Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-11-16 12:02


Vanesa

#177 Re:

2016-11-16 12:04

#154: -  

 

da, e vorba de acei psihologi pe care colegiul ii compara artificial cu medicii, atunci cand e sa le mai impuna obligatii publicate in M.O. Comparatii santajiste, deoarece in realitate psihologul prin serviciile oferite e cu mult inferior medicului. In realitate psihologul e in subordinea medicului si nu numai...sefii si instructorii din scolile de soferi au facut din psihologi catei pe care ii dreseaza arucandu-le cate o bucata de paine - nu gratis ci pentru comisioane mari, procente din tarifele evaluarilor -  casa de sanatate le considera activitatea conexa si nicidecum independenta...in justitie sunt recunoscuti exclusiv noii aparuti ,,experti", preotii vad concurenti nepotriviti in psihologi...etc.

Medicii, preotii, au existat ,,dintotdeauna", psihologii nu. Colegiul santajeaza psihologii comparandu-le activitatea cu cea a medicilor. In realitatea romaneasca nu exista termeni de comparatie  reali psiholog-medic, nici profesional, nici financiar, nici macar prin raportare la pacienti... si culmea oricate specializari ar avea psihologul santajat cu denumirea...d-l, d-na... doctor. In aceste conditii ... sa fii nebun(a)...sa mai iubesti aceasta profesie, zis si ,,liberala,,.


Musafir

#178

2016-11-16 13:27

Pentru a recapata increderea in profesia pe care o am. Imi doresc macar sa nu mai merg ca la "taiere" in relatia cu CPR.
Razvan

#179

2016-11-16 13:59

N-am auzit de clienti care sa dea atentii si plicuri la psihologi>>>))).La medici .....daaaaaaaa !!!!! Deci nu se pot compara>>> din contra>>> psihologii sunt cei obligati de piata (pe cale de disparitie) sa dea spaga la sefii locali ca acestia sa ii bage in seama.

 

Gabriela

#180 Re:

2016-11-16 14:42

#179: Razvan -  

 Unii psihologi practicieni mai intuitivi au devenit formatori in asociatiile copsi. Piata cabinetelor si a societatilor psihologice e inghitita de clinicile medicale care fac regulile pe piata medicala si slaba piata- in curand aproape inexistenta- a psihologiei.Corabia practicii psihologice prin cabinete si societati e naufragiata si e doar o chestie de timp pana o sa vorbim despre aceasta la timpul trecut ca amintire din legea 213-2004.


Musafir

#181 Re: toti sunt la fel!

2016-11-16 17:13

Restart CPR

#182 Re: Re: Deplasari cu avionul si indemnizatii uriase pentru fiecare sedinta/prezenta

2016-11-16 19:45

#175: - Re: Deplasari cu avionul si indemnizatii uriase pentru fiecare sedinta/prezenta 

 Bogdan Ion a propus de acum 4 ani votul electronic. Duetul toxic Stefan-Anitei nu a fost de acord. De ce oare?


Musafir

#183

2016-11-16 22:03

Drumul pe care se merge ca psiholog in Romania este departe de standardele europene si internationale, in general.

Musafir

#184 Re: Re:

2016-11-17 08:50

#177: Vanesa - Re:  

 Un medic de familie de la tara cu CMI are in general 1-2 angajate asistente medicale si veniturile CMI sunt sustenabile pentru medic si asistentele angajate. Nu am auzit de cabinete psihologice care sa functioneze si sa fie si sustenabile la tara, multe cip de la oras au venituri foarte mici ce cu greu acopera cheltuielile de functionare.

Damian

#185 Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?...

2016-11-17 11:10

Comparatie intre opinii referitoare la doua sisteme nationale de educatie si oamenii ce trec prin aceste sisteme de educatie.

1. Sistemul de educatie romanesc:

sursa:

http://www.vice.com/ro/read/sistemul educational din romania m-a invatat tot ce stiu mai rau despre viata 357

,,Adevărul e că din sistemul educațional din România ai toate șansele să rămâi cu sechele, fie că vorbim de unele fizice sau de unele mintale,,

 ,,În România, e o contradicție destul de mare între ceea ce ți se zice când ești mic și ceea ce se întâmplă în realitate,,

,,Am terminat o școală generală considerată „de elită" din București, iar acolo banii curgeau în valuri.,,

sursa:

sursa: http://www.vice.com/ro/read/cum luai bataie de la profesori in romania anilor 80 753

,,La şcoală bătaia era ridicată la nivel de artă – se bătea cu metodă şi aplicaţiune. Nu se punea niciodată problema că ar putea să rămână traumatizat copilul,,

,,Şcoala generală a implicat multă corijare mecanică. În clasa a cincea, încă din prima zi de şcoală, profesorii s-au perindat rând pe rând pe la catedră, prezentându-ne tacticos metodele de tortură şi schingiuire ce urmau să fie perfecţionate pe noi.,,

,,Profa' de geografie bătea rar, dar când prindea să bată îţi vâjâia capul o săptămână. Nu îşi perfecţionase o tehnică anume, te lua doar la palme, banal, așa. Era o femeie de aproape 1.90 de metri, lată în umeri cât intrarea principală, cu o palmă grea cât un sac de cartofi. Sub lovitura ei, faţa căpăta forma unei nicovale.,,

,,Tortura psihică înmuiată în apele umilinţei o trăiam pe limba lui Hitler, la orele de germană. Doamna Glaser te punea să-ţi scoţi cureaua, îţi făcea semn să îţi salţi fundul pe bancă, ca să te lase mai apoi abandonat acolo o vreme. Pedeapsa venea mai târziu, după minute bune de aşteptare şi agonie.,,

si...din comentarii cititorilor:

MC

,,se batea in scoli fara discriminare la inceput de ani 90 - o jungla cu legile ei nescrise care au afectat o generatie intreaga.
am trait'o si eu si voi ce va regasiti in articolul asta,,
 
CCR
,,Jeguri ordinare ale latrinei comuniste care mai aveti si pretentia sa va numim dascali! Meritati sa muriti de foame si de boala dupa 40 de ani de cariera..Ati maltrat elevii cu sadismul unui psihopat..Va doresc o pensie mizerabila si plina de frustrari care sa le culegeti si voi cand copilul vostru vine cu capul spart de la scoala de catre niste porci pedofili si sadici asemenea voua,,
 
GVD
,,in 33 se batea ca la balamuc... invatatoarea mea Mioara Segarceanu ma batea aproape zilnic... si avea 21 de ani... saraca batea mai rau ca Visinescu.,,
 
 
 
Si totusi cum e pe la altii?...
 
Si totusi cum e pe la altii?...
 
