Salvati Colegiul Elena Cuza!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati Colegiul Elena Cuza!


Musafir

#1

2014-10-21 17:28

Ne dorim o ,,Biserica " , ce construiește , ce protejează , ce Întărește constiinte, sadeste credinta , speranta, arata generozitate, in sensul Biblic al cuvantului nu o instituție birocratica, dezumanizata, rapace si tot mai straina de credinta...
Marian

#2

2014-10-21 22:54

In Romania inchidem scoli si spitale dar construim biserici cu banii publici intr-un ritm demential.

Bisericii nu-i mai ajunge asta si a decis sa treaca la etapa superioara... Sa execute silit si putinele scoli  ce au mai ramas. Nu conteaza ca Elena Cuza e un colegiu de prestigiu si educa viitoarele generatii... Bani,bani,bani cu orice pret !!!  Asta pare sa fie noua deviza a bisericii....

Rusine!


Musafir

#3

2014-10-22 10:25

sper sa castigam procesul impotriva celor care il slujesc pe dumnezeu adica mitropolia oltenia este de ne admis sa scoti 800 de copii afara si sa faci scoala de meseri,suntem alaturi de directiunea colegiului ELENA CUZA

Musafir

#4

2014-10-22 16:34

Avem nevoie de educatie nu de indoctrinare!

Musafir

#5 Re:

2014-10-22 18:03

#1: -  

Prietene, asculta melodia asta si veziti de treaba ta! 

http://www.youtube.com/watch?v=RIEXU6zlV2c


Musafir

#6 Re: Re:

2014-10-22 18:31

#5: - Re:  

 Prietene,ce ar fi sa mai deschizi si gramatica,nu numai Biblia?!?

 

Cristina

#7

2014-10-22 19:45

Vai voua, carturari si farisei fatarnici!, ca inchideti imparatia cerurilor de dinaintea oamenilor; ca voi nu intrati, si nici pe cei ce intra nu-i lasati sa intre.

musafir

#8 Re: Re:

2014-10-22 21:14

#5: - Re:  

 pune mana pe carte, nu te intereseaza ce se intampla cu liceul fiindca tu nu ai reusit sa termini unul. du-te si stai in genunchi, pune bani in cutia milei, asta te va ajuta in viata, iti garantez! nu ai nicio treaba si mai si intervii in discutii pe teme care te depasesc! muie bor!


Musafir

#9

2014-10-23 05:26

Am toata increderea si intreaga convingere ca prin implicarea personala a Doamnei Primar Lia Olguta Vasilescu se va gasi o rezolvare eleganta pentru ambele parti astfel incat calitatea actului educational al Colegiului National Elena Cuza devenit simbol si unul din pilonii importanti ai invatamantului Craiovean sa-si poata continua activitatea didactica . Trebuie sa intelegem cu totii ca viitorul copiilor nostrii depinde si de noi parinti, frati , bunici , cetateni ai Craiovei , cetateni ai Romaniei . Mandru ca sunt Roman si o Onoare ca sunt Oltean ! JCH

Musafir

#10

2014-10-23 06:15

Mai multa invatatura, mai putin biserica!

Musafir

#11

2014-10-23 06:23

Am fost eleva acestui Colegiu, si mi-ar parea extrem de rau ca aceasta cladire impozanta si cu renume istoric, sa fie retrocedata asa cum sunt multe alte cladiri. E o institutie de cultura si educatie, in care au invatat zeci de generatii, si nu vad logica retrocedarii ei Patriarhiei, care ar trebui sa sustina educatia si cultura generatiilor.
B81

#12 Re:

2014-10-23 07:01

#9: -  

olga e cu muia, daca pana acum nu ti-ai dat seama ;)


Musafir

#13

2014-10-23 10:17

Am fost eleva acestui liceu de renume si sunt tare mandra de asta!!Ma opun cu toata taria retrocedarii cladirii liceului catre Mitropolia Oltenia!!Rusine sa le fie,pt ceea ce vor sa faca!!

Musafir

#14

2014-10-23 11:42

In Romania dupa 1989 s-au construit de 10 ori mai multe Biserici decat Scoli!
Un popor credincios ,dar fara educatie nu poate progresa!

