Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii


Musafir

#401

2015-12-09 22:06

Aceste informatii au fost preuate de pe pagina de facebook al lui Liviu Pop.

 

A fost aprobată , miercuri, alocarea sumei de 254,7 milioane lei pentru finanţarea unor cheltuieli ale unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat finanţate de la
bugetele locale, precum şi ale unităţilor de învăţământ special finanţate din bugetele judeţelor.

Potrivit unui comunicat al Guvernului remis AGERPRES, unităţile de învăţământ preuniversitar de stat primesc 248,135 milioane lei, din care 197,613 milioane pentru pentru plata salariilor, sporurilor, indemnizaţiilor şi a altor drepturi salariale, şi 50,5 milioane de lei pentru plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca
obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din unităţile de învăţământ preuniversitar de stat.

De asemenea, unităţile de învăţământ special şi din centrele de resurse şi asistenţă educaţională primesc 6,5 milioane lei, din care 5,083 milioane lei pentru plata salariilor, sporurilor, indemnizaţiilor şi a altor drepturi salariale, şi 1,4 milioane lei pentru plata plată sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială.

Banii se alocă din sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanţarea cheltuielilor descentralizate la nivelul judeţelor, respectiv a comunelor, oraşelor şi municipiilor, sectoarelor şi municipiului Bucureşti, mai informează Guvernul.

 

Suntem cuprinsi cumva si noi cei care nu avem hotarari?


Musafir

#402

2015-12-10 08:10

Sindicalistul pop face o treaba (incompleta) pentru unii sindicalisti. Dar pentru nesindicalisti? Dar pentru cei din universitar? Ceea ce preia 401 de la pop nu are  legatura cu plx320/2015 (care se adreseaza tuturor cadrelor, fara discriminare). Nu va lasati pacaliti. Ideea cu TV este buna, la Gadea sau la Rares. Actionati.


Musafir

#403

2015-12-10 09:58

Am apelat la Gadea cu  o problema umanitara si el a rezolvat-o! Sa incerce altcineva pentru plx320/2015.


Musafir

#404

2015-12-10 10:09

Ultima sansa pe 2015: vineri, 11 dec., la ora 14, se intruneste Comisia de invatamant din Camera deputatilor pentru discutarea bugetului pe 2016. Poate sa ne sustina cineva? Amintesc ca in 24 nov. secretarul lor de stat (parca il cheama Kiraly...) a fost impotriva!... Ce sa mai zicem, daca si minoritatea este impotriva discriminarii...

Florin

#405 taieri abuzive

2015-12-10 11:53

Sunt in aceeasi situatie cu colegii care n-au primit NIMIC din restituirile acordate sindicalistilor de ceva vreme incoace. Pentru ca nu am fost membru. Insa si de la mine s-a taiat, cum s-a taiat si de la ceilalti. Ideea cu presa este destul de buna, insa ma intreb, popularizarea pe tv/sau pe net a acestei nedreptati va aduce intr-adevar vreo schimbare? Din moment ce exista deja proiect de lege, care tot e plimbat de colo-colo. Se difuzeaza la TV, insa in camere tot cum vor ei fac. Inteleg ca mine (n.r. 11.12.2015) e sedinta de comisie invatamant. Sigur ca avem nevoie de colegi din Bucuresti (poate si cu ceva cunostinte de drept si de legislatie) care sa ne reprezinte. Poate cu o petitie on-line? Eu va scriu din zona Blaj, jud. Alba si cu siguranta pot aduna cateva zeci/poate chiar sute de semnaturi...


Musafir

#406

2015-12-10 12:15

Revin cu o precizare: din ce vad din discutiile de pe net, ceea ce s-a recuperat (si se recupereaza inca) prin sindicate in instanta nu reprezinta restituiri in urma taierilor de 25% operate de Boc, ci recuperare drepturi salariale in urma legilor 221 si 330 de pe vremea lui Tariceanu, care prevedeau cresteri salariale de 50% pentru profesori. Corect? 

Deci indiferent cum ar fi, ideea e ca nemembrii de sindicat n-au primit NIMIC pana acum.


