Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale


Musafir

#1376

2014-05-09 09:45

ciumpalacule , calul moare de drum lung iar prostul de grija altuia.
Mergi baiatule la un consult si nu te mai obosi sa aberezi aiurea .
Succes !
ciumpalacul

#1377 agramat

2014-05-09 14:44

inainte sa vorbesti cu mine, spala-te pe dinti ca-ti pute gura.
La consult mergi tu ca vad ca esti bolnav de prostie.

Musafir

#1378

2014-05-09 15:06

Hai ciumpalacule fa-ne sa ne fie dor de tine !

Musafir

#1379

2014-05-09 18:25

Propun sa nu-i mai raspundem la 'ciumpalac'ca nu merita sa raspundem insultelor lui..el poate nu are cu cine vorbi..poate nici nu lucreaza in invatamant (nu vreau sa cred ca un prof vorbeste asa cand ar trebui sa fie un exemplu..pozitiv)ca oricine poate intra sa scrie ce vrea..oricum indiferenta doare cel mai tareeee..
maryroxy

#1380 ciumpalacu

2014-05-09 18:45

sunt curioasa ce facultate ai terminat,pentru ca spui numai ineptii...

Musafir

#1381

2014-05-09 18:47

Genul acesta de ciumpalaci umple zilnic paginile forumului sei , permanent ei sunt acolo pentru a comenta art. 253 ...daca ar fi profesori , cred ca timpul nu le-ar permite sa fie non-stop pe forum.
FELICITARI NOILOR TITULARI !

Musafir

#1382

2014-05-09 19:40

cand se elibereaza deciziile?
ciumpalacul

#1383 pt mary roxy

2014-05-09 20:16

spune-mi o ineptie pe care am scris-o.

Musafir

#1384 Re: pt mary roxy

2014-05-09 21:13

#1383: ciumpalacul - pt mary roxy

poi una ar fi cea cu 2 repartizari

deci noi nu am fost repartizati de doua ori pe acelasi post ca titulari

si nu vad care e problema ca suntem titulari, sau e neconstitutional daca dai un concurs si iei nota mare sa fi titular pe post

eu cred ca la tine mai mult vb ura ca stiinta

daca la noi e neconstitutional cu note mari peste 7 te rog sami spui cum e constitutional la cei cu note de 5m de 6 sau chiar mai rau la cei repartizati direct pe media din facultate sau din scoala

si apoi vino si-mi zi mie daca am voie sa fiu titular sau nu

si sa nu mai vb de acei titulari care au vechime considerabila si au ramas doar cu deful cu greu luat cu 5 si nu au mai fost capabili sa-si ia alte grade si acum le tremura mucii ca venim noi cei cu grade didactice la restrangeri cei titularizati cu 253, si eu zic ca vai ce pacat facem ca restructuturam niste tampiti erodati, incapabili care au fost obisnuiti sa le vina doar salariul, iar cd venea vorba de cursuri de perfectionare transmiteau cu o scarba crasa sa se duca suplinitorii, netitularii, prostii aia cu note mari care nu apuca sa se titularizeze, ca noi cei care suntem titulari de ce sa ne scuturam putin puful

da asta e o realitate din sistemul actual

deci mie mi se pare neconstitutional sa ai def si gradele luate, cu note de titularizare peste 7 si sa nu fi lasat sa fi titular si de batjocura celor care stau in sistem cu note de 5 bine mersi

deci vezi ciumpi inainte sa latri ca un caine pe stele mai bn te-ai interesa sa vezi cum sta situatia in sistem si apoi sa te iei de noi

si sper ca pe viitor sa dispari draku de pe site-ul nostru care nu e destinat persoanelor ca tine

 


Musafir

#1385

2014-05-09 21:20

Corect :)

Musafir

#1386

2014-05-10 05:48

Bine punctat #1384 ! ! !
ciumpalacul

#1387

2014-05-10 06:48

Spunea cineva mai sus ca nu poate sa creada ca un profesor vorbeste asa de urat ca mine. Uite ca s-a mai gasit unul sa vorbeasca cel putin la fel de urat(1384).

Acum hai sa vedem un pic despre discursul colegului de mai sus cu nr. 1384.

1.Din tot discursul tau contra ineptiilor mele vad ca ai punctat clar doar o singura chestie(la care revin imediat).
2. In rest ai incercat sa arati ca cei titularizati cu 253 nu sunt cu nimic mai rai decat cei titularizati mai demult.