 
2. Un alt sistem de educatie, alti oameni.
 
sursa:
 
 
,,Facultatea are multe programe. Eu, spre exemplu, am intrat direct în anul doi. Cel mai simplu modul e Limba Japoneză, pentru studenți cu nivele diferite, care vor să aprofundeze limba timp de doi ani.,,
 
,,O chestie interesantă e sistemul de notare. Nota finală ține cont doar în proporție de 50% de examenul semestrial. 40% vine din prezența la cursuri, iar zece procente de la activitatea pe care o ai în timpul lor.,,
 
,,Spre deosebire de mulți profesori din România, care-ți dau senzația că nici n-au chef să fie în sala de curs, oamenii ăștia sunt mereu aproape de studenții lor. Dacă ai vreo nelămurire, sunt gata să te asculte și să te ajute. Au un talent deosebit să te facă să te simți ca și cum ai fi prioritatea lor. Nu-s pe fugă niciodată, n-au vreo condică urgentă de semnat sau o cafea de băut, așa cum întâlnești pe la facultățile din țară.,,
 
,,Modul de predare e unul convenabil pentru orice student. Primești zilnic noi materiale de lucru, cât să rămâi în priză și să nu te plictisești, iar activitatea ta (eseuri sau teme) e verificată & corectată în următoarea zi. Bineînțeles, cu explicații detaliate despre greșelile pe care le faci și ce trebuie să îmbunătățești. E un proces fluid de învățare, care-ți dă senzația că nu mergi la școală degeaba.,,
 
..si din aceste motive si multe altele asematoare:
 
,,Linistea din orasele japoneze e aproape enervanta,,
 
,,Altfel, Tokyo, capitala țării, e cam de sapte ori mai mare decât Bucureștiul, dar probabil că are de șapte ori mai puține cozi în trafic. Vezi clădiri înalte, străzi curate și liniștite, plus poduri multe pe care se circulă încontinuu, pentru că nu ai motive să te oprești. Pe deasupra, deși este orașul cu cea mai mare densitate de pe planetă, Tokyo e ferit de claxoane. N-am auzit un claxon de când sunt în Japonia. Oamenii ăștia nu prea se enervează, iar dacă o fac, totuși, parcă le e jenă să lovească-n semnalul sonor.,,
 
...si altele:
 
sursa:
transilvaniareporter.ro/reportaj/clujeanca neli sekiguchi ii invata engleza pe japonezi/
 
,,Cornelia spune că în zona în care locuieşte nu sunt români, dar cu toate astea nu simte lipsa compatrioţilor. „Nu ştiu să fie români în zona în care stau. Oricum, nu prea duc lipsa compatrioţilor, aşa că nu i-am căutat în mod special. Sunt câteva restaurante româneşti în Tokyo, dar nu le-am vizitat.,,
 
„Japonezii sunt, în general, deschişi faţă de străini, mai ales faţă de cei din rasa albă, şi se poartă foarte atent şi grijuliu cu ei. Unii europeni se simt jigniţi de atitudinea lor prea îngăduitoare.,,
 
,,Cel mai mult apreciază siguranța de care se bucură în Japonia. Povesteam despre faptul că poți să tragi liniștit un pui de somn în trenurile locale, cu care se face zilnic naveta, fătă teamă ca te jefuiește cineva. Alt coleg povestea ca într-un din zilele trecute, la ieșirea dintr-o cafenea s-a trezit «fugărit» de un japonez. Își uitase smartphone-ul pe masă, iar japonezul fugea după el sa i-l înapoieze”, mai spune Cornelia Sekiguchi.,,
 
,,Deşi îi este dor de ţară, Cornelia spune că nu se gândeşte să revină în România în perioada următoare. „Cât timp am putere să lucrez, doresc să rămân în Japonia. Îmi place să mă simt apreciată şi să mi se acorde încredere totală. Iar salariul este foarte bun. Poate că la bătrâneţe mă voi întoarce în România”, susţine, mai în glumă, mai în serios, Cornelia Sekiguchi.''
 
Concluziile le trage fiecare.

Musafir

#186

2016-11-17 11:33

Pt ca m-am saturat de mitocaniile conducerii CPR.

Musafir

#187

2016-11-17 12:55

Pentru majoritatea psihologilor absolventi de facultate ciclul I Bologna se cer master sau formari complementare pentru schimbare de treapta supervizare-autonom. Pentru unii psihologi nu e necesar, comisia de munca si transporturi le da repede schimbarea de treapta: doar sa fie absolventi de facultate de trei ani, sa aiba un an de supervizare...

si... mai trebuie sa aiba ,, trecere" la comisia de munca transporturi ,,potrivita", cum e cea de acum. 

S.C.A. actualmente B(S)C.A., din Arad, absolventa de facultate ciclul I in 2013, loco Universitatea Aurel Vlaicu din Arad.

La inscriere in CPR in 2013 primeste codul personal 14948. In data de  26.09.2013 primeste treapta de psiholog in supervizare in specialitatile munca si transporturi.

Cunoscut fiind ca masterul ce reprezinta ciclul II Bologna sau alte formari complementare se intind pe durata a 2 ani, daca ar fi inceput o astfel de formare dupa terminarea facultatii in 2013, ar fi finalizat formarea in iunie-iulie 2015.

Totusi in data de 21.11.2014 primeste de la Colegiu de la comisia de munca-transporturi schimbarea treptei de la psiholog in supervizare la psiholog autonom in specialitatile de mai sus, mai exact - dupa 1 an si o luna - de la data de 26.09.2013 cand a primit prima treapta de psiholog in supervizare.

Sunt asemenea situatii acceptate de comisia de munca si transporturi, dar nu pentru oricine!

Secretul acestei reputate comisii il stiu multi psihologi dar li se da cu Flit daca deschid gura ! 

Aceste informatii sunt publice si pot fi verificate pe site ul Colegiului in II M RUP 2013 SC TREAPTA site si in RUP Alfabetic General.

Oare nu cumva unii din comisia mts sunt din zona Arad-Timisoara?


Musafir

#188 Re: Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?...

2016-11-17 13:21

#185: Damian - Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?... 

 Deci, nu suntem noi romanii buricul pamantului in materie de educatie?


Musafir

#189 Re: Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?...

2016-11-18 21:41

#185: Damian - Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?... 

 Tare ! Respectul fata de omul din subordine e foarte scump in zona noastra. Cu alte cuvinte cel ce vrea sa fie respectat sa plateasca scump iar daca nu are bani sa suporte. Romanul e facut strain in tara lui de romani.

Dana

#190 cmts - amr 3 luni

2016-12-10 11:52

#187: -  

 Cei 7 din cmts nu au auzit de principiile din codul deontologic al psihologului, de le incalca ?