Musafir

#407

2015-12-11 08:39

Sunt pensionara, am fost membru de sindicat dar am fost omisa de pe lista cand s-a dat in judecata.
Consider ca avem drepturi egale toti salariatii.



Musafir

#408

2015-12-14 10:45

Vad ca iesirea in  strada schimba guverne si  anuleaza rolul politic al "alesilor". Unii profesori sindicalisti de pe listele liderilor si-au luat taierile de salarii. Am ramas nesindicalistii, sindicalistii omisi si rokerii.  Sa iesim si noi in strada si sa strigam: jos!... jos!... Poate numai asa se rezolva discriminarea unei categorii de baza a societatii!... Alesii nu au fost in stare sa ne aprobe restituirea a 5%( trimestrial 1,25%), in fiecare an , in cinci ani!... Halal am ajuns!... Jos!... Cateva milioane de elevi, studenti, parinti, rude, mai  dati  voturi unor asemenea viitori alesi?...


Musafir

#409 Re:

2015-12-14 17:07

#400: un cadru didactic profund mahnit -  

De la Comisia invatamant, Procesul verbal incheiat in  7.12.2015 . Cititi si spuneti ce intelegeti! Urmeaza  dezbaterea in plen, cand o mai fi......

 

 A urmat dezbaterea proiectului de Lege privind plata diferenţelor salariale cuvenite personalului didactic din învăţământului de stat pentru perioada octombrie 2008-13 mai 2011. PLx. 320/2015. Propunerea legislativă are ca obiect plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 – 13 mai 2011, rezultate din aplicarea prevederilor Ordonanței Guvernului nr.15/2008 privind creșterile salariale ce se vor acorda în anul 2008 și în anul 2009 personalului din învățământ, abrogată, a prevederilor Legii – cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr.330/2009, abrogată, a Legi – cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr.284/2010, cu modificările ulterioare și a Legii nr.285/2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice. Domnul Liviu Prodan, consilier superior în cadrul Ministerului Finanțelor Publice, a arătat că propunerea legislativă generează un impact asupra cheltuielilor de personal și a cheltuielilor totale ale bugetului general consolidat, care nu sunt cuantificate și prezentate în expunerea de motive și din aceste considerente ministerul nu susține adoptarea, întrucât la elaborarea proiectului de buget pentru anul 2016 au fost avute în vedere prevederile legale în vigoare. În aceste condiții, nu se poate pronunța asupra sustenabilității legii din punct de vedere bugetar. Domnul secretar de stat Andrei Gheorghe Kiraly a precizat că Ministerul Educației nu susține adoptarea și a propus Comisiei, fie să ceară un nou punct de vedere al noului Guvern, fie să se solicite prevederea sumelor necesare în bugetul pe anul 2016. În urma dezbaterilor, Comisia a hotărât, cu unanimitate de voturi, adoptarea cu amendamente a propunerii legislative. Astfel, Comisia, a considerat necesară această reparaţie materială ce restabilește un raport salarial echitabil între cadrele didactice care au deschis acţiuni în instanţă pentru recuperarea drepturilor salariale cuvenite și au recuperat aceste sume, şi pentru cele care nu au recuperat banii, din diferite motive, pentru eliminarea discriminărilor.  


Musafir

#410

2015-12-14 19:48

Cu alte cuvinte, comisia recunoaște pe plan teoretic discriminarea, dar cam atât. Încă un Crăciun petrecut plin de frustrare și dezamăgire. Nu pot sa va descriu în cuvinte ce am simțit atunci, când colega mea strălucea de fericire, ca iarăși a primit 3500 ron hotărâri judecătorești, iar pe fițuica mea scria 44 ron. Pentru simplul fapt, ca după 2 ani de îngrijire a copilului ( 0 bani), deși am semnat ca sindicalista lista, ca mulți alții din școală, pur și simplu nu ne-au mai trecut pe chemarea în judecată. Cine poartă vina pentru această eroare? Nimeni, ca de obicei. Într-un stat de drept, de ce trebuie sa te judeci pentru respectarea și aplicarea legilor?  Absurditate peste absurditate. 

