Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale


Musafir

#1401

2014-05-12 17:11

corect 1400

Musafir

#1402

2014-05-12 17:42

Ai mare dreptate colegu'!

Musafir

#1403 1400

2014-05-13 08:19

Dezvolta un pic afirmatie de mai sus:
"nimeni nu a fortat pe nimeni sa ne ajute sa ne titularizam"

Te referi la faptul ca unii cu 253 nu le-au luat fatza celor de la pretransfer sau de la restrangere?
De fapt intrebarea mea e alta.

Avem 2 persoane: una care vrea sa beneficieze de art 253, iar o a doua persoana vrea sa se pretransfere pe acelasi post. Directorul nu vrea sa dea acord celui cu pretransfer, in schimb il se titularizeaza cel cu 253.
Intrebarea mea e: este legal ce a facut directorul?
1kVoi

#1404

2014-05-13 10:49

Consiliul de administratie da sau nu accord pentru pretransfer , nu directorul.
Este normal ca fiecare scoala sa decida , altfel nu s-ar mai solicita acordul CA .

Musafir

#1405 Re: 1400

2014-05-13 11:39

#1403: - 1400

da mi se pare corect cel cu pretransfer are un post sigur, cel cu 253 trebuie sa aiba si el o paine, si mai mult cel cu 253 a fost in scoala deja, si daca a fost bun de ce sa dea ca si directorul pasarea din mana pe cea de pe de pe gard

si acuma vorbind ti se pare pedagogic sa-i schimbi elevului profesorul in fiecare an pentru interesele unuia sau altuia

ne batem joc de material, care in cazul nostru sunt copiii nu un obiect oarecare

deci dc un profesor beneficiar de titularizare 253 a castigat in fata unuia cu pretranfer inseamna doua lucruri

1. a fost in scoala inaintea celui cu pretrnsfer si a muncit pentru formarea copiilor

2. scoala prin ca si director a vrut sa tina omul cel mai bun pentru elevii sai, daca a hotarat asta, deci cum dvs acuzati ca se face discriminre prin 253 tot aceasi discriminare se poate produce si prin pretransfer, in ambele variante scoala alege cine vine si cine pleaca

mai mult decat atat moral privita problema cel cu pretransfer are deja o pita in mana, iar cele 253 poate sa aiba, deci cred ca scoala s-a pus in situatia si al unuia si al altuia, si ales ramane cel cu 253!!!!!!!!!


Musafir

#1406 Re: Re: 1400

2014-05-13 12:37

#1405: - Re: 1400

tot 1400 si respectiv 1405 sunt

deci in cazul de mai sus vorbim de o persoana care este titulara *cel cu pretransfer* si o persoana care urma sa fie titulara cu 253, deci si eu daca eram in locul directorului si al ca tineam cu cea cu 253 pentru ca:

- nu inseamna ca o persoana titulara pe un post in invatamant este mai eficienta ca si cadru didactic, decat o perosoana care doreste titularizarea in invatamant

-persoana cu 253 a fost mai aproape de coala respectiva decat cea cu pretransfer, ea a muncit in scoala aia, s-a apropiat de elevi intr-un an de zile, in anul urmator persoana care este cu 253 poate face performanta in scoala, pe cand cel cu pretransfer trebuie sa o ia de la 0, si nu exista garantia ca e mai buna si mai eficienta decat cea cu 253

- daca persoana cu pretransferul nu a vrut postul pe care s-a titularizat, de ce l-a ocupat atunci si l-a tinut ocupat pana la pretransfer? intrebarea este retorica, pentru ca raspunsul este evident: a vrut sa fie titulara!!!!!!! nici un lucru rau bravo ei!!!!!!! ei dar acuma daca si-a indeplinit scopul si are un servici, job sau cum vrei tu, atunci lasa si pe altul sa-si faca u rost in viata!!!!!!!!!!!!!

- si mai trebuie spus ca sunt persoane care anii trecuti s-au bucurat ca au beneficiat de 253 si acum cd ajung la pretransfer si pierd in fata altora care vor beneficia de 253 se simt frustrati si le-ar da in cap daca ar putea

si atunci ne mai intrebam de ce suntem priviti ca paria societatii de multi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oare de ce?????????

ca suntem oameni de omenie nu???????????

 


Musafir

#1407

2014-05-13 12:40

Corect!

Musafir

#1408 corect

2014-05-13 12:57

dar cu discriminarea cum e?
eu cred(cf. metodologiei) ca CA e obligat sa dea acordul celui care vrea sa se pretransfere in absenta conditiilor specifice.

Art. 246 Cod penal

Fapta funcţionarului public, care, în exerciţiul atribuţiilor sale de serviciu, cu ştiinţă, nu îndeplineşte un act ori îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o vătămare intereselor legale ale unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Pe de alta parte art. 28 din metodologie spune clar ca CA poate decide modalitatea de ocupare a unui post.
Daca ajunge la CCR cred ca si acest art28 va fi declarat neconstitutional.
Oricum privesti lucrurile adevarul e undeva la mijloc.
De altfel chiar si CA poate fi contestat in instanta. Exista deja un precedent pe la Galati parca unde CA a fost declarat ilicit format.

Daca vorbim de eficienta sunt de acord ca exista profesori suplinitori mai buni decat cei titulari. Insa la fel exista si asistenti medicali mai buni decat unii medici.

Aici insa nu e vorba de eficienta ci de legalitate.