Principiul cofraternitatii si colegialitatii profesionale a fost inlocuit de cei 7 cu "principiul demonstrativitatii"  prin depasirea atributiilor lor administrative: "va aratam cine suntem noi, cand o sa va verificam noi cunostintele voastre psihologilor, din facultate, de la master sau de la cursurile de formare continua si complementara" - acest aspect nefiind atributia celor 7. De nu te supui incalcarii atributiilor administrative de catre cei 7, psihologule esti "prost si nepregatit" si cei 7 iti dau ""respins" ca sa iti ia banii si nicidecum "amanat" ca doar tu psihologule nu iti stii drepturile si chiar daca prostestezi, nu ai dreptul, si e doar cum vor ei, adica dictatura celor 7.

Principiul nediscriminarii profesionale a fost inlocuit cu"principiul pilelor" - vezi 187.

Principiul "onestitatii profesionale" a fost inlocuit de cei 7 din cmts cu principiul ,,respins" pentru ca tu psihologule nu ai toate documentele la dosar - desi acest aspect trebuia verficat fiind in responsabilitatea secretarei de la filiala si a celei de la colegiu. Deh... e mai usor sa dai vina pe "fraierul" de psiholog si sa-i halesti 300-600 lei dupa ce acesta a strabatut tara in lung si in lat, alocand timpul si banii lui, ca sa ajunga la Bucuresti. Furt pe fata, fara drept de protest, ca doar  cei 7  ii hotarasc soarta psihologului  "respins".

De vreme ce psihologul vine la cmts, ca un beneficiar, platindindu-i gras pe cei 7, si pleaca de acolo frustrat, jignit, nemultumit, furat de timp, bani cheltuiti pe deplasare, taxe de verificare dosar, principiul remedierii relatiei psiholog-beneficiar e calcat in picioare de cei 7.

Toate aceste incalcari ale dreptulurilor psihologului si principiilor fara valoare din codul deontologic al psihologului sunt acoperite de sintagma "fara drept de contestatie".

Si de vei contesta incalcarea drepturilor tale psihologule, tine minte din start :"esti prost, esti nepregatit", nu ai drepturi in fata celor 7 "doctori",ei au intotdeauna dreptate absoluta si nu sunt nici pe departe cofratii sau colegii tai ci dusmanii tai, declarati din start pe fata, pentru ca tu psihologule sa nu iti faci iluzii.

 

Popescu

#191 !!!

2016-12-10 12:59

!!!

Laureații Nobelului pentru Economie nu întrunesc criteriile pentru a fi profesori în România

 Laureații premiului Nobel pentru Economie și câștigătorii medaliilor John Bates Clark și Yrjö Jahnsson – cele mai prestigioase distincții mondiale în domeniu – nu ar întruni standardele minimale cerute în România pentru a accede la gradul didactic de profesor universitar.

Aceasta este concluzia unui studiu în limba engleză publicat pe 4 decembrie de un grup de nouă economiști români constituit în jurul conferințelor ERMAS (Economiști Români din Mediul Academic din Străinătate).

Cei nouă cercetători români au analizat CV-urile a 44 de câștigători ai Nobelului pentru Economie, din 1994 până acum, CV-urile a 17 laureați ai medaliei John Bates Clark, începând cu 1991, și CV-urile a 18 câștigători ai premiului Yrjö Jahnnson, din 1993 până acum.

În plus, cei nouă economiști au calculat poziția cercetării economice de la noi în context internațional și au descoperit că România "produce cercetare la nivel calitativ de jumătate din media Africii".

"Deci, dacă un Nobelist s-ar califica la standarde minimale, oricum ar pierde postul pentru că, evident, nu are chiar atâtea lucrări, și în atâtea științe, precum candidații români. Dăm exemple în lucrare despre o candidată care si-a luat «abilitarea» cu lucrări în nu mai puțin de vreo 6 științe. Vă dați seama că suntem o nație de Pico della Mirandola, dar la nivel calitativ sub-african." (Declarație pentru PressOne a lui Sebastian Buhai, cercetător la Universitatea din Stockholm)

"Cantitate mare, fără calitate științifică, care nu e citită și citată de nimeni", spun autorii studiului.

Maculatura pseudo-științifică cerută de normele românești care reglementează științele economice are printre efecte apetența pentru plagiate și auto-plagiate.

Sebastian Buhai spune însă că problema plagiatelor este doar vârful aisbergului și o consecință a unui "sistem prost făcut". În opinia sa, problema reală este că universitarii sunt demotivați să mai inoveze sau să facă cercetări cu relevanță.

PressOne a mai scris despre așa-numita metodă "suveica", folosită de cercetători români pentru a crește artificial relevanța științifică a unor lucrări. Metoda constă în citarea studiului sau articolului într-o rețea de reviste, deseori contra cost.

https://pressone.ro

Studiile arata ca doar 4% dintre romani sunt indivizi suporadotati intelectual in comparatie cu media europeana de 16% sau media de 34% persoane supradotate intelectual din tarile puternic dezvoltate.

 

 

 

Georgiana

#192 hg755/2016

2016-12-10 17:56

a aparut de ceva timp hg755/2016, sa vezi surprize neplacute pentru majoritatea psihologilor, noi obligatii(a se citi biruri) si noi psihologi potentati(nr. limitat, echivalentul ,,baietilor destepti,,) ce vor beneficia ,,justificat,, de pe urma acestuia. Ceilalti psihologi marunti, masa de sacrificiu, neinteresanti dar buni de plata, vor avea parte si ei de un festin - echivalentul firimiturilor... dar sa vezi costurile fabuloase pe care vor trebui sa le plateasca masa psihologilor ce vor aceste firimituri... 

 

Raluca

#193 Colegiul lor

2016-12-10 18:31

#192: Georgiana - hg755/2016 

 Coegiul este al lor si al celor ce vor pune mana pe putere dupa martie 2017 si care vor continua ce au inceput odiosii.

Stelica

#194 Re:

2016-12-10 19:52

#178: -  

 Spune asta ,,meseriasilor,, ce conduc cpr si celor ce trag sforile pentru a lua puterea si a subjuga masa de cotizanti din teritoriu si vei fi anatema un alt pisalog incapabil ce nu reuseste sa se ridice la nivelul lor superior de dumnezei ai psihologiei. Despre recapatarea increderii nici vorba - lupii noi asteapta pranzul.

Mariana

#195 Citind !

2016-12-10 20:44

#185: Damian - Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?... 

 

Dezastrul din educație pregătește dezastrul național

 .,,Școala românească a devenit un business, bazat pe încărcarea din ce în ce mai mare a copiilor cu manuale și culegeri alternative, cu activități suplimentare contra-cost. ,,

Eu sunt îngrozit de abjecția unei societăți care a ajuns să-și exploateze proprii copii pentru afacerea națională numită “învățământ”.

Însă capra moare de râioasă și tot cu coada pe sus. Să nu uităm că, deși învățământul românesc e cum e, profesorii noștri sunt foarte mândri de ei înșiși.,,

Opinii

Bogdan Vasile

>>,,Dezbaterea despre necesitatea de schimbare a scolii romanesti este inutila. Singura intrebare este cum si, mai ales, cat de repede!

