Sa facem o lege pentru Max, cainele erou

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sa facem o lege pentru Max, cainele erou


Musafir

#1076

2014-12-07 22:06

Ar putea si cei din armata sa fie casati dupa terminarea stagiului?
Le uram la fel!

Musafir

#1077

2014-12-07 22:06

CAND I SE ZICE UNUI OM CA ESTE ,,CAINE,, CRED CA SE JICNESTE SI UMILESTE ACESTE FIINTE CARE UNEORI SUNT SUPERIOARE OAMENILOR

Musafir

#1078

2014-12-07 22:06

Bravo,Adi Ursu,ca de obicei implicat in subiecte apropiate sufletelor noastre!!!!


Musafir

#1079

2014-12-07 22:06

nu respectam viata nici a altora cu atit mai mult a animalelor nu ne gindim ca ele fac ce fac din dragoste pentru noi sau din frica de noi pentru ceea ce le facem noi cica suntem fiinte rationale

Musafir

#1080

2014-12-07 22:07

să sperăm că se poate realiza ceva în țara asta...

Musafir

#1081

2014-12-07 22:08

Mai mult ca sigur ca si legile-s de vina pentrui astfel de fapte reprobabile,dar, dupa parerea mea oamenii aceea pe care Max i-a urmat in misiunile lor,nu au inima ,daca nu au putut ei pune mana de la mana pentru a-i face operatia de care are nevoie pentru a mai trai,chiar daca "s-a pensionat".Dar,ce sa mai ne miram ca se poarta asa cu un caine,cand absolut la fel se poarta cu batranii cand ajung bolnavi si neputinciosi si au nevoie de ajutor din partea societatii.

Musafir

#1082

2014-12-07 22:08

Felicitari domnule Ursu.
Sper sa se stringa un numar zdrobitor de semnaturi.

Musafir

#1083

2014-12-07 22:08

Max este un ostaș al armatei române, care și-a făcut datoria pe câmpul de luptă și trebuie tratat cu tot respectul cuvenit și cu toată omenia.

Musafir

#1084

2014-12-07 22:08

buna seara,este o crima savarsita cu buna stiinta sa indepartezi animalul de stapanul sau celui in speta care s-a ingrijit de el,avand in vedere atasamentul in atatia ani,va muri de dor,nu ii trebuie grija doamnei sau oricarui altuia,el,animalul se multumeste fie si cu un codru de paine,numai sa-i miroasa si sa-i simta prezenta celui pe care l-a vazut zi de zi ,au fost o echipa,mai mult,statul care s-a folosit de el,ar trebui obligat sa-l despagubesca pana la moarte cu hrana ,ajutor social,medicamente ,ingrijiri medicale,etc ,tot ce -i este necesar,....deviza care e a statului/,,cand nu mai suntem buni,ne dam dracului si ne luam altul?'in plus,nu vorbeste,dar ar putea fi intrebat:,,unde ti-e stapanul?''cu siguranta s-ar duce la cel care a avut grija de el,cu siguranta nu ar pleca de buna voie,la pas ,,saltat'' cu noul proprietar despre care nu a auzit sau vazut,se poate proba,am un animal de companie,greu imi vine sa scriu aceste 2 cuvinte,e membru al familiei,,copilul blanos'',stiu comportamentul canin,stiu cat de greu ii e sa iasa afara cu altacineva decat mine,are 5 ani pe 19 febr 2015,nu pleaca ,nu mananca cu nimeni si de la nimeni,chiar refuza si cu fiica mea de 19 ani unele lucruri,
Statul Roman,ar trebui sa acorde ASISTENTA SOCIALA,animalelor de companie,ma gandeam chiar la o petitie in acest sens,de ce?platim la Primarie-Impozite si Taxe,taxa ecarisaj,nu se face nimic pe animale,ci doar se iau abuziv aceste taxenoi,proprietarii ,platim vaccinari,obligati la microcipuri,avem obligatii pt ei,dar DREPTURI?Avem dostori,sistem sanitar veterinar,dar platim :CONSULTATII,vaccinari obligatorii,nu spun hrana cea de toate zilele,avem institutii Sanitar Veterinare,deci ar trebui,ca si la noi ,oamenii asistenta sociala acordata,greu imi vine sa spun,poate mancam sau nu dar,lor trebuie sa le dam hrana,costul meu lunare de aproximativ 400-500 lei si nu se deduce din impozit,ar trebui asa cum e inregistrat la Directia Sanitar-Veterinara sa fie considerata fiinta in INTRETINERE,CORECT?????????????VA MULTUMESC SI Acord cu toata increderea mea votul....e simplu sa fie intrebat:,,unde e tata?'' veti vedea raspunsul lui Max


Musafir

#1085

2014-12-07 22:09

Inca o data, un animal nobil, un caine, cel mai credincios si cel mai bun prieten al omului, ne da o lectie de curaj si loialitate, motiv pentru care TREBUIE sa-l ajutam sa se faca bine.

