Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

ciumpalacul

/ #1387

2014-05-10 06:48

Spunea cineva mai sus ca nu poate sa creada ca un profesor vorbeste asa de urat ca mine. Uite ca s-a mai gasit unul sa vorbeasca cel putin la fel de urat(1384).

Acum hai sa vedem un pic despre discursul colegului de mai sus cu nr. 1384.

1.Din tot discursul tau contra ineptiilor mele vad ca ai punctat clar doar o singura chestie(la care revin imediat).
2. In rest ai incercat sa arati ca cei titularizati cu 253 nu sunt cu nimic mai rai decat cei titularizati mai demult.

Revenind la ineptiile mele tu spui asa : citez"poi una ar fi cea cu 2 repartizari

deci noi nu am fost repartizati de doua ori pe acelasi post ca titulari

si nu vad care e problema ca suntem titulari, sau e neconstitutional daca dai un concurs si iei nota mare sa fi titular pe post

eu cred ca la tine mai mult vb ura ca stiinta"

Prietene, te rog frumos sa cauti unde am scris eu ca ati fost repartizati de 2 ori ca titulari.Unde?
Eu am spus ca s-a dat un singur examen in vara si au fost 2 repartizari pe acelasi post. Una in vara ca suplinitor pe un anumit post care doar ulterior a primit viabilitate. Iar a doua repartizare ati primit-o pe acelasi post(de data asta titularizabil) in aprilie 2014.
De asemenea nu am spus ca e neconstitutional sa dai un concurs si sa te titularizezi pe post.
Am spus ca nu e constitutional sa te titlularizezi "miseleste"

Aici nu ii bag pe toti cei cu 253. Sunt cazuri unde postul s-a eliberat in urma unui pretransfer. Da, e ok atunci.
Dar sunt cazurile alea dubioase in care un post(care an de an a fost fara viabilitate) si-a modificat ca prin minune viabilitatea in cateva luni.
La mine in judet de vreo 4 ani incoace nu exista pe o anumita meterie nici un post titularizabil. In aprilie la acea disciplina au fost 5 titularizari cu 253 si nici un pretransfer. Deduceti voi cat de corect este. Unde au fost posturile alea pana acum? De ce nu s-au scos la concurs anul trecut?
Alt exemplu: cum poti sa nu dai acord unui pretransfer in favoarea lui 253? Cum? Unde e dreptul constitutional de egalitate de sanse?
Eu chiar nu am ranchiuna pe cei cu 253 , insa remarc faptul ca unii(deci nu toti) nu au ce cauta in scoala in afara de a spala pe jos in clase. Sincer.


Cel mai corect ar fi sa se anuleze art. 252, pretransferul, detasarea si toate smecheriile astea inventate de minister.

Dar ai dreptate in anumite idei. De exemplu cei titularizati prin repartitie gurvernamentala sau cu note de 5. Dar sa nu pierdem din vedere faptul ca mai demult se facea altfel facultatea decat acum.
In ziua de azi daca si Florin Salam a ajus sa aiba studii universitare va dati seama ce scoala se face. De aceea s-a ridicat plafonul. Chiar si asa mi-e greata cand vad cum unii abia au fost in stare sa ia un amarat de 7 sa se titularizeze cu 253 in acest an, dar ei habar nu au sa scrie corect in limba romana. Unde draku e dreptatea atunci. Scria cineva mai sus: "trebuie s-a fii". Hai sa fim seriosi. Elevii de clasa a V-a te-ar face praf. Si mai defilezi pe aici ca un paun proaspat titularizat. Bunicul meu care are doar 8 clase scrie mai corect ca tine.

Deci daca acestea sunt toate "ineptiile" mele (plantate de altii ca nici macar nu am zis asa ceva)...ma duc ca am treburi mai importante de facut.
Celor proaspat titularizati le doresc succes iar celor care nu stiu sa scrie ii invit sa mai citeasca.