Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Quoted post

Damian

#185 Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?...

2016-11-17 11:10

Comparatie intre opinii referitoare la doua sisteme nationale de educatie si oamenii ce trec prin aceste sisteme de educatie.

1. Sistemul de educatie romanesc:

sursa:

http://www.vice.com/ro/read/sistemul educational din romania m-a invatat tot ce stiu mai rau despre viata 357

,,Adevărul e că din sistemul educațional din România ai toate șansele să rămâi cu sechele, fie că vorbim de unele fizice sau de unele mintale,,

 ,,În România, e o contradicție destul de mare între ceea ce ți se zice când ești mic și ceea ce se întâmplă în realitate,,

,,Am terminat o școală generală considerată „de elită" din București, iar acolo banii curgeau în valuri.,,

sursa:

sursa: http://www.vice.com/ro/read/cum luai bataie de la profesori in romania anilor 80 753

,,La şcoală bătaia era ridicată la nivel de artă – se bătea cu metodă şi aplicaţiune. Nu se punea niciodată problema că ar putea să rămână traumatizat copilul,,

,,Şcoala generală a implicat multă corijare mecanică. În clasa a cincea, încă din prima zi de şcoală, profesorii s-au perindat rând pe rând pe la catedră, prezentându-ne tacticos metodele de tortură şi schingiuire ce urmau să fie perfecţionate pe noi.,,

,,Profa' de geografie bătea rar, dar când prindea să bată îţi vâjâia capul o săptămână. Nu îşi perfecţionase o tehnică anume, te lua doar la palme, banal, așa. Era o femeie de aproape 1.90 de metri, lată în umeri cât intrarea principală, cu o palmă grea cât un sac de cartofi. Sub lovitura ei, faţa căpăta forma unei nicovale.,,

,,Tortura psihică înmuiată în apele umilinţei o trăiam pe limba lui Hitler, la orele de germană. Doamna Glaser te punea să-ţi scoţi cureaua, îţi făcea semn să îţi salţi fundul pe bancă, ca să te lase mai apoi abandonat acolo o vreme. Pedeapsa venea mai târziu, după minute bune de aşteptare şi agonie.,,

si...din comentarii cititorilor:

MC

,,se batea in scoli fara discriminare la inceput de ani 90 - o jungla cu legile ei nescrise care au afectat o generatie intreaga.
am trait'o si eu si voi ce va regasiti in articolul asta,,
 
CCR
,,Jeguri ordinare ale latrinei comuniste care mai aveti si pretentia sa va numim dascali! Meritati sa muriti de foame si de boala dupa 40 de ani de cariera..Ati maltrat elevii cu sadismul unui psihopat..Va doresc o pensie mizerabila si plina de frustrari care sa le culegeti si voi cand copilul vostru vine cu capul spart de la scoala de catre niste porci pedofili si sadici asemenea voua,,
 
GVD
,,in 33 se batea ca la balamuc... invatatoarea mea Mioara Segarceanu ma batea aproape zilnic... si avea 21 de ani... saraca batea mai rau ca Visinescu.,,
 
 
 
Si totusi cum e pe la altii?...
 
Si totusi cum e pe la altii?...
 
 
2. Un alt sistem de educatie, alti oameni.
 
sursa:
 
 
,,Facultatea are multe programe. Eu, spre exemplu, am intrat direct în anul doi. Cel mai simplu modul e Limba Japoneză, pentru studenți cu nivele diferite, care vor să aprofundeze limba timp de doi ani.,,
 
,,O chestie interesantă e sistemul de notare. Nota finală ține cont doar în proporție de 50% de examenul semestrial. 40% vine din prezența la cursuri, iar zece procente de la activitatea pe care o ai în timpul lor.,,
 
,,Spre deosebire de mulți profesori din România, care-ți dau senzația că nici n-au chef să fie în sala de curs, oamenii ăștia sunt mereu aproape de studenții lor. Dacă ai vreo nelămurire, sunt gata să te asculte și să te ajute. Au un talent deosebit să te facă să te simți ca și cum ai fi prioritatea lor. Nu-s pe fugă niciodată, n-au vreo condică urgentă de semnat sau o cafea de băut, așa cum întâlnești pe la facultățile din țară.,,
 
