Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli

B.

#251

2014-11-14 23:38

Din câte văd citind comentariile de-aici, jumătate dintre cei ce aprobă petiţia sunt habotnici cu spume, d-ăia care recunosc deschis că ei ar dori îndoctrinare, îndoctrinare forţată, fără discernământ. Iar cealaltă jumătate sunt analfabeţi funcţional, care citesc legea, citesc petiţia (şi-o semnează, plini de-ngrijorare) dar habar n-au ce anume semnează.

Oameni proş… buni ! Nimeni n-a scos religia din şcoli !!!
Nu a fost interzisă religia !!!
Singura diferenţă e că de acum cei ce vor să facă religie trebuie să completeze o cerere, şi vor face în continuare religie !!!

Sfântul Aşteaptă

#252

2014-11-15 00:02

Vă rog să observaţi ce meclă diformă are iniţiatorul petiţiei. (cel în cămaşă de culoare roz) :))))

 

"un proș ... sau habotnic cu spume....sau analfabet"

#253 un creștin ortodox

2014-11-15 00:07

#251: B. -  

 Noi, "cei proș...", cunoaștem bine că nu a fost interzisă religia, ci doar scoasă din trunchiul comun de niște "oameni deștepti" pe care .... se pare ca îi cunoști. Eu nu pot fi îndoctrinată cu ceea ce am. Ora de religie are rolul de a descoperi ceea ce avem. Este o călăuză pentru creștini și o piedică pentru așa numiții "deștepți". Doar "deștepții" o numesc îndoctrinare.

Un român adevărat ar trebui să se rușineze de ceea ce s-a întâmplat.

Ar trebui să te rușinezi de limbajul folosit. Se pare că ai lipsit de la orele în care s-a vorbit despre bunul simț. Degeaba te lauzi cu discernămîntul tău, se pare că doar ai trecut pe lângă el.


Musafir

#254

2014-11-15 00:25

Sa nu uitam ca religia a fost introdusa in scoli in urma mortii atator tineri, in revolutia din decembrie 1989, acest pret a fost castigat cu sange si nu uitati ca SANGELE SE RAZBUNA.
MARIA

Musafir

#255 Re:

2014-11-15 00:28

#16: clavdios -  

 Nu ii opreste nimeni pe preoti sa se ocupe de copii, sa ii atraga. Dar asta inseamna sa isi indeplineasca misiunea, nu sa se ocupe de manipulat credinciosii in functie de interesele materiale.

Mai marii bisericii se ocupa de facut bani si de servit interese politice, asta fac.

Probabil ca copiii au nevoie de profesori buni de romana si matematica ca sa nu devina niste inculti fundamentalisti care nu pot gandi singuri si care doar asteapta sa le dea cineva sau sa le faca in loc sa faca ei.

Chupacabra

#256 NU OBLIGATIVITATII

2014-11-15 00:29

SUNT LIBER..TREBUIE SA AM DREPTUL DE A ALEGE CEEA CE E MAI BUN PENTRU COPILUL MEU....

NU VREAU SA SE SCOATA RELIGIA CI SA FIE MATERIE LA ALEGERE...

PUNCT SI LA OBIECT !!!

bunica

#257 Re:

2014-11-15 01:09

#2: -  

 Lasa, sa nu se mai intoarca diaspora, sa nu mai trimita astia bani parintilor ramasi in tara, iar oamenii din sistemul privat sa plece si ei .. atunci va vom vedea pe totii cum ardeti in focurile iadului, aici, pe pamant. 

Ateu

#258 Re:

2014-11-15 01:13

#1: -  

Sunt roman, sunt ateu azi si voi fi si maine. Imi hranesc sufletul cu stiinta, imi pun intrebari existentiale si cel mai important, creierul meu are rotite in miscare. 

Ateu

#259 Re:

2014-11-15 01:14

#6: -  

 Ne numim popor roman, eu cel putin asa stiu eu ... lasati fratilor, dati voi bani la popi, ca eu nu dau.


