Sa facem o lege pentru Max, cainele erou

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sa facem o lege pentru Max, cainele erou


Musafir

#1151

2014-12-07 23:17

Max e un erou care merita sa traiasca!!!

Musafir

#1152

2014-12-07 23:19

max sa faca schimb cu basescu
Maria Beck

#1153

2014-12-07 23:20

Aceasta fiinta, Max a fost Dumnezeu care s-a asezat intre soldati si mine. A salvat mii de vieti, deoarece intr-o explozie pot muri f.multi oameni. Cred ca nici macar un doctor nu se poate lauda cu asemenea performanta. Iar o lege imbecila, facuta de imbecili, spune ca trebuie "casat". Cu ani in urma m-am confruntat cu o situatie similara, dar era vorba de 4 caluti ai unei unitati de jandarmi de langa Bucuresti. Urma sa fie trimisi la abator. Dar. atata timp cat Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti macelareste cai, respectiv le taie jugulara si ii lasa sa moara prin exsanguinare, pentru a-i transforma in "material didactic", procedura facuta de studenti in primii ani, ce ne mai miram de o astfel de atitudine din partea unor racani, iar cand spun asta nu ma refer doar la militari ci si la legiuitori. Cat priveste o initiativa legislativa pentru modificarea acestei aberatii, nu cred ca sunt sanse sa apara pana in martie, cand expira perioada de custodie pentru Max. Urmeaza licitatia. Am o propunere.   Licitatie vor, licitatie sa aiba, ne prezentam  1000 de oameni, sa intram in istoria licitatiilor, iar Max sa fie "öbiectul"cu cei mai multi ofertanti din istorie. Eroul nostru drag. De cand am aflat de el plang de mila, de furia neputintei, dar si de emotie ca Sorina Hanea i-a oferit o sansa si nu a fost parasit. Din fericire Sorina Hanea, mamica adoptiva a lui Max este jurist, mare iubitoare de animale si, sigur, luptatoare cum o stiu, va face tot ce este posibil pentru modificarea dorita de noi toti. Multumesc Sorinei si dlui Ursu catre care as avea o propunere, respectiv donatiile sa se faca prin SMS. Sunt multi oameni carora, din varii motive, nu au timp, sunt bolnavi, infirmi, le este greu sa mearga la banca.

Multumesc din inima lui Max pentru ca exista,  Sorinei Hanea, dlui dr.Gaita si nu in ultimul rand dlui Ursu si Antenei 3.

 Te iubim Max si nu te teme, nu esti singur. In Romania inca exista OAMENI, si pentru ei mai tine Dumnezeu Pamantul.


Musafir

#1154

2014-12-07 23:20

Pentru Max, cainele erou si pentru toti ca el!

Musafir

#1155

2014-12-07 23:21

Nu! Crime împotriva umaintăţii, si animalelor!

Musafir

#1156

2014-12-07 23:21

Cei care decid asemenea lucruri ar trebui sa pateasca la fel atunci cand nu mai sunt nici ei buni in domeniul lor!!Respect Max si Respect celor care au inceput aceasta petitie!!

Musafir

#1157

2014-12-07 23:23

Il admirampe Max, in fiecare an,la parada si am fost uimita ca nu l-am vazut asa cum aparea el: pe tanc, infasurat in tricolor, bucurand inimile celor care nu le au (incă) impietrite dar nu mi-am imaginat ca putem avea astfel de legi meomenoase, sa fie aruncat, ,,casat” pentru ca nu mai este de folos! Sa facem discrimimari de ,,rasă” cu un erou de razboi!!! Bravo salvatoarei, initiatorilor petitiei, tuturor sustinatorilor! Ar fi o lege cu multe intelesuri care ne-ar arata omenia, simtul dreptatii si al recunostintei, caldura pe care, de fapt, noi o avem...Ma gandesc la copiii care s-au bucurat, ani de zile, vazandu-l pe Max demn la parada, ce mesaj le poate transmite ce se intampla acum cu el? ca atunci cand cineva nu te mai poate servi este de aruncat?! Sa-i vedem acum si pe parlamentari, politicieni, etc. ce vor face ...
_i_

#1158 Lume plina de "caini"...

2014-12-07 23:29

 Pe timpul Impuscatului, erau unii de pe la politie, niste capete de creta care se ocupau cu animalele si efectiv le furau mancarea (era mai convenabil daca mergeau cu benzina, ca era la cota, dar era bine si asa). Cand aveau de ridicat cota de la abator,  ridicau o carne mai adecvata, numa' muschiuleti (ca aveau si aia de la abator nevoie de o pila la politie) pe care si-o insuseau sau o vindeau, iar animalele,...se descurcau ele, ca sunt descurcarete. Numai ele pot sta in custi, zile intregi fara mancare. Cred ca si acum se mai intampla. Nu stiu cum, pe criteriu se dau animalele astea, dupa ce vin de la scoala de dresaj, unor trepanati.

35 lei ? Pai sunt doua pachete de tigari. Cum sa le dea pe un vaccin ? Cretinul ala care zicea ca a fost tovarasul lui, care a avut grija de el, cum poate sa traga aer in piept, cum poate sa doarma cand stie ca animalul ala sufera?