ADRIAN

Musafir

#1086

2014-12-07 22:09

Bravo Max,si felicitari camaradului tau.
Ai facut mai mult decat toti politicienii la un loc.Ai ajutat pe altii,dar pe tine nu ai putut sa te ajuti.O sa reusim noi sa te salvam.

Musafir

#1087

2014-12-07 22:11

Cu privire la ultima frază: ”Proiectul legislativ trebuie sa prevada dreptul de preemtiune a adoptiei pentru personalul impreuna cu care animalele au efectuat serviciul si, de asemenea, obligatia ministerelor de resort de a furniza alocatii de hrana si sprijin pentru ingrijire medicala”.
1. Dacă personalul împreună cu care Max a efectuat serviciul ar fi avut intenția să-l adopte, ar fi făcut-o, mai ales că din câte știm militarii sunt printre cel mai bine plătite categorii de bugetari din România.
2. Alocațiile pentru hrană și îngrijire medicală pot fi deturnate; pentru niște bani în plus mulți ar omorî animalul și ar mitui pe cine trebuie ca să primească în continuare alocațiile.
3. Mai potrivită ar fi o lege ca aceea care funcționează în unele țări europene, ca de pildă pentru caii de curse și nu numai, de înființare a unor pensiuni pentru animalele aflate în serviciu public, atunci când sunt retrase din activitate pe motiv de vârstă sau de boală.

Musafir

#1088

2014-12-07 22:11

RUSINE ROMANIA!


Musafir

#1089

2014-12-07 22:11

Sper din toata inima Max sa se faca bine si sa fiesanatos si sa aiba o viata LUNGA. Mult noroc!!!

Musafir

#1090 Re:

2014-12-07 22:12

#1069: -  

 

Oamenii pensionari, care au muncit o viata...sunt considerati asistati. Chiar daca au muncit si au contribuit la fondul de pensii...
Cainii utilitari care salveaza vieti-cu pretul propriei vieti...sunt casati!
Dar un presedinte care ne-a batjocorit, umilit, sfidat... beneficiind de toate resursele materiale ce le-a pohtit... acum pretinde onoruri si averi de neimaginat...
Respect si recunostinta cainilor salvatori!
Rusine sa le fie celor ce nu stiu ce inseamna nici RESPECTUL, nici RECUNOSTINTA...

Musafir

#1091

2014-12-07 22:13

Sper ca macar pentru Max sa se poata face ceva ,in rest am inteles ca nu se poate face nimic in aceasta tara .Politicienii nostri ard gazul de pomana prin parlament .Am crezut in spusele lor ca il vor demite pe basescu.Sa le fie rusine

Musafir

#1092

2014-12-07 22:14

SAI AJUTAM PE CEI MAI CREDINCIOSI PRIETENI AI NOSTRII,CEI CARE IS DAU VIATA ORI CIND FARA EZITARE PENTRU NOI - AJUTATILE PE EI CA SI EI ZI DE ZI NE AJUTA FARA SA OBSAERVAM !!!

Musafir

#1093

2014-12-07 22:14

Multumim ca existati ANTENA 3, sunteti niste oameni frumosi la suflet, aveti tot respectul nostru pentru faptul ca sufletul vostru bun se apleaca si asupra animalutelor , a unor suflete nevinovate.

Musafir

#1094

2014-12-07 22:15

Stiam ca animalele folosite in anumite scopuri mai speciale beneficiaza de pensie de intretinere odata cu scoaterea din functie.Printre acestea se afla si cainii care servesc in in armata si politie. Daca nu este asa, vorba cantecului, cine-i caine si cine-i om???

Musafir

#1095

2014-12-07 22:16

In Romania, in general, animalele sunt tratate intr-un mod rusinos, dar acest caz in particular denota o lipsa crasa de umanitate si bun simt!

Musafir

#1096

2014-12-07 22:17

Eu si sotia mea intretinem in curte si in preajma curtii 12 caini. In decursul timpului am castrat, marcat si ,la nevoie, tratat medical peste 150. Cainii pe care-i intretinem sunt toti purtatori de cip.Nu cunosc fiinta mai iubitoare de om, daca se bucura de un tratament minim normal, decat cainele. Cainele meu preferat este tot un cibanesc german pe care-l cheama...MAX. Asta-i!

Musafir

#1097

2014-12-07 22:18

Sa nu uitam, câinele este cel mai bun prieten al omului!

Musafir

#1098

2014-12-07 22:20

Sa-l ajutam pe Max.

Musafir

#1099

2014-12-07 22:20

Sa fie cu folos!!!
Gambeta

#1100

2014-12-07 22:20

Sa le redea prin lege gradele mai intii, fiindca le-au luat, probabil din motive financiare sau vreun Mos Teaca s-a simtit jignit.

Sau poate fiindca oricum cainii nu au habar de grade si atunci ce rost are sa-i gradeziSa le fie rusine de nesimtiti.

Avand grade probabil aveau si pensie asa ca da-i in ma-sa nu.

Rusine ca le-au luat un drept meritat, nesimtire de prost crescuti.