Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli

anonim

#701

2014-11-17 18:34

Sa ne dea Dumnezeu intelepciune! Doamne ajuta!


Musafir

#702

2014-11-17 18:37

Vreau sa pastram religia ortodoxa

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-11-17 18:41



Musafir

#704

2014-11-17 18:43

NIHIL SINE DEO!
Cred ca aceasta maxima latina spune totul, mai presus de orice comentariu!

Musafir

#705 Re:

2014-11-17 18:46

#686: -  

 Semnam aceasta petitie ca sa se faca orele de religie si sa se faca si celelalte ore de la alte materii, care nu se fac!

 Ca vedem paiul din ochiul altuia si nu vedem barna din al nostru!

 Si-n felul acesta, poate ne mai educam si caracterul!

 Fiindca un om fara caracter, nu poate fi un model pentru nimeni!


Musafir

#706 Re:

2014-11-17 19:04

#686: -  

 Ar trebui o petitie si ca sa se faca orele de dirigentie!

 Ca cei care spun ca sa se faca orele de religie, nu si le prea fac ei pe cele de dirigentie!

 Sau daca le fac, nu prea se vede!

 


Musafir

#707

2014-11-17 19:54

SUNTEM UN POPOR CRESTIN ... DRAMA BRANCOVENILOR S-A UITAT ???????????

Musafir

#708

2014-11-17 19:57

NIMIC FARA DUMNEZEU!
Daca noi Ii vom intoarce TATALUI CERESC SI FIULUI SI SFANTULUI DUH spatele, sa nu ne asteptam sa ne mearga bine!
Si multumim, Doamne, ca nu ai permis ca Romania sa fie condusa de urmasul lui Iliescu!

Musafir

#709

2014-11-17 19:58

Religia schimbă viețile! Hans Kung spunea: „Religia este capabilă să garanteze valorile supreme, normele necondiționate, cele mai adânci motivații și cele mai înalte idealuri. Religia este capabilă să creeze prin simboluri, ritualuri, experiențe, scopuri comune un edificiu al încrederii, al credinței, al siguranței, tăria de sine, intimitatea și speranțe: o comunitate spirituală și o patrie.”

Musafir

#710

2014-11-17 19:59

Religia pentru copii în școală este ca oxigenul pentru pești în apă.
Putem avea indivizi care fac parte din societate, religia oferă însă, oameni pentru țară și națiune.
De ce oare nu învățăm din greșelile din trecut și să nu le mai repetăm? Da, sunt de acord, fiecare are dreptul să își aleagă religia, dar asta nu are legătură cu faptul că ea trebuie să devină o anticameră a educației. Trebuie să fie începutul și sfârșitul fiecărei zile, fiecărui an, fiecărei vieți. Nu putem lovi în mama noastră care ne-a crescut, nu putem împinge religia într-un colț. Spunem că vrem un corp sănătos, dar uităm că într-un corp sănătos trebuie să stea și o minte sănătoasă.

Musafir

#711

2014-11-17 19:59

Pledez cu toata convingerea pentru mentinerea religiei in scoli, este parte esentiala a educatiei copiilor nostri si in traditia poporului nostru, care a inceput prin a fi alfabetizat de preoti, in naosul bisericilor.

Musafir

#712

2014-11-17 20:23

Sa semneze cat mai multi parinti pt binele copiiilor lor.Doamne ajuta!

Musafir

#713

2014-11-17 20:29

imi doresc ca religia sa ramana in scoli!

Musafir

#714

2014-11-17 20:33

Religia trebuie menținută în școli!

Musafir

#715 Re: Re:

2014-11-17 20:34

#499: - Re:  

 Gresit ! Doar un om fara caracter iese din credinta ortodoxa, pentru ca asemeni si Lucifer la tradat pe Dumnezeu


Musafir

#716

2014-11-17 20:46

vreau religie in scoala!
Un profesor si nimic altceva...

#717 Re:

2014-11-17 20:57

#171: avramel -  

 E vorba de statutul religiei ca si disciplina scolara.Ai idee ce inseamna plan-cadru,trunchi comun si curriculum la decizia scolii?Daca da,nu arati ca stii,daca nu,documenteaza-te!

Si inca ceva...Invata sa pui virgula acolo unde trebuie,invata sa scrii corect si apoi poti sa emiti pareri despre ce trebuie sa se faca in scoala si ce nu...

camelia
Musafir

#718

2014-11-17 20:58

As dori să ne amintim că în 1989 moartea naționalilor noștri a dus și la această libertate religioasă culminând cu reintroducerea studierii religiei în școli, care a fost înlăturată din școli în timpul regimului comunist. Cum ar fi sa propui ca materii opționale fizica, matematica, geografia sau literatura română? Uitam dealtfel că învățământul românesc s-a dezvoltat în cadrul mânăstirilor, sau ca în învățăturile religiei noastre ortodoxe nu există nimic care să contravină moralei, ci dimpotriva, așa cum spunea Pascal:”Dacă eu cred în Dumnezeu și El nu există, n-am pierdut nimic, căci acolo, în învățăturile Lui, este fără îndoială, chintesența binelui. Dar dacă eu nu cred în Dumnezeu și El există, am pierdut totul!”


Musafir

#719

2014-11-17 21:01

Ce rau ne.a facut noua religia din contra este o materie prin care invatam sa avem incredere in Dumnezeu si sa ne rugam
Darius

#720

2014-11-17 21:10

O tampenie. Vrei sa faci ortodoxism? Faci. Vrei sa-ti dai copii pe mana preotului? Ii inscrii la ora de ortodoxie.


Musafir

#721 Re: ba habotnicilor...

2014-11-17 21:10

#187: mreeee - ba habotnicilor... 

 Ai idee ce inseamna statutul unei discipline scolare?Stii ce inseamna plan-cadru,trunchi comun,curriculum la decizia scolii?Stii ce implica toate acestea?Daca da,nu dovedesti,daca nu,documenteaza-te si apoi poti emite astfel de pareri...


Musafir

#722

2014-11-17 21:14

Omul are nevoie in formarea sa de un orizont moral bine definit.Acest lucru nu se poate materializa fara prezenta Religiei in scoli.

Musafir

#723

2014-11-17 21:19

Poporul roman fara religi crestin-ortodoxa in scoala este ca stana fara cioban unde lupul vine si disperseaza turma, adica dracu lucreaza prin guvernanti precum Cernea si Macovei !!!


Musafir

#724 Re: Nimic n-ati inteles

2014-11-17 21:20

#231: Valentina - Nimic n-ati inteles 

 Din pacate,tu esti cea care nu a inteles nimic...E vorba de statut ca si disciplina de studiu.Documenteaza-te ce implica aceasta,te rog.Vezi ce inseamna plan-cadru,trunchi comun si curriculum la decizia scolii si apoi da explicatii altora ce au trecut si ei pe acolo si,macar putin,au si ei idee de tot ce implica aceasta.

Eu stiu ca e o tara libera si fiecare poate sa spuna ceea ce gandeste,dar inainte de aceasta,ar trebui sa stim exact ce spunem,nu sa le subestimam altora puterea de intelegere...


Musafir

#725

2014-11-17 21:23

Dragi creștini....spuneți-vă punctul de vedere fără frică.Nu vă lăsați intimidați de situație.Nu are ce căuta o astfel de lege într-un stat considerat creștin.Multe state au religia ca materie obligatorie de studiu.Nu Îl vor pe Dumnezeu în viața lor.De ce se leagă mereu ...că nu le convine.Sunt argumente solide care arată importanța orei de religie pentru creșterea noastră spirituală.Doamne ajută.