 

500

#411 Re:

2015-12-15 09:31

#406: -  

 Este foarte adevarat, nu se refera la cei 25% taiati de Boc. Din pacate nu toti membrii de sindicat au primit aceste sume, si aici au fost facute discriminari. Am luat legatura cu o doamna avocata si mi s-a spus ca as putea da sindicatul in judecata,pentru ca nu mi-a aparat si mie drepturile. A mai facut cineva acest lucru?


Musafir

#412

2015-12-15 10:08

Au trompetat in preajma lui 1 Decembrie, ca "Romania e frumoasa", ba ca "o iubim din suflet", ba ca "e cea mai cea" etc. Cand vad insa atata discriminare (si ma gandesc aici mai ales la cei din sindicat, care au fost omisi de pe liste, dar si la cei care nu au fost membri la momentul respectiv), pentru ca toti avem ACELEASI DREPTURI, ma apuca scarba si spun cu mana pe inima ca traim intr-o tara de rahat; sa ne mai lase patriotii astia extaziati de faptul ca s-au nasut la poale de Carpati, ce noroc si mandrie pe ei, vezi Doamne, ca nu a fost sa fie nemti, elvetieni, suedezi sau (aproape) orice alta natie din Europa. 

Nu inteleg la ce se refera covorbitorul de la nr. 408 cand zice 5% pe an. Nu era vorba de restituiri progresive pe 5 ani, cate 5-10-15-20-25%, treptat?!

Vad ca sunt deja 2371 de semnatari on-line ai petitiei, dar cu siguranta numarul celor nedreptatiti in acest sens este cel putin triplu. Un miting de 6-7.000 de persoane cu siguranta ar avea un anume impact. Popularizati petitia printre colegi.


Musafir

#413

2015-12-15 14:25

Nu este posibil asa ceva...Plimba proiectul asta de aprope un an de zile din comisie in comisie, insa astazi (n.r. 15.12.2015) si-au votat pensii speciale sarlatanii din parlament, de la 2000 pana la 8000 lei/luna in functie de vechime. Ma tot gandesc oare nu ia foc casa poporului cu ei TOTI inauntru?, ca ei chiar merita sa arda cum au ars nevinovati copiii aia de la Colectiv.


Musafir

#414

2015-12-15 14:35

Ciobanii au foat uniti si au iesit in strada! Suntem o breasla individualista, lipsita de solidaritate! haideti in strada!


Musafir

#415 Bătaie de joc

2015-12-15 15:41

Până când le permitem să-şi bată joc de noi?Noi am muncit pentru banii aceia.Ei au distrus ţara,viitorul nostru ,vieţile noastre...dar îşi maresc pensiile.Ce e de făcut?Iar înghiţim în sec şi ne resemnăm?Dacă e aşa ...atunci ne merităm soarta!!!!!!!!!!!!!!1

Moni

#416

2015-12-15 15:56

 Si eu am fost trecuta pe lista si apoi taiata de pe lista pe motiv ca eram in maternitate. Nimeni nu m-a anuntat sa imi platesc sindicatul din mana, eu am stat linistita ca voi primi banii ( e vorba de legea 330).Asa ca , daca se vor face iarasi liste cu cei care nu au primit drepturile...... cine stie cum se vor face iarasi. Ar trebui sa se dea la toti cei care nu au primit ,  fara liste, din oficiu.


Musafir

#417

2015-12-15 16:53

Nici o sansa la televizoare? A incercat cineva?


Musafir

#418

2015-12-15 17:35

Fratilor, sa luam aminte!

Nu mai conteaza votarea in acest an a plx320/2015... Important e ca s-a votat Legea limitarii cainilor la stana!... Deci, au pierdut si ciobanii nu numai profesorii... Numai ca oierii, avand totusi o lege votata, de  la al patrulea caine in sus, se mai pot salva: pot sa-i dreseze pe caini sa behaie! Astfel, sunt salvati! Noi, nimic!...


Musafir

#419

2015-12-16 08:42

Azi, Iohanis cheama profesorii la Cotroceni. Se duce cineva cu problema noastra?


Musafir

#420

2015-12-16 08:48

Am semnat aceasta petitie deoarece desi lucrez in invatamant din anul 2005 si sunt in sindicat nu am primit nici un ban .Toti colegii au primit acele pierderi salariale iar eu si inca cativa colegi nimic.Cum este posibil si cine se face vinovat de acest lucru?

