Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari


Musafir

#551

2015-07-21 13:30

De atatia ani suntem umiliti de asa numitii reprezentanti ai poporului , care, s-au ales intre ei .... nu cu acordul nostru.
Votul global .... impus de un partid sau altul nu ne ajuta sa
desemnam oameni onesti care, pe bune sa reprezinte interesele celor multi ...

Musafir

#552

2015-07-21 14:27

Sunt prea multe de spus... Am să reliefez doar un fapt: neobrăzarea cu care - în pofida faptului că rezultatul muncii lor pe plan social și economic este aproape nul - își votează beneficii peste beneficii.

Musafir

#553

2015-07-21 14:35

Pentru ca sant foarte revoltat de ceace se intampla in Romania de 25 ani si ma refer in special la nerusinatii de parlamentari care
in nesimtirea lor se cred mai presus de lege de Constitutie de tara de poporul care ia ales si din care multi dintre ei se zbat in ghearele saraciei. ROMANI, TREZITI-VA LA REALITATE1
NU LASATI NOII CIOCOI SA VA SUGA SANGELE!

Musafir

#554

2015-07-21 15:05

Pt.cata "munca" fac, nu merita nici cat castiga acum .

Musafir

#555

2015-07-21 15:09

curatenie generala in clasa politica romaneasca...fara javre si vanzatori de neam si tara!!!

Musafir

#556

2015-07-21 15:17

Nimeni nu e mai presus de lege

Musafir

#557

2015-07-21 15:40

Pensia minima pentru un absolvent de studii superioare de lunga durata trebuie sa fie de minim 2000 roni

Musafir

#558

2015-07-21 15:43

pentru ca vreau un trai mai bun pentru copii nostri si dreptate pentru toata lumea

Musafir

#559

2015-07-21 16:07

Au fost alesi de populatie si traiesc, si inca bine, chiar foarte bine si fara jena din banii acesteia ! Considera ca totul li se cuvine, dar nu realizeaza ca, de fapt, ar trebui sa rezolve problemele comunitatii si nu ale grupului politic sau ale grupului restrans de interese ...

Musafir

#560

2015-07-21 16:08

Sa le reamintesc parlamentarilor ca noi i-am trimis in Parlament:sa faca legi bune pentru prosperitatea tarii si a fiecarui cetatean roman ,indiferent de etnie,religie,etc.
Nu sunt de acord cu privilegii pentru parlamentari atata timp cat milioane de romani au salarii si pensii care nu le permit un trai decent.

Musafir

#561

2015-07-21 16:58

Nici o categorie de REPREZENTANTI nu este drept sa aiba PRIVILEGII!
Munca lor trebuie sa o recunoastem la nivelul asteptarilor pe care le avem de la ei dar nu au dreptul de a-si instaura privilegii sau protectii daca faptuiesc faradelegi.

Musafir

#562

2015-07-21 17:00

Pentru ca nu se respecta referendumul din anul 2009.Au trecut 6 ani si nu s-a facut nimic in aceasta privinta.

Musafir

#563

2015-07-21 17:17

Suntem o tara de atei needucati, nesimtiti si hrapareti... Suntem crestini cu numele doar...Unii prea muncesc si au pensii de batjocura, iar altii doar dau cugura , nu fac nimic concret pentru ceilalti si vor sa aibe pensii astronomice!!!

Musafir

#564

2015-07-21 17:26

Cred ca aceasta petitie are un rol foarte important, pentru ridicarea la un nivel superior al constiintei tuturor romanilor, care primesc un salariu pentru munca prestata.
Romania daca nu v-a avea la conducere oameni seriosi, competenti si responsabili v-a ramane in acest stadiu de regres, asa cum au adus-o parlamentarii de dupa 1989. Asadar parlamentarii ar trebui sa primeasca salariul in raport de activitatea lor si premiati cand au realizari.
Privilegiile care le au acum la global ( unii pentru somn, pentru spagi altii pentru rebuturi etc) nu sunt corecte si nu reflecta democratia, de aceea semnez aceasta petitie .

