Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

Quoted post


Musafir

#1403 1400

2014-05-13 08:19

Dezvolta un pic afirmatie de mai sus:
"nimeni nu a fortat pe nimeni sa ne ajute sa ne titularizam"

Te referi la faptul ca unii cu 253 nu le-au luat fatza celor de la pretransfer sau de la restrangere?
De fapt intrebarea mea e alta.

Avem 2 persoane: una care vrea sa beneficieze de art 253, iar o a doua persoana vrea sa se pretransfere pe acelasi post. Directorul nu vrea sa dea acord celui cu pretransfer, in schimb il se titularizeaza cel cu 253.
Intrebarea mea e: este legal ce a facut directorul?

Raspunsuri


Musafir

#1405 Re: 1400

2014-05-13 11:39:33

#1403: - 1400

da mi se pare corect cel cu pretransfer are un post sigur, cel cu 253 trebuie sa aiba si el o paine, si mai mult cel cu 253 a fost in scoala deja, si daca a fost bun de ce sa dea ca si directorul pasarea din mana pe cea de pe de pe gard

si acuma vorbind ti se pare pedagogic sa-i schimbi elevului profesorul in fiecare an pentru interesele unuia sau altuia

ne batem joc de material, care in cazul nostru sunt copiii nu un obiect oarecare

deci dc un profesor beneficiar de titularizare 253 a castigat in fata unuia cu pretranfer inseamna doua lucruri

1. a fost in scoala inaintea celui cu pretrnsfer si a muncit pentru formarea copiilor

2. scoala prin ca si director a vrut sa tina omul cel mai bun pentru elevii sai, daca a hotarat asta, deci cum dvs acuzati ca se face discriminre prin 253 tot aceasi discriminare se poate produce si prin pretransfer, in ambele variante scoala alege cine vine si cine pleaca

mai mult decat atat moral privita problema cel cu pretransfer are deja o pita in mana, iar cele 253 poate sa aiba, deci cred ca scoala s-a pus in situatia si al unuia si al altuia, si ales ramane cel cu 253!!!!!!!!!