Revenind la ineptiile mele tu spui asa : citez"poi una ar fi cea cu 2 repartizari

deci noi nu am fost repartizati de doua ori pe acelasi post ca titulari

si nu vad care e problema ca suntem titulari, sau e neconstitutional daca dai un concurs si iei nota mare sa fi titular pe post

eu cred ca la tine mai mult vb ura ca stiinta"

Prietene, te rog frumos sa cauti unde am scris eu ca ati fost repartizati de 2 ori ca titulari.Unde?
Eu am spus ca s-a dat un singur examen in vara si au fost 2 repartizari pe acelasi post. Una in vara ca suplinitor pe un anumit post care doar ulterior a primit viabilitate. Iar a doua repartizare ati primit-o pe acelasi post(de data asta titularizabil) in aprilie 2014.
De asemenea nu am spus ca e neconstitutional sa dai un concurs si sa te titularizezi pe post.
Am spus ca nu e constitutional sa te titlularizezi "miseleste"

Aici nu ii bag pe toti cei cu 253. Sunt cazuri unde postul s-a eliberat in urma unui pretransfer. Da, e ok atunci.
Dar sunt cazurile alea dubioase in care un post(care an de an a fost fara viabilitate) si-a modificat ca prin minune viabilitatea in cateva luni.
La mine in judet de vreo 4 ani incoace nu exista pe o anumita meterie nici un post titularizabil. In aprilie la acea disciplina au fost 5 titularizari cu 253 si nici un pretransfer. Deduceti voi cat de corect este. Unde au fost posturile alea pana acum? De ce nu s-au scos la concurs anul trecut?
Alt exemplu: cum poti sa nu dai acord unui pretransfer in favoarea lui 253? Cum? Unde e dreptul constitutional de egalitate de sanse?
Eu chiar nu am ranchiuna pe cei cu 253 , insa remarc faptul ca unii(deci nu toti) nu au ce cauta in scoala in afara de a spala pe jos in clase. Sincer.


Cel mai corect ar fi sa se anuleze art. 252, pretransferul, detasarea si toate smecheriile astea inventate de minister.

Dar ai dreptate in anumite idei. De exemplu cei titularizati prin repartitie gurvernamentala sau cu note de 5. Dar sa nu pierdem din vedere faptul ca mai demult se facea altfel facultatea decat acum.
In ziua de azi daca si Florin Salam a ajus sa aiba studii universitare va dati seama ce scoala se face. De aceea s-a ridicat plafonul. Chiar si asa mi-e greata cand vad cum unii abia au fost in stare sa ia un amarat de 7 sa se titularizeze cu 253 in acest an, dar ei habar nu au sa scrie corect in limba romana. Unde draku e dreptatea atunci. Scria cineva mai sus: "trebuie s-a fii". Hai sa fim seriosi. Elevii de clasa a V-a te-ar face praf. Si mai defilezi pe aici ca un paun proaspat titularizat. Bunicul meu care are doar 8 clase scrie mai corect ca tine.

Deci daca acestea sunt toate "ineptiile" mele (plantate de altii ca nici macar nu am zis asa ceva)...ma duc ca am treburi mai importante de facut.
Celor proaspat titularizati le doresc succes iar celor care nu stiu sa scrie ii invit sa mai citeasca.

 


Musafir

#1388

2014-05-10 07:45

Hai pa

Musafir

#1389

2014-05-10 09:18

Prietene de la 1387 majoritatea titularizati cu art 253 sunt in 2 scoli care nu au fost cuplate si scoase in vara ca fiind titularizabile,s-au luat la suplinire(EX.10 ore intr-o sc +10ore in alta sc)si asa s-au titularizat,crede ca nu miseleste.Nu fi rautacios,nu e frumos.

