Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari


Musafir

#626

2015-08-21 18:48

Daca cetatenii României sunt in zdrente atunci si reprezentantii trebuie sa fie tot in zdrente!

Musafir

#627

2015-08-21 22:35

Cred ca pana la urma v-a fi bine si la noi in tara sa ne vina copii si nepotii acasa in tara lor



Musafir

#628

2015-08-22 06:46

Succes, dar pe astia nu i urnim decat cu o adevarata revolutie!

Musafir

#629

2015-08-22 07:24

Nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege

Musafir

#630

2015-08-22 15:34

De bine ce ne e , cand unii traiesc cu pensie de 300 de lei si altii se lafaie si ne sfideaza pe fata.Jos hotia!

Musafir

#631

2015-08-22 19:35

Pentru ca sunt medic, lucrez 40 ore pe saptamana intr-un sistem bolnav, care ne expune voit oprobiului public, am un salariu de 21 milioana dupa 24 ani vechime. Pentru ca inainte de triplarea salariilor demnitarilor, parlamentarii si presedintele trebuia sa fie demni si corecti si sa stopeze exilul halateor albe. Inca odata au dovedit ca e mai aproape propriul buzunar si...gretosul lor interes national...

Musafir

#632

2015-08-23 08:49

Sper sa traim liberi si respectati in tara noastra.Sa dispara toti coruptii!

Musafir

#633

2015-08-23 14:55

Unde-i unu nu-i putere
La nevoi și la durere
Unde-s doi puterea crește
Și parlamentaru nu sporește !

Musafir

#634

2015-08-23 16:09

Pentru ca este o obligatie civica.

Musafir

#635

2015-08-23 18:29

Am semnat aceasta petitie cu gandul ca impreuna putem schimba in bine soarta noastra a tuturor.S-a ajuns prea departe cu nesimtirea si cu abuzurile pe care le fac politicienii.

Musafir

#636

2015-08-24 16:24

Din punctul meu de vedere Ar trebui cate 2 parlamentari pentru fiecare judet si 2 pentru Bucuresti, fara privilegii, fara facilitati si sa raspunda pentru declaratiile si actiunile pe care le intreprinde, iar daca este inactiv dpdv parlamentar sa poata fi inlocuit dupa anumite criterii de urmatorul candidat de pe listele electorale.

Musafir

#637

2015-08-25 08:36

Pentru onoarea si demnitatea romanilor.

Musafir

#638

2015-08-25 19:50

Bravo parlamentarilor. Bravo lor. Domne astia sunt adevaratii rromani care stiu ce vor si cand vor ceva il si obtin. Vor imunitate - au imunitate, vor cazare in hotel de 5 stele - au decont pentru 5 stele, vor masina - au limuzina, vor diurna - au si cantina moca la parlament dar si diurna zilnica, vor pensii mari - au si pensii mari la batranete, acum vor salarii barosane - or sa aibe cat de curand salarii babane. Astia da rromani, ce vor aia si obtin, doar unul dintre ei sa aibe o idee ca toti ceilalti voteaza. Astia da parlamentari, doar la noi gasiti asa ceva ca in alte tari nu obtin asa usor atatea pofte ce-au poftit. Bravo parlamentarilor, mergeti si in alte parlamente si invatatii cum sa isi voteze poftele si sa ii doara in cot de cei care iau ales. Bravo parlamentarilor.

neavasile
Musafir

#639

2015-08-26 12:23

Deoarece pentru activitatea depusa pana acum a parlamentarilor nu numai ca nu merita banii pe care i-au incasat .Situatia actuala dezastroasa a tarii se datoreaza activitatii necorespunzatoare a acestei adunaturi de neispraviti.


Musafir

#640

2015-08-26 19:34

Pentru ca,90% dinte parlamentari nu lucreaza pentru interesul acestei natiuni ci doar propriul lor interes.

Musafir

#641

2015-08-26 21:16

Parlamentul a devenit umbrela afaceristilor necinstiti. Sunt platiti cu bani grei, si ne fac legi in favoarea lor, isi bat joc de alegatori. Trebuie verificati pana la al 4 -lea rang din familie, si confiscat totul si redat bugetului.
Parlamentarii cinstiti trebuie sa-i elimine pe cei cu probleme. Cati sunt din acestia?
In tara asta daca este cineva care doreste binele celor multi, este macelarit de mafioti care se inmultesc ca lacustele.
In politie, justitie, coruptia este mare, incepand de la cel mai inalt nivel. Vezi cazul Radinca.

