Sustineti primul anticariat privat din Bucureşti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti primul anticariat privat din Bucureşti!

anticarul cu joben

#26 Re:

2015-03-30 15:52

#23: -  

 multumim pentru sustinere!

anticarul cu joben

#27 Re:

2015-03-30 15:54

#24: -  

 multumim pentru sustinere!

anticarul cu joben

#28 Re:

2015-03-30 15:56

#25: -  

 multumim pentru sustinere!


Musafir

#29

2015-04-06 13:48

susțin păstrarea primului anticariat privat din București! orașul acesta are nevoie de propria istorie, de oameni frumoși, ca de aer sau de spațiu verde...
toate cele bune,

anticarul cu joben

#30 Re:

2015-04-06 16:40

#29: -  

 multumim pentru sustinere!


Musafir

#31

2015-05-03 12:13

Un anticariat este necesar, mereu am intrat in anticariate cand nu gaseam cartile dorite la librarii. Acum nu pot circula, dar mi se pare normal sa sustin un astfel de demers.
anticarul cu joben

#32 Re:

2015-05-04 16:19

#31: -  

 multumim pentru sustinere!


Musafir

#33

2015-05-31 20:17

Un anticariat este un loc de cultura fara doar si poate. ANTICARUL CU JOBEN l-am cunoscut la Targul de carte Gaudeamus Bucuresti si la standul anticariatului am gasit carti ce nu speram sa le gasesc undeva. Daca pentru toate activitatile se gasesc spatii si bani de ce nu s-ar gasi pentru un astfel de activitate nobila? 18 ani de activiate nu cumva spune foarte mult? Va rog nu lasati bocancii murdari de noroi sa calce peste carti!

Musafir

#34

2015-06-01 14:51

Păcat că se caută tot timpul să se distrugă tot ce bun.. Anticariatul este singurul loc unde mai poţi găsii cărţi bune, adevărate comori.
anticarul cu joben

#35 Re:

2015-06-01 15:04

#33: -  

 multumim pentru sustinere!


Musafir

#36

2015-06-16 19:35

Pentru ca daca dau afara cartile ne vor lua sufletul

Musafir

#37

2015-06-17 03:49

semnat. eu nu am joben, doar palarie. nu locuiesc in Bucuresti, dar cand vin in Bucuresti, dupa ce beau o cafea la Manuc, mai colind anticariatele :)
anticarul cu joben

#38 Re:

2015-06-17 16:09

#36: -  

 multumim pentru sustinere!

anticarul cu joben

#39 Re:

2015-06-17 16:11

#37: -  

 multumim pentru sustinere!


Musafir

#40

2015-06-29 19:19

Pentru mine, si indraznesc sa cred ca si alti iubitori de carte gandesc la fel, anticariatul inseamna memorie, memoria preocuparilor scrise ale unui oras. Intr-un anticariat te regasesti pe tine spiritual, moral, intelectual. Nu exista in lumea asta orase fara anticari. Vrei sa cumperi carti despre un subiect anume, sau cauti un anume autor te adresezi unui anticar. Este uimitor cat de multe stiu anticarii despre carti si autori, despre pictura, muzica, arte. Sunt adevarate enciclopedii. Vrei carti de colectie, rare, sau carti ieftine te duci la anticariat si nu vei pleca cu mana goala. Anticariatul nu se desfiinteaza, el se cultiva, Cu atat mai mult cu cat in ani si-a castigat notorietate, clienti, si-a construit un fond de carte pretios. Acesta este si cazul ANT ART. Chiar trebuie sa aneantizam tot ce avem mai pretios? Se gandeste oare cineva sa sustina la nivel oficial cartile? Stiu oare aceia care vor sa le desfiinteze de dragul a cativa metri patrati de spatiu cati cititori si iubitori de carte vor nemultumi? Este un act cel putin nepotrivit sa ai langa tine un anticariat si sa vrei sa-l desfiintezi. Ce dovedeste asta? Lipsa de cultura, dezinteres fata de cartea scrisa, meschinarie. Sper ca aceia care fac sicane si aduc necazuri sa redevina la sentimente mai bune.
Crenguta Nastase
Ana Cristina Antonescu

#41 Anticariatul Ant'Art si Anticarul cu Joben

2015-06-30 09:10

Ministerul Culturii mai exista? Daca mai exista se ocupa cu ce? Ideea este ca un anticariat este un centru colocvial, unde poti conversa, intreba, cumpara la preturi foarte mici cultura. Poti chiar sa si imprumuti o carte daca nu ai bani, poti sa-ti faci prieteni, poti invata ce este aceea o serie de autor, poti afla povesti culturale mai noi sau mai vechi. Stie MC numarul librariilor, bibliotecilor, anticariatelor, din  Bucuresti si din tara care s-au desfiintat? Are vreo evidenta a librariilor, bibliotecilor, anticariatelor de cartier ramase? Nu avem bani de tablete, nici de CD. Anticariatul este singura sursa de cultura la care poti apela atunci cand banii sunt putini. Le place oare  aleselor noastre politiciene si distinsilor care le insotesc sa vada batrani soiosi prin piete si pe trotuar oferind la preturi ridicole sau speculative carti adunate din lazile de gunoi? Un anticariat este un magazin de carte care obliga din toate punctele de vedere pe acela care-l conduce. Anticarul in primul rand selecteaza, apoi ofera. Concluzionand, inainte de a desfiinta un anticariat intrebati-va cate carti ati citit, cate carti aveti acasa, si mai ales cate locatii culturale ati infiintat. Boierii din vechime, poate chiar aceia carora le apartinea candva aceasta cladire, s-ar fi rusinat sa arunce in strada un anticar impreuna cu cartile si obiectele mai vechi sau mai noi pe care cu atata daruire le-a adunat pentru noi. 

 

 

anticarul cu joben

#42 Re:

2015-06-30 16:44

#40: -  

 multumim pentru sustinere!

anticarul cu joben

#43 Re: Anticariatul Ant'Art si Anticarul cu Joben

2015-06-30 16:46


Musafir

#44

2015-07-06 19:28

Am cumparat si eu carti de aici... PNLul nu m-a ajutat cu nimic...de ce n-ar fi sediile de partit utile cetatenilor? de ce sa nu avem spre strada ceva util trecatorilor?
anticarul cu joben

#45 Re:

2015-07-08 15:06

#44: -  

 multumim pentru sustinere!


Musafir

#46

2015-07-14 11:33

Pentru ca nu vreau sa dispara anticariatul .Nu inteleg, partidele au primit cu titlu gratuit sedii de la primarie, de ce acum spun ca l-au cunparat?

Musafir

#47

2015-07-27 17:30

Pentru ca in anticariate se gasesc carti, acesta e motivul!... :)

Musafir

#48

2015-08-24 12:17

Nu se poate ca un anticariat sa dispara. E un mod de viata al unui oras ce ascunde istorii.
anticarul cu joben

#49 Re:

2015-08-24 16:10

#48: -  

 multumim pentru sustinere!