Schimbarea imnului national &denumirea ţării din România in DACIA


Musafir

#76

2015-05-13 21:14

Ptr ca stiu f bn care mi sunt stramosii.

Musafir

#77

2015-05-13 22:49

Din dragoste de TARA.

Musafir

#78

2015-05-14 13:18

Ma simt dac. Asta este o trasatura de caracter.

Musafir

#79

2015-05-14 19:09

pentru ca trebuie sa schimbam imnul si denumirea tari din Romania in DACIA,ca doar nu oi fi eu mai cu mot sa nu semnez aceasta petitie si ar trebui sa vina toti cei care se cred urmasi ai dacilor a!!!ere sa uit trebuie sa va reamintesc ca putini sunt cei care se cred cu adevarat daci cei de la a 2a tinerete spun asta pentru ca lor si inclusiv mie profesorul de istorie,imi aducea in discutie despre viteji geto daci insa acum este mult mai greu sa le spui despre strabuni nostri am avut un prieten care cu ceva tipm facuse rost de niste casete audio cu cintece istorice care exprima vitejia strabunilor nostri si nici nu au ascultat asa ceva au preferat sa asculte manele deoarece acei tineri ereau in circiuma am vrut sa aduc in discuie aceste fapte minore in ajutorul dadului mailo intr-un cuvint tineretul nu mai este crescut in spiritul legendelor dacice,si deaceea este foarte greu sa adunam multi semnatari IMI CER SCUZE CA AM FOLOSIT SPATIUL PENTRU ALTCEVA DECIT PENTRU CE A FOST DESTINAT...

Musafir

#80

2015-05-18 06:37

Pentru a reda demnitatea stramosilor nostri!

Musafir

#81

2015-05-19 10:45

in amintirea dragei mele profesoara de istorie din liceu care a fost o iubitoare infocata a Dacilor.dumneaiei trebuie sa-i multumesc ca a inoculat in noi dragostea pentru adevarata ISTORIE.pentru DACI.

Musafir

#82

2015-05-19 17:20

Pentru redarea DEMNITATII stramosilor nostri , care ne-au lasat mostenire aceasta minunata Tara!

Musafir

#83

2015-05-20 13:25

Undeva, in adancul sufletului, stiu ca nu suntem urmasii lui Traian (poate ai atlantilor), deci nu avem de ce sa ridicam in slavi prin imn o ocupatie vremelnica. Noi suntem mult mai mult de atat, doar ca unii inca nu s-au "desteptat".

Musafir

#84

2015-06-26 12:05

Pt ca m-am saturat ca noi romani sa fim confundati cu rromi in toata Europa si in toata lumea. Pt. ca sunt mandra sa fiu urmasa unei civilizatii precum cea dacica, geto-dacica si poate asa am avem mai multi cetateni precum sunt grecii, care vorbesc despre tara, produsele si locurile lor numai la superlativ.

Musafir

#85

2015-06-28 03:26

Pentru ca m-am simțit dintotdeauna dac. Doresc ca imnul sa fie schimbat ca suntem singurul popor care omagiem in imn cuceritorii. Poporul roman actual nu este rezultatul amestecului cu romanii care au stat ff puțin...106-275. Se pare ca dacii vorbeau o limba latina vulgara.

Musafir

#86

2015-06-28 07:24

Am semnat fiindcà este un act de demnitate personalà,....prin acest act, doresc repunerea in drepturi a acestui popor atit de nobil, dar atit de vitregit de soartà !!! Iar care are posibilitatea sà o facà si nu vor, sint niste inconstienti tràdàtori de neam si tarà !!! Si mai vreau ca ttara mea, DACIA, sà-si cheme fiii iinapoi acasà, ... si sà-si inceapà adevàrata constructie pe care o vom fàuri cu totii impreunà ! Si mai vreau sà fie alungati toti dusmanii alogeni din tarà làsind astfel rumunilor dreptul de a trài liberi in tara làsatà de inaintasi pentru vecie !

Musafir

#87

2015-07-04 07:20

Sunt traco-geto-dac mandru si nu sunt frate cu Traian! Suntem singurul popor ce inca mai locuieste cu adevarat pe pamantul lui...
Avem o datorie strabuna fata de tara asta si valorile ei. Dacia este tara mea!

Musafir

#88

2015-07-04 10:10

Sunt de acord cu aceste schimbări deoarece nu vreau să mai creadă nimeni că istoria noastră a început numai în 1 decembrie 1918.De asemenea,nu mai putem fi confundați cu țiganii,iar bozgorii nu mai pot mânca căcat că Ardealul le aparține.La fel rușii și Basarabia și ucrainienii cu Bucovina !

Musafir

#89

2015-07-07 20:41

Am semnat aceasta petitie din dragoste si respect pentru Adevar si Dreptate, dupa principiul ca DACA NU POT sa FAC BINE, in nici un caz sa NU FAC RAU, asa cum face lumea egoista si perversa care, pentru pofte, placeri si interese meschine, este in stare sa calce totul in picioare, dedandu-se la ORICE NELEGIUIRE. 


Musafir

#90

2015-07-19 07:49

Pentru ca imi pasa de tara mea, si locul meu e acolo !

Musafir

#91

2015-07-26 12:17

Am semnat pentru ca dacă multă vreme lumea te numește scav,te obișnuiești cu ideea ca ești un scav și te comporți ca un slav.dacă lumea te numește om liber apoi om liber și ești.și dacii erau oameni liberi.și eu vreau să fiu ceea ce simt,om liber adică dac.trăiesc la Roma cu dorul de DACIA.sunt fericită să văd preocupările tot mai multor persoane de a reface legăturile cu rădăcinile noastre.doresc renașterea DACIEI.

Musafir

#92

2015-07-27 14:26

Consider ca sunt suficiente argumente pentru aceasta solicitare. Cel mai important argument este ca influenta pe cate a avut-o ocupatia, pe o perioada de doar 170 de ani, a unei mici parti a Daciei de catre Imperiul Roman, a fost foarte mica.

Musafir

#93

2015-07-29 17:23

Noi suntem daci nu romani

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-08-07 14:17



Musafir

#95

2015-08-29 15:13

Doresc eliminarea tuturor minciunilor care umbresc adevarata origine a poporului numit astazi roman. Doresc rescrierea corecta si adevarata a istoriei si eliminarea numelui lui Traian din imnul national deoarece acest popor dainuie dintotdeauna pe aceste plaiuri. Traian va ramane in istorie doar ca un uzurpator al bogatiilor acestui pamant si nimic altceva.
luigi

#96 Re:

2015-08-31 12:49

tara trebuie reformata din temelii..romanii trebuiesc sa se uneasca sul drapelul dac ,tara sa se numeasca Dacia si imnulsa fie aceasta memorabila piesa a lui C.Porumbescu,,,https://youtu.be/u5YrOuUypmo

 


Musafir

#97

2015-08-31 13:29

Felicitari pentru initiativa! Sustin ideea si proiectul!

Musafir

#98

2015-08-31 16:18

doresc sa fiu liber in tata mea unde stramosi mei au murit pentru noi

Musafir

#99

2015-09-01 02:00

Pur si simplu pt ca sunt mai mult decat de acord cu articulul asta, reprezinta ce gandesc si simt despre situatia asta in care ne aflam. Sunt DAC si vreau sa am posibilitatea sa ma pot mandrii ca tara mea intradever se numeste cum s-a numit, si cum ar trebui sa se numeasca - DACIA .

Musafir

#100

2015-09-01 12:09

Nu ma identific ca urmasa a Romei ci a DACIEI !!! sunt mandra ca m-am nascut in Dacia !!!