Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

Bia

#376

2015-12-02 03:26

Propun ca in  numar cat mai mare sa trimitem acest link televiziunilor. Asa vom fi vizibili si poate neignorati. Doar un e mail poate fi usor trecut cu vederea.

 

 

 


Musafir

#377

2015-12-02 16:28

Numai la TV se mai poate misca ceva!...

Este o totala discriminare!...

Daca nu esti sindicalist, mori!...

Se taraganeaza pentru a trece de 2015, sa se aprobe in preajma alegerilor si sa se aplice dupa 1 ianuarie 2017!...

Curata marsavie!...

Pop apara numai sindicatul care l-a propulsat!... Si este total impotriva nesindicalistilor!...

Asta e!...

 


Musafir

#378

2015-12-03 09:42

Este normal ca toti profesorii sa aiba aceleasi drepturi

Musafir

#379

2015-12-03 19:15

Probabil ca recorelarea legislativa la care s-a facut referire, cand propunerea legislativa a fost retrimisa la comisii are legatura cu faptul ca anul viitor este an electoral, deci nu se pot da anul viitor, insa se poate din 2017 cu conditia ca banii cuveniti in 2016 sa se cumuleze cu cei din 2017, adica 5 % + 10%= 15 % din suma totala de restituit, iar plata se poate face in 4 ani.


Musafir

#380

2015-12-04 10:27

Totu-i electoral...

Daca dai catelusului bucatica de zaharel, el face tumba; noi dam  votul...

Ne-au redus la creierul ... lui labus!...

Ce ar fi sa ... presam televiziunile, sa iesim in strada!...

Nu vrem bucatica de zaharel...

Sa-i punem la respect, ei sa depinda de noi, nu invers!


Musafir

#381 Re:

2015-12-04 14:59

#2: -  

 Se doreste dezbinare.Cum e posibil ca guvernul Ponta să nu dea aviz favorabil deși toate instanțele au dat hotărâri favorabile celor care au dat statul in judecată.Concluzie: avem un stat abuziv care generează discriminare,nu dreptate socială.Dacă Ponta ar fi dorit să apere drepturile cetătenlor de pe urma cărora trăieste bine,ar fi avut atitudine favorabilă profesorilor și nu era nevoie de atâtea prcese in instante .


Musafir

#382

2015-12-04 15:16

Este atât de frustrant să vezi colegii care iau bani de Crăciun și pleacă fericiți acasă la familiile lor. . și tu să te uiți lung.. de atâția ani încoace. . e o mare nedreptate, în condițiile în care am muncit toți la fel.. este foarte foarte urât ce se întâmplă! ! Eu tot sper in continuare că nu vom fi lăsați de izbeliște. .


Musafir

#383

2015-12-04 18:48

eu sunt sindicalista si am fost omisa ...prea multa nedreptate ..o sa incep sa contactez televiziuni


Musafir

#384

2015-12-06 20:12

Si eu sunt sindicalista,dar am fost omisa.A castigat cineva care a dat personal in judecata?

musafir

#385

2015-12-07 10:38

nu-i pasa de noi feciorului de grajd de pop


Musafir

#386 Re:

2015-12-07 18:07

#385: musafir -  

 A urmat dezbaterea proiectului de Lege privind plata diferenţelor salariale cuvenite personalului didactic din învăţământului de stat pentru perioada octombrie 2008-13 mai 2011. PLx. 320/2015. Propunerea legislativă are ca obiect plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 – 13 mai 2011, rezultate din aplicarea prevederilor Ordonanței Guvernului nr.15/2008 privind creșterile salariale ce se vor acorda în anul 2008 și în anul 2009 personalului din învățământ, abrogată, a prevederilor Legii – cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr.330/2009, abrogată, a Legi – cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr.284/2010, cu modificările ulterioare și a Legii nr.285/2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice. Domnul Liviu Prodan, consilier superior în cadrul Ministerului Finanțelor Publice, a arătat că propunerea legislativă generează un impact asupra cheltuielilor de personal și a cheltuielilor totale ale bugetului general consolidat, care nu sunt cuantificate și prezentate în expunerea de motive și din aceste considerente ministerul nu susține adoptarea, întrucât la elaborarea proiectului de buget pentru anul 2016 au fost avute în vedere prevederile legale în vigoare. În aceste condiții, nu se poate pronunța asupra sustenabilității legii din punct de vedere bugetar. Domnul secretar de stat Andrei Gheorghe Kiraly a precizat că Ministerul Educației nu susține adoptarea și a propus Comisiei, fie să ceară un nou punct de vedere al noului Guvern, fie să se solicite prevederea sumelor necesare în bugetul pe anul 2016. 5 În urma dezbaterilor, Comisia a hotărât, cu unanimitate de voturi, adoptarea cu amendamente a propunerii legislative. Astfel, Comisia, a considerat necesară această reparaţie materială ce restabilește un raport salarial echitabil între cadrele didactice care au deschis acţiuni în instanţă pentru recuperarea drepturilor salariale cuvenite și au recuperat aceste sume, şi pentru cele care nu au recuperat banii, din diferite motive, pentru eliminarea discriminărilor. La dezbateri au luat cuvântul următorii deputați: Anghel Stanciu, Ion Eparu, Raluca 


Musafir

#387 Pop I.

2015-12-08 07:31

In concluzie noul guvern nu a prevazut aceste sume pentru 2016, deci toate iluziile s-au spulberat...


