Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

Un observator

#356 Re:

2012-11-20 10:14

S-au enuntat deja amenintari clare din partea noii conduceri - nici macar pe vremea lui Ceausescu nu era o dictatura cum este acum la Oltchim. Vorbeati de "Imparatul Roibu"? Va rog incercati "Fuhrerul Balan" - e mai potrivita expresia - ni se ordona sa stam in banca noastra, altfel vom fi dati afara; sa nu mai cerem nimic, ca vom fi sanctionati; cum va puteti alinia la o asemenea dictatura pe fata?
Cum este posibil sa ameninti angajatii? Cand s-a iesit prima data in fata, Roibu nu v-a amenintat, si nici nu v-a oprit pe drumul spre Pavilion. Acum stati ca oile cuminti la locurile voastre, sa nici nu rasuflati in fata amenintarilor pe fata care s-au facut! In ce mizerie de vremuri am ajuns sa traim! Unde e democratia? Chiar asa, sa fim amenintati, verificati, controlati, indemnati sa turnam pe oricine indrazneste sa miste in front????
Pentru ce? Pentru a asista in liniste la sfarsitul Oltchim? Sa va fie rusine!

Raspunsuri

vasile

#359 pentru 356 care are amnezie

2012-11-21 12:11:31

#356: Un observator - Re:

Daca imi raspunzi la intrebarile de mai jos, te cred pe cuvant:

- Cati salariati (sa nu zicem sefi)  sustrageau trei saci cu documente din Oltchim (a fost prins asupra faptului), pe vremea lui Roibu?

- Cate secretare copiau documentele si le transmiteau diversilor interesati (au fost prinse asupra faptului) , pe vremea lui Roibu?

- Cati sefi aveau intalniri conspirative (de exemplu la cantina unde au fast vazuti) cu fosti directori, pe vremea lui Roibu?

- Cine a facut zeci de contracte ( de la zece mii de euro in sus) de consultanta juridica( au fost gasite, nu se stie daca toate)?

- Cine a atribuit transportul de calcar fara licitatie?

- Cine trimitea clientii sa cumpere de la Neagoe si de ce?

- Cine cumpara de la Chempro fara licitatie de cel putin 100000 euro pe luna?

- Cine a cerut sa fie disponibilizati 3200 de salariati?

- Cine a platit unor persoane (inca din iunie, iulie, august) salarii in avans pentru luna octombrie via "cheltuieli publicitare"?

- Cine comploteaza acum sa taie instalatiile noi de la Pitesti (probabil sa nu se poata face evaluarea ca declaratia este ca s-au cheltuit ceva bani acolo)?

Daca raspunzi la astea, mai am cateva ...seturi.

Apropo de "dictatura" mai pun o intrebare si iti si raspund.

Intrebare: Cine avea curaj sa iasa sa ceara salariile la zi pe vremea lui Roibu?

Raspuns:   NIMENI , era dat afara imediat de Diculoiu. Oamenii erau scosi "in fata " de Diculoiu NUMAI cand primea dispozitie de la Roibu. Asta stiti toti si va faceti ca ati uitat.

N. Burdoaza

#375 Re: Re:

2012-11-24 23:39:32

#356: Un observator - Re:

Pentru a nu induce in eroare persoanele care se uita pe acest site, tin sa ii raspund acestui observator care se ascunde in spatele unui "nickname".

Este vorba despre persoanele de la "Registratura" care faceau copii actelor primite si le distribuiau fostei conduceri iar de amenintat nu cred ca s-a amenintat vreodata.
Cine este de buna credinta are usa deschisa la actuala conducere nu cum a fost inainte cand nici nu se cunostea "Pavilionul".
Au mai fost versiuni cum ca au fost angajate doua sute de persoane si ca actuala conducere ar avea salariile la zi. Singura angajare ca si personal muncitor a fost sotia colegului nostru decedat, angajata cu jumatate de norma fiindca este bolnava de cancer si ne mandrim ca acest grup de muncitori a reusit sa stranga o suma de bani (poate pentru unii infima dar pentru aceasta familie inde-ajuns sa isi rezolve problemele urgente) cu bunavointa celorlalti angajati a caror situatie financiara nu este prea buna dupa cum stim toti. Pe aceasta cale as vrea sa le multumesc celor care au ajutat aceasta familie si am vrea sa fim uniti in continuare in demersul de a ne salva locurile de munca.