Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#2551

2015-01-03 18:10

Nu dorim eliminarea orei de religie gin scoli!

Musafir

#2552

2015-01-03 18:14

Nu dorim eliminare religiei din scoli!

Musafir

#2553

2015-01-03 20:30

Cinste, oamenilor din Calarasi, care au dat dovada ca sunt cu adevarat crestini si s-au mobilizat, semnand in numar mare aceasta petitie! Ati observat ce amploare a luat petitia cu cainele Max, daca a fost mediatizata? Tot respectul pentru acest caine, care este un erou! Dar, fara suparare, nu sunt mai importanti copiii nostri, care au dreptul la cultura religioasa?

Cum ar fi, ca de Sfantul Apostol Andrei,  care este apostolul romanilor, deoarece el ne-a increstinat(cand avem liber prin lege), copiii nostri sa nu stie de ce avem zi libera si sa se intrebe de ce nu avem liber de Sfantul Gheorghe sau de Sfantul Ioan Botezatorul? Sunt multi neaveniti si ignoranti care cred ca la orele de religie elevii invata sute de rugaciuni sau sa bata zeci de metanii. Cei care considera ca ora de religie ortodoxa nu are ce cauta in scoala romaneasca, nu stiu ca elevii invata  la aceste ore tot ce tine de credinta stramoseasca in care s-au nascut. Ei invata despre evenimentele din viata Mantuitorului Hristos, Care, de ce sa nu recunoastem, a revolutionat lumea, anii s-au numarat din nou de la Nasterea Sa. Elevii invata despre martiri, despre sarbatorile din credinta lor. Aceste cunostinte incununeaza cultura unui om, dar, il ajuta totodata sa-L cunoasca pe Dumnezeu( cine vrea si are sufletul deschis, nu este obligat nimeni!). Multi au impresia ca profesorii de religie sunt oameni “ spalati pe creier”, impresie total gresita, sunt oameni care predau de 10-20 de ani, care au pregatire pedagogica si care stiu ca pe un copil il faci sa devina credincios, doar daca vrea, fara sa-l obligi! Atunci, cum poate fi vorba de indocrinare?

 OAMENI BUNI, MOBILIZATI-VA SI ANUNTATI CAT MAI MULTI OAMENI SA SEMNEZE ACEASTA PETITIE!  NE-AM PUS SPERANTA IN ACEASTA, POATE PRESA SCRISA SAU TELEVIZIUNEA VA VORBI DESPRE ACEASTA PETITIE, DAR ACEST LUCRU DEPINDE DE NOI, DACA SEMNAM IN NUMAR MARE! DACA FIECARE PROFESOR DE RELIGIE INDEAMNA ELEVII, CARORA LE PREDA, SA SEMNEZE ACEASTA PETITIE, SE VA STRANGE IN SCURT TIMP 100. 000 DE SEMNATURI! SA NU ASCUNDEM CAPUL CA STRUTUL IN NISIP, CI SA ARATAM TUTUROR CA SUNTEM O FORTA, SUNTEM UNITI SI SEMNAM!


Musafir

#2554

2015-01-04 04:09

nu scoateti religia din scoli


Musafir

#2555 Re:

2015-01-04 13:14

#2553: -  

 Aveți dreptate.  E nevoie să  ne mobilizam cu toții în această încercare.  Cu greu s-a reușit după 1990 sa-L reintroducem pe Dumnezeu in școală,  să le arătăm copiilor ce a însemnat Biserica  pentru istoria lumii și a românilor

 Sa nu fim noi cei care din neglijență putem amputa cultura și spiritualitatea unui neam, luându-le copiilor ȘANSA de a face religie in școli. 


Musafir

#2556

2015-01-04 16:05

Fara Dumnezeu ne mananca fortele raului, sa nu spunem dracul ca unii sunt alergici la pomenirea numelui Sau, dar, ii folosesc numele ori de cate ori pot, cu varf si indesat. Acestia se dau oameni care cred in Dumnezeu, dar nu prea stiu nimic despre EL. Sa nu mai spun despre invatatura care a lasat-o el pe pamant !!!!!!!??????????
alex

#2557 Re:

2015-01-05 10:29

Călugării Ghelasie şi Felasie

#2558

2015-01-05 12:41

Fiilor drept-credincioşi, citiţi următoarele adevăruri referitoare la viaţa cea binecuvântată a părintelui Arsenie Boca şi luaţi aminte că veţi putea intra în Împărăţia Cerului doar dacă le veţi mărturisi întru mântuirea cea dătătoare de viaţă veşnică:

► Atunci când Dumnezeu a spus “Să fie lumină!”, cita din Arsenie Boca.
► Se spune că Dumnezeu a făcut Pământul, Soarele, Luna, stelele, plantele, animalele şi omul. Pe Dumnezeu l-a făcut Arsenie Boca. De mai multe ori şi în poziţii diferite.
► Moise a primit Cele 10 Porunci de la Arsenie Boca.
► Când merge la culcare, Bau-Bau se uită în şifonier şi sub pat ca nu cumva Arsenie Boca să fie acolo.
► Arsenie Boca a scris un almanah gastronomic intitulat “Cartea de bukkake”, datorită faptului că iubea credincioşii exact ca sarea-n bukkake. În curând va apărea un al doilea volum denumit “Bukkake tradiţionale”.
► Atunci când a înviat, Iisus a suferit un preinfarct în momentul în care a auzit că pe Pământ există unul mai bun ca el. Era vorba despre Arsenie Boca.
► Arsenie Boca a inventat motorul cu agheasmă, motor ce respectă standardele Euro 666.
► Arsenie Boca îl vede pe Omul Invizibil.
► Dacă tu ai 10 lei şi Arsenie Boca are 10 lei, Arsenie Boca are mai mulţi bani ca tine.
► Nu există femei frigide sau lesbiene, ci doar femei care încă nu l-au cunoscut pe Arsenie Boca.
► Când Arsenie Boca s-a hotărât să fumeze, ţigările au început să se îmbolnăvească de cancer.
► Conchita Wurst este fiica lui Arsenie Boca pentru că, la fel ca tatăl său, are barbă, cântă pe nas şi se îmbracă în rochii lungi şi negre.
► Arsenie Boca practica sporturi full-contact anąl cu Iustin Pârvu, Ilie Cleopa şi Arsenie Papacioc folosind mirul pe post de lubrifiant.
► Dacă Arsenie Boca ar fi purtat elice în loc de potcap, s-ar fi numit Arsenie Belişcopter.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-01-05 14:37



Musafir

#2560

2015-01-05 15:28

tu care ai scris ai un cercel in limbă


Musafir

#2561

2015-01-05 16:53

Sa ramana religia in scoala


Musafir

#2562

2015-01-05 18:57


Doresc mentinerea religiei in scoala

Musafir

#2563

2015-01-05 20:16

Dorim sa se mentina religia in scolii.

Musafir

#2564

2015-01-05 20:23

Mentinerea orei de religie in scolii.

Musafir

#2565

2015-01-05 20:25

Impotriva eliminari orei de religie din scolii.

Musafir

#2566 Re:

2015-01-05 20:34

Numele conteaza mai putin!

#2567 opinie

2015-01-06 02:59

Domnilor profesori de religie, va rog sa PREDATI religia, nu doar citand biblia. Predati si prin prisma istorie! (sa vedeti atunci intrebari venite de la elevi). Sa se inteleaga, nu sunt de acord cu scoaterea religie din scoli, dar sunt contra manipularii! Pe vremea cand eu eram elev, clasa de religie era o insiruire citate din biblie si nimic mai mult (manipulare ieftina care incerca sa le insufle copiilor ca religia ortodoxa este sa zic asa "unica adevarata"). Predati crestinismul si in raport cu celelalte religii (impacand si pe cei care cred in alte religii).

 

Personal cred ca toate religiile te invata lucruri bune....dar pana la punctul unde devine radicala in a spune ca "Dumnezeul meu este cel adevarat" ! 

 

 

RENUNTATI LA FACTURA RADICALA A RELIGIE! Pentru ca oricine are putina curiozitate sa citeasca ceva mai mult decat i se da la scoala, va intelege cu adevarat diferenta dintre religie si credinta! (si surpriza, nu va fi ceea ce se preda la scoala!)

 

Va salut,


Musafir

#2568 Re: Va multumim pentru acest mesaj!

2015-01-06 10:27

#1: -  Parintii nu mai au timp sa faca educatie religioasa, tentatii sunt la tot pasul, iar scoala....

Nu stiu ce se va alege de acest neam...poate se milostiveste Dumnezeu de noi urmasii nedemni ai unor domnitori, tarani, preoti, martiri, mucenici etc cu adevarat crestini si romani. Fiindca pentru Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Neagoe Basarab, Constantin Brancoveanul si atatia altii, a fi roman era egal cu a fi ortodox!!!! Si inca mai sunt multi care cred la fel!

 

Sfântul Ioan Gură de Balaur

#2569 Biblia este un fel de basm, o înșelătorie

2015-01-06 14:12

Biblia abundă în elemente ireale (personaje supranaturale, întâmplări fantastice, minuni). Pentru ca Biblia să fie credibilă aceste elemente ireale au fost împletite cu elemente reale (evenimente istorice, personaje marcante, locuri)


Musafir

#2570

2015-01-06 15:42

#2569: Sfântul Ioan Gură de Balaur - Biblia este un fel de basm, o înșelătorie 

 Nu cred că ești balaur, ci tinzi spre vierme.  Nu ești tu in măsură să judeci Biblia. Și despre un eveniment care a avut loc ieri 100 de persoane vor da variante diferite.  Dar Biblia are un fir și un rost de la început la sfârșit. Dacă nu poți s-o înțelegi,  nu-ti bate capul cu ea. Dar dacă vrei să mergi pe o cale mai înaltă,  întreabă.

Iar Sfântul Ioan Gură de Aur este un Sfânt ierarh extrem de citit și cu o operă imptesionanta. Nu-l mai pomeni degeaba, în zeflemea pe acest foarte mare predicator. 

 

Sfântu Aşteaptă

#2571

2015-01-06 16:50

Cel botezat în Iordan s-a dus direct la Marea Moartă. Urmaţi-l cretinilor! Nu mai aşteptaţi zadarnic Apocalipsa lui Ioan.

Sfântu Aşteaptă

#2572

2015-01-06 16:52

Cel botezat în Iordan s-a dus direct la Marea Moartă. Urmaţi-l creștinilor! Nu mai aşteptaţi zadarnic Apocalipsa lui Ioan.


Musafir

#2573

2015-01-06 18:05

Este elementara religia in scoli. Religia inseamna omenie.

Musafir

#2574

2015-01-06 19:01

Lăsați religia in scoli

Musafir

#2575

2015-01-07 08:56

Nimic fara Dumnezeu