Musafir

#642

2015-08-26 23:48

In felul acesta mi-am exprimat dorinta de a participa cu un vot "mic" pentru o schimbare "mare" pe care mi-o doresc pentru mine si familia mea. Au ajuns parlamentari prea multi oameni care nu stiu pe ce lume traiesc si vor sa hotarasca pentru noi.

Musafir

#643

2015-08-27 11:29

Sunt prea multi,s-au imbuibat si ii doare in fund dupa ce au fost alesi.

Musafir

#644

2015-08-28 07:40

CAND SE VOR SATURA ROMANII DE PROPAGANDA ! Este o carte nou aparuta, interesanta in care se arata cum oamenii sunt manipulati de cei care ii conduc. Propaganda prin care unii traiesc bine iar multi traiesc la limita. Propaganda prin care oamenii simpli sunt invrajbiti unii impotriva altora in timp ce propagandistii traiesc bine si se lafaie in satisfactii. Propaganda prin care dictatorii ajung la putere dand impresia ca sunt salvatorii poporului. Propaganda prin care tari care nu demult erau imperialiste acum incearca sa subjuge economia micilor state. Propaganda care duce la spalarea creierului omului de rand care crede ca toti oamenii sunt cinstiti si corecti. Propaganda prin care mii de refugiati invadeaza Europa crezand ca o vor duce mai bine dar printre ei fiind posibili teroristi care in anii urmatori vor plasa bombe in marile orase europene. Adevarul este ca propaganda a fost, este si va fi pentru ca prin propaganda smecherii traiesc bine in timp ce multimea este sclavul lor !!! Propaganda a fost inventata pentru a pacali oamenii si a nu-i lasa sa se desmeticeasca din minciuna in care sunt afundati.


Musafir

#645

2015-08-28 07:58

1. Democratia in economia de piata (capitalista) inseamna printre altele reprezentarea proportionala a cetatenilor (si implicit costuri platite din taxele catre stat in anumite limite).
In secolul XXI, cu atatea sisteme informatice, se poate da in orice zi situatia cetatenilor Romaniei si implicit cati parlamentari sunt indreptatiti sa ne reprezinte. Costurile alocate de la bugetul statului roman pentru parlamentari trebuie sa aiba la baza acelasi principiu ca si alocarea de fonduri pentru alte institutii(educatie, sanatate, aparare, etc.). Constat cu amaraciune ca toti parlamentarii care ne reprezinta azi fac legi prin care isi dau drepturi banesti fara nici un calcul referitor la resursele din care urmeaza sa le fie platite. La codul fiscal intai au votat si acum verifica resursele financiare. Sa faca la fel si cu legile prin care isi aloca drepturi.
2. Un referendum similar e necesar pentru limitarea drepturilor fostilor presedinti ai Romaniei. In timpul azi hulitului comunism invatam la scoala ca regele a venit in Romania cu o valiza si dupa abdicare a plecat cu vagoane de bunuri. Daca pentru fiecare presedinte trebuie sa platim taxe din care sa i se asigure drepturi la nivelul pretentiilor lui Traian Basescu (vila de lux, personal de proptectie si paza, etc.) in 50 de ani copii nostri vor plati pentru fostii presedinti mai mult decat pentru un rege.


Musafir

#646

2015-08-28 22:32

prea multe drepturi si nici un efort depus
eu as propune sa lucreze si ei macar un an programul unui medic si sa primeasca salariul acestora iar medicii sa primeasca si ei salariul unui parlamentar-chiar merita!

Musafir

#647

2015-08-29 15:35

Din cauza salariilor nesimțite ale nesimțiților care cică ne reprezintă in parlament ca ei sa se imbuibe.

Musafir

#648

2015-08-30 08:32

DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

#649

2015-08-30 15:42

Nu mai îi suport

Musafir

#650 Re:

2015-08-30 15:44

#9: -  

 Și eu aș dori o petiție cu așa temă