SALVATI PARCUL HERASTRAU

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SALVATI PARCUL HERASTRAU


Musafir

#126

2015-03-16 08:30

Nu sunt de acord cu reducerea spatiului verde din Bucuresti. Nu sunt de acord cu trecerea terenului din parcuri din proprietatea statului in proprietate privata. Intreprinzatorii privati cu carciumi, terase si alte amenajari destinate petrecerii timpului liber ar putea sa plateasca chirii la Primarie, nu sa li se vanda terenul din parc. Pentru asta este nevoie de 7 hectare de teren?? Nu mi-e clar ce se doreste sa se faca pe acel teren, dar nu trebuie taiati copacii, iar terenul trebuie sa ramana la dispozitia bucurestenilor, pentru petrecerea timpului la aer curat!

Musafir

#127

2015-03-16 09:14

Din spirit civic

Musafir

#128

2015-03-16 12:11

Nu inteleg ce mai vor "pantecosii" astia, Bitner a carat-o in SUA, Cocos e in "cantonament", Petrache asculta zilnic clinchetul de catuse dar pe norocul sau scrie PNL, ce vor face acum cu cele 7 ha. !?

Musafir

#129

2015-03-16 17:06

impotriva mafiotilor imobiliari , impotriva modificarilor ce aduc distrugerea florei ! ! !

Musafir

#130

2015-03-16 18:17

Smecherii din Romania au distrus tot ce e mai frumos in ultimii 25 de ani printre care si o mare parte din padurea Snagov si padurea Snagov Parc care ar fi putut deveni un PARC NATIONAL. Sunt un iubitor de natura si un protector pe cat imi sta in putinta. Nu pot sa vad cum sunt taiati copacii si sunt distruse baltile si sa stau cu mainile in san. Impreuna cu un grup de prieteni din Snagov si cu ajutorul actualului Primar, am reusit dupa multi ani sa introducem pe lacul Snagov un regulament de ordine interioara care interzice circulatia salupelor mari cu motoare termice. Din ianuarie 2015 pe lac sunt admise numai barci cu motoare electrice . Este un inceput destul de bun pentru noi . Numai ca la Bucuresti este lupta mult mai apriga si nu stii cu cine lupti.

Musafir

#131

2015-03-16 20:24

herastraul e unic in Romania si in lume

Musafir

#132

2015-03-17 07:16

Iubesc parcul Herastrau!

Musafir

#133

2015-03-17 09:43

Confirm semnatura.
Cu stima,
Serban Campeanu

Musafir

#134

2015-03-17 14:14

Pentru ca m-am bucurat de Parcul Herastrau din copilarie. Desi familia mea a facut parte din cele ale caror proprietati au fost expropriate pentru a se putea face parcul, nimeni dintre noi nu a regretat acest lucru. Parcul e foarte frumos, e la fel de potrivit pentru copii mici, catei, joggeri sau biciclisti. De cativa ani se incearca si readucerea paunilor, desi ii vad in custi iar in timpul copilariei mele umblau liberi prin parc vara.
E singurul parc cu adevarat englezesc din Bucuresti, un loc in care copii pot vedea veveritele zburdand prin copaci si chiar venind sa-ti ia nuci din mana,cu un lac pe care ratele salbatice isi cresc in liniste puii.
Nici nu-mi pot imagina viata fara Parcul Herastrau intreg, asa cum e el, inconjurand tot lacul. Si nici nu-mi pot imagina cum ar fi sa nu-mi pot plimba viitorii nepoti prin acest parc de vis!

Musafir

#135

2015-03-17 18:08

Vreau ca și nepoții mei să se bucure de frumusețea acestui parc și de tot ce poate oferi el bun pentru petrecerea timpului liber, așa cum și eu m-am bucurat toată viața mea.

Musafir

#136

2015-03-18 12:08

Ar fi pacat ca Bucurestiul sa fie privat de aceasta oaza de verdeata. Este si sper ca va fi un punct de artactie pentru populatia Romaniei si ptr turisti. Prietenii mei olandezi au ramas uimiti de frumusetea acestui parc si loc de recreatie. Nu distrugeti ceea ce exista. Protejati si create si alte locuri de acest gen!!!!!

