Salvati Colegiul Elena Cuza!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati Colegiul Elena Cuza!


Musafir

#26

2014-10-23 17:51

Ma astept ca Lacomii in sutana sa vina sa imi ceara sa le dau bani pentru aerul respirat.. că vine de la ăl de sus...

Musafir

#27

2014-10-23 17:56

Nu stiu ce sa cred si ce sa mai zic de popii astea.Nu se mai satura.Dupa Revolutie au acumulat o gramada de averi si au construit nenumarate Biserici(peste 4000).Dar scoli si spitale sau desfiintat cu duiumul in loc sa se construiasca altele noi.Rusine sa le fie daca vor si cladirea Liceului "ELENA CUZA".

Musafir

#28 Re: opinii

2014-10-23 18:02

#24: - opinii 

 Cine a creat aceasta situatie ??? Nu oare fetele bisericesti,cei imbracati in sutana si hulpavi ca niste hiene? Nu ei au fost cei care acum s-au dezis de cele sfinte? Daca cineva va da socoteala in fata acestui utopic Dumnezeu, primii vor fi ei! 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-10-23 18:58


Musafir

#30

2014-10-23 19:25

Primarita asta ar trebui sa sustina construirea si reabilitarea scolilor nu desfiintarea lor. Pacat. Atunci cand ceva merge este desfiintat.


Musafir

#31

2014-10-23 20:08

Ceea ce face Mitropolia e un abuz cu care nu putem fi de acord.

Musafir

#32

2014-10-23 23:02

Ce-ar fi sa nu mai dam bisericii CHIAR tot ce vrea... ca vrea cam MULT si cam DES... si ne cam apuca sila!
Salam cu Tămâie

#33

2014-10-24 02:42

 

 

Ponta aloca bani pentru bisericile romanilor din diaspora - bzc

Creşteri de salarii pentru preoţi şi fonduri pentru construcţii ...

bani pentru biserica | ExpresMagazin

 

 

Fara numar,fara nuummaarr ,fara nuuuuummmmaaaarr !!!!!!!

Mai inchidem vre-un spital,vre-o scoala,ceva ?!?

 


Musafir

#34

2014-10-24 05:03

Avem nevoie de scoli si de educatie in tara asta... biserici... avem muuuuuult prea multe!!!
In Craiova cele mai frumoase cladiri sunt luate de biserici! De ce? Cum? Nu stiu!
musafira

#35 musafira

2014-10-24 06:07

Ma doare ca se folosesc notiuni ca: biserica, tamaie... si tot ce tine de cultul ortodox, in mod peiorativ. Desi e paradoxal, preotii (unii dintr ei) nu trebuie asociati cu biserica pentru ca desi in fruntea ei, nu mai fac parte de mult din ceea ce inseamna ea.Aceasta problema va fi solutionata, ca multe altele, de Dumnezeu, dupa inima fiecaruia dintre noi.

Musafir

#36

2014-10-24 10:31

Nu am alta putere de a lupta pentru memoria orasului copilariei mele - dar asta pot face, pentru ca generatii urmatoare sa se bucure de bunul cel mai de pret al romanilor - educatia gratuita si de inalta calitate. Mult noroc urez liceului care era vecinul si rivalul liceului meu, in copilarie. Fost elev al Lic N. Balcescu.

Musafir

#37

2014-10-24 13:07

Sper ca un reprezentant al BOR sa citeasca aceste mesaje si poate vor realiza cati credinciosi au pierdut prin samavolnicia facuta de ei. Pentru donatii au bratele larg deschise dar nu poti sa vii sau sa pleci de pe aceasta lume fara sa nu fii taxat de biserica. Cand vor incepe sa construiasca scoli si spitale si vor renunta la construirea bisericilor din banii publici,atunci imi voi reintoarce fata catre Dumnezeu.


Musafir

#38 Re: musafira

2014-10-24 14:47

Se zice ca la marele Avraam, a venit un om sarac, zdrentaros, ca vai de el, cerand de mancare. Avraam , marele credincios al Domnului, care atunci tocmai servea cina, l-a invitat la masa zicandu-i: EU imi fac rugaciunea catre marele Dumnezeu, Dumnezeul meu spre a-i multumi, fa-ti si tu ruga catre dumnezeul tau si sa mancam! ,,Ce Dumnezeu? - a raspuns acela, - eu nu cred in niciun Dumnezeu, ba, mai mult il detest pe dumnezeul tau si-al altora. Avraam, cand a auzit asa, l-a izgonit de la sine caci inima sa credincioasa s-a simtit ranita. Apoi, s-a intamplat ca a primit mesaj divin prin care era mustrat: Il vezi pe acesta, Avraame? E batran, are 80 de ani. De atatia ani eu il rabd si-l trec cu vederea, iar tu n-ai putut sa-l tolerezi pret de o cina? De multe ori, suntem tentati sa refuzam, pe considerente juste, corecte, morale pe batranul fara credinta si fara Dumnezeu. Daca reusim sa mergem inainte, fara indoiala ca gresim, atunci, si noi suntem in situatia tolerarii de catre Dumnezeu. Imi cer iertare pentru comentarea situatiei, dar aceleasi indoieli le-am avut si eu.