Am plecat din tara de 3 luni cu 3 copii de 15, 10 si 8 ani. Am lasat in urma tot ce am acumulat social, material, profesional si am ales sa o luam d ela capat, la 45 de ani, in Australia.

Motivul principal si ireconciliabil a fost pierderea completa de incredere ca viitorul copiilor mei poate fi pozitiv daca ii las sa continue in sistemul de invatamant din Romania.

Dupa 3 luni la Mihai Viteazu in Bucuresti fata mea, stralucitoare la matematica in scoala generala, isi pierduse orice interes, curiozitate si dorinta de a merge la scoala. Ea si colegele ei ambitioase devenisera zombies in fiecare dimineata de la oboseala, stresul de a incerca sa faca fata unei cantitati uriase de informatie si munca.

Cealalta fata, in clasa-a a 4a era terifiata ca “Doamna se supara” daca vine cu temele nefacute. Care erau enorme. In clasa a 4-a muncea, cu tot cu scoala, 12 ore pe zi. A renuntat la orice balet, muzica, pictura etc sa poata sa faca fata. Toti adultii din casa muncea cot la cot cu ea. Cu stresul, chinul si cearta de rigoare.

Baiatul meu a avut “noroc” in clasa 0 si 1 de o invatatoare luminata care inca reusea sa ii tina interesati.

Suntem in Australia la scoala de 3 luni. Se duc cu ENTUZIASM la scoala. Vreti sa stiti de ce? Pentru ca se joaca, experimenteaza, interactioneaza. Invata pe computere, stau foarte mult afara in timpul orelor de scoala, fac sport, stau pe jos in curtea scolii. Fac fotografie, lectura, voluntariat. Sunt vii. Sunt interesati si activi. Ah da si fac si matematica, limba materna, geografie, istorie etc>>

Tase

>>Dupa ce copilul a intrat fara interventii la clasa dorita de la cel mai bun liceu din Arad , la prima sedinta unii parinti au pus problema refuzarii unui profesor(erau in cunostinta de cauza).Bineinteles ca nu s-a putut face nimic. Astazi -in clasa xii- baiatul are emotii ca are fizica si profesorul ii face loaze si tampiti si le da note proaste doar doar vor merge la el la meditatii.>>

Maria

>>.... La facultate, dezamagire totala (Universitatea Bucuresti), motiv pentru care dupa doi ani de bursa, am zis pas. Nivelul de educatie este foarte jos si cred ca subestimam copiii si le innabusim curiozitatea prea devreme cu rigoare sau indolenta.>> 

Lucas

>>Intamplator , fiica mea a fost la 3 scoli americane , diferite tari , pana in clasa a 3-a . Comparand , pot sa trag niste concluzii : scoala romaneasca e jalnica ! Cand o sa dispara aceste cataloage hidoase de pe vremea lui Caragiale , cand o sa fie inlocuite notele cu calificative, cand o sa fie eliminate bancile , atunci o sa inceapa reforma a sistemului de invatamant romanesc !
Acesti profesori care epuizeaza copii , fizic – punandu-i sa care ghiozdane de 14 kg – si psihic , dau teme pentru acasa teribil de grele , astfel incat trebuie platit un meditator .
Apoi , 30-35 de copii in clasa ??? Serios ?! Totul este mecanic , imaginatia si creativitatea nu este deloc incurajata . Din contra, cand fiica mea a avut cateva initiative a ajuns sa fie mustrata !
Copii sunt nefericiti … Nu am intalnit un copil care sa mearga cu drag la scoala … indiferent de clasa , sau scoala ,,.<<

http://www.petreanu.ro/educatia-dezastrului/ 

 

Veronica

#196 Re: Citind !

2016-12-14 10:24

#195: Mariana - Citind ! 

 Cum e mentalitatea in scolile din Romania asa e si mentalitatea majoritatii ce conduce cpr, aceeasi oameni, aceleasi mentalitati blocate in ideologia violenta a trecutului, o lume in care Dumnezeu cel viu nu are loc iar omul are doar valoarea animalului de prasila. Desi ,,marele" adjunct sprijinit indeaproape de batranul in bazaconiile impuse psihologilor se afiseaza crestin pe facebook - aroganta, invidia si lacomia lui au ajuns la cote alarmante. Cu asemenea gandire conservatoare, aroganta si tratamente murdare aplicate psihologilor nu se ajunge la progres. Fara schimbare adevarata, cu buna credinta, benefica psihologilor, o sa continuam  sa dam vina unii, pe ei nu o sa-i doara in partea dorsala iar noi o sa cotizam in continuare la bunastarea viitorilor conducatori si istoria se va repeta idem Ferma animalelor a lui Orwell.

Margareta

#197 Re: cmts - amr 3 luni

2016-12-14 12:12

#190: Dana - cmts - amr 3 luni 

 ILS a stiut tot timpul de abuzurile celor 7 ,,fanatici,, din comisia de psihologia muncii, raspunzatori de abuzurile nejustificate asupra psihologilor, abuzuri sustinute de el si acoperite timp de 4 ani . Acum se deghizeaza in aparatorul psihologilor si face apel ca acestia sa reactioneze fata de abuzurile membrilor comisiei de munca si transporturi, indivizi ce au confiscat activitatea profesionala in favoarea protejatilor acestora, fara sa-i intereseze de ceilalti psihologi practicieni in care au bagat frica. O asa zisa ,,comisie,, abuziva, adunatura de asa zisi ,,psiho-logi,,, ce baga frica in ,,co-fratii si co-legii" psihologi nu e necesar sa mai existe in colegiu.

El scrie pe pagina personala

,,Transformarea psihologiei intr-o afacere comercială a furnizorilor de teste dăunează grav psihologilor care trăiesc din cabinete!
Practic, unii membri ai comisiei de specialitate au desfășurat adevărate turnee de formare profesională in multe dintre județele tarii, speculând teama psihologilor in fata comisiei.
Aceiasi membri au condiționat înființarea de cabinete in domeniu de achiziția testelor "cu licenta comercială", precum si de îndeplinirea altor condiții abuzive (prezentare de contracte, facturi, etc.), imposibil de realizat. Practic nu a existat nici o preocupare pentru psihologii practicieni, ci doar o campanie de denigrare a conducerii Colegiului, precum si o tendința absurda de a selecta psihologii care pot lucra, dupa criterii APIO. Aceleasi personaje care activează ca furnizori si promoteri ai testelor comerciale le regăsești in facultăți, cursuri... soții, soți, prieteni, colaboratori!
Cu toate reacțiile conducerii împotriva acestor practici, cu câteva excepții, psihologii intarzie sa reacționeze si sa se solidarizeze împotriva celor care ii abuzează si a celor care le confisca activitatea profesională.
Cu excepția domnului președinte Doru Munteanu si uneori, a dlui Puiu Mihai, restul membrilor nu s-au implicat niciodată intr-o activitate de promovare a psihologiei muncii in fata instituțiilor si autorităților publice.
Lipsa reactiei poate da naștere unor monștri, ai demagogiei!,,

 

Stan

#198 Abuzuri si consecinte! Cand solidaritatea nu exista!

