intarziere de 15 minute !Si l-a taxat cu nota 8

Musafir

#20

2015-03-20 05:54

Pentru a vedea o mica schimbare în toatã povestea asta cu "Titularizarea"!

Musafir

#21

2015-03-20 06:18

Am semnat aceasta petitie, pentru eliminarea inspectiei la clasa!!!!!!!!! Ca-i o umilinta totala!!!!

Musafir

#22

2015-03-20 06:55

Nu stiu ce piedici sa mai puna cei de sus,fiecare ce gandeste noaptea pune in aplicare ziua sa nu treaca timpul sa nu se faca ceva iar noi,ne conformam fireste,parca ar conta ce spunem!

Musafir

#23

2015-03-20 06:58

Sunt decord cu eliminarea inspectiei la clasa a celor care au greadul didactic II, dar cei care au definitivatul sau nu, sa sustina aceasta inspectie. Si alta anomalie care exista, trebuie luata in calcul, cei care sustin inspectia pentru gradul didactic definitiv in anul sustinerii ex. de titularizare, sa nu mai fie echivalata si ca inspectie pentru titularizare.
esmerlda

#24

2015-03-20 07:00

 Sunt decord cu eliminarea inspectiei la clasa a celor care au greadul didactic II, dar cei care au definitivatul sau nu, sa sustina aceasta inspectie. Si alta anomalie care exista, trebuie luata in calcul: Cei care sustin inspectia pentru gradul didactic definitiv in anul sustinerii ex. de titularizare, sa nu le mai fie echivalata si ca inspectie pentru titularizare.


Musafir

#25

2015-03-20 07:02

Am semnat aceasta petitie deoarece m-am simtit nedreptatita la ultima inspectie pentru titularizare. Intr-adevar, inspectia ar trebui sa fie obligatorie pentru cei care nu au mai predat; pe de alta parte, consider ca daca tot ar trebui sa dea inspectie si cei cu vechime in invatamant, ar trebui sa dea inspectie la o clasa la care preda, asa cum se face in cazul inspectiei pentru definitivat. Sper sa se schimbe ceva in bine cu aceasta petitie!