Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-11-19 23:47


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-11-19 23:48


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-11-19 23:49


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-11-19 23:50


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-11-19 23:53


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-11-19 23:55



Musafir

#1132

2014-11-20 00:36

Nu va pierdeti increderea in ceea ce este frumos

Musafir

#1133

2014-11-20 00:59

De ce ne supără religia? Nu este de ajuns cât a fost ea exilată în timpul ateist-comuniştilor?
De ce atâta ură şi împotrivire din partea multora dintre oameni, mulţi tineri care habar n-au că taina legăturii noastre cu Dumnezeu ne-a salvat ca popor şi ca oameni.
Şi de ce dictatura minorităţii asupra majorităţii? Aceasta este democraţia şi libertatea?
„Că va veni vremea când nu vor mai suferi învăţătura sănătoasă, ci după poftele lor îşi vor îngrămădi învăţători să le răsfeţe auzul...”

Musafir

#1134

2014-11-20 01:05

trebuie sa fie Religia in scoala pentru ca omul si copilul in ziua de astazi este necesar sa Il cunoaca pe Dumnezeu atat din rugaciuni cat si din ceea ce se preda la scoala aceste lucrui nu se invata pe strada sau acasa sau in biserica niciodata aceste lucurui colpilul trebuie de mic sa isi fomeze cunoasterea despre Dumnezeu si Adevarata Lui Biserica Ortodoxa nu sa devina pagan sau alt sectar acasa parinti nu stiu de capul lor cate au pe cap dar amite sa mai aibe timp sa mai invete copii si despre religie in biserica este ce trebuie slujbe inmormanatri nunti botezuri etc care un copil nu poate sa le inteleaga decat prin orele de invatatamant de la scoala pe strada ce sa invete sau de la colegi injuraturi sau alte lucurui urate ? inposibil asa ceva sa se faca protest pentru orele de religie pentru ca distrugeti un copil de mic

Musafir

#1135

2014-11-20 01:40

NIHIL SINE DEO
albina

#1136 Re:

2014-11-20 02:18

#1: -  

 in scolii se invata in Postul Nasterii Mantuitorului, colinde si poezii despre iarna, scenete !

SE INVATA, si le place si copiilor


Musafir

#1137

2014-11-20 04:11

Pe cine sperie religia ortodoxa sau, altfel spus, manifestarea acesteia "in public"? Suntem un popor care a rezistat prin Iubirea Lui Dumnezeu. Si pas cu pas.. distrug invatamantul in integralitatea lui.. sanatatea.. atacam si Biserica Ortodoxa ca e puternica.. si ne indreptam spre ce? Era acesta ultimul subiect care nu fusese inca "rezolvat" de catre Curtea Constitutionala??!!!! Au terminat cu toate celelalte... au stabilit in clar cum e cu Statul si ordinea de drept si ramasese "nerezolvat" subiectul religiei??!!!! RUSINE!!!!

Musafir

#1138 Re:

2014-11-20 04:16

#1126: -  

 Sa va fierusine oricine sunteti!Lucru foarte urat  ce ati facut este pacat daca aveti COPIII s-au o sa aveti!


Musafir

#1139 Re:

2014-11-20 04:18


Musafir

#1140

2014-11-20 05:07

TL;DR

vreti sa invatati religie? Mereti, fratilor, la biserica. 


Musafir

#1141

2014-11-20 05:12

" Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor " ( Matei 19,14)

Musafir

#1142

2014-11-20 05:40

Religia ortodoxa exista de peste 2000 de ani ,oare acest lucru nu inseamna nimic/?Aerul,pe care il respiram,hrana pe care o mancam nu e oare un dar de la Dumnezeu????Daca nu ar exista noi am exista/?Cum putem sa/I multumim /prin rugaciune,cumputem sti sa spunem  rugaciunea daca nu ne/a rindruma slujitorii lui Dumnezeu /preoti,profesorietc.Daca nu ar mai  fi religie ce ar fi? Daca nu ar mai fi putina frica de El  ce ar fi/? Sa va spun eu /o tara cu depravati, cu criminali ,cu pedofili ,cu tineri care nu stiu de unde vin si incotro pleaca>putem face planuri fara DUMNEZEU nu cred>exista totusi unii care se cred Dumnezeu si dau legi doar de a mai da si ei cate o lege acolo dar uita ca DUMNEZEU i?a urcat pe scaun>RELIGIA NU TREBUIE SCOASA ,TREBUIE SCOSI CEI CARE SUNT PUTREGAIUL TARII ,ACESTIA CARE AU DAT LEGEA ACEASTA.


Musafir

#1143

2014-11-20 05:44

fara Dumnezeu nu suntem nimic cu El sutem tari

Musafir

#1144

2014-11-20 06:11

Educatia morala este cel mai neglijat aspect. Rezultatele se vad la nivelul societatii (toate acele stiri cu jafuri, crime, violuri, accidente, etc)....

Musafir

#1145

2014-11-20 06:48

Una dintre fetitele mele are materia preferata religia. Isi iubeste profesorul si abia asteapta sa mai invete ceva. Iar acele ppvesti cu Iisus si sfinti o face sa isi doreasca sa fie mai buna. Mai am 2 fetite si la fel gandesc si ele.

Musafir

#1146

2014-11-20 06:51

Religia trebuie pastrata in scoli,pentru ca este o materie care nu ar trebui sa lipseasca din scoala.
Daca pe vremea lui Ceausescu era interzisa acum nu ar trebui .
Bianca Ierchan

#1147 Orele de religie

2014-11-20 07:00

In istoria noastra, il regasim pe Dumnezeu in toate. Stau si ma intreb, de ce atata indarjire de a-l scoate pe Dumnezeu din viitor? De ce sunt unii dintre noi, crestini de altfel, impotriva orelor de religie, impotriva icoanelor in salile de curs, impotriva profesorilor de religie? De ce este rusinos ca un copil sa invete cele 10 porunci biblice? De cand este o rusine sa-ti cinstesti parintii, sa-ti iubesti aproapele, sa nu minti, sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu invidiezi? Din ce rationamente reci am ajuns sa minimalizam importanta acestor lucruri in educatia copiilor? Hristos ne vorbeste de bunatate, blandete, milostenie, iubire, vazand in copii cele mai inalte si mai curate fiinte de pe pamant, si ne indeamna sa ne hranim copiii cu aceste lucruri.
Noi, insa, de cele mai multe ori, cu raceala si indiferenta, am devenit ucigatori de suflete, propovaduind doar concurenta, performanta, graba, stresul si toate celelalte micimi ale vietii. Eu sunt mandra de trecutul tarii mele si desi nu vreau, ma gandesc de pe acum ca-mi va fi rusine de viitorul ei. Mantuitorul a spus: Cel ce are urechi de auzit, sa auda! Sa-i lasam pe copiii nostri sa asculte lectiile profesorilor de religie si poate ei vor auzi mai bine decat am auzit noi!


Musafir

#1148

2014-11-20 07:08

religia ne invata sa fim buni si sa iertam Ce vad ei rau in asta? Sa nu furi sa nu inseli sa nu faci si sa doresti rau aproapelui

Musafir

#1149

2014-11-20 07:29

Religia nu trebuie sa lipseasca din scoli,e singura materie unde copiii invata sa fie mai buni,si sa al cunoasca pe Dumnezeu si vietile Sfintilor.Doamne ajuta!

Musafir

#1150

2014-11-20 07:35

Un lucru foarte bun