2016-12-14 15:27

http://casajurnalistului.ro/a-fost-un-experiment/

09/12/2016 „A fost un experiment” Luiza Vasiliu 09.12.2016

Cel mai renumit ortoped din România a experimentat cu un implant neomologat pe o fetiță care șchiopăta. 11 operații mai târziu, fetița, devenită între timp domnișoară, de-abia se mai poate ridica din pat.  

Viața Amirei este prelungirea unui experiment. Are 19 ani fracturați de 11 intervenții medicale. Zilele de internare însumează mai bine de un an petrecut la secția de ortopedie a spitalului Marie Curie. „E un loc groaznic. Ca-n filmele de groază, dar mai rău, că mie-mi plac filmele de groază…” Acum locuiește în pat, într-o căsuță cu două camere din cartierul Sălaj. Liceul l-a făcut tot acasă, cu școlarizare la domiciliu. A reușit să ia bacul, dar nu știe ce să facă cu el. Își petrece zilele în pat. Iese foarte rar din casă, pe distanțe scurte și doar în cîrje. Piciorul ei stîng a devenit un membru străin, care, după atîtea operații, nu o mai ascultă, iar coloana i s-a deformat într-o scolioză supărătoare.

Totul a început de la o luxație de șold. „Cel mai bun doctor din România” Când Amira avea un an, mama ei a aflat că fetița nu are osul piciorului bine fixat în șold. Operația pentru luxație congenitală de șold e una standard — trebuie doar să-i potrivească osul la loc și să-i pună piciorul în ghips. Ca să fie totuși sigură că iese bine, mama Amirei nu s-a dus pur și simplu la orice doctor. Știa pe cineva care știa un chirurg de la Marie Curie „care ne-a zis așa: „Am găsit un doctor care e cel mai bun din România”. „Cel mai bun doctor din România” era Gheorghe Burnei, inventator și pionier în medicină, prodecan la universitate, șef în comisii de malpraxis, erou al televiziunilorși al ziarelor, „un sfânt ajuns pe Pământ”. Articolele despre doctor intră deseori la secțiunea „Spiritualitate”. Este prezentat ca unul dintre geniile care au refuzat să plece în străinătate pe bani mulți și au rămas în România ca să ne salveze.     „Voia să inventeze ceva…” Ciopîrțite, stîrpite sînt două cuvinte pe care Emilia Iliescu, mama Amirei, le folosește foarte des. „Oasele ei au fost ciopîrțite.” Doctorul nu a făcut operația recomandată, ci o inovație: i-a crăpat fetiței bazinul în două și i-a pus un implant din ceramică. Implantul „nu există în cărțile de ortopedie”, îmi spune revoltat un medic ortoped dintr-un mare spital din București. E unul dintre doctorii la care vin pacienții fugiți de la Burnei. M-a primit în cabinetul lui abia după cîteva luni bune de mesaje și telefoane.  Vorbește calm și îmi explică lucrurile ca unui copil care e-n pericol să nu înțeleagă lecția. „Scrieți așa: A fost un experiment!

Biovitroceramica (BVC) este o componentă de ceramică și sticlă, folosită frecvent de stomatologi. În ortopedie, poate înlocui o gaură dintr-un os. Dar Amira nu avea nici o gaură în șold care să trebuiască umplută. Domnul profesor Burnei ne-a spus într-un interviu telefonic: „Acest implant BVC este un implant autorizat de Ministerul Sănătății în urma unor experiențe făcute de domnul profesor Antonescu”. Dar profesorul Dinu Antonescu ne spune, în alt interviu telefonic, altceva: „Nu am folosit niciodată biovitroceramica la luxația de șold. Eu am folosit doar pentru tumori, ca să umplu cavități osoase restante. Înainte de a le folosi, am făcut studii pe animale, au fost și publicate.” “Nu ai voie să încerci pe pacient pînă n-ai încercat pe animale. Trebuie să fii sigur că nu e toxic, că se integrează. Ceramica asta făcută de inginerul Negreanu nu se absorbea.”   Tiberiu Popescu Negreanu era inginerul la care a trimis-o Burnei pe Emilia să cumpere implantul. Trimitea bucățile de ceramică la spital într-o pungă, fără lot și serie de fabricație, fără etichetă și contraindicații. Erau pur și simplu scoase din pungă, sterilizate și băgate în pacient, spun surse care lucrau pe-atunci în spital. Foaia de observație a Amirei nu are etichetă cu datele de identificare ale implantului și nici o hârtie de consimțământ pentru această procedură. Părinții spun că n-au fost informați că fetița lor de un an urma să primească un implant pe care nici un alt medic nu l-a mai folosit într-un caz similar. „E ca și cum aș face eu acasă aspirină în chiuvetă și le-aș vinde-o oamenilor”, spune o sursă apropiată de caz. „Orice produs trebuie să facă parte dintr-un lot cu cod de identificare. BVC e legal să folosești, dar nu ăla neomologat. Iar ce făcea inginerul Negreanu la el în curte nu era omologat. Între 2002 și 2004, sînt mai multe cazuri cu BVC operate de Burnei. Majoritatea sînt un dezastru”, spun sursele din spital.     Profesorul Mihai Jianu, cel care a făcut prima bancă de oase din România, ne-a spus că n-a folosit niciodată BVC-ul la luxația de șold: „Știu că s-a mai folosit, dar copiii au plecat în străinătate pe urmă, ca vai de capul lor. Pentru că biovitroceramica nu se dezvoltă odată cu osul coxal și au fost niște tragedii.” Implantul nu e omologat, confirmă Agenția Națională a Medicamentului. „E ca și cum la noapte visez că, dacă bag căcat într-un pacient și cred că se face bine, aș fi îndreptățit să o fac. E de pușcărie!”, exclamă alt medic, care a lucrat cu Burnei și îl știe de ani de zile. „Totul a pornit de la o simplă luxație de șold, care putea fi tratată, așa cum se întîmplă peste tot în lume, după tehnici consacrate și cu rezultate foarte bune. Nu știu ce a fost în capul lui, voia să inventeze ceva…” Experimentul pe Amira nu a fost o excepție.

