Schimbarea imnului national &denumirea ţării din România in DACIA


Musafir

#201

2016-04-06 19:39

Pentru că stiu ,simt īn sufletul meu că suntem urmasii Dacilor.Sunt mândra sa spun acest lucru si-l voi spune din suflet uri-unde voi avea ocazia.Nu mai pot suporta umilinta la care tara noastra este supusa.NU SUNT O PERSOANA REA,NU SUNT CAPABILA SA OMOR DECÂT UN PĂIANJEN DAR PE ACESTI IUDEI CARE NE-AU TRADAT CONTINUU, CARE AU VÂNDUT SI VÂND ĪN CONTINUARE TARA NOASTRA,TARA PE CARE STRABUNII NOSTRI AU APĂRAT-O CU SÅNGELE LOR..!!!!!! EU MI-ASI DORII SA-I DUSTRUG PÂNA LA ULTIMUL.Simt cum ī-mi bate inima din piept sa-mi sară,simt o dorinta nemai-īntålnita de a mă alatura vouă.Va sunt alături cu toata fiinta mea.DOAMNE AJUTA CA POPORUL URMASI AL DACILOR SA-SI RECAPETE IDENTITATEA.

Musafir

#202 ”poporul” dac nu a existat

2016-04-09 10:08

Identitatea dacilor nu a fost bine conturată nici pe vremea lui Burebista iar triburile dacice erau mixte. Dacicii nu au creat cu adevărat o unitate statală, triburile dacice se războiau și între ele iar supremația lui Burebista și a lui Decebal nu a fost recunoscută de către toți dacicii. Unii istorici susțin că regatul lui Burebista se întindea pe o suprafață mult mai mare decât suprafața actuală a României, însă la acea vreme nu erau granițe ca acum, deci acele teritorii erau revendicate de către Burebista dar nu și stăpânite de acesta. Burebista a fost ucis de către un trib dacic cu care era în conflict. Prima unitate statală dacică a fost de fapt o subunitate statală(provincia romană Dacia). 

Din punct de vedere lingvistic limba dacilor s-ar plasa undeva între limba strămoșilor albanezilor și limba strămoșilor lituanienilor, cu influențe iraniene. Limba română diferă mult de limba și dialectele vorbite în trecut de triburile dacice.


Musafir

#203

2016-06-02 11:53

Poate se schimba si destinul tarii asteia...

Musafir

#204

2016-06-16 05:07

Ar fi corect sa se numeasca DACIA

Musafir

#205

2016-06-18 12:58

Doresc sa-mi cinstesc stramosii .

Musafir

#206

2016-06-25 08:50

Am semnat cu mare drag , pt ca aceasta propunere se potriveste perfect cu speranta si dorinta mea . Este o initiativa foarte inspirata , potrivita si doresc din tot sufletul sa devina realitate . Succes !

Musafir

#207

2016-06-26 21:22

Vorbitu-sa intaia oara
De cand ratiunea s-a nascut
o limba ce-i primordiala
Un grai nascut si nu facut

Si-un neam ce a avut de toate
Si toate de la inceput
Si-au vrut doar sa pastreze,poate,
Izvorul vietii ne-ntrerupt!

Musafir

#208

2016-06-26 22:25

A reinviat spiritul Dacic !

Musafir

#209

2016-06-26 22:34

Pentru ca i-mi iubesc tara si stramosii !

Musafir

#210

2016-06-26 22:38

Trebuie schimbat urgent acest imn de morti unde sunt ridicati in slavi hotii si dusmanii.

Musafir

#211 schimbare

2016-06-26 22:39

Trebuie schimbat imnul de morti unde sunt elogiati tradatorii si hotii (Traian)


Musafir

#212

2016-06-27 08:02

Am semnat convins fiind de adevarata istorie a getilor,istorie falsificata si trunchiata in prezent.

Musafir

#213

2016-06-27 08:50

Desteaptate Romane din somnul cel de moarte? Cei asta? Schimba repertoarul.

Musafir

#214

2016-06-27 12:34

Pentru ca nu mi-a plăcut niciodată numele de România pentru ca am copilărit lângă Capidava,Cius,Carsium si profesorul de istorie din generală ,ne vorbea numai despre stramosii noștri DACI.

Musafir

#215

2016-06-27 21:03

Este ceva interesant in articol .

Musafir

#216

2016-06-27 22:28

ca trebuie.....ca romani suntem......degeaba!

Musafir

#217

2016-07-09 23:17

Este de datoria noastra sa tinem vie identitatea adevarata nationala si sa stopam treptat intoxicarea care de la pasoptisti incoace ne-a dus unde suntem acum ca si tara:fara interes si dragoste de tara pentru care multi frati de-ai nostrii au murit chiar in chinuri inimaginabile,fara o identitate care sa ne faca sa tresarim ori de cite ori cineva din afara incearca sa aduca lezare integritatii in vreun fel tarii noastre!!