Musafir

#421

2015-12-16 13:09

Marea miscare de trupe de dupa tragedia de la Colectiv poate fi pusa fara indoiala pe seama facebook-ului. Acolo s-au popularizat actiunile de protest si am vazut cu totii ca au fost seri cu 40.000 de oameni in strada. Noua nu ne trebuie atatia, desi cred ca ajungem la vreo 25-30.000 cei dezavantajati flagrant de aceste restituiri acordate doar unora. Poate ca nu suntem foarte la curent cu tehnica, de aceea e greu sa ne mobilizam. Zic colegii pe aici ca stiu si ei alte zeci sau sute de persoane in aceeasi situatie, insa de ieri pana azi s-au mai strans fix 2 semnaturi. Putin...

@418 ba mai conteaza in acest an! Daca s-ar vota in acest an, se pare ca poate intra in vigoare in 2016. Dar daca ramane pentru la anul, va intra in vigoare in 2017. 

@419 pentru ce anume a chemat robotul din Sibiu profesorii la Cotroceni? Stie cineva?

@Moni Exista aceasta posibilitate, sa se restituie din oficiu, fara niciun proces (care oricum nu se mai poate intenta acum, intrucat s-a depasit termenul de prescriptie) si fara nicio lege, dar cine o sa dea de bunavoie atatia bani?

Eu propun sa "bombardam" paginile facebook, blog-urile, adresele mail ale principalilor realizatori TV (Gadea, Rares Bogdan, Mircea Badea, Patraru, Radu Banciu etc.) cu mesaje in acest sens, in care sa ne popularizam doleantele. Vine vacanta, fiecare cred ca este interesat sa-si castige aceste drepturi (unii colegi au primit intr-adevar sume frumoase de bani)...poate ne intalnim la Bucuresti, dar avem nevoie de cineva care sa aiba cunostinte de drept si sa stie cum anume functioneaza camerele din parlament, poate intra cineva la discutii cu cei din comisia care a propus initial acest proiect.

Doamna care ati initiat aceasta petitie on-line, aveti adresele mail ale semnatarilor, trimiteti-le tuturor un mesaj sa ne intalnim cu totii!


Musafir

#422

2015-12-16 19:43

bla bla bla nu reusim nimic sa le fie rusine celor care nu vor sa iasa in strada ...cei care nu au primit nimic ...eu ies nu imi este frica este un drept al meu...hai miscati-va , niste ciobani ne-au dat lectii ...rusine

 

 

 

 

 


Musafir

#423

2015-12-17 09:59

Nu, dar asta crestineasca-ortodoxa-balcanica de sarbatori cu iertatul si iubitul celor care ne fac rau e vrajeala, pentru cei care au cap pe umeri doar ca sa nu le ploua-n gat. Nu putem sa nu fim frustrati si sa nu-i condamnam pe cei din cauza carora ori nu suntem pe listele de restituiri, ori nu primim ceea ce meritam prin LEGE, ori primim injumatatit. Ca unii au primit o suta de milioane pentru ca su dat statul in judecata pentru RESPECTAREA LEGII iar altii, care au depus aceeasi munca, primesc fix ZERO. Lasa ca vrea bani peste bani pentru catedrala mantuielii dracul cu chip de om cu 22.000 lei net salariu lunar si alte zeci de beneficii, iar prostimea care crede ca se mantuieste prin bani dati escrocilor in sutana. Doamne miluieste!

musafir

#424

2015-12-17 12:12

Tot scriem, scriem,dar daca nu-l intreaba nimeni pe nesimtitul de POP ,carea stiut sa lupte pentru pensiile nesimtite ,iar pentru colegii lui nu.Nu i-ar mai rabda pamantul.


Musafir

#425

2015-12-17 12:25

Vedeti ca transportorii si ciobanii sunt mai eficienti!... Noua nu ne pune nimeni nimic in traista daca doar ne vaitam. Nu pot sa cred ca nu sunt macar cativa colegi putin mai aproape de mass-media si sa traga un semnal.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...