Pentru Canonizarea Părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului


Musafir

#1251

2015-08-04 13:57

Pt. a nu fi impotriva lui Dumnezeu.

Musafir

#1252

2015-08-05 05:20

Pentru ca parintele Arsenie Boca este cu adevarat un sfant pentru pentru noi romanii si merita canonizat

Musafir

#1253

2015-08-07 11:48

Romani aveti dragoste fata de sfintii vostri, in fata Judecatii Dumnezeiesti, ei vor inlesni pentru voi!

Musafir

#1254

2015-08-09 12:11

Am semnat aceasta petitie deoarese simt ca este drept sa particip si eu, cu umila mea putere, la canonizarea Parintelui ARSENIE BOCA. Poporul roman are nevoie de alesii Domnului, sa-si sporeasca credinta in Puterea Cereasca! Doamne ajuta! AMIN.

Musafir

#1255

2015-08-10 11:21

Pentru ca-l iubim pe Dumnezeu si Sfintii Lui stiuti si nestiuti, canonizati sau inca nu, cum ar fi parintele Arsenie Boca, parintele Lacatusu si alti multi ca EI care vor intra dupa cum randuieste cel de sus in randuiala bisericii intr-o buna zi.

Musafir

#1256

2015-08-10 12:31

Din respect pentru trecutul si prezentul sau.

Musafir

#1257

2015-08-11 10:00

Ca smerita,datorata multumire si slava adusa bunului nostru Dumnezeu,Cel in Preasfinta Treime slavit si inchinat ,Care a daruit si noua,romanilor, nu numai viata si mintuire ci si Sfinti Mari,Mucenici,Marturisitori nrnumarati,,ca si parintele Arsenie Boca ,prin mijlocirea carora sa capatam mai usor viata vesnica !

Musafir

#1258

2015-08-12 09:42

Desi nu pot sa ma mandresc cu faptul ca stiu foarte multe lucruri despre Sfantul Ardealului ,consider ca se impune canonizarea unui trimis al Domnului pe pepamantul sfant al incercatului nostru Ardeal.Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Musafir

#1259

2015-08-12 19:25

Am semnat cu drag aceasta petitie pentru canonizarea Parintelui Arsenie Boca- Sfantul Ardealului.

Musafir

#1260

2015-08-15 22:53

Parintele ne vegheaza si va ajuta neamul nostrum.

Musafir

#1261

2015-08-16 11:25

V-ati gindit sa obtineti semnaturi la Prislop unde se perinda mii de oaqmeni? Cred ca se vor obtine foarte multr semnaturi.

Musafir

#1262

2015-08-16 20:47

Intrucat Parintele Arsenie Boca trebuie canonizat fara doar si poate!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-08-19 07:26



Musafir

#1264

2015-08-19 13:56

Parintele Arsenie Boca, a fost, este si va ramane un duh viu, nemuritor si demn de urmat, pt. toti cei care constientizeata ca si-a dedicat viata nu doar Lui Dumnezeu, ci si zidirii, adica noua.

Viata Parintelui sfintit si mult iubit, Arsenie Boca, impresurata nu tocmai cu dalbe flori intotdeauna, datorita persecutiilor vremurilor pe care le-a trait din plin, ne este marrturie vie noua tuturor romanilor de pretutindeni, care il pretuim si il purtam in inimile noastre pt. marturisirea adevarului (in ziua de azi tot mai ascuns parca de ochii lumii), si consideram ca are dreptul sa ii fie recunoscut acel coltisor de rai divin si aici pe pamant, macar de noi romanii crestini ortodocsi de pretutindeni, indiferent de pozitia sociala care o detinem fiecare dintre noi.

Dumnezeu nu se va uita decat la inima noastra (tu ce vezi cand privesti in adancul ei la tot ce cugeti mereu pt. tara si neamul tau?) si nu la conturile noastre bancare, frati romani, prin care vrajmasnul ne ispiteste mereu, tocmai ca sa ne pierdem astfel binecunvantarea, pacea si linistea sufleteasca, care este divina si pt. tara si pt. popor.

Sa ne dorim cu totii (fara sa tinem cont de interese personale privilegii sau rafuieli de orice fel si rang, ci de binele tarii si al poporului roman, mai presus de toate, pt. ca sa fim iar noi stapani in propria tara si la nimeni datori cum am fost odata, si nu cum am ajuns acum, stapaniti si indatorati la maxim), ca sa ne ajute duhul cel sfant daruit de Tatal-Ceresc si Pr. Arsenie Boca, ca multor alti Sfintiti Parinti, sa ne trezim la realitate, ca sa devenim iar acel popor unit si tare ca o stanca in credinta, nadejde si dragoste in Dumnezeu, singura cale, care ne si uneste pe unii fata de altii daca ii cerem cu ardoare aceasta, incat nimeni si nimic sa nu ne mai poata dezbina, stapani si dicta in tara noastra, in viata noastra si nici viitorilor urmasi, care pt. noi vor suferi si ne vor si blestema daca nu cautam reintregirea si unirea de alta data a neamului romanesc. Sa ascultam de pe net. mai bine pt. aceasta Cantec de unire", care cred ca ar fi o mare bucurie si pt. Parintele Arsenie Boca, sa ascultam indemnurile cerute prin cantare de un copil nevinovat, la acea unire de unde vine intotdeauna puterea si echilibrul sufletesc al neamului nostru si care acum ne lipseste, pt. ca traim f. artificial, pt. bani, placeri si lux si nu spiritual, incat sa ne dam seama de realitatile vietii acestia, in mijlocul careia ne aflam si pt. care vom da raspuns cu ce am contribuit la salvarea noastra si a intregii vetii pe pamant.