,,Modul de predare e unul convenabil pentru orice student. Primești zilnic noi materiale de lucru, cât să rămâi în priză și să nu te plictisești, iar activitatea ta (eseuri sau teme) e verificată & corectată în următoarea zi. Bineînțeles, cu explicații detaliate despre greșelile pe care le faci și ce trebuie să îmbunătățești. E un proces fluid de învățare, care-ți dă senzația că nu mergi la școală degeaba.,,
 
..si din aceste motive si multe altele asematoare:
 
,,Linistea din orasele japoneze e aproape enervanta,,
 
,,Altfel, Tokyo, capitala țării, e cam de sapte ori mai mare decât Bucureștiul, dar probabil că are de șapte ori mai puține cozi în trafic. Vezi clădiri înalte, străzi curate și liniștite, plus poduri multe pe care se circulă încontinuu, pentru că nu ai motive să te oprești. Pe deasupra, deși este orașul cu cea mai mare densitate de pe planetă, Tokyo e ferit de claxoane. N-am auzit un claxon de când sunt în Japonia. Oamenii ăștia nu prea se enervează, iar dacă o fac, totuși, parcă le e jenă să lovească-n semnalul sonor.,,
 
...si altele:
 
sursa:
transilvaniareporter.ro/reportaj/clujeanca neli sekiguchi ii invata engleza pe japonezi/
 
,,Cornelia spune că în zona în care locuieşte nu sunt români, dar cu toate astea nu simte lipsa compatrioţilor. „Nu ştiu să fie români în zona în care stau. Oricum, nu prea duc lipsa compatrioţilor, aşa că nu i-am căutat în mod special. Sunt câteva restaurante româneşti în Tokyo, dar nu le-am vizitat.,,
 
„Japonezii sunt, în general, deschişi faţă de străini, mai ales faţă de cei din rasa albă, şi se poartă foarte atent şi grijuliu cu ei. Unii europeni se simt jigniţi de atitudinea lor prea îngăduitoare.,,
 
,,Cel mai mult apreciază siguranța de care se bucură în Japonia. Povesteam despre faptul că poți să tragi liniștit un pui de somn în trenurile locale, cu care se face zilnic naveta, fătă teamă ca te jefuiește cineva. Alt coleg povestea ca într-un din zilele trecute, la ieșirea dintr-o cafenea s-a trezit «fugărit» de un japonez. Își uitase smartphone-ul pe masă, iar japonezul fugea după el sa i-l înapoieze”, mai spune Cornelia Sekiguchi.,,
 
,,Deşi îi este dor de ţară, Cornelia spune că nu se gândeşte să revină în România în perioada următoare. „Cât timp am putere să lucrez, doresc să rămân în Japonia. Îmi place să mă simt apreciată şi să mi se acorde încredere totală. Iar salariul este foarte bun. Poate că la bătrâneţe mă voi întoarce în România”, susţine, mai în glumă, mai în serios, Cornelia Sekiguchi.''
 
Concluziile le trage fiecare.

Raspunsuri


Musafir

#188 Re: Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?...

2016-11-17 13:21:50

#185: Damian - Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?... 

 Deci, nu suntem noi romanii buricul pamantului in materie de educatie?


Musafir

#189 Re: Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?...

2016-11-18 21:41:46

#185: Damian - Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?... 

 Tare ! Respectul fata de omul din subordine e foarte scump in zona noastra. Cu alte cuvinte cel ce vrea sa fie respectat sa plateasca scump iar daca nu are bani sa suporte. Romanul e facut strain in tara lui de romani.

Mariana

#195 Citind !

2016-12-10 20:44:52

#185: Damian - Dupa cum spunea un personaj celebru,, scoala romaneasca scoate tampiti"...oare de ce ?... 

 

Dezastrul din educație pregătește dezastrul național

 .,,Școala românească a devenit un business, bazat pe încărcarea din ce în ce mai mare a copiilor cu manuale și culegeri alternative, cu activități suplimentare contra-cost. ,,

Eu sunt îngrozit de abjecția unei societăți care a ajuns să-și exploateze proprii copii pentru afacerea națională numită “învățământ”.