 


Musafir

#1409 Re: corect

2014-05-13 13:35

#1408: - corect

nu e adevarat CA nu este obligat la nimic din ce spui tu

mi se pare realmente ca vb mai mult din ura si din egoism

vrei doar binele tau si nu al altuia

deci din ceea ce spui tu in fata intereselor tale poate sa se duca dracu elevi, parinti, profesori, minister, justitie, dreptate, doar tie sa-ti fie bine

nu-mi vine sa cred ceea ce vad dragilor, atata ura nazista, narcisista

ma intreb ce pot invata copiii de la astfel de persoane

deci dvs va vine sa credeti ca vor veni generatii educate de astfel de persoane si ne miram ca avem copii recalcitrati, egoisti si indobitociti, no uiteo sursa de furnizare

si atunci cum putem sa spunem ca formam caractere

mai mult decat atat, cel care a scris aceste bazaconii, nu ar fi bine sa creada ca ceea ce zice ea e neconstitutional

deci dupa parerea ei r fi bine sa calauzeasca orb pe orb

saracii tineri si elevi, mi-e frica de ce vor deveni din mainele unor asa zise cadre didactice

DOAMNE CAT DE INGROZITOR, CATA URA, NU-MI VINE SA CRED!!!!!! SA FIE OARE ADEVARAT?????????????

fratilor nu-mi vine sa cred ca sunt unii zisi colegi ca practic sunt dusmani, care ar fi in stare sa distruga institutia numita INVATAMANT numai ca sa-si satisfaca ideilor lor sadice!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! de-a dreptul sadice!!!!!!!!!!!!!!!


Musafir

#1410 Re: Re: corect

2014-05-13 13:47

#1409: - Re: corect

tot 1409 sunt

dragilor ganditi-va ca daca se uita unii elevi pe site-ul asta, cred ca vor ramanea stupefiati!!!!!!!!!!!!! din cauza asta suntem urati de majoritate, pentru ca raspandim ura!!!!!!!!!!!!!

doar la ura se poate raspunde cu ura

 

maryroxy

#1411

2014-05-13 16:36

Probabil ca si-ar schimba parerea cu privire la unii dintre voi....Pe mine ma iubesc elevii mei,daca raspanditi ura...culegeti tot acelasi lucru.Nu meritati sa fiti profesori!
Cred ca degeaba va chinuiti sa amarati sufletele celor titularizati cu art.253,ati pierdut si faptul este consumat.
Nu aveti ce cauta pe acest site!

Musafir

#1412

2014-05-13 17:55

voi stiti ce e aia discriminare?

Musafir

#1413

2014-05-13 18:27

ati primit careva deciziile?

Musafir

#1414

2014-05-13 19:13

am sunat la isj si au zis ca decizia e gata. Trebuie poimaine sa mearga secretara de la scoala dupa ea.
profesor

#1415

2014-05-14 03:27

eu astazi merg sa-mi ridic decizia!
profesor

#1416

2014-05-14 15:39

mi-am ridicat decizia si scrie in felul urmator''angajare pe perioada nedeterminata incepand de la 1 sept.2014!''...asa ca e f bine!

Musafir

#1417

2014-05-14 15:57

...iar cum angajati pe perioda nedeterminata sunt doar titularii eu zic ca suntem titulari cu acte in regula.

Musafir

#1418

2014-05-14 19:19

din ce judet sunteti? in bh nu se stie nimi de decizii.

Musafir

#1419

2014-05-14 19:24

in ce judet ?



Musafir

#1420

2014-05-14 19:24

s-au eliberat decizii?
flori

#1421

2014-05-14 19:45

Bună seara,
in aplicația titularizării nu-mi apare numele întreg,lipsește un prenume,există posibilitatea să apară la fel si pe decizie?
mulțumesc.
profesor

#1422

2014-05-15 05:02

in judetul mures!bafta tuturor!ptr 1421 pe decizie v-a scrie numele complet....daca nu o sa ti-o refaca!

Musafir

#1423

2014-05-15 05:45

in situatia de ma sus "va" se scrie legat domnule profesor. Iar dupa "daca nu" se pune virgula(altfel are alt sens propozitia).  Spunea cineva mai sus ca poate pe aici intra si elevi. Oare ce parere-si fac cand vad ca profesorii fac greseli grave de scriere? (care nu pot fi puse pe seama grabei)


Musafir

#1424 Re:

2014-05-15 14:12

#1423: -

da dle profesor, tu esti foarte bine pregatit, in a baga de vina la altul, dar mai intai iti recomand sa-ti faci curat in gradina ta si apoi la vecinu! nu esti tu mai drept si perfect ca Hristos, dar nici profii care s-au titularizat si pe care ii jigniti continuu nu sunt mai pacatosi ca Iuda!!!!!!!!!!!!!!!!!

ma bucur nespus pentru cei titulari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! maI ales pentru cei casatoriti, cu copiii si cu grade date!!!!!!!!!!!!!!!! sa le dea Dumnezeu putere de munca, si sa nu uite niciodata sa-i iubeasca pe copiii si sa-i invete inainte de toate sa fie mai buni, mai iubiri si mai demni!!!!!!!!!!!!

sa mergeti linistiti la clase si pregatiti cu drag si cu demnitate copiii!

profesor

#1425

2014-05-15 16:50

degeaba se oftica alti si se leaga de scrisul nostru.....suntem titulari suntem mandri!si bravo noua!zica lumea ce o vrea !ma mandresc ca sunt titular si cei de ...pe aici...NU PUTETI FACE NIMIC!...decat inima rea!