Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

profesor

#1426

2014-05-15 16:50

si aceasta inima rea tot voua!.....ca noi nu va bagam in seama!

Musafir

#1427 sunt 1423

2014-05-15 17:30

Chiar nu inteleg de ce va suparati pe mine. Sunt si eu ca voi titularizat cu art 253 insa sunt profesor de limba romana.(deci am un fetis legat de scrierea corecta)
Chiar asa de tare am gresit cand am spus ca e rusine ca un profesor sa nu stie sa scrie corect din punct de vedere gramatical? Cine atunci ar trebui sa stie sa scrie? Un bucatar? Un zugrav?
Si da, e adevarat. Nu sunt eu mai perfect decat Hristos. Am si eu deficientele mele ca om. Insa ma straduiesc pe zi ce trece sa-mi repar din greseli.
In rest nu are rost sa facem asemenea analogii intre pacat(vazut ca o ofensa adusa lui Dumnezeu) si scrierea incorecta(vazuta ca ofensa adusa limbii romane) pentru ca nu au nici o valoare logica.
Spunea cel de la 1425: "degeaba se oftica alti si se leaga de scrisul nostru.....suntem titulari suntem mandri!"
Seamana cu sintagma: "ce conteaza ca am 2 clase?...important e ca am bani multi"
Pai prietene, nu prea merge asa. Ar trebui sa invatam sa apreciem criticile contructive. Nimeni nu s-a nascut invatat. Ori prin comentariile rautacioase la adresa mea practic sustineti analfabetismul in randul prfesorilor. In loc sa-i spuneti si voi respectivului ca a gresit grav, voi imi spuneti mie ca sunt un ofticat(de parca nu am fi toti in aceeasi oala...). Practic incurajati deficientele de scriere.
Chiar imi pare rau ca trebuie sa intervin cu asemene chestii.
profesor

#1428

2014-05-15 17:35

M-am titularizat anul acesta cu art. 253 dupa ce am dat de 10 ori titularizare, unde am otinut mereu note peste 7, dar din lipsa posturilor am ramas mereu pe durata determinata. Am o propunere pentru MEN. tot se fac simulari la cls. a.VIII-a, XII-a sa se faca urgent o simulare a profesorilor din sistem care sint titulari cu nota 5, aici s-ar vedea situatia invatamantului.
Propun lansarea unei petitie cei cu 5 la examen, la inspectie la clasa, nota 8 la def.!
si pe urma sa mai vorbeasca. Suntem oare cei cu note de peste 7 mai multi fata de cei cu 5 in sistem?
Haideti sa lansam petitia tot se leaga mereu de noi?
maryroxy

#1429

2014-05-15 17:56

Corect.Au fost titularizati si doar cu dosarul,fara concurs,asa ca ce vorbim noi de 5.....
zau raul

#1430 Re:

2014-05-15 20:08

#1429: maryroxy -

ai foarte mare dreptate maryroxy, dar ce sa facem noi cei titularizati prin 253 suntem analfabeti, iar cei titularizati cu 4-5 ani in urma sunt toti academicieni, si sunt foarte dotati intelectuali, chiar daca sunt cu note de 5 si repartizati prin repartitie guvernamentala, tot ei sunt cei apti!

imi pare nespus de rau ca inca mai exista atata ura intre noi cadrele didactice, iar pentru faptul ca sunt profesori care scriu gresit intre noi, nu cred ca reflecta realitatea despre profesorii cu 253 si nici macar pe profesorii care scriu gresit nu-i putem acuza de nestiinta, eu l-as invita pe prof de romana care critica cu atata vehementa aici pt scriere gresita sa faca un studiu de caz si sa vedem nu cumva are si el greseli de exprimare, fara sa mai vorbim de faptul ca scrierea electronica nu se poate niciodata compara cu cea scrisa de mana, totusi scrierea caligrafica este singura care vorbeste despre originalitatea, stilul si gradul de intelect al unei persoane de a se exprima in scris!!!!!!!!!

