Apărați statul laic, domnule președinte Iohannis

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apărați statul laic, domnule președinte Iohannis

Sandoz

#101 Re:

2014-12-20 16:01

#3: Estera -  

 Aveti dreptate la final. MULTI SI PROSTI


Musafir

#102

2014-12-20 16:03

Acestia nu sint Preoti ,sunt afaceristi.Domnule Presedinte. Bisericile au rasarit in Romania ca ciupercile dupa ploaie. Era bine ca din Bank acestor Biserici sa se fi investit pentru nevoile cetatenilor si a copiilor Romaniei. Rusine Preotilor care pretind ca sunt Propavaitorii cuvintul Domnului alergind dupa interese materiale in in timp ce enoriasii bisericii Orthodoxe traiesc in saracie iar copii lor nu au avut anul acestea in scoli nici manuale scolare .
Sandoz

#103 Re: Re:

2014-12-20 16:12

#85: - Re:  

 Constat ca nu faci parte din categoria ,BAIETI  DESTEPTI,dar i-ti doresti cu ardoare sa faci parte din categoria SLUGI.Du-te nu te retinem


Musafir

#104

2014-12-20 16:15

Sa se investeasca in educatie!!!! Singura sansa de evolutie!!!!

Musafir

#105

2014-12-20 17:07

O idee buna ,pacat ca nu sunt mai multe semnaturi. De fapt era de asteptat ..cata lume stie sau macar este curioasa sa afle ce inseamna stat laic.
sandu

#106 religie

2014-12-20 18:17

Ba sunteti nebuni? Io sunt ortodox dar trebuie sa recunosc ca nu au ce cauta acolo reprezentantii BOR. Cred ca religia trebuie sa se intoarca la locul ei altfel nu are viata lunga. Cred ca e cazul sa inceteze afacerile si abuzurile. De asemenea cred ca predarea religiilor in scoli e un abuz.Daca sunt obligat aia nu mai e religie. Nu ? Cred ca e optiunea fiecaruia cum isi traieste religia.


Musafir

#107 Re: Re: Re:

2014-12-21 03:11

#103: Sandoz - Re: Re:  

 Fac parte dintre oamenii pentru care important este să fii demn și integru și MAI Ales INDEPENDENT . De ORICE fel de curente.

Și mai ales să nu mă las manipulat. 

IMPORTANT ESTE SĂ ȘTIU.


Musafir

#108

2014-12-21 05:11

Separarea puterilor din Stat si Laicitatea staului de Drept sunt conditiile esentiale existentie unui stat democratic,european.

Musafir

#109

2014-12-21 05:34

Oamenii trebuie sa creada numai si numai in stiinta !
Bogdan S.
Musafir

#110

2014-12-21 05:37

Este abuz al presedintelui ales si al functionarilor de la Administratia Prezidentiala sa ia parte la ritualuri religioase la investire.
Abuzul este la adresa drepturilor cetatenesti si la separarea statului de biserica.
Desi am intentionat sa votez pe K. Iohannis in turul 2, m-am oprit, in buna masura intrucat era reprezentantul unei coalitii cu radacina religioasa, ceea ce am considerat ca reprezinta o amenintare posibila la adresa separarii religiei de administrarea statului.


Musafir

#111

2014-12-21 06:49

dupa parerea mea,locul preotilor este la biserica,ei nu au ce sa caute in politica!mai mult chiar la desemnarea noului presedinte!

Musafir

#112

2014-12-21 08:50

Evenimentele care le traim dovedesc ca si institutiile bisericesti au nevoie de reformare din temelie. Cu cat mai repede , cu atat mai bine!

Musafir

#113

2014-12-21 13:18

Nu uitati de impozitarea afacerilor bisericesti - comertul cu obiecte bisericesti, serviciile de cazare si alimentatie publica contra cost oferite de manastiri , industria de turism dezvoltata de BOR pentru cei mai labili psihic.
E anormal cain cadrul scolii sa existe ore de religie ortodoxa fara a exsiata posibilitatea de a alege si alternative sau a nu face aceasta "disciplina": nu vreau sa-mi indosctrinez copilul cu prostii

Musafir

#114

2014-12-21 19:06

Biserica trebuie sa nu mai primeasca bani de la buget si sa fie fiscalizata orice actiune a ei ce presupune o activitate economica!

