Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli

mishu

#576 Pro religia

2014-11-16 20:30

Haideti la un miting pasnic in toata tara cu crucea-n mana ca Stefan cel Mare, Neagoe Basarab, Constantin Brancoveanu... . Sa luptam pentru credinta stramoseasca!


Musafir

#577

2014-11-16 20:49

Fara sa/L cunoastem pe Dumnezeu nu vom fi niciodata intregi.Omul este intr-o continua cautare-de multe ori sterila- pt ca se indeparteaza de Dumnezeu.Eu care nu am beneficiat de aceasta cunoastere am invatat singura dar sub indrumarea parintilor duhovnici pe cat posibil,insa este de mare ajutor sa inveti din scoala sau macar parintii sa fie constienti de importanta acestui lucru.Neamul nostru, romanesc a crescut,trait si luptat pentru existenta lui la umbra si sub indrumarea mamei noastre-BISERICA-pentru ca toti suntem nascuti din pantecele ei,prin sf,Botez din Cristelnita. Elena















Musafir

#578

2014-11-16 20:53

Cred că este absolut necesară ora de religie pentru interesul unei educații bazate pe o morală creștină sănătoasă. Nu pot să cred că în această țară poate cineva să conteste acest fapt.

Musafir

#579 Re: Re:

2014-11-16 20:55

#146: - Re:  

 in evul mediu in Apus la noi avem sfinti ca Nicodim de la Tismana si domnitori crestini ca Neagoe Basarab s.a.


Musafir

#580

2014-11-16 20:55

Multumesc! Si Dumnezeu sa ne ajute si noua si intregii Sale zidiri sa ne mantuim din mainile vrajmasilor vazuti si nevazuti, iar uneori s-ar parea ca trebuie sa ne apere si de noi insine.Doamne ajuta!
ciprian

#581 Re: REligie?!?!

2014-11-16 21:09

#22: Ioan - REligie?!?!  

Dragul meu tu traiesti datorita lui Dumnezeu. Numara tot ceea ce ai si apoi o sa tragi concluziile. Nu uita ca fara de Dumnezeu nu se poate misca nici un fir de iarba. Daca nu vreti religie depuneti cerere si nu faceti RELIGIE, insa eu pe copii mei o sa-i dau sa studieze religia, religia iti arata frumosul din om, te invata sa respecti, sa iti pese de cei din jur, sa fii om in bunul sens al cuvantului.  DACA NOI CREDEM IN DUMNEZEU SI EL NU EXISTA  NOI  NU AVEM NICI UN PACAT, DAR DACA EL EXISTA SI NOI NU CREDEM IN EL AVEM CELE MAI MARI PACATE. Dragul meu ce facem ne renegam inaintasii, ne uitam valoriile, cum poate cineva sa-l judece pe Dumnezeu si sa scape fara de pedeapsa. TITANICUL A FOST INGHITIT DE MAREA FLAMANDA DATORITA NESABUINTEI PROPIETARULUI NAVEI TITANIC CARE A SPUS CA NICI DUMNEZEU NU-L POATE SCUFUNDA, CUNOSTI URMAREA FAPTELOR. EVREII L-AU CERUT PE BARABA SA FIE ELIBERAT SI IISUS HRISTOS SA FIE RASTIGNIT, CERAND CA SANGELE LUI IISUS HRISTOS SA FIE DEASUPRA CAPULUI LOR SI A COPIILOR LOR SI CUNOSTI CONFLICTELE DINTRE ISRAEL SI PALESTINA, PENTRU CA ACEST SANGE NEVINOVAT VARSAT DE IISUS HRISTOS PE CRUCE S-A INTORS IMPOTRIVA LOR. ESTI LIBER FRATE SA FACI CEEA CE VREI CU VIATA TA INSA SA NU TE AFLI LUPTATOR IMPOTRIVA LUI DUMNEZEU?, CA INTR-O ZI VEI AVEA NEVOIE DE DUMNEZEU, EL NU TE VA RESPINGE CUM FACI TU PENTRU CA TE IUBESTE.

 
 
 
 
 
Mircea

#582 Re: REligie?!?!

2014-11-16 21:27

#22: Ioan - REligiee ?!?!  

       Stii ce inseamna sa inveti religia acasa?Sa mai infiintezi inca o aecta "crestina"printre cele citeva mii existente.De ce crezi ca   Iisus si-a ales Apostolii si i-a trimis apoi la propovaduire? 

       "Care religie"-aceea pt. care domnitorul Constantin Brincoveanu -om cult,instruit,diplomat....si-a dat viata la 15 aug. 1716 alaturi de cei patru fii ai sai.Citeste ce a scris marele nostru istoric N.Iorga despre C. Brancoveanu 

        Cat despre iad  ma rog pt. tine sa nu ajungi sa-l cunosti.


Musafir

#583

2014-11-16 21:34

Nihil sine Deo.

Musafir

#584 Re: REligie?!?!