Însă capra moare de râioasă și tot cu coada pe sus. Să nu uităm că, deși învățământul românesc e cum e, profesorii noștri sunt foarte mândri de ei înșiși.,,

Opinii

Bogdan Vasile

>>,,Dezbaterea despre necesitatea de schimbare a scolii romanesti este inutila. Singura intrebare este cum si, mai ales, cat de repede!

Am plecat din tara de 3 luni cu 3 copii de 15, 10 si 8 ani. Am lasat in urma tot ce am acumulat social, material, profesional si am ales sa o luam d ela capat, la 45 de ani, in Australia.

Motivul principal si ireconciliabil a fost pierderea completa de incredere ca viitorul copiilor mei poate fi pozitiv daca ii las sa continue in sistemul de invatamant din Romania.

Dupa 3 luni la Mihai Viteazu in Bucuresti fata mea, stralucitoare la matematica in scoala generala, isi pierduse orice interes, curiozitate si dorinta de a merge la scoala. Ea si colegele ei ambitioase devenisera zombies in fiecare dimineata de la oboseala, stresul de a incerca sa faca fata unei cantitati uriase de informatie si munca.

Cealalta fata, in clasa-a a 4a era terifiata ca “Doamna se supara” daca vine cu temele nefacute. Care erau enorme. In clasa a 4-a muncea, cu tot cu scoala, 12 ore pe zi. A renuntat la orice balet, muzica, pictura etc sa poata sa faca fata. Toti adultii din casa muncea cot la cot cu ea. Cu stresul, chinul si cearta de rigoare.

Baiatul meu a avut “noroc” in clasa 0 si 1 de o invatatoare luminata care inca reusea sa ii tina interesati.

Suntem in Australia la scoala de 3 luni. Se duc cu ENTUZIASM la scoala. Vreti sa stiti de ce? Pentru ca se joaca, experimenteaza, interactioneaza. Invata pe computere, stau foarte mult afara in timpul orelor de scoala, fac sport, stau pe jos in curtea scolii. Fac fotografie, lectura, voluntariat. Sunt vii. Sunt interesati si activi. Ah da si fac si matematica, limba materna, geografie, istorie etc>>

Tase

>>Dupa ce copilul a intrat fara interventii la clasa dorita de la cel mai bun liceu din Arad , la prima sedinta unii parinti au pus problema refuzarii unui profesor(erau in cunostinta de cauza).Bineinteles ca nu s-a putut face nimic. Astazi -in clasa xii- baiatul are emotii ca are fizica si profesorul ii face loaze si tampiti si le da note proaste doar doar vor merge la el la meditatii.>>

Maria

>>.... La facultate, dezamagire totala (Universitatea Bucuresti), motiv pentru care dupa doi ani de bursa, am zis pas. Nivelul de educatie este foarte jos si cred ca subestimam copiii si le innabusim curiozitatea prea devreme cu rigoare sau indolenta.>> 

Lucas

>>Intamplator , fiica mea a fost la 3 scoli americane , diferite tari , pana in clasa a 3-a . Comparand , pot sa trag niste concluzii : scoala romaneasca e jalnica ! Cand o sa dispara aceste cataloage hidoase de pe vremea lui Caragiale , cand o sa fie inlocuite notele cu calificative, cand o sa fie eliminate bancile , atunci o sa inceapa reforma a sistemului de invatamant romanesc !
Acesti profesori care epuizeaza copii , fizic – punandu-i sa care ghiozdane de 14 kg – si psihic , dau teme pentru acasa teribil de grele , astfel incat trebuie platit un meditator .
Apoi , 30-35 de copii in clasa ??? Serios ?! Totul este mecanic , imaginatia si creativitatea nu este deloc incurajata . Din contra, cand fiica mea a avut cateva initiative a ajuns sa fie mustrata !
Copii sunt nefericiti … Nu am intalnit un copil care sa mearga cu drag la scoala … indiferent de clasa , sau scoala ,,.<<

http://www.petreanu.ro/educatia-dezastrului/