Musafir

#218

2016-07-14 17:10

Cred ca cei care se aseamana...., gandurile lor se aduna! Anul trecut scriam la prieteni ca nu a fost de loc inteligent sa purtam ca tara si ca neam numele cotropitorilor nostri, devenind astfel dintr-o tara libera, pasnica, extrem de spirituala, cu nume binecuvantat prin insasi stramosii nostri, o tara indreptata tot mai mult spre materialism, specificul cotropitorilor nostri, cand stim ca materialismul nu aduce pacea ci numai dezbinare si razboaie. Nu cred ca este de loc sanatos si nici voia Domnului si nici permis spiritual mai ales, sa schimbam vibratia energetica f. puternica a tarii noastre si a poporului, prin care eram binecuvantati si traiam liberi in patria muma, in pace si liniste, intariti in cuget si in simtiri, din DACIA in ROMANIA, pt. ca astfel vom deveni fara sa ne dam seama, doar prin aceasta simpla (la vedere) schimbare de nume, ca popor, precum erau cotropitorii nostri, ai carui nume acum il purtam inca spre rusinea noastra: materialisti si tot mai rauvoitori, chiar razboinici, din cei pasnici. Mie mi se pare ca am cam devenit deja si ca sa ne revenim, trebuie sa schimbam numele din Romania care nu ne reprezinta ca neam, in Dacia si bin e ne va fi din nou. Noi am fost primii pe acest pamant si nu romanii, chiar daca ne-am contropit cu ei in cele din urma. Cu siguranta ceic ar ene vor "binele" s-ar opune cu toata vehementa sa revenim la vechea denumire Dacia Valachia, nu trebuie sa acceptam Dacia -Romania, pt. ca atunci am fi duali, si este la fel de rau ca si acum aproape, cand purtam numele de Romania. La cat de denigrat este numele acesta, fiind nume de cotropitori, este cazul sa il schimbam cat mai rapid inca, pt. ca orice agresiune asupra numelui care il purtam, tot noua ne face ra, spre bucuria altora! Dumnezeu ne-a daruit ca tara si popor tot ce aveam nevoie, incat nu trebuia sa ne inchinam la nimeni si nimic, nici sa cotropim alte tari si popoare (ca ei) in dorinta de a stapani lumea, dimpotriva daruiam cele trebuincioase si celor care traiau in bune conditii cu noi, daca era cazul. N-am trait noi cei de azi pe vremea dacilor, dar macar am prins si noi cateva ramasite de la ei, cand tara noastra sub numele de Romania deja rebotezata (ceea ce este un mare pacat, ca sa schimbi numele de botez cu unul paganesc cotropitor inca), era granarul intregii Europei. Pana si in timpul razboaielor mondiale germanii primeau in continuare grau si alte produse naturale de la noi, produse care nici pana in ziua de azi nu au fost platite, valoarea lor fiind de cca. 95 milioane €. Presedintele actual al Romaniei, Klaus Johanes, le-a iertat de la sine "putere", toate datoriile nemtilor, fiind el insusi de aceeasi sorginte cu ei, de parca ar fi daruit din ogorul lui propriu, fara sa il intereseze daca si poporul este de acord cu aceasta. Este un duh mort, ce sa-i cerem? - ca acolo unde nu-i, nici Dumnezeu nu le cere materialistilor (capitalistii de azi). Este tot mai sinistru in toata lumea si nu doar in RO, faptul ca ne lasam manipulati devenind deja obisnuinta, faptul ca in loc ca presedintele, guvernul si intreg parlamanetul, sa-si faca datoria pt. care au candidat in aceste posturi, adica sa serveasca, ba chiar slujeasca intereselor tarii si ale poporului, precum toti se lauda la inceput (dandu-si la o adica chiar si viata daca aceasta se cere si este de folos intregii tari), ei toti s-au obisnuit din 4 in 4 ani, cand se fac alegerile, ca doar numai noi buturuga cea mica si mai "proasta" vazuta de ochii inimii lor (dar sigur nu si de ochii Lui Dumnezeu, pt. ca noi ii platim si Dumnezeu vede!), sa le servim propriilor lor interese si nicidecum tarii, spre a ne simti cum mereu ne tot dorim, iarasi la noi acasa, ca pe vremea stramosilor nostri daci, cand nimic nu ne lipsea si aveam pacea noastra sufleteasca pt. aceasta. Nici politia nu e de laudat, ea apara tot interesele celor care ii plateste, in loc sa se alature poporului, din a caror munca si bani sunt si ei platiti. Vai de ei si de urmasii lor si de partenrii de viata, a celor fara de urmasi, ca chinuri grele vor suferi, ca sa poata muri! Dacia spirituala de alta data, nu este totuna cu Romania materialista de azi, nume dat intentionat pt. ca detine o incarcatura si vibratie energetica razboinica, f. malefica. Se vede dupa cum am devenit ca popr in ani si ne comportam intre noi, nu traim spre a fi si a deveni tot mai buni si mai uniti, ca sa avem pace in sufletele noastre precum aveau stramosii nostri cei inteleptiti si cu o credinta f. puternica, adevarata in Dumnezeu, care le-a intretinut spiritul si unitatea nealterata de nimeni si nimic, ci spre a avea si dobandi ce au si altii, ba chiar sa-i si intrecem daca s-ar putea (pe capitalisti), dezbinandu-ne unii pe altii, pt. ca am devenit niste duhuri moarte din cele spirituale, cu o credinta tot mai formala, si nu traitoare. Ne ducem zilele mai mult prin cea eretica materialista, care niciodata nu hraneste sufletul si nici pacea nu aduce, ci razboi, o lupta continua numai pt. putere, care lasa siroaie de lacrimi in urma si nu binecuvantari...Fara credinta adevarata nu ai viata, nu ai pace, nu esti lasat in pace, ti se ia tot, devii rob si stapanit, nu mai ai libertate, esti ca si mort, un duh ambulant doar, care-si plange sufletul pierdut si plin de rani si cicatrici, pt. o viata mai buna si mai capitalista...Decat s-ajungi rob, mai bine mort, sia vem cel mai bun exemplu toti stramosii, martiri si sfintii veacurile trecute. Sa revenim din noua la ceea am fost la inceputuri, cum ne invata chiar Sf. Scriptura, ca sa fim iarasi binecuvantati si nu ca blestemati de insusi stramosii nostri daci, pt. ca am sters numele lor si il purtam pe-al cotropitorilor lor Romania. (AMS) Vasile Militaru a lasat scris aceste randuri de mai jos (printre multe altele), ca un semnal de alarma... "Toti stramosii cei din veacuri, iata ca au fost uitati, Sau, sunt defaimati de unii, ca n-au fost prea cultivati! Oare limba romaneasca care-o scriem si-o vorbim Nu din cartile lor sfinte, ce le-au scris, o mostenim?"