Musafir

#1390

2014-05-10 12:30

cred ca anul acesta art 253 s-a aplicat foarte corect.nu s-a mai tinut cont de acordul CA,si repartizarea s-a facut in sedinta publica.conditiile care trebuiau indeplinite au fost de asemenea la fel ca si atunci cand ocupi post in vara(nota peste 7,definitivat).felicitari tuturor,sunteti titulari ai sistemului.bravo!cei care sunt impotriva va asigur eu ca sunt invidiosi sau nu au putut ei sa ocupe posturile voastre la pretransfer.si daca se va continua cu art 253,nici nu vor avea vreo sansa.scoala are posibiliatea de a alege modalitatea ocuparii postului.de aceea sunt asa de traumatizati.sper sa se continue cu acest art multi ani.prin acest mod de ocupare a postului se creeaza stabilitate in scoli.elevii vor avea un singur cadru didactic,nu sa li se schimbe profesorul an de an.bravo ministrului,felicitari din partea unor cadre didactice titularizate cu multi ani in urma.sustinem acest art.ne-am saturat de titulari care ocupa postul doar de a-l ocupa si apoi nu stiu cum sa se pretransfere mai repede.
profesor

#1391

2014-05-10 12:42

frumos vorbesti 1390!ai stofa de profesor!sa-ti dea d-zeu sanatate si putere de munca!eu nu mai pot citi si asculta comentariile rautacioase!
pro-ciumpalac :) :) :)

#1392

2014-05-10 17:08

Il sustin pe ciumpalac , este unul dintre frustratii eterni ai sistemului de invatamant , genul de fiinta care uraste din suflet dar care nu uraste motivat ci pur si simplu ura este pentru el un mod de viata . Remediul propus: dusuri reci administrate inainte si dupa mese , urmate de impachetari cu namol .

Musafir

#1393 Re:

2014-05-10 21:44

#1387: ciumpalacul -

 

Regimul unic de accedere in statatul de titular inseamna ca se impune o SINGURA (UNICA) repartitie in urma unui concurs de titularizaare. dECI NU POT EXISTA 2 REPARTIZARI.

CCR nu se va mai pronunta asupra constitutionalitatii art 253 pentru ca a facut-o deja. Ramane la dispozitia instantelor de contecios administrativ "pastrarea ordinii". Daca in urma unui proces, o instanta decide ca nu s-a aplicat decizia CCR, asta inseamna un singur lucru: pa-pa decizii.:)) E doar o chestiune de timp, o sa vedeti.

uita aici vb de doua repartizari dobitocule, dar mare atentie decizia ccr nu face referire la repartitii si nr lor ci ca accederea la un post se va face prin concurs unic de titularizare in sistemul de invatamant preuniversitar cf legea 1 a educatiei, iar notiunea de concurs unic de titularizare nu inseamna unica repartizare, ci este o preluare a formulei concurs unic de titularizare din legea 1 a educatiei de catre ccr, in acest caz daca legea educatiei zicea doar concurs de titularizare si ccr zicea concurs de titularizare, deci problema este la tine ciumpi ca in momentul cd ai spus prostia de mai sus in visele tale de o nesimtire crasa dupa cum se poate vedea ne-ai si fi vazut fara decizii deja, ca doar esti mare om de cultura si deosebit de pregatit si dim punct de vedere juridic si din punct de vedere al carierei didactice, si din punct de vedere moral  si asta se vede din remarca ta fata de scoala cd ai zis ca aia prin repartitie guvernamentala au facut mai buna scoala ca noi, ne-ai jignit profund si tin sa te anunt direct aici ca esti o scursura a societatii si pt faptul ca nu m-am nascut in epoca comunista nu inseamna ca sunt prost si n-am invatat si nici nu-ti da dreptul tie sa ma compari cu salam dobitocule, doar eu stiu cate nopti nedormite si cat stres am mancat 4 ani la examene in facultate!!!!!!!!!!!!!!! Daca esti profesr sa iti fie rusine ca n-ai un pic de respect fata de instituia care de bine de rau iti da o paine in mana!! Rusine CIUMPI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

la gandirea ta sa sti ca te compatimesc intregul colectiv didactic de pe acest site, si numa pt faptul ca din insultele tale ne demonstrezi ca stofa ta nu e cu nimic mai buna ca a lui salam!!!!!!!!!!!!! din pacatae esti imbatat cu apa rece de propria-ti prostie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

si din cate vad pot sa-ti mai zic ca nu inseamana ca noi nu avem dreptul de a fi titulari cei cu 253, doar pt faptul ca ministerul nu scoate posturi la titularizare sau mai bine zis ca nu formeaza consortii de pj-uri ca sa se poata da posturi viabile de 4 ani si intregi pt titularizare in august, dar asta ciumpi nu e o problema care sa atace titularizarea noastra, e o problema care odata ajunsa la contencios administrativ in tribunal o sa vezi ca nu va face niciodata obiectul deciziei 106 din 2014 a ccr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dar oricum tu esti prea @destept@ ca sa-ti dai seama!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

imi pare bine ca sunt titular si sa sti ca nu mi-e frica ca poti tu sa-mi invalidezi titularizare in baza art 253, ca la un adica sa sti ca si eu am dreptul de a ma apara in instanta si de a-ti face recurs pana la curtea europeana daca e cazul si asa vedem poate cat esti de capabil!!!!!!!!!!!!!!!