Într-o investigație jurnalistică de un an, am descoperit că doctorul Burnei a ales de multe ori, în locul intervențiilor sigure, inovații medicale în urma cărora au murit copii și nenumărate vieți au fost distruse.     Doctorul Burnei nu vede vreo problemă în practicile sale. L-am întrebat dacă a avut vreun caz de malpraxis în întreaga sa carieră. A răspuns “Nu. N-a fost, pentru că în general atunci când… lucrurile acestea sunt vizibile. Adică în momentul în care umblă chirurgul este vizibil ce se face acolo”. „Cel mai blamabil e că a operat-o de atîtea ori, că nu s-a oprit la timp și n-a zis Dom’le, gata, pînă aici merge competența mea, mai departe nu știu ce să fac. A operat-o și continuat să zică ce bine e, deși nu era. E inacceptabil!”, îmi spune și al treilea doctor pe care l-am consultat. A lucrat o vreme în spitale din străinătate, s-a întors în România și acum operează la privat. Îl întreb dacă crede că am șanse ca vreun medic ortoped să vorbească public despre Burnei. „Nici o șansă. Tuturor le e frică!” „Nu vrei să-l superi pe Burnei” Ceilalți doctori știu ce se întâmplă cu experimentele lui Burnei, dar le e frică să vorbească. „Dacă vrei să-mi faci rău, spune numele meu”, a prevenit-o un medic pe Emilia, după ce i-a spus: „În viața mea de ortoped, eu nu am văzut un copil adus în halul ăsta.” Gheorghe Burnei a acumulat suficiente funcții încît să poată controla domeniul ortopediei pediatrice: Eșef al clinicii de ortopedie de la spitalul Marie Curie, fondator și președinte onorific al Asociației Române a Traumatologilor și Ortopezilor Pediatri, profesor și prodecan la Universitatea de Medicină și Farmacie, timp de cîțiva ani șef al Comisiei consultative de ortopedie pediatrică din cadrul Ministerului Sănătății și președinte al Comisiei de malpraxis pe ortopedie pediatrică din Colegiul Medicilor.   „Nu vrei să-l superi pe Burnei dacă vrei să profesezi în continuare”, îmi spune alt medic. „N-ai vrea să ajungi vreodată la mâna lui.” Unora le e frică de puseurile lui de furie, altora de telefoanele de intimidare, alții sînt convinși că e atît de puternic, încît le poate închide contul de Facebook de pe care au postat anonim o filmare cu el înjurînd o rezidentă. Majoritatea, pur și simplu, nu se bagă. Între medici există un pact nescris de neagresiune: nu te exprimi public împotriva altui medic, chiar dacă vezi că deciziile lui pun în pericol viața pacienților. Însă părinții copiilor care au fost operați și tratați de doctorul Burnei nu mai tac. Nu vor ca alți copii să treacă prin ce-au trecut copiii lor. Un puzzle de traume Corpul nostru e un puzzle fragil de oase, legate între ele cu zgârciul articulațiilor. Dacă o piesă se rupe sau nu se mai potrivește cu cea de lîngă ea, nu mai putem să facem unele lucruri. Uneori ne rupem o mînă și nu mai putem îmbrățișa pe cineva, alteori ne fracturăm un picior și nu mai putem merge. Pentru toate accidentele astea există ortopedia, care pune piesele de puzzle la loc. Viața Amirei și-a Emiliei a fost un puzzle de traume. Fiecare operație a venit la pachet cu durere, datorii, luni petrecute în spital, groază și teamă. La a doua operație, cînd Amira avea doi ani și jumătate, Burnei a operat-o degeaba la celălalt picior. „Ne-a spus că și acolo are displazie luxantă. Eu am aflat după 17 ani că copilul ăsta n-a avut nici o displazie și a fost operată de pomană. Mi-a spus un alt medic, Doamnă, dar de ce ați mai operat copilul ăsta la piciorul bun?, Păi dacă mi-a zis că are displazie luxantă și dacă n-o s-o operez, o să fie șchioapă, ca și cu stîngul. Am înghițit și asta.” Un doctor din spital ne-a spus: „El intră în sala de operații și se decide atunci – ia să mai tăiem un pic de-aici, să mutam asta aici, e dement!”. După a treia operație, Amira nu mai putea să meargă deloc. „I-a tăiat și mai mult din bazin, i-a mai tăiat și din femur, i-a făcut o caricatură acolo. După două luni jumate de ghips și cu o bară între picioare, avea niște dureri cumplite”, povestește Emilia. Trebuia să o care în brațe peste tot. „Și la școală, o puneam în bancă, o luam din bancă.” Mama se alarma după fiecare operație, dar doctorul Burnei se uita la radiografii și spunea sigur pe sine: „E foaarte bine.” Dacă un sfânt pe Pământ spune că e foarte bine, cum să-l contrazici? „Dar tu ai bani de fixator?” Anii treceau, Amira creștea, dar piciorul ei stâng se oprise din crescut și rămăsese cu opt centimetri mai scurt decât dreptul. „E foaarte bine”, continua să îngâne doctorul, dar la un moment dat le-a dat vestea că trebuie să monteze unfixator. Fixatorul extern e un dispozitiv inventat de sovietici: e alcătuit din fișe (un fel de cuie lungi), o bară de alungire și cercuri de metal sau carbon, care se montează direct pe os și îl țin imobil. E folosit pentru alungirea membrelor.Cele două bucăți ale osului se îndepărtează una de alta și osul se străduiește să umple golul. Arată ca ceva din garderoba lui Robocop.   „Dar tu ai bani de fixator?”, a întrebat-o Burnei pe mamă. Nu i-a spus că dispozitivul poate fi achiziționat de spital, ci a pus-o să strângă 5000€. „I-am spus că eu sînt o persoană săracă și nu am, dar o să găsesc cumva să mă ajute să scot banii ăștia. Mă gîndeam că o să mă duc la cerșit, numai să fac rost de bani s-o fac bine.” Le-a luat doi ani să strângă banii – s-au împrumutat de pe unde-au putut și au făcut CAR-uri. Cu banii în mână, Burnei i-a trimis să se întâlnească cu firma care vinde fixatoare. Tranzacția a avut loc într-o mașină, cu patronul și reprezentanta firmei, „după un colț, să nu ne vadă lumea”, povestește Bubu, soțul Emiliei. Firma e Argonmed, iar patronul e Murat Gonencer, un cetățean care aduce instrumentar medical din Turcia. Mai multe surse din Marie Curie spun că Argonmed e firma de casă a lui Burnei și prețurile sînt peste cele practicate de alte firme. “Care e comisionul doctorului Burnei pentru fiecare dispozitiv vîndut?”, l-am întrebat direct pe domnul Murat la telefon. “Mă jigniți, eu nu vorbesc în stilul ăsta. Noi sîntem o firmă și dacă pacientul ne apelează, noi servim la ei“, ne-a răspuns și a încheiat convorbirea cu “Dacă publicați așa ceva, eu vă dau în judecată”.       