Musafir

#388

2015-12-08 09:25

Comentatorul 386 a preluat (trunchiat) din procesul verbal (pe care il poate citi fiecare, integral, pe pv.  al sedintei  comisiei de invatamant, din 24.11.2015) si acuza noul guvern. Dar guvernul lui ponta ce a facut de la sfarsitul lui martie, cand plx320 a iesit de la senat?!... A amanat prin reprezentantii sindicalisti ai PSD, trimitand plx-ul de la o comisie a camerei la alta. In 21 oct. a repasat-o la aceleasi comisii (de invatamant si de munca, care au "rezolvat-o"abia... intr-o luna, nu intr-o saptamana cat era termenul), si aceiasi functionari din esalonul secund ai ministerului educatiei spunand NU. Daca ar fi fost o problema personala a alesilor si a numitilor politic, s-ar fi votat cu ambele maini, urgent!... Ce e aia discriminare in Romanica? Deci, amanare, amanare... Boala lunga, moarte sigura... Pasim discriminati si in al treilea an, apoi tot asa... Vine votul, care mai trimite la o amanare pentru 2017. Sindicalistii sunt multumiti, incaseaza banii. Fac sedinte in loc sa faca orele ca noi... A trimis cineva un link la Tv? A iesit cineva in strada ca sa atentioneze, ca dupa colectiv? Vad ca numai asa se castiga drepturile!... Daca cititi cu atentie pv. s-a propus negociere cu guvernul pe noul buget. Dar cine sa o faca? Stiti ca si prof.Carmen Iohanis este in situatia noastra? Poate ca, daca daca ambii profesori Iohanis ar fi ramas in invatamant, la Sibiu, ar fi luat o pozitie alaturi de noi!... Zic... poate!... Degeaba ni se mai spune intelectuali.


Musafir

#389

2015-12-08 09:40

 

Pe 21 oct. plx320/2015 era pe ordinea de zi a Camerei cu "propunerea de adoptare". Atunci, in plen, pe 21 oct., deputatul PSD de Galati,  Florin-Costin Paslaru propune amanarea pentru 28 oct., care devine 24 nov. la comisiile de inv. si de munca (unde primisese OK in mai). In pv. din 24 nov. apar "minunatiile" specificate de 386 si 388. Cine e deputatelul de Galati?


Musafir

#390

2015-12-08 09:51

Raspuns pentru 389

1. Deputatul PSD de Galati (FCP) a fost turnator la Secu; in 1984 l-a turnat pe colegul sau, Victor Ruse (care si-a vazut dosarul).2. Deputatul FCP a fost condamnat, in 2013, pentru conflict de interese. Iata cine este personajul care rezolva discriminarea in Romania.


Musafir

#391

2015-12-08 09:54

Nu am primit niciun leu din marile revendicari deoarece am fost in concediu de crestere a copilului 2 ani. Nu am fost inclusa pe listele de revendicari salariale pentru a recupera banii retinuti in perioadele de timp lucrate.Am "castigat"2 copii si am pierdut multi bani...
olteanu

#392

2015-12-08 11:57

Maine este  o dezbatere publica la Guvern la orele 14 pe tema bugetului din 2016. Cine poate merge sa ne reprezinte interesele? Este o sansa maine. 

Ion M.

#393

2015-12-08 12:07

este vorba de 3500000 euro, suma care ar trebui recuperata din spaga lui Sova sau a lui Oltean, Elenei Udrea sau din pădurile furate de Hrebenciuc sau Ilie Sarbu si multe alte surse.

maria

#394

2015-12-08 16:29

si ramanem iar ca prostii?


Musafir

#395 Re:

2015-12-08 17:20

#388: -  

 

Imi cer scuze daca ati inteles ca acuz guvernul actual , eu doar am preluat ce interseaza pe cei ce au semnat petitia . Am urmarit zilnic de un an de zile ce se intampla cu acest proiect , si vad cum termenele nu sunt respectate , iar discriminarea este acuta in acasta caz .Pacat!

Cetatean

#396 S.O.S.

2015-12-09 08:25

M-am uitat pe lista participantilor care iau parte la discutii pentru bugetul 2016. Nu este nimeni care sa ne reprezinte. inscrierile se fac pana la orele 16.

Sa se inscrie cineva care este din Bucuresti care sa ne reprezinte cauza.

 


Musafir

#397

2015-12-09 09:40

Doamna Iohanis si cei 9 colegi de scoala au pierdut procesul de recuperare a banilor; sa mearga unul din ei la discutia bugetului sau... sa trimita presedintele un consilier personal care sa apere cauza familiei!... Ehei...


Musafir

#398

2015-12-09 16:44

Eu nu înțeleg un lucru. Din comentariul 386 înțeleg că legea a fost adoptată cu amendamente.. este scris la final și îngroșat. .  Asta nu înseamnă că legea a fost în sfârșit votată? ?? De ce spuneți că ni s-au spulberat speranțele? ? pt că nu îi primim începând cu 2016, nefiind cuprinși în buget?  avem speranțe pt 2017, în cazul că mai trăim până atunci? 


Musafir

#399 Salarii platite in mod discriminatoriu

2015-12-09 17:23

Nu mi se pare corect ca din nepasarea sau incompetenta secretarelor, contabililor sau a liderilor de sindicat care nu au cuprins tot personalul didactic in cererea de solutionare a legilor 221si 330 , unele cadre didactice sa nu beneficieze de salariile care li se cuvin.  Cineva trebuie sa plateasca pentru aceste nedreptati.

un cadru didactic profund mahnit

#400

2015-12-09 19:32

"399

 subscriu,si eu simt durerea acestori marsavi,daaaaaaaar mai mare este durerea ca nici colegii nostri nu au pic de resentiment ,singura si poate ultima solutie este se ne adresam REALITATII TV,LA RARES BOGDAN, poate cei din CLUJ, sau din Bucuresti, pentru ca sunteti mai aproape si mult mai versati decat ,,noi din lumea asta indepartata.Pe bune,eu va rog din suflet sa trimiteti un memoriu acestei televiziuni.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...