Sa titi ca daca toti vom cauta numai munci de birou, si femei si barbati, si tarani si oraseni sau vom pleca in lume peste tot imprastiati ca si cum am fi ai nimanui in realitate, si pamantul ramane in patria muma, de izbeliste, ori se vinde la straini inca, ori nu este lucrat, va veni acea zi cand nu va mai da roade niciunde in aceasta lume, care fuge sa lucreze Pamantul-Mama, care ne intretine viata cat timp este viu, adica cat timp noi insine il ingrijim si lucram sa ne dea roadele spre a putea exista mai departe pe pamant. La ce-ti vor folosi toate averile si bogatiile lumii, daca pamantul nu va mai da roade, nu va mai fi viu, pt. ca fugi de el la birou sa iti frangi oasele de la atata sedentarism, ce vei manca? - aurul, banii din conturi, iahturile, vilele, dimantele sau poate biroul care te-a facut sclav al lui pe toata viata ca si tot ceea ce ai adunat in zadar, daca pamantul nu mai este plin de viata in el si pe el, mori cu tot ce ai aduant tu mereu si viata nu ti-o pot prelungi nicicand si la niciunii... Cred ca Pr. Arsenei Boca, m-as sustine la cele scrise acum si chiar imi doresc aceasta, pt. ca astfel doar nu vom ajunge pana acolo, incat sa dam iar viata candva pt. viata (celor care o vor cere de la noi pt. jertfele si sangele lor sfant, varsat pt. noi cei de azi, care credemc a traim raiul pe pamant si nu vrem sa le mai pomenim nici macar numele)...

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-08-20 11:35



Musafir

#1266

2015-08-21 20:10

Pentru ca acest martir, este un adevarat SFANT !

Musafir

#1267

2015-08-22 21:27

Pentru că l-am cunoscut pe A.B.
Pentru ca am cunoscut inchisorile comuniste
Pentru ca s-a inaltat deasupra tuturor prin faptele sale

Musafir

#1268 Re:

2015-08-24 07:37

#790: cristir -  

 

Parintele Nicolae Streza consemneaza in cartea sa „Mărturii despre Părintele Arsenie”, pag. 325, ca Arsenie Boca i-a declarat ca scopul picturii este tocmai de a avertiza contra acestui „sinod” (sa nu fie), prin pictarea inselatului (conform Sf. Ignatie Brancianinov) Francisc, a personajului/staretului Zosima si a altora la fel de dubiosi / contoversati / inselati - citatul comple este << 5.-„In prezent se vorbeste de unirea Bisericilor,deci de ajungerea la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunta la confesionalitate. De aceea , intre cei pictati la un sobor ecumenic , pictat aici (pe zidurile bisericii din Draganescu) am asezat pe Gala Galaction (fost profesor de teologie Ortodoxa la Bucuresti,in veacul trecut),pe Francisc de Asissi,pe parintele Zosima,printe altii” >> Sensul este doar acesta, dupa cum reiese din paragraful ce urmaza: <<Tendinta Papei de a atrage in acelasi staul pe toti crestinii nu se va realiza niciodata.Papa nu va ajunge niciodata la o turma si un Pastor in staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Pastor : pe Iisus Hristos>>.

Marturia este extrem de credibila dearece printre alte documente olografe ale lui Arsenie Boca, detinute sau obtinute doar de autor (sa nu vorbim de perioada neindoielnica petrecuta impreuna din 1942, indrumarea pre si post-preotie, ajutorul reciproc dovedit in carte cu documente), apare una din care reiese ca autorul cartii consemnase ceea ce scria pe pereti si se stersese dupa 1 an de la sfintire, iar la cererea zugravului i-a reamintit ca sa poata scrie iar pe zid.

NU suntem de acord cu citarea incompleta din carte prin omiterea pasajului despre pictura ca dovada a antiecumenismului, reiesind inselarea ca ar fi ecumenista. Consecintele "minime" sunt aparitia de ICOANE CU ERETICII PICTATI LA ACEL „sinod” de unire (sa nu fie), HULA CUM CA SFINTII GRESESC (caci arsenie boca nu poate gresi) SI CA ERA SFANT FRANCISC (judecand dupa aureola pusa in batjocura sau din batjocura necuratului) sau alti neortodocsi.Consecinta maxima este cea impotriva carei AVERTIZAM: NU faceti exact ceea ce pictura va averizeaza sa nu faceti – UNIREA (sa nu fie).

 

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-08-24 09:33



Musafir

#1270

2015-08-25 08:39

Pentru a ne cinsti sfintii parinti ai neamului romanesc.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-08-25 09:37



Musafir

#1272

2015-08-25 17:44

Cred in puterea Sfantului Arsene Boca, este important sa ne respectam SFINNTII.

Musafir

#1273

2015-08-25 17:47

Sfinte Patinte  Arsene, ajuta-ne si roagate pentru noi pacatosii.

 


Musafir

#1274

2015-08-27 18:13

pt tot ce a facut, indurat ,si va face
din lumea nevazuta dar simtita

Musafir

#1275

2015-08-31 12:03

Pentru ca dansul a fost unul dintre dusmanii ierarhiei din BOR.