ramane cu am stabilit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pt tine titularul cu 253 care te-a corectat cu 2 repartitii de titular!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! as ca byby de pe site-ul celor ce s-au titularizat pe merit cu 253!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 


Musafir

#1394 Re: Re:

2014-05-10 22:19

#1393: - Re:

abcdef

Curtea Constitutionala a stabilit o serie de criterii care trebuie respectate in activitatea de legiferare: „precizie, previzibilitate si predictibilitate pentru ca subiectul de drept vizat sa isi poata conforma conduita, astfel incat sa evite consecintele nerespectarii lor” (a se vedea, spre exemplu, Decizia nr. 61 din 18 ianuarie 2007, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 116 din 15 februarie 2007, Decizia nr. 26 din 18 ianuarie 2012, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 116 din 15 februarie 2012). Respectarea acestor criterii impune ca notiunea de „titular” in invatamant reglementata de Legea educatiei nationale nr. 1/2011 sa aiba un regim unic in ceea ce priveste accederea la statutul pe care il desemneaza. Pe cale de consecinta, Curtea constata ca normele de lege criticate in prezenta cauza sunt discriminatorii, intrucat permit recunoasterea calitatii de titular in invatamantul preuniversitar intr-o alta modalitate decat concursul, la care sunt obligate sa se supuna toate celelalte persoane care vor sa acceada la posturile didactice ca titulari. De asemenea, notiunea de „viabilitate a postului/catedrei”, utilizata in textul de lege criticat, are un caracter vadit imprecis, in timp ce instituirea conditiei acordului consiliului de administratie al scolii deschide calea arbitrarului si subiectivismului in domeniu. in consecinta, prin reglementarea confuza, se creeaza dificultati in planul interpretarii si aplicarii. Fata de cele expuse, Curtea constata ca dispozitiile art. 253 alin. (1) lit. a) si b) din Legea nr. 1/2011 sunt neconstitutionale, incalcand prevederile art. 16 alin. (1) din Constitutie. Solutia si considerentele din prezenta cauza sunt in acord cu jurisprudenta Curtii Constitutionale, care, solutionand exceptia de neconstitutionalitate ridicata direct de Avocatul Poporului, a constatat neconstitutionalitatea prevederilor art. 284 alin. (7) si art. 289 alin. (7) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011, deoarece acestea permiteau consiliilor de administratie ori senatelor universitare sa confere calitatea de titulari unor cadre didactice care au statutul de pensionari intr-o alta modalitate decat concursul (a se vedea Decizia nr. 397 din 1 octombrie 2013, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 663 din 29 octombrie 2013). in fine, Curtea nu poate retine sustinerea privind contrarietatea fata de dispozitiile art. 41 alin. (1) din Constitutie, potrivit carora dreptul la munca nu poate fi ingradit, iar alegerea profesiei si a locului de munca este libera. Aceasta deoarece prevederile de lege criticate ca fiind neconstitutionale nu afecteaza incadrarea in invatamant a cadrelor didactice calificate, cu consecinta incalcarii dreptului la munca.

deci fratilor ca sa vedeti aberatiile ciumpalacului cititi textul de mai sus si veti observa ca:

ccr arata ca titular in invatamant trebuie sa fie cel care participa la concurs si ia nota cea mai mare, nu cei care o data beneficiaza de viabilitate de la directori si apoi cei care beneficiaza de avizul CA, deci ccr vb de concurs, care nu ne spune ca nu poate fi din 2009, din 2010 2013 etc, ci trebuie sa fie concurs, si nici nu vb de repartizare, de unde aberatiea ciumpalacului cu repartizarile nu stiu, toata decizia ccr se refera la faptul ca literele a si b din legea 1 din 2011 sunt neconstitutionale, adica viabilitatea si avizul CA, de unde le-a venit idea cu sedintele publie de repartizare cu anii notei de concurs, cred ca nici ei nu stiu sunt ca in Alexnadru Lapusneanul cand norodul striga Capul lui Motoc vrem, fara ca sa stie de fapt motivul pentru care-l cereau, numa pt faptul ca asa au zis altii, o prostie, si cica cei de pe forum-ul sei se mai numesc profesori!!!!!!!!! halal profesori

haha

#1395 pt 1394

2014-05-10 23:04

nu stiu ce facultati ai facut tu dar nu se intelege nimic ce scrii. Fara punct, semne de punctuatie, nimic.te faci de ras.