Musafir

#565

2015-07-21 17:33

a mai fost un referendum dar nu s-a tinut cont de el , cine stie poate acum se va tine. Max. 300 de trantori (parlamentari) ce ne TRADEAZA pe noi ,lucreaza doar pt. ei si neamurile lor ,

Musafir

#566

2015-07-21 18:05

PUSCARIE PENTRU CORUPTI.FARA ELIBERARE CONDITIONATA.

Musafir

#567

2015-07-21 19:12

Nu este suficient ca la calcularea pensiilor parlamentarilor se vor lua in calcul veniturile, destul de mari, pe care le au pe timpul mandatului ???? De ce sa primeasca pentru un mandat inca o pensie mai mult decat medie ??? Ce sa spun ca pentru doua mandate primeste inca o pensie mai mare decat a unui inginer care munceste 40 de ani Cum este posibil ??????

Musafir

#568

2015-07-21 19:16

Bravo, celor care se ocupa de asa ceva!

Musafir

#569

2015-07-21 19:26

Democratia, de sorginte ateniană, este într-adevăr o utopie ! Însă oligarhia de extracţie românească, şi privilegiile ei sporite, sunt mai întâi de toate, o mare nedreptate pentru popor !!!

Musafir

#570

2015-07-21 19:52

Motivare petiție:

funcția de parlamentar trebuie să reprezinte o onoare, o responsabilitate, un model de corectitudine și transparență, nu un privilegiu
salariul de parlamentar trebuie meritat, iar acest lucru il vor stabili cetatenii, nu parlamentarii
un Parlament mai "curat" prin:
scăderea interesului pentru ocuparea scaunului de parlamentar din partea celor vizați de justiție sau a celor dornici de privilegii/putere
scăderea "traficului" (comerțului) cu locuri de parlamentar (vezi link) în cadrul partidelor politice

Musafir

#571

2015-07-21 19:59

Ce atita inunitate noi ar trebui sa avem imuntiate ca popor nu viermii astia care fac numai ce vor ei in beneficiul lor si nu al poporului!!!!
Si taiati in jumatete ca numar! Si-ai adus amante neveste neamuri tinuti pe taxele noastre sa ne vinda resursele in timp ce ne ingroapa in saracie !!!!

Musafir

#572

2015-07-21 21:14

Cred ca orice tara trebuie civilizata ,in parlament mai ales .Dragi parlamentari faceti ceva pentru tara noastră pentru tineret si in mod special pentru viitorul copiilor vostri si a tuturor.


Musafir

#573

2015-07-22 08:15

Pentru ca a fi parlamentar este o onoare si o datorie, nu o activitate aducatoare de privilegii..

Musafir

#574

2015-07-22 11:24

pentru ca Romania sa ajunga la normalitate

Musafir

#575

2015-07-23 07:43

Am semnat această petiție pentru că m-am săturat de javre, inculți, analfabeți, dijmuitori, profitori, împuțiți care dorm în parlament și se plimbă prin locuri in care nu au visat când erau un pârlit de embrion, pe BANII NOȘTRI, ai celor care am contribuit la acumularea AVUȚIEI NAȚIONALE, pe care aceste javre au distrus-o și din care s-au îmbuibat, hahalerele nenorocite la creier, vânzători, trădători de neam și țară, care sunt în stare să-și omoare mamele pentru a nu se afla de unde au plecat. Ași avea multe să vă mai spun dar pentru că timpul este scump pentru fiecare, Mă opresc aici mai spunând atât: TRĂIASCĂ ROMÂNIA LIBERĂ ȘI INDEPENDENTĂ în ciuda tuturor javrelor !!! AȘA SĂ NE AJUTE BUNUL DUMNEZEU ! DREPTATE ȘI ONOARE !