Pentru Canonizarea Părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului


Musafir

#776

2015-05-05 19:12

Ar fi pacat sa nu semnam, toata lumea stie si simte ca Parintele este un sfant, si daca in acest mod putem sa atragem atentia "persoanelor cu putere de decizie", haideti sa le reamintim...

Musafir

#777

2015-05-06 08:03

Pentru canonizarea Parintelui Arsenie Boca pentru ca ajuta atatea oameni care ii cer ajutorul,in timpurile acestea unde este multa tulburare si sminteala .Doamne Ajuta.

Musafir

#778

2015-05-06 12:24

Cred ca Parintele Arsenie Boca merita cu prisosinta canonizarea.

Musafir

#779

2015-05-08 13:55

Am semnat deoarece consider ca parintele Arsenie este cel mai mare sfant al nostru si trebuie sa fie canonizat.

Musafir

#780

2015-05-09 11:36

Hristos a Inviat!

Am semnat aceasta petitie deoarece parintele Arsenie Boca de acolo de unde este, de langa Domnul nostru Iisus Hristos si Maica Domnului impreuna cu toti Sfintii m-a ajutat de nenumarate ori pe mine pacatoasa. N-a existat de cate ori m-am rugat lui sa ma ajute, sa se roage Maicii Domnului si Bunului Dumnezeu sa nu ma ajute! Mereu el mi-a auzit rugaciunile!
La mormantul lui am ajuns, Slava Domnului, de 2 ori pana acum si de fiecare data m-am rugat lui. Fara rugaciunea catre el, din toata inima si din toata fiinta ta, nu poti ajunge.
Eu l-am cunoscut pe pr Arsenie, acum 2 ani (din pacate, dar ma bucur ca macar l-am descoperit...sau el pe mine de fapt) deci, acum 2 ani....pe youtube... Veti rade, poate, dar intr-o duminica, dupa ce primisem Sf Impartasanie, pe seara am inceput sa ascult teatrele radifonice (de ex. Taina iubirii, Lumini pe Cararea Imparatiei, Straluciri de har, Cuvinte de mantuire, Omul durerilor, Suisul muntelui, Marturii din Tara Fagarasului etc) si nu va zic ca am plans in continuu pana la 4-5 dimineata...
De atunci, 2 ani in urma, ma rog ca de fiecare data cand merg in tara sa imi vad parintii si toate rudele, deoarece locuiesc in Londra, ma rog parintelui Arsenie Boca, (pentru mine el este un Sfant, eu il chem Sfantul Arsenie Boca) ma rog lui sa ajung si la el, cu toate ca parintii mei locuiesc la peste 500 km de Manastirea Prislop. Va marturisesc ca el, Sfantul Arsenie Boca, m-a ajutat sa ajung si acum 2 ani, si anul trecut si...nadajduiesc ca ma va ajuta si in acest an!! Toate cu voia lui Dumnezeu!
In seara cand am ascultat teatrele radiofonice ce au fost facute dupa cartile Sfantului Arsenie Boca (o minunatie), am compus aceasta poezie (va las pe dvs sa va ganditi):

"Te rog, Sfinte Parinte Arsenie
Din suflet, cu multa smerenie:
Ajuta-ne! din Ceruri de sus
Si noi sa-I slujim lui Iisus!

Atat de mult imi doresc...
Doar o clipa sa-ti vorbesc,
Iar tu cu harul tau Dumnezeiesc
Ajutandu-ma sa ma mantuiesc!"

Intru Hristos Domnul,
Irina-Elena.

Musafir

#781

2015-05-09 19:58

pentru ca imi doresc sa fie canonizat Parintele Doamne ajuta!!!

Musafir

#782

2015-05-09 23:12

am fost de foarte multe ori cu fam.la Prislop la mormântul părintelui Arsenie Boca și am asistat la slujbe in biserică

Musafir

#783

2015-05-10 10:39

Pentru binele tuturor oamenilor si drept multumire adusa parintelui nostru Arsenie Boca Doamne Ajuta !

Musafir

#784

2015-05-10 10:48

Am szemnat acesta petitie din respect pentru acest om si spre slava lui Dumnezeu!

Musafir

#785

2015-05-10 14:03

Doamne ajuta !!! Cred in minunile Parintelui Arsenie Boca !!!am si eu o experienta cu imaginea Preacuviosului Parinte ...

Musafir

#786

2015-05-10 15:17

Ptr ca parintele arsenie boca a fost un sfant si de cite ori l-am chemat sa ma ajute m-a ajutat!!!

Musafir

#787

2015-05-10 18:46

Parintele a fost canonizat dea in sufletee noastre.Doamne ajuta.

Musafir

#788

2015-05-10 20:27

Cu multa dragoste pentru părintele Arsenie.

