Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Quoted post


Musafir

#509 Deviza mafiei:sa-i speriem pe psihogi, sa-i facem sa le fie frica, sa spunem pe jumatate adevarul!

2018-01-20 21:00

Ruperea, explicit prezentata in media:

,,Exista aripa administrativa legala si imorala si aripa Dafinoiu rezultata in urma Conventiei morala dar ilegala.

Nu exista prevederea suspendarii presedintelui Anitei si nici institutia presedintelui interimar?! niciuna nu este reglementata de Legea 213/2004.

Instanta a hotarat ca prelungirea mandatelor fostilor presedinti de filiale dinainte de Conventie a fost legala.

Nu se poate combate o ilegalitate cu alta ilegalitate.

S-a pierdut in instanta si s-a respins cererea presedintelui interimar inainte de data de 15.07.2017 cu toate acestea s-a tinut Conventia!?

Justitia a venit si a spus: STOP nu sunteti in regula!

Manipularile exista.

,,Noua conducere,, striga: Am castigat, victorie! Cand te uiti cu atentie vezi ca nu am castigat!

Faptul ca rezultatele Conventiei au fost publicate in Monitorul Oficial nu legalizeaza situatia alegericpr.ro, nu se vor intampla mari schimbari, aripa Stefan are cu ce sa se apere.

Suntem publicati in MO si nu intram in sediu. Suntem noua conducere, de ce nu suntem in sediu?

Uita-te si vezi, asculta si intelege.

Pacaleli, manipulari, minciuni, agresori, riscuri? Exista! confuzie!

Psihologi amenintati daca nu platesc taxa si nu cumpara timbre de la verzi?

Lucrurile sunt sumbre. Oamenilor le este teama, frica, cine deshide gura este facut nesimtit si pacalici.

Exista teama si de o parte si de alta.

Tot ce se poate repara este strict pe calea instantei.

Pana acum nu s-a judecat nici un fond al problemei.

Pe fond problema nu este transata.

Referitor la documentele emise  de noua conducere, sunt aspecte care pot defaforiza.

Speranta nu inseamna sa manipulam, sa ascundem adevarul, sa aclamam victorii acolo unde nu exista, sa dam fragmente din hotarari asa cum vrem noi!

Instanta intreaba de fiecare data: ce calitate legala aveti?

Legalitatea unei hotarari nu o da Monitorul Oficial.

Pana cand vom castiga in instanta impotriva lui ILS!

Ce e de castigat? aripa Dafinoiu nu are procese in instanta cu Colegiul.

Aripa Dafinoiu a pierdut in instanta, prin ordonanta. A pierdut tot pentru ca s-a cerut tot.

Urmeaza procese pe fond pe data de 31.01- se judeca decizia de concediere a lui Stefan , pe 01.02 se judeca o ordonanta de plata, pe 13.02 se judeca procesul prin care Stefan si altii cer o noua Conventie.

In anul european 2018 psihologii afirma ca le e frica atat de unii cat si de altii.

Vom avea grija sa infiintam o entitate care sa apere psihologii ?! .,,

Raspunsuri


Musafir

#511 ,,S-a tras presul de deasupra mizeriei existente in randul profesiei noastre!,,

2018-01-21 16:27:37

Despre live-ul cu Edmond Cracsner

 
 
Calin Valentin Catalin, facebook

,,Colegiul Psihologilor nu se preda!

Vineri, 19 ianuarie 2018, am avut unul dintre cele mai grele si mai interesante live-uri pe care le-am realizat incepand cu noiembrie 2016. Cu o expunere enorma, cred ca cea mai mare de pana acum dupa datele sintetice ale facebook-ului, interviului "Juridicarii", dupa parerea mea, i se va adauga si un alt record: a tras presul de deasupra mizeriei existente in randul profesiei noastre! Aparent uniti impotriva dusmanului comun, "stigmabilul" domn ILS si a sa gasca de curci - scuzata fie-mi comparatia, dar pare sa le bage-n creier pe nemestecate - divizia verde are drumurile rasfirate ca degetele unei palme, toate fiind cu sangele siroind si unghiile smulse. 
Afisand adevaruri personale rezonabile in raport cu situatia actuala, dar emise de pe pozitii de forta, fortificate de ego-uri construite atat intrinsec, cat si extrinsec, noii lideri ai psihologilor ne expun o prapastie periculoasa existenta de la facerea lumii incoace, dar prezentata ca fiind "utila", "manageriabila", "izvoratoare de sens si semnificatie" si "motor al functionarii democratice". Cand vorbesc de noii lideri ai psihologilor nu ma refer restrictiv la conducerea aleasa in urma votului masiv din 15 iulie 2017. Fac trimitere la toti cei care sunt reprezentativi pentru aceasta profesie si care ar putea sa-si expuna punctul de vedere cu privire la ceea ce se intampla in prezent, sa-si scoata capul din spatele zidului protectiv de cuvinte de convenienta. In prezent, vizibili sunt doar cativa care, dincolo de munca specifica profesiei, vorbesc despre aspecte ce tin de legalitate, administratie ori organizare interna, dar acestia isi "tocesc" prezenta publica, isi izoleaza vocea, iar informatia transmisa isi pierde din interes. Reprezentativitatea conducerii actuale este extrem de fragila pe fondul actiunilor diverse de reconstruire, unele cu un potential ridicat de risc, altele cu un orizont destul de indepartat. "Sunt profesorul cutare! Sunt psiholog..., formator al asociatiei...! Sustinem actiunile prezente!" sau "In calitate de ... atragem atentia asupra pericolului la care este expusa profesia daca ..." sunt doar doua exemple de care cred ca s-ar bucura multi dintre colegii nostri daca ar aparea in spatiul public. Un astfel de suport oferit celor care au fost alesi sa ne reprezinte ar fi de nepretuit, minimizand efectul unor luari de pozitie cu finalitate ... neprecizata.

Colegiul Psihologilor trebuie sa continue sa existe si sa se manifeste unitar, fapt pentru care trebuie sustinut!

Deocamdata, atat.,,


Musafir

#519 alegericpr.ro: daca-i pacalim acum pe psihologi vom avea puterea sa le facem ce vrem noi!

2018-01-22 09:34:45

Nu exista in legea nr.213/2004 functia de presedinte interimar

Desi NU exista prevazuta in legea nr.213/2004 functia de presedinte interimar, desi instanta a spus - Stop sunteti in ilegalitate - ei, ,,noua conducere" si-au confectionat stampile, si-au dat si predat o asemenea functie - legal inexistenta - de presedinte interimar!

Conf. univ. dr. Florinda Golu
Preşedinte interimar al Colegiului Psihologilor din România în numele Comitetului Director şi Consiliului Colegiului