Musafir

#115

2014-12-21 21:26

Cred că aţi văzut investitura preşedintelui. A jurat pe Biblie. Nu l-a întrebat pe cernea. Aşa să-l ajute Dumnezeu!

Am uitat. A fost şi Patriarhul. Nu a părut că a isterizat pe nimeni. Pe acolo erau oameni normali. 


Musafir

#116

2014-12-22 07:47

religia este mostenirea parintilor nostrii, nu are ce face in functionarea unui stat laic. Ar trebui sa-i punem la munca pe preoti sa-si cîstige viata prin ei însisi, si atunci ar avea o alta comportare fata de stat.
thedarkdream

#117

2014-12-22 09:51

Le e frică de moarte, devin disperați... De ce trebuie să am minim 50 de caractere la comentariu?

Marian
Musafir

#118 Sunt ortodox dar spun NU prozelitismului in scoli !

2014-12-22 13:21

Sustin aceasta petitie ! Propun inlocuirea orei respective cu ore de "Istoria religiilor" sau "Educatie civica". Sunt ortodox insa acest lucru nu inseamna ca sunt de acord ca prin existenta acestei ore biserica ortodoxa sa-si faca prozeliti ! Cred ca se impune o reforma reala si a bisericii ortodoxe care a devenit o "afacere" si se indeparteaza din ce in ce mai mult de adevaratele invataturi crestine !


Musafir

#119 Re:

2014-12-24 05:05

#116: -  

 Şi ce facem cu moştenirea? O avere este un lucru de preţ, care nu-l ascunzi în lada de gunoi.

Te foloseşti cu înţelepciune şi demnitate de ei.

O curioazitate: de ce unii au mai multe drepturi ca alţi? Eu, ortodoxul sau creştinul în general trebuie să mă fac mic şi să nu mai suflu un cuvânt, iar tu - fără de Dumnezeu, trebuie să TE impui peste tot, ştirbindu-mi demnitatea chiar?

Oare asta este libertate şi democraţie?


Musafir

#120 Re:

2014-12-24 05:08

#109: -  

Ştiinţa este dumnezeu?!?! Decretat. Pentru că Dumnezeu nu mai este Dumnezeu.

Şi acesta nu este oare extremism?(Ştiinţa este dumnezeu)


Musafir

#121

2014-12-24 08:29

Am onoarea sa fiu innobilat ca si Cavaler Templier. Ca membru al Ordinului OSMTH, care in evolutia sa moderna sprijina ecumenismul acceptand in randurile sale orice crestin aflat sub semnul crucii, apreciez demersul vizand echidistanta institutiilor statului fata de toate cultele religioase.

Musafir

#122 Re: Re:

2014-12-29 00:44

#119: - Re:  

 Așa e. Noi nu i-am deranjat cu nimic.  Poate doar pentru simplu fapt că existăm.  Nu este suspect ca cei care clamează atât libertatea au un mod ciudat de a-si impune punctul de vedere? Nu sună a extremism toate acțiunile împotriva bisericii si religiei? 


Musafir

#123 Re:

2015-01-01 20:48

#113: -  

  Nu v-ati saturat sa manipulați sau să fiți manipulați?

O campanie care are un cap și o țintă. Orice ar face BOR nu este bine: cineva vrea ca ea să moară cu totul. .

Dacă ești de buna credință,  deși mă îndoiesc,  te-as invita să vezi cum este să faci față într o parohie la toate cheltuielile,  măcar vreo 6 luni.  Și pe urmă mai discutăm.  Tu vrei oricum să dispară și biserica si crestinii. Anual pe glob sunt uciși zeci de mii de creștini. ..

Ar trebui să ne vină rândul și nouă românilor? 

muiecernea123

#124 Re: MUIE CERNEA

2016-07-06 21:45