Musafir

#137

2015-03-18 19:51

Cand justitzia romana va incepe sa-si joace rolul de justitzie si nu va accepta ilegalitatzi crase ca asta?!
Coruptzia a existat, exista si va exista, dar justitzia e acolo sa nu lase lumea sa devina haos.

Musafir

#138

2015-03-18 21:40

Parcul Herăstrău este al tuturor.

Musafir

#139

2015-03-19 04:58

Pt ca in tara asta uni sau chinuit sa construiasca iar acum alti se chinuie sa se inbogateasca prin jaf si distrugere

Musafir

#140

2015-03-19 15:30

De cand eram mică Herăstrăul a fost oaza mea de fericire. ...

Musafir

#141

2015-03-19 19:24

E trist ca Primarul General se ascunde sub pres de ani de zile ..

Musafir

#142

2015-03-19 20:13

pentru a nu se mai distruge spatial verde al Bucurestiului.
E GROAZNIC FAPTUL CA BUCU RESTIUL SE TRANSFORMA ATAT DE GROTESC SI CA DISPARE DIN TOT CEEA CE CONSTITUIA PARCURI,GRADINI,SPATII VERZI.
NICI MACAR CAT ERA PE VREMEA COMUNISTILOR NU MAI ESTE.
IN PLUS MA INTREB CAT O SA MAI CONDUCA INCOMPETENTA,HOTIA,LACOMIA SI CAND O SA INTELEGEM CA PROSTI PROMOVAM,PROST O SA O DUCEM.
HOTI AVEM,SARACI VOM AJUNGE MAI REPEDE.
VAI SARACA TARA BOGATA.I SE FURA TOT.

Musafir

#143

2015-03-20 02:15

Doresc respect pentru interesul general (al cetățenilor), în dauna intereselor (mercantile) private.

Musafir

#144

2015-03-20 08:27

Poate se face ceva și pebtru parcul I.O.R., unde alţi "băieţi deștepţi", de-ai lui Videanu de data asta, au ciuntit vreo 12 hectare...
Bașca mall-ul care se construiește, tot pe o fostă bucată de parc, cu avizele de construcţie obţinute de la primăria lu' Oprescu...

Musafir

#145

2015-03-20 17:25

Parcul Herastrau este una dintre cele mai dragi amintiri ale copilariei mele, ca si a tuturor prietenilor mei, si mi se pare criminal pentru un oras sufocat de poluare sa distrugem si aceste ultime suprafete de natura care ne-au mai ramas.

Musafir

#146

2015-03-20 21:21

iubesc parcul herastrau!

Musafir

#147

2015-03-20 22:33

Pentru că spaţiile verzi sunt vitale pentru oraşul nostru, pentru că terenul aferent Parcului Herăstrău a primit această destinaţie, DE PARC, de la crearea lui, şi niciun fel de aşa-zise drepturi de proprietate asupra vreunui perimetru din acest spaţiu - inventate de diverşi samsari care în ultimii 25 de ani au devenit specialişti în furtul de terenuri, fie pentru a le defrişa de păduri, fie pentru a le umple de construcţii cu diverse destinaţii - nu trebuie să mai fie acceptate.

Musafir

#148

2015-03-22 09:00

Pentru copii si nepotii nostri .Pentru aer mai curat .

Musafir

#149

2015-03-23 10:23

Avem nevoie de acest spatiu de recreere,de aceasta oaza de verdeata in care este integrat si Muzeul Satului, vizitat zilnic de sute de turisti.

Musafir

#150

2015-03-23 11:52

am semnat pt simplu fapt ca nu doresc ca acei baieti ( in goana dupa avere) sa isi mai faca nu stiu eu ce carciumi , restaurante etc... pe un spatiu public amenajat frumos pt oameni ce doresc sa se recreeze sau sa faca sport , sa se plimbe linistiti pe langa o oaza de verdeata inca existenta!