La fel și la primul implant al Amirei – Burnei a trimis-o pe bunica ei să-l cumpere de la inginerul Tiberiu Popescu Negreanu (care, între timp, a murit). Pentru radiografii îi trimitea la Monza, un spital particular, deși copiii au dreptul la analize gratuite. Scenariul firmelor s-a repetat la majoritatea celor douăzeci și ceva de părinți cu care am vorbit pentru această documentare. Aproape toți sunt din provincie, au venituri modeste și au făcut eforturi disperate ca să strângă banii pentru aparatele și operațiile care le-au nenorocit copiii. „Dacă face infecție, mă duc și mă spânzur!” Viața Amirei se împarte între „înainte” și „după” fixator. „Înainte, eram aproape ca ceilalți copii, doar că mergeam ciudat.” În seara dinaintea operației, Emilia s-a dus să-l întrebe pe doctor cît durează intervenția și cum o să fie recuperarea, ca să anunțe la școală. „Nimic nu mi-a spus. Mi-a zis așa: Măi, să-i dai copilului să mănînce, da, și mi-a scris o hîrtie, că v-o arăt, Carne, ouă, pește, somon, salate, legume, lapte, totul va lua din alimentație.” A doua zi după operație, a aflat că Amira are 14 găuri mari în picior, cu pericol mare de infectare: „Ne-am întîlnit cu el la lift, făcea vizita. Ne-a oprit cînd a ieșit din lift, a dezvelit-o, că o aducea cu patul, și ne-a zis și nouă de pericolul de infecție. A zis Noi am făcut tot ce-am putut, acum depinde totul de voi. Aveți mare grijă, cum e-aici să fie și acolo. Adică cum e fața de curată… La 14 găuri, cu pericol imens, pentru că avea fișele groase. Ca și cum vă bat eu acuma niște fiare în picior, nu faceți infecție?” Își amintește cum reprezentanta firmei Argonmed a intrat în salonul de terapie intensivă și, deși Amira încă nu se trezise din anestezie, a dat pătura la o parte și a pozat fixatorul „ca să justifice pe ce s-a plătit”.   De-abia atunci a văzut Emilia că fixatorul pornea de sus, din bazin, pînă jos, peste genunchi: „Am crezut că cad jos acolo, mă credeți? Eu n-am știut, el mi-a zis că fixatorul ăla va fi pus doar pe femur”. În primele zile de pansat găuri în os, îi tremurau mîinile. „Citeam despre stafilococi, cum e cu pansamentele, ce ar trebui, mă gîndeam să nu vorbesc cînd o pansez, că am microbi în gură. Înnebunisem, nu primeam pe nimeni în casă. Pînă și pereții i-am spălat cu Domestos. Toate fierte, călcate.” Emilia pleca dimineața și făcea curat în casele doamnelor pentru care lucrează, iar seara venea acasă și-și bandaja copilul. Infecție osoasă, picior amputat, toate i se învîrteau în cap în timp ce intra în casă, se dezinfecta cu spirt, își punea mănuși sterile, își lua pe ea pijamaua călcată și curată, se așeza lîngă Amira, o spăla, o curăța. „Visam nopți în șir că copilul ăsta are viermi pe aparat! Deci așa ajunsesem! 10 luni de zile, zi de zi am pansat-o.” „De cîte ori m-am internat în alea zece luni cu fixatorul, am dormit sub patul copilului, și asistenta mă călca pe mînă ca să mă scol dimineața la 6, să-i dau șpagă”, povestește Emilia. „Dacă face infecție, eu mă duc și mă spânzur!, mă gândeam. Nu mai vreau să mai trăiesc, știind că i-am făcut rău eu copilului.” După încă trei operații în care i-au scos fixatorul și i-au mai băgat o tijă în femur, pentru că se fracturase, Emilia a găsit-o pe Amira la terapie intensivă. „Copilul era tăiat tot, patul era plin de sînge. Cît am fost eu de luptătoare toate lunile alea, aproape că am clacat. Era să cad jos efectiv.” „Pentru mine, viața e terminată.” Emilia e o femeie de 40 și un pic de ani, cu ochi mari și căprui. Îmi arată o poză cu o fostă colegă de liceu și-mi zice așa, din senin: „Am fost și noi ca dumneavoastră, știți? Eram mai mândre, eram cele mai drăguțe, eram nu-știu-cum. Și aveam niște vise… Speram la un alt viitor, nu la bătaia asta de joc. Mă duc în case și fac curățenie la oameni. Ca să am ce să-i dau la copilul ăsta. Sau, mai bine zis, să-mi plătesc datoriile pe care le-am făcut în urma schingiuirilor.” Tatăl Amirei și-a părăsit familia după a treia operație. „Se săturase de-atîtea spitale.” La ceva timp după plecarea soțului, Emilia l-a cunoscut pe Bubu, un campion al blîndeții care îi echilibrează firea vulcanică. Vara asta a plecat în Germania, la cules de mere și căpșuni, ca să strângă bani pentru datorii. Amira s-a obișnuit cu gîndul că viitorul ei nu mai există. Timpul se scurge fără zgomot, alunecînd pe mustățile pisoiului care-i ține de urît. Stă cât mai retrasă, ca să nu fie o povară pentru prietenii ei. S-a apucat să țină un blog cu povești despre un vampir care locuia într-un conac, lângă un cimitir. Rîde și-mi spune că îi plac cimitirele, i se par liniștitoare. Îi plac mai mult decît spitalele, „măcar acolo oamenii sînt morți”. Prima dată când am vizitat-o în căsuța cu două camere din Rahova, am găsit o fată învelită în pat, cu pupilele mărite de lentile de contact colorate și machiată ca o școlăriță dintr-un anime pentru adolescenți. Și-a găsit refugiul în cultura japoneză: mai întâi în muzică, apoi în anime, cosplay și gyaru. Așa scapă de viața adevărată și intră-n viața închipuită. Dar uneori n-are destulă putere ca să facă saltul, doar stă în pat, suspendată între ce e acum și ce-ar fi putut să fie. — Dacă ar exista o chestie, un aparat, care să facă o persoană să simtă ce simte altă persoană, să treacă prin aceleași lucruri… — Cui ai vrea să-i pui aparatul ăsta? — Cui? Lui Burnei. Doar că lui ar trebui să-i fie de o mie de ori mai rău. Să simtă durerea tuturor copiilor… Amira s-a săturat de operații. Zice că speră c-o să vină Apocalipsa înainte să fie nevoie de proteză. Îi e frică de două lucruri: să fie operată din nou și să moară Emilia. Și Bubu. „Înainte nu-mi era frică că o să moară părinții mei. Nu-mi era frică de chestii. Voiam doar să ies afară cu prietenii. Cu toate că mama zice Te gîndești vreodată la mine? Da normal, doar că nu zic. Nu știe de ce îi e atît de frică, dar frica e acolo, s-a cuibărit în patul Amirei, sub pernă. Frica și singurătatea. Vise? „Sînt persoane