Musafir

#260 Re:

2014-11-15 01:45

ce treaba are presedintele cu religia ta? sunt ortodox si cred in Dumnezeu din toata inima. Dar asta nu inseamna ca sunt un habarnist ca tine. Nu lua numele Domnului in desert. Nu confunda religia cu politica. Daca Ponta se foloseste de religie in campanie, nu fii prost si crede ca respecta si principiile ortodoxe


Musafir

#261 Re: Re:

2014-11-15 01:48

#258: Ateu - Re:  

 si care e scopul? traiesti ca sa existi? maine mori si nu a contat nimic? totul e la voia intamplarii? cerceteaza nitel si vezi probabilitatile ca viata sa poata exista pe pamant, daca tot crezi ce e exact


Musafir

#262 Re:

2014-11-15 01:52

#252: Sfântul Aşteaptă -  

 sunt tare curios ce mecla diforma ai tu.... mie initiatorul petitiei mi se pare un om normal....dar aspectul fizic nu este un etalon, un punct de reper dupa care sa judecam oamenii. e clar ca tu faci asta, asa ca poti fi cel mai aspectuos individ, tot de CACAT esti....ca si caracter, normal


Musafir

#263 Re:

2014-11-15 01:55

#251: B. -  

 ce istet este omul...a incercat o ghidusie acolo, cica. Ca un  cocalar de canal, nu poate sa isi spuna punctul de vedere fara sa-i denigreze pe cei de alta parere. 


Musafir

#264

2014-11-15 04:29

De acord, ca disciplina optionala.

Musafir

#265 Re:

2014-11-15 04:36

#251: B. -  

 Esti la fel de prost ca ceilalti atei. Religia nu se va mai preda in unele scoli. Directorul va face in asabfel ca aceste ore sa nu se mai faca iar aceste ore sa le faca altcineva. Profesorul de religie trebuie sa plece, sau sa se milogeasca, sa se bata sau sa plece la furat pentru copiimlui. Idiotilor. Faceti cerere cei care nu vreti religie, sport romana, matematica. Lasati-l pe Dumnezeu in oace ca daca nu credeti voi in El nu inseamna ca nu exista. Scuzati limbajul dar sunt foarte suparat


Musafir

#266

2014-11-15 04:37

Nu popii astia predau religia,nprostilor sunt oameni ca oricine fara sa fie clerici prostilor


Musafir

#267

2014-11-15 04:45

Am crescut intr-un mediu ateu, am primit educatie intr-o era atee, dar dumnezeu m-a ajutat sa redescopar ortodoxia primita la botez si sa imi educ copilul ortodox. Stiu ce mult a contat si ora de religie pe care o facea la scoala. Nu imi doresc intoarcerea la ateism pentru nepotii mei. In contextul actual educatia crestina a copiilor este esntiala pentru viitorul nostru ca neam.

Musafir

#268 Re:

2014-11-15 05:51

#2: -  

 Ai inteles gresit. Ministerul lui Ponta a hotarat scoaterea religiei din scoli, dupa modelul comunist. In Germania se studiaza religia in scoala. Ponta cu mai marele bisericii ortodoxe, care e tot un comunist, au facut un troc pentru indepartarea religiei din scoala. In locul religiei, probabil, vor introduce istoria PCR, pardon, PSD.


Musafir

#269

2014-11-15 06:02

Cand in tara aceasta oamenii mor de foame, grija unora este sa loveasca in ce a mai ramas: credinta. Sa le fie rusine. Cert este faptul ca nimeni si nimic nu va putea sa ne ia ce avem in suflet.Bunicii si parintii mei au pastrat credinta in timpuri grele cu atat mai mult eu si copilul meu o sa o pastram acum.

Musafir

#270

2014-11-15 06:18

Votez pentru mentinerea religiei in scoli.

Musafir

#271

2014-11-15 06:27

Este mai usor sa darami decat sa zidesti, poate chiar drumul catre destramare......

Musafir

#272

2014-11-15 06:29

Sunt peste 86% de ortodocsi declarati la recensamant;sunt pentru predarea religiei in scoli.

Musafir

#273

2014-11-15 06:34

Suntem majoritatea ortodocsi.Deci,vrem religia ortodoxa in scoli.

Musafir

#274

2014-11-15 07:01

Este lăudabilă iniţiativa şi-mi doresc din tot sufletul să avem sorţi de izbăndă! Doamne ajută!

Musafir

#275

2014-11-15 07:38

Religia este un obiect ft important pentru copii...asa se pot apropia de Biserica si sa mearga pe calea cea dreapta!