Musafir

#789

2015-05-10 20:42

Pentru că așa trebuie!
cristir

#790

2015-05-10 21:07

eu zic ca nu se mai tine cont de sinoade,dogme,canoane...
-toti sfintii au fost impotriva ereziilor,a ereziei catolice,si sfantul Ignatie Briancianinov l-a numit inselat de demoni pe Francisc din Asisi
-deci p Boca pictand in Biserica un eretic drept sfant se poate zice ca a acceptat erezia catolicilor, a acceptat ca au taine,botez,preotie si deci pot ajunge sfinti, de asemenea nu a tinut cont de arta canonica sau canoanele icoanei (nu se picteaza eretici in Biserica,mai ales cu aureola de sfinti)
-in cartea lui Nicolae Streza "Marturii despre Parintele Arsenie la pagina 259 spune :"ca ii primea si pe credinciosii greco-catolici si le zicea ca au aceeasi credinta-ca ortodocsii- si ca deosebirile sunt minime"
-de asemenea in cartea "marturii din Tara Fagarasului despre p Arsenie Boca" gasim la p 99:" p Boca ii primea pe greco-catolici la spovedit si impartasit -fara sa le faca trecerea la ortodoxie(lepadarea de erezii,botez)-cu binecuvantarea mitropolitului Balan" si la pagina 103:"la sobornicitate ajung cei ce renunta la confesionalitate"
-pai ce Biserica nu e soborniceasca,trebuie sa renunte Ortodoxia la ceva ca sa se uneasca cu alta confesiune si sa fie deplina ? - asta vor ecumenistii eretici
-zice Nicolae Streza ca nu l-a auzit niciodata pe P Arsenie Boca sa combata sau sa zica ceva de rau despre catolicism sau greco-catolicism.
-cand l-a intrebat cineva daca se poate inchina la "sfintii" catolici a zis ca" da dar sa nu-i uitam nici pe ai nostri"
-Canonul 15 al Sinodului al Noualea din Constantinopol (861) Cei ce propovaduiesc public eresul sau îl învata în Biserici, sa fie îndepartati de comuniunea cu credinciosii si afurisiti, ca unii ce fac schisma si sfarâma unitatea Bisericii."
-Sfântul Efrem Sirul (+379) Vai acelora care se întineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei câti murdaresc sfânta credinta cu eresuri sau încheie vreo întelegere cu ereticii!
-Sfântul Ioan Gura de Aur (+ 407) Daca cineva contraface macar o mica parte a chipului regelui pe moneda regala, în felul acesta o falsifica; la fel si în credinta cea adevarata, acel care va schimba chiar cât de putin în ea, o vatama pe toata.Caci daca, pe de o parte, dogma este rastalmacita, si înger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viata virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa."
- Sfântul Chirii al Alexandriei (+444) Daca cineva schimba ceva în sfintele si dumnezeiestile dogme patristice, acest lucru nu trebuie sa-l luam drept clarviziune, ci drept crima si abatere de la dogma si pacatuire împotriva lui Dumnezeu."


Musafir

#791

2015-05-10 21:09

Sfântul Marcu Eugenicul, Mitropolitul Efesului (+1444)
Invataturile dascalilor apuseni nici nu le cunosc, nici nu le primesc, încredintat fiind ca sunt înselatoare, în materie de credinta ortodoxa nu exista concesie. In problemele de credinta nu încape pogoramântul si iconomia, deoarece pogoramântul provoaca împutinarea credintei. Asta ar fi egal cu a spune: Taie-ti capul si du-te unde vrei."
Noi pentru nimic altceva nu ne-am despartit de latini, decât pentru ca sunt nu numai schismatici, dar si eretici.Pentru aceasta nu trebuie nicidecum sa ne unim cu ei!"

-in cartea Lumina faptei din lumina cuvantului - Lidia Staniloae Ionescu zice despre P Boca ca era plin de slava desarta,de mandrie, nu tinea cont de nici un sfat al p Staniloae ,p Boca era plin de sine

-fenomenul acesta cu P Boca seamna cu fenomenul medjugorje,Fátima...unde chipurile Maica Domnului le apare catolicilor si ii invata sa fie buni,morali...dar nu le zice sa renunte la erezia lor, nu le zice sa nu mai huleasca Sfanta Treime cu adaosul filioque.

-deci eu il cred pe Parintele Arsenie Papacioc cand zice ca Arsenie Boca era in inselare, si avem cateva exemple[in cartea despre inselare a Sfantului Ignatie Briancianinov] de calugari si pustnici care erau in inselare demonica ,dar mirenii ii considerau prooroci.


Musafir

#792

2015-05-10 21:10

Trebuia să fie mai demult Canonizat. Doamne ajuta- ne!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-05-10 21:11



Musafir

#794

2015-05-10 21:22

Trebuia sa fie mai demult Canonizat. Doamne ajuta- ne!

Musafir

#795

2015-05-10 22:42

Sunt de acord cu canoniarea sa pentru ca e cu adevărat un sfânt de care ţara şi noi,ca ortodocşi practicanţi avem nevoie totuşi vreau să i se respcte dorinţa testament şi să nu fie exhumat pentru canonizare,să fie canonizat după realtările oamenilor care au fost ajutaţi şi după fenomenele petrecute la Prislop şi în ţară.Sună neortodox şi necanonic,dar e bine să se respecte dorinţa SA.

Musafir

#796

2015-05-11 04:56

Parintele Arsenie Boca...este un sfint,este sfintul nostru al tuturor romanilor....Parente Arsenie mai fa si pentru mine si familia mea o minune....roaga-te la Dumnezeul nostru Sfint si la Maicuta Domnului pentru noi toti.....Amin,Amin,Amin....

Musafir

#797

2015-05-11 05:09

Am incredere in adevarul propovaduit de parintele Arsenie Boca, cred cu tot sufletul ca este un sfant necanonizat inca. Dumnezeu sa ne ajute!

Musafir

#798

2015-05-11 05:30

pentru ca acest mare OM a luptat pentru credinta noastra in unicul adevar chiar daca ne palpabil, DUMNEZEU

Musafir

#799

2015-05-11 05:46

Din credinta!!

Musafir

#800

2015-05-11 05:52

Oricate cuvinte ar fi scrise nu ajung si nu incap pentru personalitatea Parintelui Ieromonah ARSENIE BOCA.Dumnezeu lucreaza intru sfiintii SAI !