Musafir

#219

2016-07-15 21:02

Numele de Dacia detine o vibratie energetica f. puternica prin care de la inceputuri am fost binecuvantati de Dumnezeu, pe cand numele de Romania detine o vibratie joasa, care apartine de fortele malefice, distructive. Numele cotropitorilor nostri, nu ne accue binecunvantari, ci dezbinare, de aceea intentionat ne-si au schimbat matricea din Dacia (nume f. puternic spiritual, iar poporul dac cu ADN-ul cel mai sanatos) n Romania nume cu matrice materialista, care nu inseamna pace, ci raboi!

Musafir

#220

2016-08-01 06:07

SUNTEM DACI..SI SUNTEM DATORI ACEASTA STRAMOSILOR ,PARINTILOR ,COPIILOR SI STRANEPOTILOR NOSTRI....ACEST DREPT NU TREBUIE SA NIL FURE NIMENEA.....EGAL CINE E SI CATA PUTERE ARE IN LUME.....

Musafir

#221

2016-08-09 09:24

PENTRU ADEVAR!!!PENTRU ISTORIE!!!ASA ESTE CORECT!!!NU TREBUIE SAI LASAM PE DUSMANI SA NE DISTRUGA RADACINELE NOASTRE ISTORICE!!!ESTE DE AJUNS CAT RAU NEAU FACUT,SI INCA SE MAI CONTINUA SA NE TERMINE,PENTRU CA SUNT MULTE INTERESE CHIAR SI IN INTERIOR SI EXTERIOR!DAR NOI NU NE VOM LASA!!!

Musafir

#222

2016-08-09 16:46

De unde romantismul dacă din anotimpuri Nu a luat Dacul vraja găsită-n miez de muguri De unde a lui blândețe dacă din colț de mare Nu bătea briza mării sub razele de soare De unde bunătatea dacă din piatra seacă N-ar fi ieșit în calea-i firavul fir de apă De unde cutezanța dacă în zborul lor Pleșuvii nu urcau deasupra norilor De unde toate astea? Mă-nchin „mamă natură”! Mileniile arată că ești o mamă bună!


Musafir

#223

2016-08-10 09:12

Asa trebuie sa fie schimbat

Musafir

#224

2016-08-10 19:21

daca tara s-ar chema DACIA nu ar mai exista regretabilele confuzii cu minoritatea rroma!Dacii liberi nu ar fi usor de incovoiat!I-ar tine cu coloana vertebrala dreapta acest trecut maret!

Musafir

#225

2016-08-16 06:56

Ajunge,cu sfidarea si nesimtirea unor legiuitori,care fac legi doar pentru ei,si dupa bunul lor plac Gata.