este foarte usor sa judeci pe cineva, dar in ziua de azi e din ce in ce mai greu sa-ti vezi de lungul nasului! oricum cunoscandu-ne de dinainte acestor probleme pe fond de scriere, cd eram toti la ananghine cu art 253, nu s-a gasit nimeni sa faca obs cu privire la ortografie, dar acuma cand vad ca in sfarsit dupa ce ne-am atins si noi telul de a sta linistiti, ca avem dreptul ca si noi suntem oameni, in definitiv, suntem asupriti, ca si cum noi am fi cele mai mari panorame ale sistemului!

personal ma alatur sa se dea simulare profesorilor titularizati cu 5 si cu def dat la universitate cu prof din faculta, nesupravegheati video, si alte exigente si apoi sa stam sa vorbim despre cat de bun sau de prost este un profesor titularizat anul acesta cu 253

sa nu uitam ca si noi cd eram odinioara elevi (eu avand 25 de ani) vedeam la televizor cum erau dati afara din examen foarte multi profi care erau prinsi la copiat, cd profesorii erau surprinsi de camerele de filmat ale jurnalistilor, blindati de fituici, sau profeori intrand la examen mai gata cu o minibiblioteca dupa ei si acum sunt mari profesori titulari!!!!! da este un lucru adevarat, ca doar nu s-au introdus camerele de filmat la examene aiurea si fara motiv!

tot datorita marilor profesori titulari care si-au luat examenele prin copy paste din cartea de metodica si alte carti am ajuns ca atunci cd noi am dat examen sa beneficiem gratuit de prezumtia de furt, de spaga, etc.

si tot datorita lor, pentru ca si-au luat examenele si posturile nu intr-un mod tocmai demn pt un cadru didactic, sunt si astazi persoane care zic ca daca altii au putut, noi de ce sa nu putem, ca doar suntem la romanica, nu?

asta este, dar dupa ce am citit pe aici in ultimele zile nu puteam sa ma abtin sa nu fac aceste comentarii, insa cu mentiunea: nu este general valabil pt toata lumea afrimatia de mai sus! sunt tousi profesori care sunt capabili si au coloana vertebrala si sunt cu adevarati eruditi pentru profesia de dascal, adresa este pentru cei ce critica si, nu sunt cu siguranta, niste eruditi ai sistemului, pentru ca acestia isi cunosc lungul nasului si nu se preteaza la astfel de porcarii!

CINSTE PROFESORILOR ERUDITI CARE ISI DEMONSTREAZA VALOAREA PRIN REZULTATELE DEOSEBITE SI PRIN MUNCA DEPUSA CU CONSTIINCIOZITATE SI DEMNA IN ACELASI TIMP PENTRU PROFESIA DIDACTICA!!!! SA TRAIM LA MULTI ANI!Profesorii demni!


Musafir

#1431 pt. 1430

2014-05-15 21:57

CITAT:
"sa faca un studiu de caz si sa vedem nu cumva are si el greseli de exprimare, fara sa mai vorbim de faptul ca scrierea electronica nu se poate niciodata compara cu cea scrisa de mana, totusi scrierea caligrafica este singura care vorbeste despre originalitatea, stilul si gradul de intelect al unei persoane de a se exprima in scris!!!!!!!!!"

Eu nu vorbeam despre greselile de exprimare sau de dactilografiere care sunt uneori inerente scrierii ad-hoc.
Vorbeam de greselile grave gramaticale(ex. v-a face, veti manca, v-a spun, sau dus, v-a fii, vostrii, nostrii etc ) pe care un om cu facultate nu ar trebui sa le faca. Cu atat mai putin un profesor care ii invata pe elevi carte.

Iar referitor la partea cu simularile necesare pentru vechii titulari, sunt si eu de acord. Insa mai mlt decat atat, as propune ca la un interval de 5-6 ani sa se dea un examen eliminatoriu pentru toti titularii. Cei care-l pica sa plece din sistem. Exista multi titularizati cu nota 5 acum 20 de ani, care daca le iei cartea din fata habar nu au sa predea la clasa.

Musafir

#1432

2014-05-16 08:45

aici,nu sunt de acord cu voi...de ce?pentru ca sunt sigura ca daca o sa ajungeti la varsta de 40-50 de ani nu v-ar mai arde de nici un examen.eu zic sa lasam doar rautatea asta la o parte,sa ne bucuram de ceea ce avem si sa nu ne pese de capra vecinului.fiecare su norocul lui pana la urma.eu nu-i inteleg totusi pe cei titulari de ce s-au tot agitat atat pe marginea acestui subiect.nu le-am luat painea de la gura,nu?nu le-a luat nimeni posturile.viata asta e asa de scurta,bucurati-va dragilor de ea si lasati-i pe cei care s-au titularizat cu art 253...daca erati in locul lor sunt sigura ca procedati la fel.