Musafir

#15

2014-10-23 12:02

Construim biserici, construim CATEDRALA,construim...,dar nu construim scoli!!!
pacat!

Musafir

#16

2014-10-23 12:17

speram sa reusim impreuna!

Musafir

#17 Re:

2014-10-23 13:54

#9: -  

 Atat mandria de a fi roman cat si credinta trebuie pastrate in suflet,nu afisate pe toate bannerele si pe toate gardurile... Aici ne-au adus cei care se bat cu pumnul in piept laudandu-se cu mandria si credinta lor,dupa ce au distrus o tara si tarat in mocirla o Credinta...  Vrednic Dragnea?!? Rusine bisericii !!


Musafir

#18

2014-10-23 14:24

Copilul meu invata in aceasta cladire si eu am o parere foarte proasta despre preotii din zilele noastre si ei in loc sa ajute oameni in special copiii acestui colegiu si sa cedeze ei mai mult fac rau . Nu mai sunt ce erau odata preoti . Ei acum sunt cu ochii pe luat nu pe dat. Rusine mittopoliei olteniei pt ceea ce face!!!!

Musafir

#19

2014-10-23 15:30

Absolvent Colegiul National "Elena Cuza" - promotia 1997

Musafir

#20

2014-10-23 15:51

Ar fi o lovitura foarte mare pentru Craiova si pentru elevii care invata/ care aspira pentru acest colegiu. In plus, Mitropolia ar trebui sa se gandeasca la cati copii s-au perindat in acest colegiu. Mitropolia ajuta oameni ? Sa ne demonstreze.
musafira

#21 musafir

2014-10-23 17:07

Desi iubesc credinta, biserica, sfintenia si tot ce e specific ortodoxiei, imi revendic dreptul de a nu fi de acord cu aceasta situatie. Regret si ma tem ca oamenii, parte dintre ei, se vor indeparta de cele sfinte, ori, cel putin, vor ramane rezervati. Sper si am credinta ca se va solutiona aceasta problema. Dar, daca sunt doar inclinata spre o parere utopica, nu-mi ramane decat a zice: ,,Vai lor!"


Musafir

#22

2014-10-23 17:22

Christos spune sa ne adunam averi in ceruri. Cum ramane, domnilor preoti, cu invataturile biblice?

Cum e cu camila si urechile acului?? Ce ne invatati, atunci cand va mai ramane timp, intre doua actiuni cu strangere de fonduri? Biserici in parcuri, pe platoul Bucegilor( !!! ) o monstruozitate de catedrala, cu care ziceti ca se vor mantui marile pacate ( nu ale neamului, care  a fost martirizat atatia ani, ci ale unei biserici care a colaborat cu securitatea si nu a miscat un deget in fata comunistilor).... Cea mai mare dezamagire, cea mai mare cauza de ratacire. Niciun pic de rusine, de decenta, de mila. Cum sa dati afara copiii din scoala? Unde vor mai invata copiii religia, care va ramane o forma fara fond? Rusine!!!

 


Musafir

#23 Re: musafir

2014-10-23 17:32

#21: musafira - musafir 

  Aveti si nu aveti dreptate stimata doamna. Vor ramane razvratiti ci nu rezervati! Cel putin,in mine se duce o lupta intre credinta  si indignare in fata acestor abuzuri. Oare de unde are Biserica toate aceste bunuri? Nu tot de la credinciosi?!? 


Musafir

#24 opinii

2014-10-23 17:34

Aceasta situatie nu ar fi trebuit sa existe! Dar daca ea tulbura, in prezent, oamenii de buna credinta, al caror interes major nu e decat binele altora, al prichindeilor nostri, atunci ACEASTA  NU  E  DE  LA  DUMNEZEU!  Biserica va ramane o mama pentru crestini, capul ei e Hristos, chiar daca unii fii au dezertat.

musafira

#25 musafira

2014-10-23 17:47

E greu si, uneori, imposibil sa nu fim razvratiti. Hristos, insa, la care ar trebui sa ne raportam, ne-a invatat iertarea. Si chiar daca nu reusesc sa iert, de multe ori, imi gasesc linistea in speranta iertarii Lui, ca eu, doar atat pot, si ma mai gandesc ca El e cel ce guverneaza si judeca