Apărați statul laic, domnule președinte Iohannis

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apărați statul laic, domnule președinte Iohannis


Musafir

#1

2014-12-17 16:24

Felicitari pentru initiativa, d-le Remus Cernea! Nu esti singur, suntem multi cei ce ne-am saturat de minciunile si afacerile murdare ale bisericii si reprezentantilor acesteia, e timpul ca oamenii sa vada ca biserica este doar o afacere, nimic altceva. Semnati si distribuiti aceasta initiativa, voi, toti cei ce doriti o Romanie libera de minciunile bisericii, de afacerile ce se fac din banii nostrii, ai tuturor.

Musafir

#2

2014-12-17 16:56

E trist ca acest "STAT IN STAT" numit biserica face ce vrea in continuare.
Sa plateasca taxe, sa intre in randul oamenilor pe care spune ca-i iubeste si sa faca numai pentru cei loviti de soarta.
Sunt prea multe, prea mari, prea ostentative crucile de aur de la gatul lor.
Estera

#3

2014-12-17 17:01

 Nu va consumati energia. aiurea. Schimbarea trebuie sa vina din alta parte. In primul rand din noi. Apoi cred ca este cazul sa se schimbe ceva, in interesul cetateanului. Domnule Cernea, cred ca pentru altceva ati fost ales, nu sa promovati anti-religia. Este intradevar. dreptul dvs. la opinie, dar cetateanul  ce gandeste: uita-te cu ce isi pierd timpul parlamentarii nostri. Este singura activitate cu care va remarcati. Anti-biserica. Nu tine la majoritatea romanilor. Si sunt multi.


Musafir

#4

2014-12-17 17:04

Eu stiam ca statul nostru este laic! Sau s-a schimbat cumva Constitutia prin Ordonanta de urgenta?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-12-17 17:10


casian

#6 Re:

2014-12-17 17:12

#3: Estera -  

 estera ! e chiar foarte buna initiantiva prin asta trebuie sa ne schimbam ...probabil ti se pare ca avem un sistem de invatamant prea bun si spitale la fel doar ca near mai trebuii cateva  biserici si in primu rand o super catedrala a neamului care sa ne mantuiasca cand mergem pe drumurile noastre cu o singura banda si pline de gropi plus ar trebui sa le si marim salrile preotilor ca prea se roaga pt noi deeaba si ce sa mai tot explic....

 


Musafir

#7

2014-12-17 17:16

Ajunge cu abuzurile bisericii, cu amescul in scoli si in viata noastra de zi ci zi. Si de asemenea stop finantarii bisericii!

Musafir

#8

2014-12-17 18:09

Investirea noului presedinte este un eveniment in care separarea statului de biserica trebuie sa se manifeste in mod real. Patriarhul Daniel, ca inalt prelat, trebuie sa participe alaturi de ceilalti invitati, si sa-l felicite pe Klaus Iohannis pentru ca, in mod democratic, a fost ales ca presedinte, dar nu sa-l blagosloveasca. 


Musafir

#9

2014-12-17 18:21

In Constitutia Romaniei scrie clar ca traim intr-un stat laic, deci nu e nimic de comentat sau interpretat aici, indiferent daca un cult are mai multi sau mai putini adepti.

Musafir

#10

2014-12-17 18:34

Am convingeri unioniste, dar ipocrizia politicienilor și a clerului, habotnicia multor români mă sperie. Bine-ar fi să respecte Constituția măcar președintele nou-ales, chiar dacă reprezintă o alianță cu nume înfricoșător...

Musafir

#11

2014-12-17 18:56

Sunt satul de biserici, icoane, moaste si hoti burtosi in sutane...deja cuvintele ortodox, ortodoxie, imi provoaca de ceva vreme un fel de greata, de voma, de prurit asemanator celui provocat de alergii.

Musafir

#12

2014-12-17 18:57

Consider că apărarea statului laic este un obiectiv important deoarece prevederile Constituției nu pot fi încălcate de către nimeni

Musafir

#13

2014-12-17 18:58

Este foarte corect pusa problema.Atata timp cat alegerile au scos la iveala cardasia politicieni -capii bisericii ortodoxe, ce semnificatie are acest ritual? Noul presedinte nu este ortodox asa ca asta ar fi o jignire pt.el ca si pt restul cultelor ce sunt prezente in Romania! Pe vremuri regii erau incoronati in biserici, dar atunci conducerea o avea biserica !

Musafir

#14

2014-12-17 19:00

Religia se practica pentru cine doreste la biserica si in familie ,nu in institutiile publice

Musafir

#15 Marioneta.....

2014-12-17 19:06

Iniziativa unei alte marionete a PSD, USL , UDMR,..... si cati alti vor mai urma !!! 

 


Musafir

#16

2014-12-17 19:57

Rugam noul presedinte sa nu faca greselile acelor alesi de pana acum controlati si santajati de o religie rasariteana terorista ortodoxiruso ca este straina noua.
Poporul nostru si statul nostru trebuie sa fie unul european si nu rasaritean care este o raie si o serparie venite cu fortele si crimele in Romania-tara saraciei,ortodoxiei si umilintei.

Musafir

#17

2014-12-17 20:09

Dnl. Iohannis oricum este evanghelic ca si mine. Parriarhul Romaniei oricum n-are ce cauta acolo.

Musafir

#18

2014-12-17 20:24

Klaus Yohanis a castigat alegerile fara ajutorul bisericii si poate merge inainte foarte bine fara biserica. Sper din tot sufletul sa o faca. Bafta!

Musafir

#19

2014-12-17 20:27

E un lucru normal sa nu primesc "binecuvantari" de la o biserica care nu apartine cultului meu dar e mult mai important sa respect constitutia Romaniei : stat secular.

Musafir

#20

2014-12-17 21:55

Mi se pare o nesimtire din partea bisericii sa vina acum cu asa ceva cand inainte de alegeri a cerut preotilor sa-le spuna oamenilor sa aleaga un preot ortodox.

Musafir

#21

2014-12-17 22:56

Romania este un stat laic pe hartie,din pacate biserica ortodoxa actuala care nu are nimic a face cu credinta,ci mai mult cu comertul si bunastarea mai marilor sai,vor sa transforme aceasta tara intr-un stat bisericesc
Adrian
Musafir

#22 Dreptate, competență, rațiune

2014-12-18 00:11

Îmi doresc o Românie a dreptății, a competenței și a rațiunii.

- În spiritul dreptății, binecuvîntarea trebuie să vină din partea tuturor cultelor, nu doar a celui majoritar.

- În spiritul competenței, Biserica Ortodoxă Română trebuie să se manifeste doar în chestiunile la care se pricepe, de exemplu în cele teologice, nu și în cele politice.

- În spiritul rațiunii, ar trebui ca patriarhul BOR să-și dea binecuvîntările în biserica lui, printre credincioșii lui, nu într-un spațiu în care se află și credincioși ai altor culte precum și necredincioși.


Musafir

#23

2014-12-18 08:25

Apărați statul laic, domnule președinte Iohannis

Musafir

#24

2014-12-18 09:15

Nu cred ca afisarea ornamentelor ortodoxe ar putea imbunatatii performanta presedintelui ! Cred insa ca ne putem ruga pentru presedinte (solitudine si decenta )!
Investirea prin ceremonial religios e specifica monarhiei si nu republicii .


Musafir

#25

2014-12-18 10:26

Sustin o justitie independenta si eliminarea imunitatii prlamentare .