Musafir

#1433

2014-05-16 16:54

Hai sa shimbam subiectul...eu astept pt prima data f nerabdatoare vacanta...este primul an (din 2008) in care ma voi putea bucura de vacanta de vara...

Musafir

#1434 Re:

2014-05-16 20:05

#1433: -

si eu la fel,e prima vara din 2007 in care ma voi bucura de vacanta,uraaaaa


Musafir

#1435

2014-05-18 18:37

la isj bv au spus ca deciziile se elibereaza la 1 sepr. 2014 ..............

Musafir

#1436

2014-05-18 18:37

pana la 1 sept.2014

Musafir

#1437 Re: cititor

2014-05-20 10:02

cititor

#1438 Re: cititor

2014-05-20 10:03


Musafir

#1439

2014-05-21 02:03

THE END
maryroxy

#1440

2014-05-21 19:15

de ce sa nu mai vorbim?cred ca ne putem impartasi si din experienta noastra....
profesor

#1441

2014-05-22 03:43

ai dreptate 1440!am fost colegi de suferinta!dar parca ....a fost demult!pe mine cel putin ma asteapta o vacanta,pe care n-am avut-o de cativa ani!
maryroxy

#1442

2014-05-22 05:45

Pe mine ,din pacate,nu.Am fost inscrisa automat la niste cursuri in august si pana atunci mai am si o licenta.(termin inca o facultate).Oricum,pentru ca ne-am sustinut unii pe altii,ar trebui sa continuam sa fim la fel.Poate fiecare din noi,pe disciplina noastra avem nevoie sa ne consultam in anumite probleme sau,pur si simplu,sa ne spunem cum ne este........Va multumesc tuturor ca existati si ca am reusit sa comunicam in situatii de criza!

Musafir

#1443

2014-05-22 11:41

Felicitari maryroxy,cu siguranta vei face fata tuturor provocarilor...vei lua si a II-a licenta cu nota mare..si eu propun sa mai vorbim,eu oricum intru zilnic sa vad ce mai spuneti..eu sunt din Arad si predau lb.engleza si lb franceza...daca v-as putea fi de folos cu materiale/planuri de lectie...orice ,m-as bucura!va iubesc
profesor

#1444

2014-05-22 16:38

succes maryroxy....acum cred ca ai mai mult chef de invatat!
maryroxy

#1445

2014-05-22 19:36

Multumesc pentru tot!
Eu sunt din Bucuresti si predau mai multe discipline socio-umane(istorie,civica,antreprenoriala),pentru ca am terminat doua facultati si urmeaza sa termin acum,o a treia si ultima...Da,acum ma simt mai sigura pe mine,parca nu mai am emotii la examene.
Si eu intru in fiecare seara sa vad ce se mai scrie.
Sper sa ramanem impreuna pe forum...
profesor

#1446

2014-05-23 03:59

draga mea colega maryroxy,avem subiecte comune si eu sunt profesor de istorie!eu sunt ardeleanca!
Cristi V.

#1447

2014-05-23 07:32

Acel atomic de pe site ul titularizarii nu-si poate gasi linistea din cauza noastra,nu se termina din abordarea acestui subiect,este un penibil,un fustrat,...lasa-ne,lasa-ne ATOMIC,daca cei mai mari din tara asta asa au decis, TU esti prea MIC sa schimbi ceva!du-te si fa ceva nou,iesi din rutina ta plictisitoare,fa ceva pentru tine, lasa-ne pe noi ca suntem fericiti asa ca nu ai decat sa mori de oftica!!!!!
maryroxy

#1448 1446

2014-05-23 10:33

Imi pare bine ca avem inca un punct comun.....

Musafir

#1449

2014-05-23 17:16

am vazut ca in unele judete deciziile au foat gata.la noi inca nu.voi ati primit deciziile?
profesor

#1450

2014-05-24 04:51

da am primit deciziile!