Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

zau raul

/ #1430 Re:

2014-05-15 20:08

#1429: maryroxy -

ai foarte mare dreptate maryroxy, dar ce sa facem noi cei titularizati prin 253 suntem analfabeti, iar cei titularizati cu 4-5 ani in urma sunt toti academicieni, si sunt foarte dotati intelectuali, chiar daca sunt cu note de 5 si repartizati prin repartitie guvernamentala, tot ei sunt cei apti!

imi pare nespus de rau ca inca mai exista atata ura intre noi cadrele didactice, iar pentru faptul ca sunt profesori care scriu gresit intre noi, nu cred ca reflecta realitatea despre profesorii cu 253 si nici macar pe profesorii care scriu gresit nu-i putem acuza de nestiinta, eu l-as invita pe prof de romana care critica cu atata vehementa aici pt scriere gresita sa faca un studiu de caz si sa vedem nu cumva are si el greseli de exprimare, fara sa mai vorbim de faptul ca scrierea electronica nu se poate niciodata compara cu cea scrisa de mana, totusi scrierea caligrafica este singura care vorbeste despre originalitatea, stilul si gradul de intelect al unei persoane de a se exprima in scris!!!!!!!!!

este foarte usor sa judeci pe cineva, dar in ziua de azi e din ce in ce mai greu sa-ti vezi de lungul nasului! oricum cunoscandu-ne de dinainte acestor probleme pe fond de scriere, cd eram toti la ananghine cu art 253, nu s-a gasit nimeni sa faca obs cu privire la ortografie, dar acuma cand vad ca in sfarsit dupa ce ne-am atins si noi telul de a sta linistiti, ca avem dreptul ca si noi suntem oameni, in definitiv, suntem asupriti, ca si cum noi am fi cele mai mari panorame ale sistemului!

personal ma alatur sa se dea simulare profesorilor titularizati cu 5 si cu def dat la universitate cu prof din faculta, nesupravegheati video, si alte exigente si apoi sa stam sa vorbim despre cat de bun sau de prost este un profesor titularizat anul acesta cu 253

sa nu uitam ca si noi cd eram odinioara elevi (eu avand 25 de ani) vedeam la televizor cum erau dati afara din examen foarte multi profi care erau prinsi la copiat, cd profesorii erau surprinsi de camerele de filmat ale jurnalistilor, blindati de fituici, sau profeori intrand la examen mai gata cu o minibiblioteca dupa ei si acum sunt mari profesori titulari!!!!! da este un lucru adevarat, ca doar nu s-au introdus camerele de filmat la examene aiurea si fara motiv!

tot datorita marilor profesori titulari care si-au luat examenele prin copy paste din cartea de metodica si alte carti am ajuns ca atunci cd noi am dat examen sa beneficiem gratuit de prezumtia de furt, de spaga, etc.

si tot datorita lor, pentru ca si-au luat examenele si posturile nu intr-un mod tocmai demn pt un cadru didactic, sunt si astazi persoane care zic ca daca altii au putut, noi de ce sa nu putem, ca doar suntem la romanica, nu?

asta este, dar dupa ce am citit pe aici in ultimele zile nu puteam sa ma abtin sa nu fac aceste comentarii, insa cu mentiunea: nu este general valabil pt toata lumea afrimatia de mai sus! sunt tousi profesori care sunt capabili si au coloana vertebrala si sunt cu adevarati eruditi pentru profesia de dascal, adresa este pentru cei ce critica si, nu sunt cu siguranta, niste eruditi ai sistemului, pentru ca acestia isi cunosc lungul nasului si nu se preteaza la astfel de porcarii!

CINSTE PROFESORILOR ERUDITI CARE ISI DEMONSTREAZA VALOAREA PRIN REZULTATELE DEOSEBITE SI PRIN MUNCA DEPUSA CU CONSTIINCIOZITATE SI DEMNA IN ACELASI TIMP PENTRU PROFESIA DIDACTICA!!!! SA TRAIM LA MULTI ANI!Profesorii demni!