care cînd se gîndesc la viitorul lor, văd ceva.. Eu… N-aș putea să rămîn aici singură. Înainte aveam și eu visele mele. Voiam să fiu model gyaru în Japonia, dar acuma mi se pare că n-aș putea să fac asta, pentru că n-am motivație să fac nimic”, zice Amira. A doua opinie În toamna lui 2014, la 16 ani după ce a început coșmarul, Emilia a îndrăznit să facă ceva care e trecut în lege ca un drept al pacientului: a cerut a doua opinie. „Ne-a recomandat cineva să ne ducem la un profesor, ortoped de adulți. Chiar stăteam pe hol acolo, Să vezi, zic,ce-o să se minuneze ce-a făcut Burnei.” Când colo, îi spune Doamnă, eu nu mai am cu ce să vă ajut. Nu ați știut la cine să mergeți! Păi cum nu am știut la cine să merg, nu este dat la televiziune că e cel mai bun din toată țara, din toată Europa?” „Ăsta o fi nebun sau are ceva cu săracul Burnei”, s-a gândit Emilia și s-a dus a doua zi la un ortoped de la Spitalul Militar Central, care i-a dat aceeași veste sumbră: „Practic, fixatorul a fost capacul. Nici măcar o șansă, una singură, nu i-a mai lăsat la copilul ăsta!” A treia, a patra, a cincea opinie confirmau scenariul: prima operație a fost un experiment, a doua a fost inutilă, iar restul au fost încercări neglijente de a drege dezastrul. „Cum ați putut, dom’le, s-o duceți la Burnei?”, a întrebat-o un șef de secție de la alt mare spital din București. „Că noi cînd îl vedem p-ăsta ne terminăm de rîs!” Altul le-a primit în cabinet, a consultat-o pe Amira și le-a zis: Știm tehnica Burnei. „Adică, deși știți, nici unul dintre voi nu faceți nimic, pentru că nu vă pasă de populația țării voastre”, oftează Emilia. „Dacă ar fi fost copilul vostru, probabil ați fi făcut ceva. Dar vouă nu vă pasă! Asta este.” Ultima urmă de vrajă a sfântului Burnei s-a risipit când Emilia a ajuns la clinica Rizzoli din Italia, cu ajutorul unei fundații, iar medicul de acolo a confirmat: „A zis că am fost un experiment.”   Emilia n-a avut liniște pînă n-a mers la Burnei și i-a spus că știe că i-a nenorocit copilul. A dat buzna la el în birou: „Eu vă spun adevărul în față, ca să pot să merg mai departe… Să nu mă omor, să mă arunc în fața mașinii.” I-a spus că a mers la 11 medici și toți i-au confirmat același lucru – operații nereușite, implant neomologat, sechele nenumărate. Burnei a fost defensiv: „Acea operație a fost o… o… o… operație, a fost o necroză… după ce a fost operația, a apărut o necroză (…) Această substanță [biovitroceramică, n.m.] a fost autorizată de Ministerul Sănătății și a fost făcută la Spitalul Foișor de profesorul Antonescu. N-a fost în nici un caz… nici unul n-a avut reacții adverse, au fost puse cu acte și documente.” Amira, care venise cu Emilia, a înregistrat conversația cu telefonul. Burnei a mai spus că „A făcut luxație nu din cauza mea. L-am tratat așa cum am putut eu și n-au putut alții. Eu am făcut tot ce a trebuit să fac ca să fie bine”. A tot repetat „Eu am făcut tot ce-a fost omenește posibil. Atîta am putut eu pentru ea.” Nu mai ținea minte că i-ar fi pus fixator și a negat că a pus-o pe Emilia să strîngă 5000 € și să cumpere fixatorul de la Argonmed: „Dvs mi-ați spus să vă pun în legătură cu el, că nu știu ce vreți să facă, să vă ajute… Ce treabă am eu cu el?” Cînd Emilia i-a zis „Eu nu mai pot să trăiesc, am vrut să mă omor de nu știu cîte ori. Știți ce scrie copilul meu pe Facebook? Că vrea să moară, că e inutilă!”, Burnei i-a răspuns că „Acum e mai bine. Ea poate să stea în picioare, poate să meargă.” Cînd Emilia l-a sunat să-l anunțe că și-a găsit avocat, i-a spus „Să vă dea Dumnezeu cum doriți dumneavoastră și după sufletul dumneavoastră și ce-mi doriți mie, să vă dea dumneavoastră“. „Să nu mai facă alte crime pe copii” Seara, cînd vine de la muncă, Emilia se apucă să caute părinți la fel ca ea prin subsolul articolelor despre premierele lui Burnei. Pe unii îi știa deja din lunile de internare, pe alții i-a găsit pe Facebook sau pe forumuri. Le-a scris și i-a întrebat dacă copiii lor sînt bine. Nici unul nu era bine. A încercat să-i ajute pe toți, i-a chemat la București să ceară și ei opinii de la alți doctori, le-a dat sfaturi și îmbărbătare, i-a ținut uneori la ea acasă, chiar dacă asta însemna că ea trebuia să doarmă pe jos. A recunoscut la fiecare povestea ei: oameni amărîți, cu o încredere infinită în Profesor, oameni cuminți, care-și frîng mîinile cînd intră în cabinet, oameni care nu-și pot închipui că există pe lume doctori care să le facă rău unor copii. Oameni care nu știu că au drepturi. La finalul verii ăsteia, Emilia a găsit un avocat care să o reprezinte în instanță pro bono pe ea și pe ceilalți părinți. Nu vrea bani. Vrea doar să-l oprească pe Burnei. „Să nu mai facă alte crime pe copii.” Nu înțelege nici acum cum a fost posibil. De ce un astfel de om e lăsat să opereze. De ce nici unul dintre ceilalți medici din România nu spune nimic. Părinții simt că au fost trădați de sistemul medical, de statul român și de întreaga noastră societate. Astfel că s-au organizat și sunt pregătiți să se apere singuri. Vor să scoată la iveală experimentul. Așa au ajuns la noi. Nu suntem primii jurnaliști la care au mers cu povestea asta, dar celorlalți li s-a părut pur și simplu prea incredibilă ca să merite atenție. Iar publicul preferă poveștile frumoase cu români de geniu. A durat un an să verificăm informațiile și să convingem sursele din sistem să vorbească. Mulți vor să schimbe lucrurile, dar nimeni nu e dispus să își riște cariera până nu vede solidaritate. În zilele următoare, vom reconstitui cum a fost posibilă o astfel de nenorocire sub ochii tuturor. Va fi o ocazie să ne gândim din câte lanțuri de complicități facem parte fiecare și ce tragedii, mai mari sau mai mici, lăsăm să se întâmple.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-12-14 16:30


Leon

#200 Frumos spus!

2016-12-14 17:13

Leon Danaila:

,,Mi-am dorit mereu să fac mai mult și mai bine pentru oameni."

,,Corupția vine din lipsa educației."

,,Daca faci un bine cuiva, nu trebuie sa ceri nimic inapoi"

,,In creier se intra de mana cu Dumnezeu"