Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #511 ,,S-a tras presul de deasupra mizeriei existente in randul profesiei noastre!,,

2018-01-21 16:27

Despre live-ul cu Edmond Cracsner

 
 
Calin Valentin Catalin, facebook

,,Colegiul Psihologilor nu se preda!

Vineri, 19 ianuarie 2018, am avut unul dintre cele mai grele si mai interesante live-uri pe care le-am realizat incepand cu noiembrie 2016. Cu o expunere enorma, cred ca cea mai mare de pana acum dupa datele sintetice ale facebook-ului, interviului "Juridicarii", dupa parerea mea, i se va adauga si un alt record: a tras presul de deasupra mizeriei existente in randul profesiei noastre! Aparent uniti impotriva dusmanului comun, "stigmabilul" domn ILS si a sa gasca de curci - scuzata fie-mi comparatia, dar pare sa le bage-n creier pe nemestecate - divizia verde are drumurile rasfirate ca degetele unei palme, toate fiind cu sangele siroind si unghiile smulse. 
Afisand adevaruri personale rezonabile in raport cu situatia actuala, dar emise de pe pozitii de forta, fortificate de ego-uri construite atat intrinsec, cat si extrinsec, noii lideri ai psihologilor ne expun o prapastie periculoasa existenta de la facerea lumii incoace, dar prezentata ca fiind "utila", "manageriabila", "izvoratoare de sens si semnificatie" si "motor al functionarii democratice". Cand vorbesc de noii lideri ai psihologilor nu ma refer restrictiv la conducerea aleasa in urma votului masiv din 15 iulie 2017. Fac trimitere la toti cei care sunt reprezentativi pentru aceasta profesie si care ar putea sa-si expuna punctul de vedere cu privire la ceea ce se intampla in prezent, sa-si scoata capul din spatele zidului protectiv de cuvinte de convenienta. In prezent, vizibili sunt doar cativa care, dincolo de munca specifica profesiei, vorbesc despre aspecte ce tin de legalitate, administratie ori organizare interna, dar acestia isi "tocesc" prezenta publica, isi izoleaza vocea, iar informatia transmisa isi pierde din interes. Reprezentativitatea conducerii actuale este extrem de fragila pe fondul actiunilor diverse de reconstruire, unele cu un potential ridicat de risc, altele cu un orizont destul de indepartat. "Sunt profesorul cutare! Sunt psiholog..., formator al asociatiei...! Sustinem actiunile prezente!" sau "In calitate de ... atragem atentia asupra pericolului la care este expusa profesia daca ..." sunt doar doua exemple de care cred ca s-ar bucura multi dintre colegii nostri daca ar aparea in spatiul public. Un astfel de suport oferit celor care au fost alesi sa ne reprezinte ar fi de nepretuit, minimizand efectul unor luari de pozitie cu finalitate ... neprecizata.

Colegiul Psihologilor trebuie sa continue sa existe si sa se manifeste unitar, fapt pentru care trebuie sustinut!

Deocamdata, atat.,,