Musafir

#39

2014-10-24 19:03

In cazul în care clădirea chiar ar trebui să aparţină bisericii atunci aceasta ar trebui să aplice ce predică.

Musafir

#40 Re: Re: musafira

2014-10-24 22:52

#38: - Re#37

 Isus parca spunea ca fiecare sa-si poarte altarul in suflet caci el nu are nevoie de biserici: asta se poate traduce ca fiecare sa-si poarte credinta in suflet sau, ca important este ce faci,ce simti si ce gandesti nu ce zici si ce arati. De fatarnici e plina lumea.

Biserica nu are decat sa se intoarca la cuvantul lui Isus si sa dovedeasca prin fapte acest lucru. A primit acel imobil (ca si alte zeci de mii ,terenuri si alte bunuri...) prin donatie? Foarte bine,atunci si ea il poate dona la randul ei. Si nu numai atat...

Dar din dar se face Raiul...parca asa suna.

Scuze daca ma insel,insa n-am studii teologice si nici prea dus pe la biserica nu sunt.. In viata incerc sa ma ghidez dupa morala si bun simt.

 

musafira

#41 Re: Re: Re: musafira

2014-10-25 07:26

E ca la sala de fitnes: muschii se fac prin antrenament. Ori e ca stadionul pentru atletici. Asa biserca e locul unde sufletul, spiritul nostru se antreneaza pentru examenul final: mersul spre locurile vesniciei. Nu se poate fara antrenament, asa cum copiii nostri nu pot face performanta inghesuiti in alte sali, privati de cladirea pe care mai marii bisericii si-o revendica. Sa nu lasam, ca din cauza unor slugi nevrednice, sa nu ajungem la Imparat. N-ar fi corect, n-ar fi drept fata de sufletul nostru. Prin lupta si munca se dobandesc lucrurile valoroase. Sa nu-i lasam sa ne faca rau...
Cetatean din Craiova

#42 Intrebare

2014-10-25 11:19

Nu exista un for decizional superior pentru aceasta cauza,ex.CCR,ICCJ,etc?

Cine ar trebui sa faca dreptate aici?


Musafir

#43

2014-10-26 14:33

Romania o sa devina o tara de retardati bolnavi, fara spitale si scoli, dar cu o gramada de biserici.Probabil asta si este dorinta celor cu putere de decizie, pentru ca o tara de analfabeti si bolnavi este o tara mai usor de manipulat si condus.

Musafir

#44

2014-10-26 21:24

Niste escroci care ar stoarce si un cac.t dacă ar iesi bani din el ,nu au scrupule,ăstia sunt indrumatorii nostri spirituali

Musafir

#45

2014-10-27 16:13

Biserici multe,scoli putine.Mi se pare o prostie

Musafir

#46 Re:

2014-10-28 04:35

#4: -  

 Foarte bine!!!!!!!

 


Musafir

#47

2014-10-29 13:22

Sunt fosta absolventa a Colegiului Elena Cuza, promotia 1992. In momentul de fata nu mai locuiesc in Romania ci in Canada, de 10 ani dar asta nu inseamna ca am uitat anii frumosi petrecuti pe bancile scolii (liceului). Chiar daca nu pot fi fizic alaturi de cei care se straduiesc din rasputeri sa salveze aceasta scoala cu asa o traditie, sunt cu siguranta alaturi cu sufletul atat eu cat si mama mea, dansa fiind de asemenea absolventa Liceului Nr. 3 , asa cum se numea pe vremea aceea.
Sunt absolut consternata de comportamentul reprezentantilor bisericii care ar trebui sa dea dovada de compasiune si sa sprijine o astfel de unitare de invatanant cu vechimea si incarcatura culturala pe care le detine Colegiul Elena Cuza ci nu sa arunce in strada profesori si elevi carora le distrug practic viitorul din punct de vedere educational. Asa stiu "presfintiile lor" sa-l slujeasca pe Dumnezeu: prin rautate si lacomie... Rusine!

Musafir

#48 Re:

2014-11-05 13:24

#16: -  

 


Musafir

#49

2014-11-10 14:27

Nu am comentarii.

Musafir

#50

2014-11-24 21:11

C.N. "Elena Cuza" e ca a doua mea casa si sper ca totul sa se ternine cu bine.