 

UN OM DREPT

#1396

2014-05-11 09:06

Cum sa fie respectat un cadru didactic de catre elevi si societate daca in randul d-vastra exista asemenea oameni gen CIUMPALAC.Am citit si eu ambele doc.emise atat de CCR, cat si ulterior de GUVERN. GUVERNUL A fost somat sa puna in forma legala si CONSTITUTIONALA ART.253, DA?. GUVERNUL ASTA A SI FACUT. ESTE DREPTUL VOSTRU DRAGI PROFESORI SA VA TITULARIZATI PE ART. 253, DACA EXISTA POST LIBER DEOARECE ATI PARTICIPAT LA UN EXAMEN GREU DUPA CATE STIU SI MERITATI ACEST LUCRU. DE CE TREBUIE SA EXISTE CATE UN GICA CONTRA CARE POATE NU A INVATAT SUFICIENT PENTRU EXAMEN! FELICITARI PENTRU PROFESORII TITULARIZATI PE ART. 253 !


Musafir

#1397 Re: pt 1394

2014-05-11 10:26

#1395: haha - pt 1394

da probabil te doare ciumpalacule haha ca nu ti-ai atins obiectivele si n-ai argumente solide ca sa-ti sustii acuzele nefondate si de- dreptul nefondate! cat despre faptul ca scrisul nu este ortografiat, tin sa te anunt ca noi aici nu facem opere literare, nici nu dam examene, aici discutam ca intre colegi, si daca se intampla sa apara scrieri gresite se fce din cauza grabei, nu a nestiintei!

doar un om ca tine haha zis si ciumpalacul care ramane fara argumente solide si fara replica da in stanga si-n dreapta fara motiv rusine

 


Musafir

#1398

2014-05-11 16:17

deci din graba a scris cineva pe aici: "trebuie s-a fii"...
interesant.

Musafir

#1399

2014-05-12 14:10

Am sunat eu la inspectorat si au zis ca posturile sunt ale noastre nici vorba de ce se speculeaza pe forum,numai ca nu au terminat deciziile ca respectivii care le redacteaza au fost foarte solicitati si nu au facut fata..se fac decizii si pt pretransfer...va fi bine!

Musafir

#1400 Re:

2014-05-12 16:57

#1399: -

eu nu stiu de ce mama naibii va luati dupa niste tampiti, care nu sunt capabili sa se conduca pe ei, nicidecum nu vor fi in stare niciodata sa porunceasca ministerului, justitiei si nu stiu ce va e asa frica ca si cum am fi comis cu 253 ce stiu eu ce contraventie, infrctiune, genocid, terorism sau alte dracovenii, deja niste colegi disperati, incep sa ma enerveze si uneori imi vine sa-i dau naibii cd ii vad ce frica le este de niste ciurucuri.

mai fratilor mai vedeti-va de treaba si faceti-va treaba bine la catedra, nu mai pierdeti timp plangand si implorand mila... mai nu stiu cine-i mama omida, iar basarea din mana nu se da pe cea de pe gard si nimeni nu a fortat pe nimeni sa ne ajute sa ne titularizam, asta este, bucurati-va ca sunteti titulari, sinca ceva din moment ce ati semnat ca ati primit postul nimeni nu se joaca cu viata noastra, nu mai stresati isj-urile cu neincredrea voastra, totusi nu traim intr-o tara fara stapani, nu mai fiti lasi

personal sunt convins ca toti, dar absolut toti au luat luat posturile in 29 aprilie in conformitate cu legislatia in vigoare, iar neincrederea noastra denota nesimtire din partea noastra, adica mai alaltaieri strigam catre men si guvern ajutati-ne, ajutati-ne!, si dupa ce ne-au ajutat noi inca strigam, parca mai frenetic ui, vai ajutati-ne ca uite ce neajutorati suntem!!!!!!!!!!!!!! nu suntem cumva paranoici mai fratilor!

mai calmati-va dracului odata si nu va mai plangeti aiurea!!!!!!!!!!!!!!!!!!

un coleg titular ca si voi cu 253!!!!!!!!!!