Sa facem o lege pentru Max, cainele erou

Maria Beck

/ #1153

2014-12-07 23:20

Aceasta fiinta, Max a fost Dumnezeu care s-a asezat intre soldati si mine. A salvat mii de vieti, deoarece intr-o explozie pot muri f.multi oameni. Cred ca nici macar un doctor nu se poate lauda cu asemenea performanta. Iar o lege imbecila, facuta de imbecili, spune ca trebuie "casat". Cu ani in urma m-am confruntat cu o situatie similara, dar era vorba de 4 caluti ai unei unitati de jandarmi de langa Bucuresti. Urma sa fie trimisi la abator. Dar. atata timp cat Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti macelareste cai, respectiv le taie jugulara si ii lasa sa moara prin exsanguinare, pentru a-i transforma in "material didactic", procedura facuta de studenti in primii ani, ce ne mai miram de o astfel de atitudine din partea unor racani, iar cand spun asta nu ma refer doar la militari ci si la legiuitori. Cat priveste o initiativa legislativa pentru modificarea acestei aberatii, nu cred ca sunt sanse sa apara pana in martie, cand expira perioada de custodie pentru Max. Urmeaza licitatia. Am o propunere.   Licitatie vor, licitatie sa aiba, ne prezentam  1000 de oameni, sa intram in istoria licitatiilor, iar Max sa fie "öbiectul"cu cei mai multi ofertanti din istorie. Eroul nostru drag. De cand am aflat de el plang de mila, de furia neputintei, dar si de emotie ca Sorina Hanea i-a oferit o sansa si nu a fost parasit. Din fericire Sorina Hanea, mamica adoptiva a lui Max este jurist, mare iubitoare de animale si, sigur, luptatoare cum o stiu, va face tot ce este posibil pentru modificarea dorita de noi toti. Multumesc Sorinei si dlui Ursu catre care as avea o propunere, respectiv donatiile sa se faca prin SMS. Sunt multi oameni carora, din varii motive, nu au timp, sunt bolnavi, infirmi, le este greu sa mearga la banca.

Multumesc din inima lui Max pentru ca exista,  Sorinei Hanea, dlui dr.Gaita si nu in ultimul rand dlui Ursu si Antenei 3.

 Te iubim Max si nu te teme, nu esti singur. In Romania inca exista OAMENI, si pentru ei mai tine Dumnezeu Pamantul.