Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

Quoted post


Musafir

#444 Sistemul de invatamant romanesc: lipsuri intentionate pentru mentinerea controlului mintii

2017-12-08 11:27

Regele Mihai

Despre istoria romanilor ce nu apare in manuale.

Sa-i tinem in minciuna si in lipsa de informatii adevarate pentru a le controla mintile e deviza sistemului actual de invatamant romanesc, continuarea celui comunist.

,,Ma uit si la studentii cu care am vorbit in vreo 4-5 locuri: la Iasi, la Braila, la Galati, la Timisoara. Am fost la Timisoara acum cativa ani, in cinci universitati cu toti profesorii si rectorii...Erau, nu stiu cati, 200 de tineri acolo. Am stat de vorba cu ei. Eu nu le fac discursuri, eu vreau sa stiu ce vor ei sa stie. Este foarte important pentru mine. Mi-au pus fel de fel de intrebari care pentru mine si pentru cei din timpul meu erau banalitati, dar se vede ca oamenii cauta ceva si nu le stiu... Nu au fost invatati. Asta e ceea ce spun eu, ca nu numai in universitati, ca asta nu la urma se invata, asta se invata tot timpul cat urci in grade...Ori la noi, inainte, se invatau lucrurilea astea. Specializarile se faceau dupa. Acum, ma intrebau lucruri asa de banale pentru noi, incat se vede ca baietii astia si fetele tinere nu au fost invatati anumite lucruri."

Regele Mihai, Nimic fără Dumnezeu

www.youtube.com/watch?v=hN2qXV6QDQA

Raspunsuri


Musafir

#445 Re: Sistemul de invatamant romanesc: lipsuri intentionate pentru mentinerea controlului mintii

2017-12-08 12:17:44

#444: - Sistemul de invatamant romanesc: lipsuri intentionate pentru mentinerea controlului mintii 

Regele Mihai

,,I-am socat putin pentru ca le-am spus studentilor(la Timisoara):

Sa nu credeti ca majoritatea are intotdeauna dreptate. Daca nu sunteti invatati anumite lucruri, majoritatea voteaza anapoda. Nu iesim la mal asa.,,

"Ce mi se pare mie e ca scolile teologice, tinerii preoti care ies de acolo si se duc pe urma in sate, au sau nu au aceasta flacara in ei. Preotul care face slujba o face ca si cum ar pune un gramofon si merge asa singur, pana il opresti. Nu are nici un fel de caldura. El debiteaza acolo, la repezeala, isi da cruce, dar nu simti.

Eu stiu ca daca nu era credinta mea in Dumnezeu si ceea ce mi-a inspirat mama mea, prin tot ceea ce am trecut noi, innebunesti. Tot astept atat mereu ceva si nu mai vine nimic... daca n-ai ce spera in sufletul tau, fiindca ai invatat ceva, e mare bucluc acolo."

Regele Mihai, Nimic fără Dumnezeu

Psihologia se preda si se practica in Romania ca si cum nu exista Dumnezeu.

Nebunul zice in inima lui: "Nu este Dumnezeu!"