Nu stiu daca au mancat din aceeasi gamela (mai degraba i-a baut el apa cainelui), dar el a mancat o paine de pe urma acestui animal. Cati dolari a luat din Afganistan sau Iraq, cand a mers cu el ? A fost bine atunci, este ? In afara e a-l tine de lesa, ce-a mai facut ?

Il luam acasa si-l culcam in pat. Eu imi luam mancarea din farfurie si i-o dadeam lui. De cate ori nu am facut asta.... Halal "militari", niste dobitoci....si nu ma refer la cainii. 

 


Musafir

#1159

2014-12-07 23:39

O IDEE BUNA.OMUL NU ESTE STAPANUL NATURII.

Musafir

#1160

2014-12-07 23:41

Imi doresc din suflet sa se stranga senmaturile necesare acestei petitii pentru ca ,cainele erou Max sa fie ajutat! Felicitari pentru initiativa. Si animalele au inima!

Musafir

#1161

2014-12-07 23:43

Spre rusinea mea nu am stiut ca nu exista o lege care sa reglementeze situatia acestor caini si cai. Doersc din tot sufletul sa se rezolve .
Romania, trezeste-te !!!

#1162 Cainii si caii...

2014-12-07 23:44

Sunt pentru tratament adecvat, pentru o pensionare frumoasa a acestor animale. Cainii si caii din aceste institutii. La cai intervine mai mult afectiunea pe care si-o castiga de la oameni.

La caini,...hmmm, astia chiar fac treaba, chiar se expun pericolelor, explozibililor, cautarilor printre ruinele cutremurelor, cautarilor de oameni surprinsi de avalanse, salveaza vieti  si nu este alt animal care sa intoarca insutit afectiunea primita. Lor le trebuie si o bursa de merit la pensionare, un ajutor celor care ii adopta, exact ca la copiii luati in plasament.


Musafir

#1163

2014-12-07 23:46

Eu am avut un ciobanesc german care a suferit de aceiasi boala cumplita,desi am cheltuit 18000 ron ,desi am fost si in Italia sa ii cumpar medicamentul care atunci nu se gasea la noi in tara ,din pacate nu am reusit sa il salvam si odata cu moartea lui ne-a murit o parte din inima il iubeam enorm !

Musafir

#1164

2014-12-07 23:46

E raspunderea noastra, a oamenilor, sa protejam celelalte fiinte.

Musafir

#1165

2014-12-07 23:49

armata sa nu mai manance banii si sa nu uite ca aceste animale au dreptul la viata !!!!!! cand au slujit patria a fost bine nu?????? acum le dam la casat !!!! rusineeeee!!!!!!!romanilor !!!!!

Musafir

#1166

2014-12-07 23:54

L-am cunoscut pe Lord în Afghanistan. Un câine loial și foarte deștept. Am lucrat la o firma de pază și am avut doi ciobănesc german. Un capitan de politie și o plutonieră de la grăniceri. Oricare ar fi soarta lir, sper să fie iubi și respectați.

Musafir

#1167

2014-12-07 23:56

Sper să-l putem ajuta pe MAX!!!!

Musafir

#1168

2014-12-08 00:10

eu horror sa te debarasezi de un caine care ti-a fost credicions si util in halul asta! Doamne ce oameni!

Musafir

#1169

2014-12-08 00:13

RUSINE !PT CEI CARE TRATEAZA ANIMALELE CA SI OAMENII DIN TARA ASTA CA PE NISTE OBIECTE!


Musafir

#1170

2014-12-08 00:14

Din pacate asta arata imbecilitatea politicienilor nostrii. Eu propun ca ei sa fie lasati fara pensiile grase pe care si le asigura si din cauza carora nu se mai gasesc fonduri pentru ingrijirea unor animale care au fost puse sa isi riste vietile.

Musafir

#1171

2014-12-08 00:15

Nu v-ati dat seama inca?...traiti in tara care-si omoara fiintele de valoare...Conducatorii Romaniei  nu dau doi bani pe cei ce traiesc acolo

Jigodiile care ne conduc nu stiu decat sa fure de la cei ce sunt in stare sa produca ce fura ei...daca nu mai esti bun...esti casat...uitati-va in spitale...uitati-va in jurul vostru....nu vedeti decat mizerie si moarte

treziti-va si faceti ce trebuie sa faceti...sa va luati viata si demnitatea inapoi

mogulul puscariabil

#1172 V-AU TAMPIT FOAMEA SI ANTENA 3 COMPLET

2014-12-08 00:17

MAI AVETI CREIER MA RETARDATILOR ?

N-AVETI SPITALE 

PENSII SI SALRII DE KKT

SI VA FUTE GRIJA UNUI CAINE ?


Musafir

#1173

2014-12-08 00:18

Rusine domn ministru al aparari nationale . Dar dece va cer sa va fie rusine ? fata de un caine cand dumneavoastra nu face-ti nimic pentru eroi nostri !

Musafir

#1174

2014-12-08 00:25

Ar trebui ca ministrul apararii sa iasa si sa ceara public scuze ptr Max!sa le fie rusine imbuibatilor de generali.pe ei ar trebui sa-i dea la casat.niste nenorociti fara sufletAsteptam niste demisii......

Musafir

#1175

2014-12-08 00:25

Fapte nu comentarii.....