Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #444 Sistemul de invatamant romanesc: lipsuri intentionate pentru mentinerea controlului mintii

2017-12-08 11:27

Regele Mihai

Despre istoria romanilor ce nu apare in manuale.

Sa-i tinem in minciuna si in lipsa de informatii adevarate pentru a le controla mintile e deviza sistemului actual de invatamant romanesc, continuarea celui comunist.

,,Ma uit si la studentii cu care am vorbit in vreo 4-5 locuri: la Iasi, la Braila, la Galati, la Timisoara. Am fost la Timisoara acum cativa ani, in cinci universitati cu toti profesorii si rectorii...Erau, nu stiu cati, 200 de tineri acolo. Am stat de vorba cu ei. Eu nu le fac discursuri, eu vreau sa stiu ce vor ei sa stie. Este foarte important pentru mine. Mi-au pus fel de fel de intrebari care pentru mine si pentru cei din timpul meu erau banalitati, dar se vede ca oamenii cauta ceva si nu le stiu... Nu au fost invatati. Asta e ceea ce spun eu, ca nu numai in universitati, ca asta nu la urma se invata, asta se invata tot timpul cat urci in grade...Ori la noi, inainte, se invatau lucrurilea astea. Specializarile se faceau dupa. Acum, ma intrebau lucruri asa de banale pentru noi, incat se vede ca baietii astia si fetele tinere nu au fost invatati anumite lucruri."

Regele Mihai, Nimic fără Dumnezeu

www.youtube.com/watch?v=hN2qXV6QDQA