2014-11-16 21:36

#22: Ioan - REligie?!?!  

 Să îți fie rușine!


Musafir

#585

2014-11-16 21:52

NIHIL SINE DEO!

Musafir

#586

2014-11-16 21:57

Cu vrerea Domnului, datori suntem a trece peste toate încercările, la care ne pune istoria, vremea şi vremurile! Prin RELIGIE, trebuie să înnobilăm frumuseţea şi podoaba casei sufletelor celor mici, care sunt viitorul Neamului şi al Bisericii noastre, frumos numită de Poetul nepereche M. Eminescu: ,,Maica Spirituală a Poporului Român!"Prof. Dr. Ionuţ I. Mutu-Strehaia.
UJYFYT

#587 Re: Re:

2014-11-16 22:12

#204: profudereligie blogspot ro - Re:  

 Habar nu ai ce inseamna sa fii roman, asa cum o spui.


Musafir

#588

2014-11-16 22:12

Rusine CCR

Musafir

#589 Re: Pro religia

2014-11-16 22:33

#576: mishu - Pro religia 

 ... dar nu va-o fura nimeni stai linistit... se face doar un pic de dreapta vis a vis de cei care aleg sa nu creada.


Musafir

#590 Re: Re: Re: Re: Re:

2014-11-16 22:39

#566: - Re: Re: Re: Re:  

vino si cu dovezi pentru ce susti.... sti ca daca minti te astepata dracu la el.. asa ca ai grija ce zici  crestine :)))

melmiha

#591

2014-11-16 22:49

Doamne, luminează mințile noastre ale tuturor și mântuiește sufletele noastre slăbănogite de păcat. Iartă-i și pe cei care te alungă cu toată furia din viața lor și a copiilor lor și dă-le lumina Ta cea vindecătoare pentru sufletele lor frustrate de întuneric.


Musafir

#592

2014-11-16 23:45

Ortodoxia trebuie sa ramana in scoli! Nu putem permite secularismului iluzionist sa indoctrineze mintile darurilor de la Dumnezeu, copiii nostri, cu propaganda lor evolutionista, NEDEMONSTRATA stiintific! Credinta Crestin Ortodoxa este stalpul neamului romanesc, de ea mai atarna milostivirea Domnului. Am taiat-o, ne-am semnat condamnarea la moarte, si fizica si duhovniceasca.

Musafir

#593

2014-11-17 01:18

Crestinii sunt majoritari in Romania! Romania is mostly a Christians country.
violet
Musafir

#594

2014-11-17 04:59

Pana si pe Dumnezeu vor sa ni-L ia! Nu e de ajuns ca ne-au praduit tara si neamul si limba si valorile si cultura,acum vor sa ne prăduiască si sufletele! Cand vor veni necazurile asupra noastra sa nu ne mai intrebam unde este Dumnezeu caci noi singuri Îl scoatem din viata noastra,a copiilor nostri! Pana unde ajungem neam crestin ortodox?!? Offffff,chiar vrem sa trăim fără Dumnezeu??? Chiar vrem sa avem niste copii bezmetici,depresivi si vanduti sufletește! Daca nu suntem in stare sa luptam pentru tara asta,măcar pentru sufletele copiiilor sa luptam! Dar filozofia,e in regula ca o si-o insusesc adolescentii nostrii,la o vârstă plina de întrebări,de răzvrătiri,de incertitudine....? Am doi copii care trebuie sa faca religie in scoală,si pentru care ma rog,sa nu ne lase Dumnezeu,sa trăim nici o secunda fără El! Cand Sofia vede un om ce nu are crucea la gat,ma intreaba: mami,acest om de ce nu Il cunoaste pe Dumnezeu?...... Sa ne lumineze Hristos,frati romani si crestini ortodocși!


Musafir

#595

2014-11-17 05:45

Da,la un popor nascut ortodox,crestinat de intaiul Apostol chemat de Hristos,ora de religie este absolut necesara!

Musafir

#596

2014-11-17 06:17

O necesitate comună

Musafir

#597

2014-11-17 06:45

Sa se mentina ora de religie in scoli. Este un lucru bun si benefic pentru educatia copiilor nostri.

Musafir

#598

2014-11-17 07:13

Religia, credinta in Dumnezeu este singura cale de a ne mai salva.

Musafir

#599

2014-11-17 07:19

Ruperea bisericii de stat, invatamantul eminamente laic, interzicerea marturisirii crestine in public s-au dovedit a fi surse de demonizare a persoanelor umane in Occident. Este neaparat necesara educatia crestina a tinerilor, in societatea actuala, atat in privinta propriei propasiri intelectuale, morale si spirituale, cat si pentru societatea in care traim, spre inmultirea binelui, a iubirii, a faptelor bune pentru semeni si pentru societate, principii pe care ortodoxia le propovaduieste si care constituie un ideal de viata pentru toti crestinii.

Musafir

#600

2014-11-17 07:37

Fara Religie in Scoli ne indreptam spre Iad.